Rubyca

07.04.2012 - Maros Bike XCO Cup

Recommended Posts

Imagine postată

Clubul Sportiv Maros va invita la a treia editie a competitiei internationale de Mountain Bike, disciplina Olimpica de Cross-Country, “MAROS BIKE XCO CUP” care va avea loc in 7 Aprilie 2012 in padurea Faget din Cluj-Napoca.

Competitia este inscrisa in Calendarul international UCI Class 1 si se adreseaza atat sportivilor profesionisti care au ca obiectiv o mai buna clasare la nivel mondial sau chiar Calificarea la Jocurile Olimpice din 2012 cat si sportivilor amatori.

Competitia se desfasoara pe un traseu in lungime de aproximativ 4,8 km cu 200 m diferenta de nivel pe tur, care include atat sectiuni tehnice in urcare si coborare cat si sectiuni de viteza, fiecare concurent parcurgand mai multe ture, in functia de categoria din care face parte.

Mai multe informatii gasiti pe site-ul competitiei.

Clubul Sportiv Maros, organizatorul acestei competitiei MAROS BIKE XCO CUP a solicitat schimbarea datei concursului pentru 7 Aprilie 2012. Acum se asteapta confirmarea din partea Uniunii Cicliste Internationale, care nu ar avea motive sa refuze noua data propusa.

Aceasta competitie este incadrata in UCI Class 1, pentru categoriile Elite Men si Elite Women, fapt care asigura puncte importante in clasamentul mondial si cel de calificare la Jocurile Olimpice de la Londra dar si peste 4000 Euro premii in bani. Evenimentul este deschis insa si pentru categoriile de Juniori, Amatori si Master care se pot inscrie pe proprie raspundere, in baza buletinului. Competitia pentru aceste categorii este programata cu doua ore inainte de cursa pentru Elite si se va desfasura pe un traseu comun cu cel al Elitelor, in proportie de aproximativ 85%.

Organizatorul va reveni cu o confirmare a datei concursului.

Cam liniste aici :) Iese cineva in weekend sa se acomodeze cu traseul?

Cam liniste aici :) Iese cineva in weekend sa se acomodeze cu traseul?

Cu trantele nu se acomodeaza nimeni niciodata, poate ies totusi cu buldozerul sa nivelez traseul :)!

Daca e sa iesiti pe traseu va rog sa puneti niste poze aici sa vedem si noi starea traseului, ca e cam departe clujul ca sa venim in recunoastere cu o saptamana inainte :)

Am fost eu astazi. Poze nu am dar pot sa va spun ca traseul e fara noroi, 100% ciclabil.

Ok, mersi de informatie.

Oricum ar fi vremea tot o sa fiu la cluj sa particip la acest concurs de care am auzit numai de bine...

E in stare super traseul, deloc noroi. Cred ca si in caz de ploaie nu e foarte afectat exceptand o mica zona dinainte de finish. Cred ca ajung si maine si incerc sa filmez o tura.

• Upvote 1

Despre Maros Bike XCO - MTB, Maratonul International Cluj - alergare şi Maratonul Fagetului - MTB... toate în aprilie, sper să şi merg, că de înscris m-am înscris.

http://vezentan.blog...i-nu-numai.html

Gasiti link cu ce am scris anul trecut, este si un track de azi (2 ture, una pe experti, a doua pe hobby). A plouat putin deci nu e praf, e numai bine. Daca va uitati pe anul trecut - am si filmat si este playlistul (ceva s-a difuzat pe TVR Cluj). Traseul nu s-a schimbat, doar noi.

Tocmai ce m-am uitat pe lista de start!

Ce bataie o sa fie la cursa U.C.I :)

Nu i-am vazut pe fostii tai colegi de la geiger.Nu vin ,sau se inscriu la fata locului?

Pe ciclism.ro scria ca prima cursa la care o sa-i vedem o sa fie Maros XCO...

O sa fie interesanta cursa UCI pentru ca sunt sportivi din Romania,Polonia,Slovacia,Ungaria,Austria,Germania si Serbia...este o realizare mare pentru un concurs din Romania ca organizatorii au reusit sa atraga ciclisti straini.

Chiar imi pare rau ca nu pot fi la bâlci ,dar am si eu bâlciul meu.

• Upvote 1

Unul viitor sper sa nu mai fie in aceeiasi zi!

Impresii, fotografii, filmulete... nimic?

Gasesti aici agregate resursele media despre eveniment: http://cupa.marosbike.ro/ro/2012/04/results-links-2012/

si aici inca niste poze pentru cei care nu sunt pe facebook: https://picasaweb.google.com/104437006397125438468/UCIMarosBikeXCO

Ca impresii: un traseu extrem de misto, rupator pentru ciclistul de weekend, multe portiuni tehnice. Riderii UCI - super meseriasi, au facut un spectacol frumos si care nu trebuia ratat. O bulina neagra pentru "consatenii" care nu au venit in numar mai mare ca si participanti sau spectatori, dar cam asta e nivelul de implicare, nimic nou.

• Upvote 1

@fowler Super faine pozele.Asteptam si alte poze de la fotografi!

Cat despre concurs,subscriu la cele spuse mai sus.

Mi-a placut foarte mult traseul , organizarea , intr-un cuvant totul . Am venit pe locul 4 la juniori . Bravo organizatorilor !

Felicitari Deiushu. Asta mai trebuia mentionat - nivelul foarte ridicat de la juniori! Primii doi la general Open/Hobby au fost juniori iar rezultatul tau e deasemenea excelent - 4 la juniori si 7 la general, wow! Sper ca la anu sa va vedem sus in clasamentul Elite!

Rezultatele sunt postate undeva pe site? E atat de frumos facut site-ul ala, ca m-am plicstisit cautand...

O cursa faina.

Elite-ul a avut noroc ca cei de la hobby le-au "uscat" traseul :D.

Desi m-am dat pe traseu, n-am indraznit sa ma inscriu si am preferat sa stau pe margine sa admir. Acum ma cam oftic dar asta e. Ma bag la anul

Guest
This topic is now closed to further replies.