Rubyca

07.04.2012 - Garboavele XC, Galati

Recommended Posts

Imagine postată

"Clubul de Ciclism Galaţi deschide sezonul de primavara cu GÂRBOAVELE XC", este anuntat pe site-ul competitiei.

In data de 7 aprilie 2012 sunteti asteptati la Galati in padurea Garboavele pentru a lua startul la aceasta competitie.

Cand l-am intrebat pe pe Silviu Negoita, organizatorul de la Club Ciclism Galati, ce diferente vor fi fata de etapa de anul trecut a venit cu o lista intreaga, lucru care dovedeste ca baietii se pregatesc intens pentru acest concurs.

Despre diferentele dintre editia 2011 si editia 2012... sunt foarte multe, in afara de locatie este cu totul un alt concurs :), am sa enumar cateva:

- traseul 2012 include portiuni din cel de anul trecut, dar si zone noi, care includ o urcare grea, o coborare "criminala" printre copaci;

- traseul de anul acesta este peste 90% ciclabil in conditii de ploaie, zonele de "clisa" din afara padurii care erau prinse in traseul de anul trecut fiind scoase total;

- nu se va mai "croseta" padurea pentru a se scoate 20km, ci se va folosi un traseu mai de XC, scurt de 6-8km, pe care se va merge in ture;

- am invatat din experienta anului trecut, iar anul acesta vom avea cronometrare cu chip si puncte de control putine, cu oameni de incredere (din club);

- tot datorita experientei primei editii, cand au venit peste 100 de persoane sa se inscrie la fata locului si s-a decalat startul, anul acesta se vor face doar inscrieri online, numarul acestora fiind limitat la maxim 250 concurenti datorita traseului scurt si anumitor zone "inguste" ale traseului;

- am introdus 2 chickenrun-uri model AAR, pe o urcare grea si pe o coborare ingusta si periculoasa.

Daca ma mai gandesc mai gasesc... momentan "nu-mi vine". Dupa cum am zis, e cu totul un alt concurs, la un nivel superior!

Pe site-ul competitiei gasiti mai multe informatii iar fotografiile de la prima editie le puteti viziona aici.

chickenrun-uri model AAR

care inseamna ce, mai exact?

Pentru cei ce sunt mai "gainuse" sau fara experienta se va folosi o ocolire de la traseul normal. Exista o coborare hard si o urcare in acelasi stil. Cine se crede bazat pe frane si bulane merge pe traseul pentru curajosi, restul ... cot-codac. :P - ceva de genul "fuga-i rusinoasa, dar e sanatoasa"

• Upvote 1

oricum, in cazul de fata nu e chiar o "ocolire" ci mai mult o varianta de urcat acelasi deal, numai ca prin "serpentine"... diferenta de la traseul greu este mica (doar nu vrem sa le dam avans tot la avansati! :D)

Pentru cei ce sunt mai "gainuse" sau fara experienta se va folosi o ocolire de la traseul normal. Exista o coborare hard si o urcare in acelasi stil. Cine se crede bazat pe frane si bulane merge pe traseul pentru curajosi, restul ... cot-codac. :P - ceva de genul "fuga-i rusinoasa, dar e sanatoasa"

deci variantele ocolitoare(mai usoare) sunt si putin mai lungi, nu? :)

Cativa centimetri :P.

Cand incep inscrierile?

Tocmai am s-a dat drumul la inscrieri!

Si s-au stabilit exact detaliile ce erau inca "in lucru" :)

Daca nu vii cu ploaie, te primim bucurosi :)

azi m-am inscris si eu dar vroiam sa va intreb cum a fost anul trecut? noroi mult? ma gandeam sa imi pun cu mine cauciucurile de noroi, merita daca nu va ploua?

Eu am fost anul trecut, la prima editie, si nu regret nici macar o secunda. Da, anul trecut a fost noroi pentru ca a plouat cu 5 minute inainte de inceperea cursei, altfel nu cred ca ar fii fost noroi.

Anul asta, dupa cum scrie si Silviu Negoita in postul #1 "traseul de anul acesta este peste 90% ciclabil in conditii de ploaie, zonele de "clisa" din afara padurii care erau prinse in traseul de anul trecut fiind scoase total"

Deci nu are rost sa cari cu tine cauciucurile speciale de noroi.

Tin sa bat obrazul celor de la Club Cilism Galati pt. urmatorul aspect al cursei

Concursul se termina cand primul concurent de la fiecare categorie incheie turele de la categoria lui.

Urat! Foarte urat! Mi se pare de o nesimtire iesita din comun sa faci asa ceva. Nu mi se pare corect si mai ales fairplay fata de ceilalti concurenti. Orice concurs se termina cand ultimul concurent trece linia de sosire.

Vreti sa faceti un concurs doar de dragul de a-l face si doriti sa terminati cat mai repede treaba pe ziua respectiva? Doar la cei de la FRCT am mai auzit aberatii de genul: "Opriti-va ca avem deja podiumul, Voi alergati degeaba." Nu asa se pune problema. Mai ales cand pretinzi ca promovezi miscarea si un stil de viata sanatos. Pai cum promovati ciclismul? Asteptati sa termine primul si pe restul ii opriti in mijlocul cursei pt ca doar asta va intereseaza, sa termine primul?

Chiar va respectam pt. modul in care ati promovat in 2011 ciclismul in Galati si in tara, prin introducerea unui nou concurs. Si chiar daca au fost conditii nefavorabile si diverse probleme majoritatea participantilor au fost foarte incantati, dovada ca si anul acesta sunt multi doritori sa participe. Pacat ca nu toti deschid ochii la acest aspect care mie mi se pare absolut inacceptabil.

In ritmul asta unde o sa se ajunga? Ca la o cursa de tip maraton dupa ce se face podiumul pe restu ii adunam de pe traseu intr-un camion? Ideea unui concurs nu este ca fiecare sa vad ce si cat poate, oricat de slab sau tare ar fi?

Cand faci ceva din pasiune pentru oameni care impartasesc aceeasi pasiune cu tine, nu cred ca e cazul sa ii privezi in fond de un drept al lor, sa le iei o placere promisa initial.

Personal abia asteptam acest concurs si chiar m-am bucurat ca a luat forma unui XC olimpic. Completam deja formularul de inscriere cand am vazut acea mentiune si in acel moment mi s-a luat. Si chiar daca nu ma aflu in postura ca la categoria de varsta sa nu termin in aceeasi tura cu castigatorul, tot am fost deranjat de acest aspect al cursei.

Scuze pt dublu post dar nu am mai putut edita postul anterior.

Tin sa bat obrazul celor de la Club Cilism Galati pt. urmatorul aspect al cursei

Concursul se termina cand primul concurent de la fiecare categorie incheie turele de la categoria lui.

Urat! Foarte urat! Mi se pare de o nesimtire iesita din comun sa faci asa ceva. Nu mi se pare corect si mai ales fairplay fata de ceilalti concurenti. Orice concurs se termina cand ultimul concurent trece linia de sosire.

inteleg ca aveti o parere diferita fata de noi in ce priveste organizarea concursului, insa de aici si pana sa ne faceti nesimtiti ar trebui sa mai existe o maare distanta si mult mai multe posturi. Nici macar nu ne dati sansa de a va oferi punctul nostru de vedere si deja aveti capsa pusa... Astfel ca am sa spun si eu ca aveti obrazul gros si ca nu meritati un raspuns pertinent.

Sanatate!

• Upvote 2

Eee! Acum faptul ca v-ati facut nesimtiti nu e in totalitate vina mea si imi pare nespus de rau daca la concluzia asta ati ajuns, cam repede ce-i drept.- asa cum ati si mentionat. Ideea cu nesimtirea cred ca ati dedus-o din: "Mi se pare de o nesimtire iesita din comun sa faci asa ceva" si ati dedus gresit. Da! Asa mi se pare mie, personal.

Si nu am spus ceva de genul: X este nesimtit pt ca face cutare lucru... O nu! Nu imi permit. Eu am spus doar la modul cel mai general posibil ca o actiune de genul acela mi se pare doar de o nesimtire iesita din comun, fata de concurent - tot la modul general- si nu fata de mine (deci va rog sa nu priviti aceste discutii ca atacuri personale la adresa voastra ci ca niste atacuri asupra procedurii).

Iar explicatiile (pe care ce-i drept nu le-am cerut dar vad ca nici nu va obositi din varii motive sa le mentionati) puteau veni in aplanarea conflictului (conflict de interese, nu conflict personal)

Imi cer scuze daca (cel mai probabil din cauza intonatiei cu care s-a executat lecturarea postului) ati ajuns la concluzia ca v-am jignit persoanal ca om, ca asociatie, ca organizatie, etc. si chiar m-ati facut curios in legatura cu motivele ce au stat la baza unei astfel de decizii. Acum daca sunt sau nu demn de a primi (alaturi de alti potentiali curiosi) aceste informatii ramane la latitudine voastra.

Inca odata mii de scuze daca al meu comentariu a deranjat atat de mult. Sincer va spun ca nu asta a fost intentia.

PS mi se pare destul de amuzant si totodata total inadecvat sa mai urezi cuiva Sanatate! dupa ce ii spui direct ca are obrazul gros :) Mai sa cred ca deja e blestem.

@hegoat

In opinia mea gresesti. Organizatorii acestui concurs aplica o regula acceptata si impusa la toate cursele de XCO. De la cupa mondiala pana la concursurile locale cursa se termina cand a ajuns la sosire castigatorul.

Ce faci daca vin 5 indivizi de 200 de kile care se cred la promenada nu la concurs, se inscriu la cursa lunga si termina in 10 ore. Nu ar fi o nesimtire sa faci sa astepte 200 de oameni pentru 5?

Daca nu ai pregatirea necesara sa faci acelasi numar de ture cu castigatorul atunci nu vad de ce ai avea o problema sa fi oprit cu o tura mai repede. Ai participat cel putin acelasi numar de minute cu castigatorul cursei sau chiar mai mult.

Nu vad care este de fapt problema pentru tine?

Daca organizatorii aplica regulile ca la carte atunci in momentul in care esti depasit tragi pe dreapta la sosire.

Pentru alte informatii referitoare la regulamentele internationale iti recomand sa citesti mai multe aici:

http://www.uci.ch/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=34424&LangId=1

• Upvote 1

Eh ,nu stiu ce te aprinzi asa .La XC te poti ori in 2 feluri : - expira timpul si tre sa te opresti ,sau trece mantuitorul linia de sosire si apoi dupa ce trece el e timpul sa te opresti. Cum ai tras tu concluzia ca ultimul nu e asteptat?

Chiar daca @hegoat s-a exprimat cel putin nefericit , totusi punctul lui de vedere e valid.

Regulamentul de XC e ok pentru concursuri de profesionisti . Pentru amatori unde multi participa doar pentru a termina un traseu mai dificil, nu cred ca e potrivit.

La fel si pentru cei care vin pentru prima data si care poate nu reusesc sa faca nici o tura, dar totusi vor sa vada care le este limita .

Nu vad de ce nu se pune limita de timp ca si pana acum ....

• Upvote 1

Tomcat, nu e "valid" punctul de vedere, e doar un punct de vedere, si-ti zic si de ce:

O tura de 8 km din traseul respectiv a fost calculata ca timp mediu "amator" la 40min. 40 x 4 ture => 160minute... considerand ca nu se scoate acelasi timp pe tura (obosesti), timpul total de pedalat pentru toata lumea ajunge cam pe la 200min... Timpul acesta pe un traseu de XC (unde nu prea ai portiuni de plat sa te odihnesti) inseamna oboseala serioasa pentru un amator!

Ovidiu are dreptate... vrei sa spui ca ar trebui sa stea toti concurentii care au terminat, oamenii din punctele de control (care au un program de "stat pe loc" pe o vreme "nu se stie" de minim 5 ore), doar pentru ca X vrea sa faca acelasi numar de ture ca cel mai bun de la categoria lui?

Sa presupunem ca-l lasam sa le faca... ar insemna pe primul tur sa scoata 50-60min, apoi datorita lipsei antrenamentului din ce in ce mai mult, ajungand la cine stie ce timpi, iar tot concursul si toti oamenii implicati sa astepte ca ei sa termine acele 4 ture?

Daca vrei sa-ti dai seama de nivelul tau o poti face clar dupa clasament "ia uite, primul a scos 4 ture in 200 minute, eu am scos 2 ture si 30 minute... extrapoland poti calcula si in cat timp ai putea face 4...

Competitiile XC au inceput sa se faca astfel (vezi AAR 2011 - pe timp, nu ture, dar aceeasi idee) si pentru ca poti sa-ti faci un program cat de cat exact al concursului, nu sa stii doar la cat dai startul, finish-ul, premierea, tombola, etc fiind.... cand o fi... pune-te in sosonii celorlalti concurenti si ai organizatorilor!

Este XC, nu este maraton, nu toate concursurile trebuie sa fie la fel, iar dupa cum am anuntat si pe site, traseul are o dificultate medie spre ridicata, altfel zis nu incurajam incepatorii sa se inscrie (dar nici nu avem cum sa-i oprim) !

Oricum, cel putin o tura face fiecare, pentru ca fiecare trebuie sa ajunga la finish, chiar de face una, doua sau mai multe ture, altfel e considerat abandon! Ce, voi ati inteles ca se opresc oamenii pe traseu?! ei incheie tura in care sunt!

Am participat acum vre-o trei ani la un concurs de XC din Romania, unde toti concurentii au trebuit sa astepte premierea timp de vre-o 2 ore pentru ca vre-o 3-4 cicisti sa termine tura luna (parca de 7 ture). Deja erau glume sa le punem pioneze pe drum ca ne saturasem de asteptat.

Si competitiile de XC din Arges care includ ture si nu minute, in functie de editie, aplica aceeasi regula de bun simt. Nu lasi 150 de oameni sa astepte 1-2 ore dupa cativa rataciti.

Este totusi un CONCURS, nu plimbare in parc !

Sa presupunem ca sunt 100 de participanti la o categorie. Daca nu vrei sa pierzi toata ziua se impune o limita de timp si daca 10-20 depasesc limita atunci acestia sunt opriti (la finis, pe traseu nu conteaza). Dar sa dai startul pt 100 de oameni si dupa ce a terminat primul sa ii opresti pe restul 99 e cu totul altceva.

Guest
This topic is now closed to further replies.