Sign in to follow this  
ciclism

Roti de cursiera – Mavic Ksyrium Elite

Recommended Posts

Primul model de Mavic Ksyrium a aparut in 1999. De atunci a evoluat mult, astazi fiind cotat ca unul dintre cele mai bune din lume. Dintre cele patru modele Ksyrium, varianta Elite este cea mai performanta. Mavic a incorporat cateva tehnologii de varf in aceste roti. ISM – Inter Spoke Milling este un brevet al [...]

Citește articolul în întregime

Sunt un pic in dubii "Din cele 4 modele Ksyrium, Elite este cea mai performanta" Exista vreun motiv pentru care Ksyrium SL n-ar fi mai bune in afara de faptul ca sunt aproape duble ca pret?

si eu care credeam ca varianta premium,cu spite de zicral si butuc de carbon pe fata, e cea mai performanta(1420grame),dar noroc cu lucian ca mai aflu lucruri noi P.S.Luciane incearca R-SYS-urile si vb dupa.

• Upvote 1

nu se mai face premium.

cel mai tare ksyrium e SLR,ordinea corecta e asta: SLR,SR,SL,ELITE,EQUIPE.

dar si mai bune sunt R-SYS SL.

da' care e rolul articolului ? sa fie traduse niste informatii de pe site-ul producatorului ? mai bine ati compune un articol din mai multe review-uri daca tot ca place sa scritizi.

• Upvote 2

Vad ca in articol scrie ca Elite este varianta cea mai ieftina...daca cea mai ieftina inseamna cea mai performanta, asa o fi, Elite este cea mai performanta. Cred ca e doar o scapare de-a lui Lucian.

Nu c-as fi partizan unei teorii sau idei, ori celelilalte, dar tine un pic de perspectiva.

Performanta ca indice este data de raportul calitate/pret.

Clasificarea unei game de produs poate fi asimilata unei scale de tip "TOP" de catre producator pe baza unor criterii ce tin de pret de productie, nivel tehnologic de productie, calitatea materialelor si asamblarii.

Daca uneori greutatea este un factor de performanta, sub aspect sportiv, ea totusi nu poate fi aplicata in corpore, in functie de adresare, astfel incat niste roti mai usoare pot fi mai putin performante in cazul TT spre exemplu.

Daca este criteriul pret cel care constituie referinta, atunci performant da, poate fi considerat cel mai scump produs din gama.

Am acest butuc:

dxxmdd.jpg

si aceasta caseta + pinioane (campagnolo v9)

2djauxx.jpg

Intrebare: Pot schimba caseta butucului cu caseta + pinioanele campagnolo ? Asta pentru ca am inteles ca nu sunt compatibile pinioanele campagnolo cu caseta pe care o are butucul mavic in acest moment (shimano paremise)

/// daca nu am postat unde trebuie, rog sa fie mutat