shauru

Bicicleta lui Shauru (bricolaje si greutate)

Recommended Posts

felicitari pentru bicla arata super. O mentiune am de facut. nu crezi ca in varianta asta de foi 20 - 34 se vor uza f repede? dinti mai putin - supr de contact mai mica - uzura mare.

Angrenajul e cu 2 foi de la mama lui?

Sau e de la tatal lui, facut cu un angrenaj triplu? Daca e asa, ce distantiere ai pus la suruburi?

E de la tatal lui :) Distantierele sunt de 2 mm si sunt necesare doar la XTR, la SLX nu am avut si nici nu a fost nevoie.

Bravo.

34/20 zici? Arata mignon :)

Saru' mana. Deocamdata am pus foaia de 22 de la Tune, deci 34/22, pentru ca am pinioane 11-32. Cand o sa montez rotile ZTR cu pinioane Dura Ace 12-27, o sa pun foaia de 20.

felicitari pentru bicla arata super. O mentiune am de facut. nu crezi ca in varianta asta de foi 20 - 34 se vor uza f repede? dinti mai putin - supr de contact mai mica - uzura mare.

Multumesc. Uzura va fi aceeasi, pentru ca pe traseele de munte pe care merg oricum foaia de 44 era de decor :) Chiar asa fiind, placile, lantul si chiar pinioanele eu le privesc ca pe consumabile, se uzeaza-luam altele.

E de la tatal lui :) Distantierele sunt de 2 mm si sunt necesare doar la XTR, la SLX nu am avut si nici nu a fost nevoie.

Din cate am vazut eu la XT-ul meu, as cam avea si eu nevoie de astfel de distantiere. Le-ai facut tu singur sau le-ai cumparat de undeva?

Cu rotile "normale", cele specificate in descrierea de la inceput, 8.0 kg. In varianta asta cu roti grele o sa stea pana se incalzeste pe la munte si putem incepe turele. Ma rog, greutatea unei biciclete nu e batuta in cuie, toti speram sa mai aducem imbunatatiri pe ici-colo. Cu o furca si o sa noi sper sa o aduc catre 7,5 kg, dar asta mai catre vara.

daca acorzi asa mare importanta la toate detaliile fa ceva si la traseul furtunului/prinderea lui, ptr frana spate (prima foto, din ultima serie) dupa ce ai luat cateva curbe s-a ondulat deja ca draku.

Uite-le aici : http://r2-bike.com/c...ettenblaetter_1

Pentru XT iti trebuie, cred, maximum 1mm grosime, 8mm diametru. Cand te hotarasti sa iei ceva de la ei, spune-mi si mie, mai am nevoie de una-alta. ;)

Multumesc pt raspuns! Nu prea-mi vine sa dau comanda pt niste chestii de 5 euro, asa ca o sa incerc sa improvizez distantierele. Daca totusi nu-mi iese, poate poate...

Cu cablul am rezolvat de ieri, se slabise o prindere de cadru.

Vad ca sunt mai multi interesati sa faca o conversie la 2 foi. Atentie, va trebuie suruburi noi pentru placa mijlocie ( sau cea mare in varianta 2 foi ), mai scurte decat cele originale, pentru ca in loc de 2 foi acum suruburile tin doar o foaie. Daca le pastrati pe cele vechi, capatul lor va iesi in afara si va interfera cu lantul la schimbarea vitezelor. Nu sunt prea usor de gasit si nici nu avem o gama larga de oferte de la dispozitie. Eu am din astea: http://www.koo-bikes.com/kcnc-single-ring-chainring-bolts-alloy-blue-x4.html

Daca le pastrati pe cele vechi, capatul lor va iesi in afara si va interfera cu lantul la schimbarea vitezelor.

Nu vad cum interfereaza cu lantul niste suruburi mai lungi pe partea din exterior.

Nu sunt prea usor de gasit si nici nu avem o gama larga de oferte de la dispozitie.

Gasesti la orice magazin online mai rasarit, sunt suruburi normale pentru singlespeed.

Care exterior ? "Excesul" de surub e la interior, catre placa mica :) Doar de aia se fac suruburi single ring, altfel ce rost ar mai avea ?

Mie nu mi-a fost prea usor sa gasesc suruburi single dar e drept ca am cautat din Al 7075, nu din otel.

Shauru shifterele sunt Sram Attak iar deraiorul spate XTR? Cum lucreaza combinatia? La transformarea angrenajului din 3 in 2 foi foaia mare se monteaza in locul celei mijlocii de la varianta cu 3 foi sau in locul celei mari?

Cu cablul am rezolvat de ieri, se slabise o prindere de cadru.

Vad ca sunt mai multi interesati sa faca o conversie la 2 foi. Atentie, va trebuie suruburi noi pentru placa mijlocie ( sau cea mare in varianta 2 foi ), mai scurte decat cele originale, pentru ca in loc de 2 foi acum suruburile tin doar o foaie. Daca le pastrati pe cele vechi, capatul lor va iesi in afara si va interfera cu lantul la schimbarea vitezelor. Nu sunt prea usor de gasit si nici nu avem o gama larga de oferte de la dispozitie. Eu am din astea: http://www.koo-bikes...oy-blue-x4.html

mai exista o solutie, bash in loc de foaia mare, dar nu e pentru cei care trec la 2 foi numai ca sa renunte la o foaie de 80 grame

Eu pe asta cu bash-ul n-am inteles-o niciodata, poate doar daca porti pantaloni evazati stil anii '60-'70. ;)) In plus, mie mi se pare ca arata oribil, dar gusturile...

Shauru shifterele sunt Sram Attak iar deraiorul spate XTR? Cum lucreaza combinatia? La transformarea angrenajului din 3 in 2 foi foaia mare se monteaza in locul celei mijlocii de la varianta cu 3 foi sau in locul celei mari?

In locul celei mijlocii. Lucreza foarte bine, Attack are tragere specifica Shimano, chiar daca e SRAM.

nu aparatoare din aia de plastic, bash ca sa nu rupi dintii la foaie cand treci peste cate un copac :P

Pai se pot pune distantiere in loc de foaia mare. Sa zicem insa ca nu e foarte estetic.

Solutii sunt mai multe, inainte sa ma apuc de conversie am studiat si eu niste site-uri straineze, sa nu fac experimente pe chelea si buzunarul meu. Foaia mijlocie se prinde cu suruburi single ring iar distantierele se monteaza intre placa mica si spider. Firmele care produc piese pentru conversia asta ( KCNC, FRM ) indica tot procedeul asta, o sa pun ilustratiile lor cand ma intorc.

@Pink: da, bashguard metalic, dar ala se pune pe la AM, FR, chestii mai acrobatice. Daca ma apuc eu sa fac bunny hops peste buturugi cred as avea mai degraba nevoie de bash pentru dinti.

Nea shauru, bicla arata-ntr-un mare fel... Insa, schimbatorul ala de foi parca nu-i de-acolo... Probabil ca muta lantul, dar nu cred ca e foarte eficient. E drept ca pe foaie mica nu schimbi des, dar totusi...

Pai ce nu-ti place la el, colega ? Aspectul ? Arata ca orice schimbator de foi, nici mai mic nici mai mare, de la 5-6m distanta eu nici nu mi-as da seama de ce natie iaste un schimbator dintr-asta...Cat despre eficienta, tin sa te contrazic: mere brici ! Si nu de ieri, ca l-am avut si pe fosta, tot cu 2 foi ( SLX ) . Daca nu presta cum trebe, la cat de maniac e propitarul, fi sigur ca nu-l gasea Craciunul p-acilea, daramite primavara :D

Ideea e ca arcul de cerc e mare, penru foi de cursiera si nu e aproape de foaia "mare", nu se "muleaza" pe ea.

Din cauză că "lipseşte" foaia mare schimbătorul iese aşa în evidenţă,

@ vis-avis: teoretic asa e, l-am "auzit" spunand asta si pe Lucian, la un moment dat. Practic, n-are nici o treaba. Arcul de cerc al schimbatorului reprezinta un segment mic din circumferinta, asa ca diferenta de forma nu e mare. Referitor la distanta, e adevarat, cand treci pe 2 foi nu te poti apropia foarte mult cu schmbatorul de foaia mare, nu-ti permite chainstay-ul. Dar gandeste-te ca in momentul in care schimbi de pe medie pe mica la un angrenaj triplu distanta schimbator-foaie mijlocie e mai mare decat la schimbarea mare-medie si totusi performanta nu scade. Practic aceeasi situatie este la mine la 2 foi, ca si cum as schimba doar medie-mica, tot timpul. Ma rog, divagatiile teoretice lasate deoparte, dpdv strict practic pot sa-ti spun asa: schimbator fata SLX inlocuit cu Dura-Ace, am perceput o imbunatatire a vitezei dar si a calitatii schimbarii de foi ( mult mai lin ).

Mi-am mai adus aminte de un aspect legat de conversie. Chainline-ul. Asta e motivul pentru care se pun distantiere pentru placa mica, aceasta trebuie "indepartata" putin de cea mijlocie, altfel, in anumite viteze, lantul va atinge placa. Asta e valabil la XTR M980 si M970. La SLX si XT nu e necesar, pentru cine vrea sa fie absolut sigur poate monta unele de 1mm, dar mai bine testati fara inainte.

Pentru foaia mijlocie se pun suruburi scurte ( mai elegant ) sau distantiere intre capul surubului si spider care sa suplineasca lipsa foii mari ( solutia lui Drysna ).

Pai se pot pune distantiere in loc de foaia mare. Sa zicem insa ca nu e foarte estetic.

Tu ce distantiere ai folosit? Sau din ce le-ai improvizat, daca a fost cazul?