Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ciclism

Contador suspendat 2 ani

Recommended Posts

Nici nu conteaza cum a ajuns substanta in corp (accidental sau nu) nu e voie si gata , trebuie sa plateasca .Aduceti-va aminte ce s-a intamplat cu Andreea Raducan , a luat nurofen... cat despre dopaj in ciclism , parerea mea e ca aproape toti triseaza mai devreme sau mai tarziu,mai mult sau mai putin,doar ca unii sunt mai greu de prins.

...hormoni care altfel nu-i puteau avea si care le duceau performanta la nivel de steroizi si anabolizante.

care sunt hormonii aia ? Gonadotropina corionica ? cu un exces de d-ala doar rusoaicele ar putea sa produca testosteron.

doar ca unii sunt mai greu de prins.

nici macar dupa 7 tururi castigate :D

Insa, eu i-as lasa pe aia de vor sa faca performanta, ultraperformanta, sa foloseasca unanim acelasi potentator, comunicat de catre echipa/medic/sportiv, si sa fie agreeat de catre UCI participarea lor in comun si clasare separata. Dar absolut toti care se declara ca fiind utilizatori de substante asa zis dopante, sa foloseasca aceeasi substanta.

O posibilitate:

http://de.toonpool.c...tour_603469.jpg

Asteptam propuneri pentru standardizarea si optimarea solutiei :-B

Da, dar pe Armstrong dupa atatea declaratii ale coechipierilor lui de ce nu se face nimic?

care sunt hormonii aia ? Gonadotropina corionica ? cu un exces de d-ala doar rusoaicele ar putea sa produca testosteron.

HCG (gonadotropina corionica umana) este hormonul responsabil de pozitivarea testului de sarcina si de asemenea este hormonul care le comanda ovarelor sa nu mai elibereze ovule si determina crestea productiei de estrogen si testosteron.

Se pare ca nu doar rusoaicele. In fapt vroiai sa spui ceva util sau doar sa enunti un termen despre care se pare ca nu stii chiar totul?

cred ca multa lume ar prefera oricand sa vada un pantani pe chimicale decat un schleck pe apa plata.

Eu cred ca multa lume ar vrea sa vada fetele de la podium ungandu-se cu ulei de masaj si tragandu-se de tate. Sau doar eu vreau asta?

Insa, eu i-as lasa pe aia de vor sa faca performanta, ultraperformanta, sa foloseasca unanim acelasi potentator, comunicat de catre echipa/medic/sportiv, si sa fie agreeat de catre UCI participarea lor in comun si clasare separata. Dar absolut toti care se declara ca fiind utilizatori de substante asa zis dopante, sa foloseasca aceeasi substanta.

Mi se pare imbecil sa refuzi performanta obtinuta de dragul performantei. Sigur ca ar fi o discriminare si tot spectacolul ar fi centrat pe astia, care vor trece pe langa "apa plata" ca acceleratul prin gara.

Insa mi se pare complet imbecil sa refuzi dreptul fundamental al unui om sa faca ce vrea el cu fiinta lui, in schimb tu ca stat, entitate sau institutie guvernata de un stat, sa faci experimente in mediu militar pe om, samd.

Problema nr 1: un drog "legal" nu exclude droguri ilegale care nu pot fi detectate(usor)

Problema nr 2: de ce sa folosesti un drog legal si detectabil daca poti folosi unul greu detectabil si astfel putand concura la categoria "ingeri"

Problema nr 3: Competitia de ciclism trebuie sa fie intre ciclisti(OK e mai putin si intre tehnica, logistica etc). Daca nu, atunci sa fie denumita in mod explicit competitie a farmacistilor ca sa nu atentia fanilor ciclismului.

Problema 4: Oprimarea individului cred ca e inevitabila in sport pentru ca un sport/joc impune in mod implicit reguli pentru conturarea obiectivului, pentru egalitatea sanselor. Mie mi se un lucru pozitiv sa adaugi piedici artificiale la cele naturale si sa incerci sa le cuceresti. Apropo, tocmai citeam o carte anarhista: http://en.wikipedia....he_Dispossessed

mebe,

HCG nu determina cresterea testosteronului in cantitati demne de "steroizi si anabolizante" nici la barbati,cu atat mai putin la femei. n-are activitate anabolica insemnata.

ce am vrut sa spun e ca exemplul dat de tine e irelevant in situatia de care vorbim pe topic.

Eu cred ca multa lume ar vrea sa vada fetele de la podium ungandu-se cu ulei de masaj si tragandu-se de tate. Sau doar eu vreau asta?

As vrea sa le trag eu de tzate nu sa le vad cum se trag intre ele

Noh mie imi place .Cand sunt bani multi in joc asa se intampla .

Julius Caesar:

"Eu iubesc, ce-i drept, trădarea, dar urăsc pe trădător"

Jos palaria ptr cei care nu au fost prinsi... in rest dumnezeu cu mila !!

Hai ,la munca ca vine vinter race si va prinde nedopati.

Poate ar trebui se ne aducem aminte ca pe vremea anostei "epoci Armstrong", ne cam saturasem de "patronajul" instaurat de texan in cardasie cu niste foarte celebrii si suspect de bogati doctorasi si sub suava obladuire a celor de la UCI, carora nu li se pareau deloc suspecte performantele miraculoase ale texanului. Ingaduinta "oficialilor" in cazul lui Armstrong ma scoate din sarite, cand ma gandesc ca acesti oameni care taie si spanzura pe intinsa tarla a dopajului, sunt pentru unii muma, iar pentru altii ciuma. Oricum, chiar cu riscul de a intra in dizgratia unora dintre prietenii de pe forum, trebuie sa marturisesc ca ii sunt recunoscator lui Contador ca a pus capat "epocii de aur" a lui Armstrong si ca am avut si noi ocazia sa vedem si un altfel de ciclism - ma refer aici in principal la Turul Frantei.

eu cred ca e manareala, "s-a dorit" sa "il prinda".

mebe,

HCG nu determina cresterea testosteronului in cantitati demne de "steroizi si anabolizante" nici la barbati,cu atat mai putin la femei. n-are activitate anabolica insemnata.

ce am vrut sa spun e ca exemplul dat de tine e irelevant in situatia de care vorbim pe topic.

Exemplul meu nu este relevant si nici consideratia ta.

Pentru ca sunt luate ad literam.

Daca o sa observi insa ca doua natii europene sunt acuzate de genocid si holocaust, poporul german si cel rus(din postura ambivalenta), au faut ambii studii si experiente pe subiecti umani. Ulterior s-au si vazut niste rezultate din partea ambelor popoare, sigur pe fondul unor investitii in sport, facilitati, sustinerea amiscarii, dar randamentul sportiv usor peste mediile cele mai ridicate. Poate gresesc, dar mie asa imi pare a fi. Evident ca nu doar sarcina a contribuit, insa restul nu sunt decat supozitii nefiind date certe care sa spuna exact ce si cat. Rezultatele insa nu dezmint. Mie si ofensiva chineza mi se pare usor nejustificata, trecand peste aria de selectie exorbitanta, nativ nu au calitati care sa le asigure prezenta in topuri la atat de multe ramuri sportive.

Ca sa intelegi la ce ma refeream.

Cert: organismul uman are limite. de aceea perfectionam mecanismele: bicicleta.

ca sa depasesti limitele organismului uman folosim adjuvante:cafea, regeneratoare, energizante, etc. Unele sunt nocive organismului.

In ciclism s-a atins limita. NU cred ca exista ciclist profesionist care sa nu foloseasca "ceva". Ciclist profesionist -pur- NU EXISTA

Lance A a fost dovedit ca folosea "adjuvante" dar nu i-a retras nimeni nici un titlu.

Pentru mine Contador, ramine un campion. Remember, gesturile numeroase de fayr-play. Are spirit de campion si asa va ramine indiferent de deciziile oricarei comisii.

Imi anteprezint scuzele pentru ca ridiculizez discutia, dar sa stii piranelu ca si eu am facut numeroase gesturi de fair-play si chiar campionul mi se spune in cartier! :))

LE: nu ma luati in seama, io chiar nu stiu cum arata nenea asta Contador.

NU cred ca exista ciclist profesionist care sa nu foloseasca "ceva". Ciclist profesionist -pur- NU EXISTA

Lance A a fost dovedit ca folosea "adjuvante" dar nu i-a retras nimeni nici un titlu.

Pentru mine Contador, ramine un campion. Remember, gesturile numeroase de fayr-play. Are spirit de campion si asa va ramine indiferent de deciziile oricarei comisii.

Nu zau? Cand a fost "dovedit" Lance? Tocmai ce i s-au retras acuzatile si inchis dosarul in USA.

Care sunt gesturile alea numeroase de fair play?

Si chiar asa, nu o fi nici un ciclist profesionist curat? Mi se pare total absurd sa aruncam cu asemenea vorbe fara dovezi.

Seamana cu Dan Diaconescu imbracat in galben :)

Deabea acum am inteles de ce la pocnit pe "doctor": vroia sa-l injecteze cu clenbuterol

Imagine postată

Dincolo de problemele de dopaj, este regretabil unde a ajuns astazi sportul fata de menirea lui originara. A ajuns de fapt la polul opus. Pacat.

Nu zau? Cand a fost "dovedit" Lance? Tocmai ce i s-au retras acuzatile si inchis dosarul in USA.

Au fost retrase doar acuzatiile potrivit carora ar fi folosit fonduri federale pt doping, din vremea in care purta culorile US Postal.

Dosarul de cercetare pt incalcarea regimului anti-doping continua.

"According to AP, United States Attorney André Birotte Jr. said in a press release that his office was closing the investigation, but did not disclose the reason.

U.S. Anti-Doping Agency CEO Travis Tygert said in a statement that his organization would pursue documents from the investigation.

“Unlike the U.S. Attorney, USADA’s job is to protect clean sport rather than enforce specific criminal laws,” said Tygart. “Our investigation into doping in the sport of cycling is continuing and we look forward to obtaining the information developed during the federal investigation.” "

Dincolo de problemele de dopaj, este regretabil unde a ajuns astazi sportul fata de menirea lui originara. A ajuns de fapt la polul opus. Pacat.

Si cine l-a adus? Sportivii insasi?

Io cred ca nu. Politicile de echipa, sponsorii corporativi, interesele trusturilor de televiziune si canalelor sportive care preiau si transmit.

Sa n-o mai dam pe dupa corcodus. Azi se numeste Sport Industry, si denumirea are consecinte multiple, dar care la final se rasfrang si cauzeaza celor care duc greul, adica sportivii.

Stresul este imens. Sa ne amintim de cedari spectaculoase la tenis, rugby, volei ?

LE

...]

Credeam despre cuvintul ,,cacat,, folosit de colegul MBZ nu e acceptat pe forum...

Daca este, va rog sa imi zice-ti daca il pot folosi si membrii care au sub o suta de post-uri...

Cu stima!

Cnform DEX

"căcát

(excrement) s. m. / (fleac) s. n., pl.

căcáți / căcáturi

"

Conform Regulament ciclism.ro

"

Regulamentul ciclism.ro

1. Scrieţi corect!

Pentru o comunicare cât mai armonioasă şi lipsită de eforturi inutile între membrii acestui forum, vă rugăm să respectaţi următoarele reguli gramaticale:

-evitarea scrierii folosind sh, tz, k, looooooooooooooooool etc.

-evitarea folosirii a mai mult de trei semne de exclamare: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-evitarea folosirii a mai mult de trei puncte de suspensie: Am fost………….. la Bâlea si a fost,,,,,,,,,,,,,,, frumos!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-propoziţiile şi frazele încep cu literă mare, numele proprii, de asemenea;

-scrierea nejustificată cu majuscule, litere îngroşate, italice, subliniate este interzisă;

-este recomandat să scrieţi cu diacritice, dar nu este obligatoriu.

-folosiţi cu încredere www.dexonline.ro "

Cica a avut ghinion si a mancat animale care au fost dopate.

In viitor profesionistii n-o sa mai treaca pe la medicul / farmacistul de incredere ci pe la macelarul de incredere cu rugamintea “500 g de carne contaminate va rog”

http://de.toonpool.c...sch_1001135.jpg

Clenbuterolul ajuta la slabire, …

Oare in viitor elitistii pedalei vor veni toti din binecunoscutele clanuri de sportivi de exceptie Ana Bolica si Glenn Buterol?!?

50 de picograme....0.00000000005 grame. Cred ca foarte frustrant sa pierzi atatea curse, pentru un scuipat intr-un ocean.

E gravida / nu e gravida / putin gravida nu stiu cum ar merge

Dosarul de cercetare pt incalcarea regimului anti-doping continua.

Se pare ca unii n-au realizat asta.

Io cred ca nu. Politicile de echipa, sponsorii corporativi, interesele trusturilor de televiziune si canalelor sportive care preiau si transmit.

Sa n-o mai dam pe dupa corcodus. Azi se numeste Sport Industry, si denumirea are consecinte multiple, dar care la final se rasfrang si cauzeaza celor care duc greul, adica sportivii.

Stresul este imens. Sa ne amintim de cedari spectaculoase la tenis, rugby, volei ?

Ai uitat de cei care se holbeaza la „spectacolele“ care se transmit si incearca sa imita „idolurile“ lor incepind de la nick-name-uri ridicole, echipament “de echipa”, prafulete, suplimente si alte fente.

Aici mi-am expus parerea despre acest fenomen (a ramas neschimbata):

http://www.ciclism.r...__1#entry460061

Spiritul olimpic si sportiv al zilelor noastre

http://de.toonpool.com/user/142/files/der_olympische_geist_8825.jpg

A numi pe cineva de aici naiv ar genera probabil raspunsuri cu duh filosofic despre virsta mea, rotita mea, haturile mele, anotimpul de introspectie, anturajul cu care-mi beau sau nu-mi beau berea, porumbeii din parc, diverse considerente despre postingurile mele, etc. ; ceea ce m-ar tenta sa-mi aplic o doza de genuine „Doping“

http://de.toonpool.com/user/1264/files/genuine_doping_161585.jpg

@Frank

Realizezi ca ai ajuns la o anumita varsta si ca te-ai transformat intr-un mosneag care carcoteste la orice? Nu este o jignire, ajung si eu de multe ori sa fac acelasi lucru dar incerc sa ma controlez.

Hai sa analizam putin problema:

1. Foarte multi oameni de pe acest forum "se holbeaza la „spectacolele“ care se transmit si incearca sa imita „idolurile“ lor incepind de la nick-name-uri ridicole, echipament “de echipa”, prafulete, suplimente si alte fente". Orice tanar are nevoie de idoli, de exemple, de oameni care au ajuns undeva sus si la care ei se uita cu admiratie. Ai sa razi dar chestia asta face ca lucrurile sa evolueze. Nu cred ca un pustan de 15 ani o sa fie incantat de ideile tale si nici nu o sa il atragi spre cicloturism. EL vrea sa faca downhill, sa isi rupa picioarele, sa faca trial sau MTB. Este normal sa vrea asta pentru ca ARE 15 ANI

2. Cicloturismul si plimbarile in natura NU SUNT SPORT DE PERFORMANTA. Sportul de performanta se face cu idoli, cu echipament de echipa , cu suplimente si alte fente. Ridiculizarea oamenilor care practica sportul de performanta sau care isi doresc acest lucru nu te transforma intr-un fel de guru, te transforma intr-o persoana penibila care comenteaza pe forum.

3. La fel de penibila este implicarea in toate discutiile de pe pozitia eu sunt destept si le stiu pe toate si voi sunteti prosti si nu intelegeti nimic. Am incercat si eu pe vremuri sentimentul asta si am realizat ca la fel ca in viata reala si pe online de cele mai multe ori este bine sa taci si sa asculti inainte sa vorbesti.

Semnat: Unul care se holbeaza la „spectacolele“ care se transmit si incearca sa imita „idolurile“ lor incepind de la nick-name-uri ridicole, echipament “de echipa”, prafulete, suplimente si alte fente

On Topic: Am urmarit reactia managerilor echipelor din Pro Tour si declaratiile diverselor persoane implicate in acest sport. 90% dintre ei sustin ca pedeapsa este exagerata, ca procesul a durat nejustificat de mult si ca o pedeapsa aplicata la 2 ani dupa eveniment nu isi mai indeplineste scopul. Actiunea a fost pur politica si aceasta vanatoare de vrajitoare din lumea ciclismului deja este penibila. Sunt sporturi in care se inghit anabolizante cu galeata si nimeni nu face nimic iar Contador a fost suspendat doi ani pentru o cantitate infima de susbstanta gasita in organism ( 0,000001% sau ceva de genul asta).

Nu imi place Contador dar pentru prima oara intr-un caz de presupus dopaj cred ca lucrurile au mers mult prea departe.

-folosiţi cu încredere www.dexonline.ro "

Asa e ca in bancul ala vechi, beei, vorbiti frumos ca va f-t muma'n c-r ! :))

Da neica, da s-te vaz si pe tine cu doi ciumpalaci atarnati de tine precum puii de koala de muma-sa, scriind pa 1900x1200 si apoi vorbim.

Insisi e bine?

Frank, idoli si insemne de echipa mai sunt si in alte sporturi si ma refer indeosebi la cele cu motor, unde la fel sunt necesare aptitudini, si un pilot slabeste cateva kg la o cursa.

Se preiau nick-name-uri ridicole si acolo.

Daca ai ciclotura pe forumuri avand ca subiect opera si opereta ai vedea ca si acolo se intampla la fel. Acelasi lucru este valabil si pe cele legate de duhul sfant, bisericosi, etc.

Cei care au talent, sau veleitati fizice, vointa, rabdare, stoicism, nu se nasc toti din petrolisti, magnati media sau mai stiu eu ce pricopsiti sa-si permita, bicicliete de zeci de mii, echipamente, recuperare, medic, transport samd.

Te bagi la o echipa, care ea face pentru tine totul, si tu iti dai toata silinta pana la chiar ultima suflare sa fii cel mai bun.