ciclism

Contador suspendat 2 ani

Recommended Posts

După aproape 2 ani de la controlul său pozitiv cu clenbuterol din Turul Franţei 2010, CAS a decis astăzi suspendarea spaniolului pentru 2 ani şi anularea tutuoro rezultatelor sale de la Turul Franţei 2010 până acum. Acest lucru înseamnă refacerea tuturor clasamentelor curselor în care Contador a participat, ceea ce înseamnă că Andy Schleck va [...]

Citește articolul în întregime

Daca spectacolul e pe chimicale mai bine lipsa. Nu?

• Upvote 1

cred ca multa lume ar prefera oricand sa vada un pantani pe chimicale decat un schleck pe apa plata.

pacatul lui contador e ca-i antipatic, si ca atunci cand baga seringa apasa pana la capat, victoria aia la contratimp peste Cancellara a fost chiar ghiorlanie.

• Upvote 5

'Contador, the Tour winner in 2007, 2009 and 2010 who tested positive for the banned anabolic agent clenbuterol, also faces losing his 2011 Giro d'Italia title and all the other victories he claimed last season.'

Pareri/opinii?

Eu personal nu credeam ca-l mai suspendau. Oricum cantitatea cu care l-au prins era infima. Si nu mi se pare corect ca ramane fara titlul din Giro..unde, totusi, n-a fost prins cu nimic...

• Upvote 1

Sunt ravasit de aflarea acestei vesti! :))

• Upvote 2

A reusit si Andy Schleck sa castige ceva :)) Si sigur e pe "apa plata" :)

• Upvote 2

Faptul ca folosirea acestor substante interzise a fost o problema inca din timpurile lui COPPI DECI ANI 40-50 si asupra tuturor erau suspiciuni chiar si asupra marelui MERCKX arata ca multi au folosit acceste substante .Uni au fost prinsi alti nu .Se spune ca uni din putini curati ar fi fost BERNARD HINAULT.Nu stiu ce sa zic este usor de acuzat dar sigur ca, CONTADOR are valoare si e pacat de ce sa intamplat si un mare campion il poti distruge pe un asemenea termen lung. Probabil o masura trebuia luata dar zic eu cea luata este mult prea dura. IN ciclism spunea cineva ca daca nu bagi ceva la vena nu realizezi mare lucru. Nu stiu acuma cat conteaza aceste substante ,cat poate ajuta dar sigur la PANTANI desi era foarte spectaculos in catarari parca ceva nu era in regula .Prea zburda pe langa ceilalti si diferenta era totusi suspecta.

sanatate tuturor

Nu m-as fi asteptat. Exista doping in sportul de performanta ?!!! ~:>

Cica a avut ghinion si a mancat animale care au fost dopate. Bine ca nu i-au crescut tate :-)

Clenbuterolul ajuta la slabire, a fost gasit in sangele lui in a 2a zi de pauza.

Ii trebuia lui sa slabeasca dupa 2 saptamani de tur? Eu nu cred.

Parerea mea e ca ori a fost contaminat cum zice el, ori niste oameni cu bani si influenta au vrut sa-l gaseasca dopat.

50 de picograme....0.00000000005 grame. Cred ca foarte frustrant sa pierzi atatea curse, pentru un scuipat intr-un ocean.

• Upvote 2

Si parerea mea este ca niste oameni cu bani au vrut sa-l gaseasca dopat cum a zis si @dinamov.

...deci inca un sezon fara spectacol pe munte...

de cand a inceput ciclismul sa fie interesant datorita atacurilor pe munte ?

spectacol o sa fie si fara Contador.

cu sau fara,clasamentul ramane acelasi.

@Frank, inteligent ca intotdeauna.

Exact cum au spus si altii,sunt interese si interese,tenismanii sau fotbalistii cu probleme asemanatoare de ce au avut parte de tratatie diferita ? si oricum,practic sunt doar 6 luni,revine in august si castiga Vuelta big deal.

Corupti ai dreacu' si UCI si CAS.

Nu stiu daca e bine sau rau ca l-au ars pe Conta,dar regulamentele actuale lasa loc de escrocherii.

noroc ca i-a dat drumu FBI-ul lu' Dopestrong...

cu sau fara,clasamentul ramane acelasi.

Pai se pare ca nu. Altfel nu-i luau trofeele castigate si cu rezultate antidopping perfect curate.

Insa, eu i-as lasa pe aia de vor sa faca performanta, ultraperformanta, sa foloseasca unanim acelasi potentator, comunicat de catre echipa/medic/sportiv, si sa fie agreeat de catre UCI participarea lor in comun si clasare separata. Dar absolut toti care se declara ca fiind utilizatori de substante asa zis dopante, sa foloseasca aceeasi substanta.

Mi se pare imbecil sa refuzi performanta obtinuta de dragul performantei. Sigur ca ar fi o discriminare si tot spectacolul ar fi centrat pe astia, care vor trece pe langa "apa plata" ca acceleratul prin gara.

Insa mi se pare complet imbecil sa refuzi dreptul fundamental al unui om sa faca ce vrea el cu fiinta lui, in schimb tu ca stat, entitate sau institutie guvernata de un stat, sa faci experimente in mediu militar pe om, samd.

Insa mi se pare complet imbecil sa refuzi dreptul fundamental al unui om sa faca ce vrea el cu fiinta lui, in schimb tu ca stat, entitate sau institutie guvernata de un stat, sa faci experimente in mediu militar pe om, samd.

1.In principiu, de acord, exista mult fariseism in afacerea dopajului, dar gindeste-te ca au fost si victime (nu putine) ale dopajului. E o problema delicata si dificila.

2.Oare cine a "beneficiat" de pe urma suspendarii lui Floyd Landis, devenind astfel cistigatorul Tour de France? Daca era Contador acela, acum s-a-ntors roata.

Pai daca dopingul a reprezentat cele 39 de secunde cu care a castigat in 2010 fata de Andy Schleck, caruia i-a si sarit lantul, atunci nici nu merita sa castige...

Este o decizie coerenta. Cei care fac apel la aspectul cantitativ gresesc. Daca la examen te prinde ca ai un teanc de "servite" sau o singura copiuta mica si neinsemnata sub maneca se cheama ca ai trisat in ambele cazuri. Identic, demersul la argumentul de genul sa fie lasat liber dopajul la toti sportivi, doar sa fie transparent, este si acesta foarte stramb. E ca si cum ai spune ca preferam sa acceptam coruptia, hotia in anumite limite. Discutabila ramane indecizia si taraganarea acestui dosar mult prea mult timp, ceea ce reprezinta un favoritism.

Nu cred ca mai e nimic Fair Play pe lumea asta,insa faptul ca s-a gasit clen.... in ......lu` Contador pur si simplu nu ma intereseaza...sunt si altii care o fac si degeaba...o sa ma dopez pana in iunie. ( merg la un medic competent,imi fac analize si voi recurge la tratamentul aferent ) si fac pariu ca tot n-o sa urc pe Transfagarasan in sub o ora chiar daca acum fac 1h si 30 min....practic daca nu te pregatesti ...degeaba...

• Upvote 2

Nu este nici o hotie si nici o coruptie.

Pur si simplu, un organism poate fi super sau supra dotat. Fizic sau intelectual. Punct.

Dincolo de limite se poate trece doar prin catalizatori, care nu toti sunt "croko".

Acceptat o gama de catalizatori si cu asta punct. Cine foloseste altceva sa fie exclus direct, si asta numai pentru supraperformanta, Supraom.

De ce cacat nimeni nu comenteaza cand unui sportiv ii iese in urina nicotina? Sa auzim? Aia e ok? Sigur, nu creste capacitatea si nu sporeste nimic, dimpotriva.

Rusii la olimpiade insarcinau(inseminau) artificial sportivele, pentru a dobandi natural hormoni care altfel nu-i puteau avea si care le duceau performanta la nivel de steroizi si anabolizante.

S-a aflat cum se face, ca erau inseminate, apoi in luna 2-3 li se provoca avort, dar organismul ramanea "incarcat". Li s-a luat vreuneia macr o singura medalie olimpica?

Nu! Si asta se intampla la 99% din disciplinele sportive cu rusoaicele.

• Upvote 1

Sunt de aceeasi parere cu Trevizes, dar mai stii ? Poate chiar a mancat pui dopat sau porc indopat...

Credeam despre cuvintul ,,cacat,, folosit de colegul MBZ nu e acceptat pe forum...

Daca este, va rog sa imi zice-ti daca il pot folosi si membrii care au sub o suta de post-uri...

Cu stima!