Rubyca

07.04.2012 - Garboavele XC, Galati

Recommended Posts

Maus, cat ti-a luat tie sa faci o tura in regim de relaxare si cat timp in regim de "calc-o ca vine Rosioru din spate"?

La cum e traseul acum(deja a inceput sa se faca praf pe urcari) ,30 de minute pe tura ,e o tura lejera .Fiind tura scurta diferentele de cate un minut scot limba cam cu 1 cm ptr fiecare minut in minus.Deci ptr 25 de minute pe tura ,limba atarna 5 cm.Cine are limba mai mare ,e avantajat...

Pe umed ,se schimba radical datele problemei.

La cum e traseul acum(deja a inceput sa se faca praf pe urcari) ,30 de minute pe tura ,e o tura lejera .Fiind tura scurta diferentele de cate un minut scot limba cam cu 1 cm ptr fiecare minut in minus.Deci ptr 25 de minute pe tura ,limba atarna 5 cm.Cine are limba mai mare ,e avantajat...

Pe umed ,se schimba radical datele problemei.

Deci care este, fiind la tura lunga cu tine, baga tare ca n-am chef sa ma invart de 7 ori :))

• Upvote 2

La martonul acesta am doua obiective: sa revad majoritatea prietenilor care participa si.......sa nu ma intreaca Viorel :)

Ceva concret despre cazare? La Pibunii nimeni nu raspunde la tel fix,am trimis un email...in 24 ore nici un raspuns...De la niste cunostinte,am aflat,ca Pibunni se deshide de la 1 mai.

hotel magnus in galati www.hotelmagnus.ro ,azi dimineata mai aveau camere.

De la hotel la padure 21 de km.

legat de drum B-GL

1. as putea lua si eu 2 oameni (adica 2 biciclete, oameni pot fi 3), sa fiu mai ecologist. doar ca o sa aiba de asteptat in cazul in care se grabesc inapoi: eu sunt la tura lunga si daca se repeta experientele de la AAR si AWR ies ultimul de pe traseu (sper ca nu si in clasament) :rolleyes:

2. mai stie cineva la ce ora mai iese radarul pe traseu intre Braila si Slobozia? Intr-o vreme, cand mergeam eu des la Braila/Galati eram mereu primul client pe la 8 AM. Alte puncte fierbinti pe ruta asta? Digul dintre Braila si Galati e la locul lui, nu?

Da ,pe dig e mereu in mers radarul.Pe Braila slobozia nu stiam ca are program...

Pe mine m-a ars si pe autostrada...

Traficul prin Braila este dat peste cap total, eu personal intre Braila si Galati merg exclusiv pe european (prima la stanga dupa sensul giratoriu de la Carrefour daca veniti dinspre Slobozia). Chiar daca sunt vreo 5 km in plus sunt convins ca ajungi mai repede si fara nervi.

In ceea ce priveste ploaia eu nu mai imi fac probleme. Vinerea trecuta a plouat binisor in padure si cu toate astea sambata la ora 9 traseul era ciclabil 100%. Sambata seara a mai dat niste ploaie siar duminica traseul era si mai uscat decat duminica.

nu e mai simplu intre BR si GL sa o luati pe centura? eu am luat-o pe acolo de fiecare data (dupa Carrefour Braila stanga si dai in centura Brailei).

Chiar daca sunt vreo 5 km in plus, nu mai traversezi tot orasul. Plus ca ajung mai usor in centura Galatiului :)

Aaaaa da .Incercati sa evitati intrarea in orasul Braila .E un mare santier ,si circulatie e blocata pe toate strazile.Se circula pe cate o banda ,in ritm de melc...

Deci cei care vin din bucuresti centura e o alegere buna.Foarte buna.Cea mai buna.

(eu cand plec la cate un concurs daca am trecut de braila ,pot sa zic ca am si ajuns...)

multumim mult pentru sfaturi!

am prins faza cu Braila, stanga dupa Carrefour

cat despre radare, plecam din timp, sa nu pierdem timpul colectionand procese verbale... alergam doar pe traseu :)

Am postat in acelasi timp cu

cipt2001

Gand la gand cu bucurie! :)

Traficul prin Braila este dat peste cap total, eu personal intre Braila si Galati merg exclusiv pe european (prima la stanga dupa sensul giratoriu de la Carrefour daca veniti dinspre Slobozia). Chiar daca sunt vreo 5 km in plus sunt convins ca ajungi mai repede si fara nervi.

nu e mai simplu intre BR si GL sa o luati pe centura? eu am luat-o pe acolo de fiecare data (dupa Carrefour Braila stanga si dai in centura Brailei).

Chiar daca sunt vreo 5 km in plus, nu mai traversezi tot orasul. Plus ca ajung mai usor in centura Galatiului :)

merci. asta inseamna ca nu mai dau in dig, merg inainte pe european pana dau in drumul de tecuci, nu?

Si asa , dar se poate intra pe dig urmand drumul spre tulcea pentru camioane...

Mergeti pe autostrada spre Galati ?

Mergeti pe autostrada spre Galati ?

eu pe acolo o iau...

Bucuresti-Drajna-Slobozia-Braila(pe centura)-Galati(Metro->Complex Pibunni)

Si asa , dar se poate intra pe dig urmand drumul spre tulcea pentru camioane...

good, merci

@tomcat, da pe A2. mai luati in calcul si o bariera de 10 min la dragalina, iesirea de pe A2 spre Slobozia. drumul era ft bun, exceptand vreo 20 km dupa Slobozia, pana la intrarea in BR, cred.

Ba da VREMEA, VREMEA, VREMEA cu e VREMEA ? Ha ?

PLOUA, NINGE, NOROI ?

Ca la fiecare cuncurs discutati de asa ceva, acum ce faceti, dati acatiste la biserica ? :))

Imagine postată

flori de prin Garboavele :)

• Upvote 2

Sa vezi distractie ce va fi pe coborirea de la minutul 22! Neaparat de pus o camera la locul cu pricina!Vor fi niste imagini de dat la stirile de la ora 5.Carnagiu!E posibil sa vina si SMURD ul ptr.descarcerare.

cred ca eu cu ghidonul meu de 700mm o sa defrisez pe acolo. deja ma abisnuiesc cu gandul ca o sa imi rup capul ca se va agata in tulpinile alea.

Nu pare foarte abrupta , daca mergi incet nu cred ca sunt probleme sau poate e din cauza camerei si defapt panta o fi vreun perete.

Intradevar cu ghidon lat e un chin , dar la xc majoritatea au ghidon ingust .

Ba da VREMEA, VREMEA, VREMEA cu e VREMEA ? Ha ?

PLOUA, NINGE, NOROI ?

Ca la fiecare cuncurs discutati de asa ceva, acum ce faceti, dati acatiste la biserica ? :))

vremea?... doar 26grade azi... am murit de cald pe traseu, cand batea putin vantul ziceam aleluia! :D

pentru cei care au iesit din iarna mai putin antrenati, ca mine adica, am facut o tura (cu pushbike pe alocuri) in 37min... asa ca daca stiti sa alergati la deal cu bicla in mana, posibil sa-l luati si pe mausone :D

Guest
This topic is now closed to further replies.