shauru

Bicicleta lui Shauru (bricolaje si greutate)

Recommended Posts

Dintre cei mai tehnici si mai cunoscatori in ale furcilor, rog un sfat, o parare, ce furca usoara sa-mi iau ? Ma oprisem la DT XRC 100 twin shot, Rockshox SID WC, Magura Durin Race, toate 2012. Ma tenteaza XRC-ul dar am unele dubii referitoare la fiabilitate si usurinta servisarii la noi. Orice opinie in cunostinta de cauza e binevenita si apreciata. :cheers:

Stai pe Magura, si ia Durin.

XRC carbon ala cu hollow arch shiznitz, costa un service cu tot cu cartus schimbat 4 mil. Sa traiasca ea asa cum e, pe langa faptul ca nu zeama zemilor la furci.

SID merita zic eu daca e in varianta QR 15, ca sa nu sufere rigiditatea.

FOX merita dar ...vad ca urmaresti greutatea....

Iti recomand orice in afara de dtswiss si magura. Magura nu repara nimeni la noi, iar dtswiss e cea mai slaba furca de top, in afara de greutate nu are nimic drept avantaj, amortizare ioc. am avut un model dtswiss 2011 xr100 greutate 1411 gr. amortizarea lasa de dorit, iar service cucu.

eu unul as recomanda fox, chiar daca e mai grea un picut decat celelalte, service-ul se poate face lejer si acasa, niste garnituri si uleiul se gasesc pe toate drumurile si din cate stiu/probat este singura furca care se blocheaza complet. Mie mi s-a parut ca atunci cand o blochez am aceeasi senzatie ca pe cursiera.

Si sunt destui "mecanici" prin bucuresti care fac servisare la fox, mai mult sau mai putin competenti.

Blocajul ingheata si la dtswiss, o facea fixa, dar si la manitou meu R7 de acum o face beton. Apropos recomand R7 absolut, cea mai tare furca. 1450 grame. El insa vrea ceva la 1200 grame.

250 de grame in plus cred ca sunt mai greu de sesizat decat felul in care lucreaza furca.

Iti dai seama, eu am renuntat la dtswiss pt manitou, care mi s-a parut cea mai buna furca dupa fox. Oricum foxurile sunt cam intangibile la pret. Ramane o varianta oricand german:A Kilo=1.098 g / 90 mm, si mai si lucreaza frumos.

Iti recomand orice in afara de dtswiss si magura. Magura nu repara nimeni la noi, ...

Cam ce crezi tu ca trebuie reparat la Magura daca o tratezi cit de cit omeneste?

Eu am in dotare o Magura Julie model 2001 (cea mai slaba din gama lor de frine disc), aproximativ 40 000 km, foarte multe ture prin Alpi (cu bagaje) - am schimbat un set de discuri, "n" placute si am dezaerisit sistemul cind a fost nevoie.

Presupus ca ar trebui "reparat" ceva ce ce nu reusesc sa repar eu as trimite frina la producator (probabil cei mai multi "dealeri" facla fel).

Baietii vorbeau despre furci Magura 8-|

Baietii vorbeau despre furci Magura 8-|

CPU Usage 100% :-SS

Nu vreau neaparat 1200 gr., da, mi-ar fi placut sa gastig o jumatate de kg. doar dintr-un upgrade de furca dar fara compromisuri prea mari. Faptul ca nu se blocheaza ultra-fix furca la lockout iar nu e un criteriu pentru mine. Magura ( de care sunt f. multumit, a propos ) ii spune DLO ( dynamic lockout ) sistemului asta, adica furca se blocheaza dar raspunde la socuri mari, neasteptate.

99% furca va fi una din cele 3, alte optiuni sunt fie prea grele ca sa justifice upgrade-ul fata de Menja, fie mult prea scumpe ( German A ). Multumesc mult pentru sfaturi, mai da cineva o mana de ajutor ?

Eu zic ca te complici shaure. De transmisie nu comentez, dar SRAM attack mi se pare cam carpeala pe o bicla ca asta. Tu o vrei usoara si bani putini. Raiul si...

Ia X0,deraior spate si schimbatoare. Cauta sa scazi din mansoane, pedale poate, tija taiata. Carbon bun ai peste tot? Ghidon, pipa, Tija... ? Nu. Vrei sa scazi din furca, ai gasit fix si de unde...ca sa te coste si sa platesti bine.

Nu te carpi cu DT swiss chiar daca m-ar injura unii ca spun asta. E scumpa intretinerea, restul nu am experienta de-a comenta. Vrei amortizare ca la carte de trail si plimbare, eu zic FOX. Vrei amortizare mai race, si asta sper ca faci cu bicla ca altfel ti-ai pierdut timpul doar pentru un pitic de-a o avea usoara, ia Durin R100. Are 1430 netaiata, si 1370 cred sau mai putin taiata. Che mai vrei de la ea? Sa faca gogosi ? 300g ajung :)

Aoleo, prietene, ce ghiveci de post, nici nu stiu cum sa-l descurc :D Mai bine o las balta si ma refer doar la furci. Au ramas in cursa Durin si SID. Nu prea cred povestea cu faptul ca SID-ul flexeaza, in tot cazul, nu la greutatea mea, asa ca as inclina catre el. Mai vine cineva cu o parere, un moderator/un cunoscator, eventul din cei ce au mai comentat inainte pe topicul asta ?

Scaderea de greutate semnificativa o faci din suma:

- Ghidon (chiar daca e Scandium din ce vad)

- Pipa (Chiar daca e RCZ race SL, care mai si lasa de dorit ca si calitate)

- Tija de sa ( chiar daca e Scandium iara si ai platit ca si mine un car de bani pe ea)

Carbon peste tot aici. Pentru pareri legat de SID vorbeste cu vlad poate.

Ghidonul KCNC are 125 gr. Pipa RCZ 100gr. ( de ce lasa de dorit, doar ca nu are vreun nume faimos pe ea ? ). Tija taiata are 120 gr. Imi poti da exemple de piese din carbon mai usoare ? Daca da, la ce pret ? Ax, Schmolke, nu multumesc. Deci, unde e greutatea "semnificativa" scazuta aici ? :) Sau doar carbon, asa, ca suna bine ? Hai sa continuam pe privat, mai bine.

Pipa RCZ 100gr. ( de ce lasa de dorit, doar ca nu are vreun nume faimos pe ea ? )

Am avut pipa, stiu ce face si ce nu face/flexeaza. Daca pipa e buna pentru tine si nu flexeaza. ia SID ca e ok. Magura is too hard to find, too damn expensive, si prea greu de servisat. Ia Rhox Trox.

Io mi-as lua durin , daca as fi in locu tau .

Dupa review-uriile de pe net , s-ar zice ca e in alta liga fata de sid + ca s-ar potrivi mai bine cu bicicleta ta ca aspect(parere personala) .

PS: n-am mers nici pe sid , nici pe durin .

Da, ai dreptate, se potrivesc bine culorile, dar asta e un criteriu secundar, sau tertiar... :) Ai putea sa postezi link-urile catre review-urile mentionate ? Ok, inca un vot pentru Durin, s-a marcat.

Aoleo, prietene, ce ghiveci de post, nici nu stiu cum sa-l descurc :D Mai bine o las balta si ma refer doar la furci. Au ramas in cursa Durin si SID. Nu prea cred povestea cu faptul ca SID-ul flexeaza, in tot cazul, nu la greutatea mea, asa ca as inclina catre el. Mai vine cineva cu o parere, un moderator/un cunoscator, eventul din cei ce au mai comentat inainte pe topicul asta ?

Eu am SID Race de 2009, de vre-o doi ani.

E drept că eu am avut grijă de ea, am servisat-o des, am ţinut-o curată, etc.

Nu am absolut nimic să-i reproşez - îşi face treaba impecabil şi mai e şi foarte uşoară pe deasupra.

Apropos de flexat - da, flexează, mai ales cu un rotor mai mare, gen 180, simţi uneori că "tremură", dar asta n-a afectat niciodată stabilitatea, nici măcar în situaţii tehnice, nasoale.

Si punctul principal pentru care n-am optat si eu pentru SID cand cautam greutate, e ca:

E o adevarata placere sa rupi 17 mil din banii tai, ca apoi sa vezi ca produsul tau la care stateai si te uitai prin poze si review-uri in timp ce strangeai banii cu greutate, e ca o statuie a lui Venus in care observi crapaturi.

Avem o vorba intre cei care cumparam componente de calculator si ne asamblam singuri agregatele, ca si aici biciclete: "Suntem prea saraci sa ne luam lucruri proaste."

Eu am Durin si nu iti recomand, e usoara, lucreaza bine, dar nu e asa banal de sevisat ca rockshox si nici garnituri ieftine nu gasesti pe toate drumurile.

Daca mai aud pe cineva care spune ca-i prea sarac pentru lucruri ieftine cred o sa-i dau o scatoalca direct prin internet. :)) Terminati cu aberatiile astea pedante, voi va luati lucruri scumpe pentru ca va permiteti nu pentru ca sunteti saraci.

+1

Mereu m-a enervat vorba asta , da am tacut mereu din gura :)).

• Upvote 1