shauru

Bicicleta lui Shauru (bricolaje si greutate)

Recommended Posts

A mai intrebat cineva inainte. Asa pare in poze. De fapt unghiul pe care il face cablul cu tubul e chiar mic, aprox. 30 grade. In imaginea de mai jos se vede mai bine. Iti dai seama ca dupa ce le-am instalat am tras de manete la greu, tocmai sa ma asigur ca functioneaza perfect.

Imagine postată

Ai încercat să montezi roata spate ;)) ?

Mă rog, ți-ai dat seama că nu agreez soluția aleasă de tine pentru cabluri, rămâne ca în timp să vezi dacă am avut sau nu dreptate.

în rest arată grozav.

Ai încercat să montezi roata spate ;)) ?

:rolleyes:

Da, buna observatie.

Ai încercat să montezi roata spate ;)) ?Mă rog, ți-ai dat seama că nu agreez soluția aleasă de tine pentru cabluri, rămâne ca în timp să vezi dacă am avut sau nu dreptate.

în rest arată grozav.

Bre, ce de lume circumspecta pe aici ! Mai ceva ca la DNA... :) Miracol, am montat CHIAR si roata de la bicicleta, singur-singurel. E loc destul si pentru QR. Mai mult, zalele alea din aluminiu pot fi scoase sau adaugate dupa bunul plac, asa ca poti face un ocol de 1km, daca vrei.

Sunt curios ce o sa ma intrebe urmatorul neincrezator, next please :))

Imagine postată

• Upvote 2

Ca e loc pentru cablu si camasa demonstreaza poza de mai sus, insa in mod cert o sa fie cam chinuit cablul ala acolo, desi, ce-i drept, nu catastrofal. Totusi parca-i pacat sa anulezi avantajele unei camasi de calitate gatuind-o in felul asta...

La PowerCordz ai luat liner special pt i-link/nokon? ca din ce am vb cu tipii de acolo, alea standard nu prea ar fi recomandate. Sa ai grija ca la punctele de contact cu cadrul/i-linku sa fie neaparat liner ca altfel ti se taie cablul.

PS. arata bine, astept sa o vad intreaga

Nu se poate gatui...decat cu barosul :) In fine, de testat am testat-o cat se poate la interior, cu roti, fara, bla-bla-bla. Mai ramane sa fac o tura la padure cu ea, imediat ce se mai inmoaie vremea asta.

@Vlad: E liner pe toata lungimea cablurilor, mai putin ultimul segment unde intra in schimbatoare, acolo n-are rost. Linerul a venit cu camasile Alligator.

Dupa ce se mai incalzeste pe afara si o testezi zi-mi cum iti functioneaza cu i-linkuri. eu cu powercordz si nokon n-am avut pb... inca.. :D

testat-o cat se poate la interior

si ce esti asa secretos, baza si tu o poza de profil, nu numai ansambluri

si ai grija sa nu te prinda fara roti pe parchet, ca s-ar putea sa ti-o iei, iti spun din proprie experienta :)

Dupa ce se mai incalzeste pe afara si o testezi zi-mi cum iti functioneaza cu i-linkuri. eu cu powercordz si nokon n-am avut pb... inca.. :D

Promit solemn :) Ce liner ai, powercordz sau nokon ?

si ce esti asa secretos, baza si tu o poza de profil, nu numai ansambluri si ai grija sa nu te prinda fara roti pe parchet, ca s-ar putea sa ti-o iei, iti spun din proprie experienta :)

Da, la mine acasa e un fel de Area 51, top secret Airforce facility, keep walking ! @-) Pune si tu stiva aia de poze cap la cap si gata puzzle-ul...

OFF TOPIC

... acasa e un fel de Area 51, top secret Airforce facility, ...

Daca n-as fi locuit ani de zile in apropierea unei "Airforce facility" si lucrat pentru AirForce as fi crezut ca e un model nou de "deraijior" sau "CarboFrame" ultracirztpirtz ;)

Frank, cunosc "pasiunea ta" pentru carbocartzpartz-uri. :) Iarta-ma ca am indraznit sa il postez, e primul, pana, acum n-am avut decat fieroaice ( ani buni de zile, inclusiv din cele ieftine de la Metro ) si mai de curand din aluminiu. Eu le-am indragit in anii astia pe toate la fel. Frank, chiar nu conteaza, e doar ambalajul, continutul e cu totul altul. ;) End of OT.

haide bre cu pozele alea intregi...ca ne mancam unghiile pe-aici...

Cand am citit titlul topicului m-am intrebat ce firma de biciclete o fi asta "Shauru" ca eu n-am auzit de ea?

Marturisesc ca m-am gandit serios sa-mi gauresc cadrul si sa trag cablurile prin tevi. Urmatoarea bicla va fi de otel si cred ca voi pune in practica si eu inovatiile Shaurului.

@Shauru - pe spate langa schimbator eu as fi facut o bucla mai mare, sa treaca pe deasupra QR-ului.

Imagine postată

Am observat in ultimul timp ca a inceput sa se poarta acest traseu al cablurilor care pleaca de la manete: cablurile manetelor din stanga merg pe partea stanga a cadrului, iar cablurile manetelor din dreapta merg pe partea dreapta. Traseul "clasic" presupunea intersectia cablurilor, cele care plecau din stanga treceau pe dreapta cadrului si viceversa.

Este mai bun acest nou traseu decat cel "clasic"? Daca da, care sunt argumentele pro?

Mie personal nu-mi place nici ideea acelor bucle mici facute de cablu si nici aspectul. Mi se face pielea de gaina cand vad asa ceva :))

Cred ca motivele sunt destul de evidente, daca te gandesti un pic: in interiorul cadrului n-ar fi o idee prea buna sa se intersecteze si sa se foarfece cablurile intre ele, nu ? La fel si la exterior, camasile sunt foarte dure ( Al ) si ar freca pe cadrul din carbon la fiecare intoarcere a ghidonului...ouch ! La o bicicleta de Al cu camasi din plastic netede nu e nici o problema, desi mai lasa urme si alea.

haide bre cu pozele alea intregi...ca ne mancam unghiile pe-aici...

Am spus mai sus ca nu am montat inca transmisia, mai dureaza cateva zile. Nu manca mai mult de 1 unghie/zi ca sa ajunga :)

Marturisesc ca m-am gandit serios sa-mi gauresc cadrul si sa trag cablurile prin tevi. Urmatoarea bicla va fi de otel si cred ca voi pune in practica si eu inovatiile Shaurului.

Tiltlul topicului nu-mi apartine si nici initiativa de a-l deschide. S-a hotarat la "nivele superioare". ;)) Spor la ciuruit si asteptam rezultate.

Cred ca motivele sunt destul de evidente, daca te gandesti un pic: in interiorul cadrului n-ar fi o idee prea buna sa se intersecteze si sa se foarfece cablurile intre ele, nu ? La fel si la exterior, camasile sunt foarte dure ( Al ) si ar freca pe cadrul din carbon la fiecare intoarcere a ghidonului...ouch ! La o bicicleta de Al cu camasi din plastic netede nu e nici o problema, desi mai lasa urme si alea.

Io nu stiu ce e aia carbon (nici macar otel...) si d'aia nu m-am prins ;))

Dar totusi, bucla aia mica nu incomodeaza actionarea manetei?

Apropo de titlu: "Shauru's bike" ar da mai bine.

Apropo de titlu: "Shauru's bike" ar da mai bine.

Pai nu poti spune MERIDA's BIKE, o sa fie un brand nou, inovator, rabdare, dupa cum spune omul.

Am observat in ultimul timp ca a inceput sa se poarta acest traseu al cablurilor care pleaca de la manete: cablurile manetelor din stanga merg pe partea stanga a cadrului, iar cablurile manetelor din dreapta merg pe partea dreapta. Traseul "clasic" presupunea intersectia cablurilor, cele care plecau din stanga treceau pe dreapta cadrului si viceversa.

Este mai bun acest nou traseu decat cel "clasic"? Daca da, care sunt argumentele pro?

Mie personal nu-mi place nici ideea acelor bucle mici facute de cablu si nici aspectul. Mi se face pielea de gaina cand vad asa ceva :))

Eu dintotdeauna am folosit varianta asta. Mi s-a părut mai ok aşa. Ai cabluri şi camaşi mai scurte (cu toate beneficiile), plus aspect mai curat.

Mă duc să-mi caut nişte ochelari de hipster că tocmai am aflat că eram cool pe când montarea camasilor în felul ăsta nu era populară. ;))

E gata jucaria, azi am scos-o la o prima tura de "incalzire" prin oras, apoi Carol si Tineretului. E echipata cu rotile de antrenament si tavaleala ( X1800, pinioane SLX, Conti MK2, discuri Formula fata si Ashima spate ). Schimbatoarele merg perfect, in ciuda solutiei mai complicate de a trage cablurile prin interior.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Angrenajul e cu 2 foi de la mama lui?

Sau e de la tatal lui, facut cu un angrenaj triplu? Daca e asa, ce distantiere ai pus la suruburi?

Bravo.

34/20 zici? Arata mignon :)