shauru

Bicicleta lui Shauru (bricolaje si greutate)

Recommended Posts

Croco, e destul de mare canalul ala, pe acolo trec si conducta de frana si cablul schimbatorului spate. As zice ca are un 9-10mm, asa, ochiometric. Oricum, daca iti place cadrul detaliul asta n-ar trebui sa fie o piedica majora.

Cum nu gasesc deloc ce caut in materie de furci, ma gandesc sa merg o vreme pe actuala Magura de 100, pana vad ce si cum.

Desi mai auzisem de el, am redescoperit sistemul RWS Thru de la DT Swiss, adica un thru axle de 9mm ( fata de QR-ul anemic de 5 mm ) care rigidizeaza foarte bine furcile ( si fata si spate ) compatibil cu open drop-out-urile obisnuite. Nu e un maxle de 15mm dar pe net lumea e foarte multumita de sistem. Pentru furci de 100 si 120mm si butuci DT mi se pare o solutie foarte eleganta.

http://www.dtswiss.com/Components/RWS/RWS-Thru-bolt-en

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;menu=1000,2,98;product=36301

Există şi la Novatec butuci deăştia. Şi am impresia că un strungar bun îţi poate modifica şi capacele de la axurile de Novatec SB 711 să meargă QR deăla gros. Întâmplător, roata faţă de pe bicla neveste-mii are aşa ceva.

Ca sa strangi draciile alea e moartea pasiunii. La furca merge cam 3 sferturi de tura. La mine pe spate am cam un sfert de tura. Eu zic ca va complicati aiurea. (de sistemul DT Swiss zic)

Pai vezi tu ca alea Novatec is tot pe sistemul cama excentrica, cred ca mare castig nu este.  Alea dtswiss  se strang "ca cu" piulita.

Da, corect, mi-ai luat-o inainte cu postarea. :)  DT-urile strang incomparabil mai bine.

Am sistem din ăla pe 29er (dar Spec. pune accent pe oversize hub caps care cică fac sistemul să fie rigid, nu doar axul)

Oricum mi se pare mai greu de folosit decăt Maxle.

Edit. Nu te complica, stai pe QR5 până nu treci pe 15/20mm

Cum nu gasesc deloc ce caut in materie de furci, ma gandesc sa merg o vreme pe actuala Magura de 100, pana vad ce si cum.

Desi mai auzisem de el, am redescoperit sistemul RWS Thru de la DT Swiss, adica un thru axle de 9mm ( fata de QR-ul anemic de 5 mm ) care rigidizeaza foarte bine furcile ( si fata si spate ) compatibil cu open drop-out-urile obisnuite. Nu e un maxle de 15mm dar pe net lumea e foarte multumita de sistem. Pentru furci de 100 si 120mm si butuci DT mi se pare o solutie foarte eleganta.

http://www.dtswiss.com/Components/RWS/RWS-Thru-bolt-en

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;menu=1000,2,98;product=36301

As putea sa montez asa ceva pe rotile mele X1700 cu furca SID? Ar ajuta la rigidizarea furcii? Acum imi cam flexeaza in curbe si pe denivelari si ma enerveaza ca aud cum imi freaca placutele pe discuri.

Da, cei cu furci usoare cunoastem senzatia :) .Din cate vad eu, doar butucii varf de gama 240, 190, XR/XM/M, XRC 1250, XRC 1350, tricon,  suporta conversia.

Butucii de pe Focus, Concept SL, pot fi convertiti de la QR5 la QR9? A mai facut cineva aceasta conversie la ei? Multumesc.

Fratilor, nu cumva e topicul despre bicla lui shauru oricare ar fi acea bicla?

Ce se discuta aici?

Sterg tot ce-i pe langa subiect daca nu incetati.

Multam!

Cristi_xtr face topic, Mladen il indruma aici dupa care il inchide, iar apoi tu ameninti ca stergi tot ;))

Saracul Cristi... :(

Subiectul propus de el este unul interesant si care ar trebui dezbatut, nu aruncat la cos.

O sa indrepte tot Mladen povestea. Numai elvetienii nu au erori.

Io nu amenint, doar atentionez sau pun in vedere :D

Numai că eu nu am spus să posteze aici, doar să se uite.

Ce? Nu mai am baterii la globul de cristal şi nu aveam de unde să ghicesc ce butuci are. :))

La cererea publicului, poze recente cu Beone-ul. Singurele schimbari - o pipa mai scurta ( KCNC SC Wing 80mm ) si pedale SPD Ritchey Paradigm V5.

040189_zps1401947a.jpg

040182_zps1669d875.jpg

040195_zps3246ba09.jpg

040187_zps31b14fef.jpg

ai stricat tot cu borseta aia patroane...

Mai putin felul in care merge. :)

E cam uratica borseta, ai dreptate, dar e al naibii de practica si...se poate da jos. 

• Upvote 1

Cum resimti schimbarea pipei cu una mai scurta?

sunt atat de multe borsete pe piata care sunt al naibii de practice si se pun in spatele seii...

Depinde, asta e mai incapatoare si mai bine pozitionata pentru bateria externa a telefonului sau a farului. La cea noua nu mai pot pune borseta de cadru din cauza shock-ului asa ca o sa am una de sa plus una mica pentru acumulator prinsa in partea din fata a tubului de sus.

Cum resimti schimbarea pipei cu una mai scurta?

Excelent, stateam o idee cam intins. La manevrabilitate cred ca o sa fie iar un plus, dar inca n-am avut ocazia sa o testez pe munte.

Ai avut ceva probleme legate de "amorteala miinelor"?

Nici una nici alta. Doar ca pe coborare n-aveam o pozitie tocmai buna.