ombun

Trimite ACUM o petitie si cere desfiintarea pistelor periculoase !

Recommended Posts

Imagine postată

In urma articolului aparut in editia de astazi a "Buna Ziua Iasi", municipalitatea a pus la treaba o echipa de muncitori care a scos panoul publicitar din mijlocul pistei de biciclisti, dar si popicii de pe aceasta.

Daca aia e o pista, intrebati cum se efectueaza depasirile avand in vedere ca pista trebuie sa asigure fluenta biciclistilor iar biciclistii nu au voie pe trotuar. Sugerati-le sa nu dea bani pe vopsea c-o s-o plateasca din buzunar. :)

• Upvote 1

Felicitari celor din Bucuresti pentru initiativa. Este groaznic ce se intampla in capitala. Trotuarele au incetat demult sa mai fie ale pietonilor. Daca nu e indeajuns ca au devenit parcari, autoritatile inghesuie acum si biciclistii tot pe-acolo. iar imaginile vorbesc clar de o indiferenta crasa.

E drept ca in Germania, atat in zona rurala cat si in orase, am intalnit piste de biciclete pe trotuar. Dar acolo, ca pieton nimeni nu indraznea sa mearga pe pista de biciclete iar trotuarele erau intr-adevar generoase.

In Rm. Valcea cel putin ce s-a amenajat, este 80% in regula. Nu e totul perfect dar macar au coborat pistele pe sosea si ai posibilitatea sa traversezi orasul dintr-un capat in altul (N-S) sau E-V mergand pe sosea. Sunt tampenii si aici, dar una peste alta e OK.

Imagine postată

• Upvote 2

Drumul Piața Unirii - Piața Consituției - Calea 13 Septembrie - Bulevardul Ghencea pe pistele de biciclete:

Confirm faptul ca pista de pe acest traseu este o mizerie sinistra impracticabila.

In curand vom trimite o noua serie de sesizari. De data aceasta va fi vizat primul ministru (in calitate de biciclist si de politician) si ministrul de interne (in calitate de om politic care a sustinut ca doreste imbunatatirea imaginii politistului)

Oricum... lucruri mari se vor intampla in perioada urmatoare. Deocamdata declarativ, dar este un pas mare.

Va tinem la curent. Nu mai e mult !

Pista de pe Calea Buzești (București).

Până acum câteva zile era un indicator care arată că pe stradă este și o bandă de biciclete, acum acesta a dispărut iar mașinile parchează în voie.

Imagine postată

Fotografie0831 by Leonard Barbu, on Flickr

Şi până acum respectau indicatorul? :) Mira-m-aş. Alea cu oprirea interzisă ar trebui scoase săracele din codul rutier că oricum s-au golit de orice semnificaţie.

Trebuie sa intrebam politia mai des: cand incepe rspectarea / aplicarea legii in domeniul circulatiei ? Sper sa avem o data "fixa" cat de curand :)

Păi să li se dea mână liberă şi putere legislativă să dea amenzi grase pentru maşinile staţionate incorect şi să trimită amenda acasă. Nu e nevoie să se ridice maşina, doar de o poză cu data şi ora care demonstrează încălcarea regulilor, ca la radar.

Am trecut ieri pe acolo in jur de ora 19. Nu mai putin de 10 masini erau parcate. Si asta numai pe un sens :(

LE. Mi-ar placea o "actiune" in care, intr-o zi lucratoare, sa "ocupam" acea pista. Sa stam cu bicicletele din 2 in doi metri astfel incat soferii sa nu poata parca.

Nu zic ca va rezolva ceva doar daca o organizam zilnic ... :)

am fost acum cateva zile in Sibiu: am ramas impresionat de cateva piste ciclabile de acolo facute pe sosea. a se remarca prima banda marcata cu portocaliu-pista de bicilete

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

• Upvote 3

Nu e nevoie să se ridice maşina, doar de o poză cu data şi ora care demonstrează încălcarea regulilor, ca la radar.

Ieri în Baia Mare, pe o stradă cu sens unic din centrul vechi, pe una dintre benzi erau parcate câteva maşini (farmacie şi alte magazine în zonă, nu există parcare pe strada aia). A trecut pe acolo un echipaj de la poliţia locală, a oprit în spatele maşinilor, a dat un claxon, dar nu a ieşit nimeni afară. A coborât jos poliţistul şi a început să facă poze faţă-spate la fiecare maşină parcată acolo. :)

am fost acum cateva zile in Sibiu: am ramas impresionat de cateva piste ciclabile de acolo facute pe sosea. a se remarca prima banda marcata cu portocaliu-pista de bicilete

Imagine postată

Frumos ... pacat ca circula doar camioane pe ea ...

NU circula nici un camion pe ea. am vazut cativa biciclisti si nici o masina. acum cativa ani acolo era banda auto si acuma este banda velo. asta e cel mai important.

• Upvote 1

E camionul ăla din depărtare. De fapt, sunt două :).

@ombun

Cumva ai fost ieri în direct la Guerrilla? N-am prins tot interviul.

Da, am fost desemnat de colegii din Comunitatea Biciclistilor din Bucuresti sa vorbesc despre cateva din proiectele CBB.

Imagine postată

aceeasi pista, cu 2 km inainte...

Imagine postată

ca tot e campanie electorala: tu alegi, viitorul e in mainile tale! :-

Am io impresia sau s-a cam fâsâit?

A fost un elan muncitoresc al puliției române cu pistele de pe magistrală. Și cam atât. S-au făcut cum că bagă în seamă cererile soțietății țivile. Apoi, bec in biznis, la trebile lor ;)

Ai rabdare. Dupa ce trec sarbatorile (marti) o sa vezi continuarea (continuarile). :)

Astazi la ora 18:30 pe Digi24, o emisiune interesanta despre pistele de bicicleta. Emisiunea se numeste DIN INTERIOR