shauru

Bicicleta lui Shauru (bricolaje si greutate)

Recommended Posts

@@MBZ, nu dorm de 3 zile, spui sau imi vad de treaba? x(

Blur TRc? Nu e "vechi" și pentru 26?

l.e.: Nu mă înțelege greșit, Santa Cruz e Santa Cruz, doar că nu seamănă cu ce ai descris în caietul de sarcini :).

Edited by otsdr

E Trc si e pentru 26, dar spatiul e imens si e probabil cea mai convertita bicicleta la 27.5. Furca fata e de 27.5, dedicata.

Ca sa respect ad literam caietul ar fi trebuit sa iau 5010 dar pe ala nu-l gasesti la reduceri ;) Geometria e identica ( si e grozava ).

Uite si un topic interesant TRC 650 B vs 5010:

http://forums.mtbr.com/santa-cruz/solo-review-vs-trc-650b-877523.html

Azi am dat o tura prin Baiului, prima la munte cu TRc-ul. Revin cu impresii.

af297f38e356eb92854e67c60f7c5792_zpsh3xz

• Upvote 7

Facand abstractie de entuziasmul generat de o jucarie noua, diferente dramatice fata de Titus nu sunt, ceea ce e un compliment grozav pentru Titus :) Sunt totusi 2 lucruri evidente: 

1. Unghiul frontal de 68gr. vs 70. Asta a fost motivul principal pentru care am cautat altceva, din pacate Titus-ul are cuvete integrate si nu am putut pune un Angleset. Beneficiile sunt imediat aparente dar doar pe coborari abrupte. 

2. Suspensia VPP: ma gandeam ca e doar marketing, dar face ce zice. Odata ce apesi in pedale suspensia se intareste si e o senzatie faina de propulsat inainte, in loc de afundat in sag. La urcare pe asfalt am fost surprins sa constat ca dupa ce blochez furca pot pedala in picioare fara pic de bob, cam ca pe un hardail si asta cu shock-ul complet deschis. Impresionant. Si la urcare prin bolovani are tractiune buna dar pe masura ce panta creste bicicleta urca mai greu cu shock-ul deschis.

La vale prin pietroaiele din Baiului n-am simtit ca merg mai bine decat cu Titus-ul, desi am 20mm de suspensie in plus pe spate.

E drept ca la Titus am reglat si ajustat vreo 3 ani, pe asta o am de o saptamana. 

Cam atat deocamdata.

• Upvote 1

Felicitari!

E foarte faina!

S o folosesti sanatos si fara incidente neplacute!

Un reverb ar intregi tabloul...

Si...daca as fi carcotas, niste roti mai tapene si o furca de 140-150... :)

Multumesc !

Un Reverb e posibil sa vina :)

Restul, nu cred, ca ma orientam din start spre un full enduro. Din pacate nu am fizicul sa urc prea mult cu unul. Mie imi plac bicicletele usurele si cu stack mic.

Eu sunt subiectiv, iti dai seama!

E fain sentimentul ca poti aborda orice traseu pe bicla, de la xc la dh...

Am vazut pe afara bicle exact ca a ta, modificate pt. enduro, aratau super, geometria permite multe...sunt f. versatile!

Inca o data ai ales bine...

Cu Titus ce s a ntamplat? :)

Nu s-a intamplat nimic, am curatat cadrul, am verificat link-urile si rulmentii, asa ca o sa apara pe market cu tot cu furca :)

TRC-ul cu transmisie 1X11 pentru noul sezon: angrenaj X01, foaie AB direct mount 28T, pinioane XT 11-42, schimbator si maneta M9000, lant KMC X11 SL.

1505955f3682ef447b92efabaefc67e9_zpsxjxw

• Upvote 8

Caseta aia este foarte grea din pacate si reprezinta si impune si un moment de inertie. Insa, scapi de schimbatorul fata cu principiu de functionare destul de infantil. Mie-mi place, felicitari!

Multumesc !

Din pacate nu exista transmisie perfecta si 1X11 nu face exceptie, indiferent de componente. La cea de fata ar fi de reprosat greutatea casetei XT si "feeling-ul" manetei XTR, mai intepat, diferit de stilul " smooth operator" caracteristic Shimano. Am niste dubii si cu longevitatea pinionului mare din aluminu, ramane de vazut. Dar eu raman clar la 1X11, nu ma mai intorc inapoi. Mai ales ca de aici inainte ar trebui sa apara pinioane mai ieftine si mai usoare.

XG-1195 e caseta de folosit in setup-ul asta si ai -180g. Nu sunt probleme de compatibilitate.

Pinionul de Al e un pinion de rezerva in caz de necaz si e folosit rar comparativ cu restul.

X11EL e un lant si mai usor.

O fi, dar fie-mi cu iertare, este de 3 ori pretul cat XT-ul si acelasi pret cu o furca buna la oferta. Daca schimbi trei din astea pe seson ... nu face, mon cher! Prefer XT-ul ala mai greu sau 2x10.

• Upvote 3

O fi, dar fie-mi cu iertare, este de 3 ori pretul cat XT-ul si acelasi pret cu o furca buna la oferta. Daca schimbi trei din astea pe seson ... nu face, mon cher! Prefer XT-ul ala mai greu sau 2x10.

Eu nu sunt asa de greu pe pedale, si la mine casetele fac ceva uzura laterala la dinti de la schimbari neglijente, nu de la dinti de rechin. Cu schimbare lant la 0.65, nu e problema mare, eu zic ca o duc 1500km fara probleme. Cam cat fac intr-un sezon. 

Urmeaza sa verific sezonul asta, si-o sa vad daca teoria functioneaza. Si vedem daca iau si eu caseta XT la schimbul de piese.

Pana una alta e vorba si de unsprung weight pe spate, si de faptul ca un ansamblu mai usor aflat sub suspensie, e mai reactiv la denivelari.

Si la 2x10 ce sa pui? Am avut transmisie XX cu caseta XT(costuri mici) si e bataie de joc de acele componente XX. Fara X-Glide, linia XX nu schimba asa de lin cum ar trebui. Si ajungem iar la ideea de a avea M8000 2x10, ca la ce folos sa am XX. Ia vezi ce greutate are linia XT si vedem....

Cred ca shauru a facut un compromis bun din ce stiu eu, ca el papa casete mai des ca mine.

La mine daca as fi pus caseta XT, mi-as fi batut joc de castigul de greutate de ~380g-400g cu tot cu XD Driver.

Nu are legatura cu topicul shaurului, dar, la 2x10, SLX-ul m-a tinut foarte mult si bine. Acum am XT si mi-am luat pinioane de 11 de rezerva pentru ca le toc foarte repede cu foaia de 36. Nu-mi dau seama cum de nu te-a multumit caseta XT chiar si cu transmisie SRAM de varf.

Pinioanele XT nu beneficiaza de X-Glide. Si motivul pentru care e important sistemul acela la o transmisie XX este sistemul de tragere foarte finut. Dupa o mica uzura,nu mai schimba atat de bine,si in final ajunge sa nu mai urce asa de rapid.

O caseta XG1099 va fi ajutata de XGlide sa-si pastreze calitatile si in conditii de uzura.

Urmareste te rog filmuletul de mai sus cu XTR si XG1195 si iti spun ca XX nu putea sa schimbe asa pe o caseta XT.

SLX e tanc la greutate,normal ca tine. Eu vorbesc de setup-uri de transmisii race, tu de setup de ture.