Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ciclism

Contador suspendat 2 ani

Recommended Posts

@shauru

Grammar natzi:)

(just joking)

Cred ca e primul + pe care i-l dau lui Ovidiu in viata mea :))

Din adancile meditatii ale unui guru de tastatura:

Trebuie marite premiile astea mediocre si modice ca si Ghita, Mitica si Ionica sa-si permita antrenor, nutritionist, farmacist, economist, prafuri, prafulete, siringi, etc

Cu alte cuvinte nutritionistul si seringa sunt din aceeasi categorie. Cine nu mananca salam cu soia si fasole la conserva sigur e un dopat nenorocit, sau daca nu e dopat e doar pentru ca nu-si permite, ca la asta probabil viseaza toata ziua.

Cred ca e primul + pe care i-l dau lui Ovidiu in viata mea

mai sunt si eu pe aici, deci un mare plus si de la mine, m-am abtinut s-o zic, ca mi-a zis odata o vorba de duh "inteligenta" si m-am potolit

@MBZ: Bine, daca ai circumstante atenuante te iertam :) N-am vrut sa fiu rau, si nu ma prea intereseaza gresile gramaticale dar trimiterea la dex dupa porumbelul ala a fost delicioasa si nu m-am putut abtine O:-)

Iar balarim pe topic, dex da definitia academica a unor cuvinte si nu trateaza conjugarile, nici articularile.

Cur si cacat sunt cuvinte din dictionar si pot fi folosite si in aula academiei si la fel si cei care au decis sunt un cur si hotararea un cacat la comanda.

Lumea asta din ce vrea sa para mai dreapta cu atat devine mai stramba.

Foarte multi considera cam aspra pedeapsa pentru atat de putin clenbuterol.Pentru cine nu isi mai aduce aminte pun un articol din octombrie 2010 in care gasesc explicatia :Principalul ziar de sport implicat in ciclism "L`Equipe" vine cu dezvaluiri soc in cazul de dopaj al spaniolului Alberto Contador.

Conform jurnalistilor francezi in testele prelevate lui Alberto s-au gasit urme de plastic care se regasesc in pungile cu transfuzii de sange.Potrivit ziarului francez acest lucru poate indica faptul ca spaniolul castigator de 3 ori in Turul Frantei a suferit o transfuzie de sange chiar inainte de testul antidoping din 21 iulie in care s-au descoperit urme de Clenbuterol.

L`Equipe scrie ca anchetatorii care lucreaza la cazul lui Contador in laboratoarele din Koln au folosit o metoda dezvoltata de doctorul Jordi Segura la un laborator din Barcelona .Metoda permite detectarea substantei care deriva din plasticul din pungile de transfuzi de sange.

Potrivit jurnalistilor francezi substanta Bis(2-ethylhexyl) phthalate AKA DEHP a fost descoperita in testele de urina prelevate de la Alberto Contador.Acest lucru sugereaza ca spaniolul ar fi primit o transfuzie din propriul sange prelevat la inceputul sezonului (Dupa metoda EPO a lui domn doctor Funetes,iar acesta ar fi continut urme de clenbuterol)

Acelasi ziar noteaza ca metoda doctorului Sequera nu a fost validata inca de WADA (World Anti-Doping Agency) si necesita mai multe teste pana sa fie ratificata.

Atat UCI cat si WADA au refuzat sa comenteze articolul publicat de L`Equipe.

Parere personala.... Bineinteles ca Contador s-a dopat... de parca ar fi primul... Pentru cei care nu stiu Contador sufera de astm... cel putin in perioada de primavara. Antrenandu-se pentru competitiile care urmau sa vina el a fost nevoit probabil la un momendat sa ia clenbuterol (substanta folosita de persoanele cu probleme legate de respiratie) in timp ce se antrena in perioada de primavara...

Second Step > Intr-o perioada premergatoare probabil ca si-a facut si acele rezerve de blood .... pe care le-a folosit la transfuzii in perioada TDF.

Marea problema a lui Contador nu este aceea ca i s-a gasit clenbuterol in sange ci faptul ca s-ar parea ca ar fi facut transfuzii sanguine in perioada TDF. Daca UCI si WADA confirma cele declarate de L`Equipe se ingroasa serios gluma pt spaniol...

Conform jurnalistilor francezi in testele prelevate lui Alberto s-au gasit urme de plastic care se regasesc in pungile cu transfuzii de sange.

http://en.wikipedia....medical_devices

Am ajuns sa repetam orice prostie fara nici un discernamant... plasticul ala e in orice tub, iesi pozitiv la testul lui peste si daca bagi intravenos vitamine sau faci o glucoza sa nu lesini imediat dupa un antrenament mai tare.

http://en.wikipedia....medical_devices

Am ajuns sa repetam orice prostie fara nici un discernamant... plasticul ala e in orice tub, iesi pozitiv la testul lui peste si daca bagi intravenos vitamine sau faci o glucoza sa nu lesini imediat dupa un antrenament mai tare.

Acelasi lucru l-as putea spune si eu despre tine,si eu pot sa postez pe wikipedia o explicatie la orice vrei tu.Nu inteleg de ce te deranjaza un articol aparut in L'Equipe,nu sunt nidecum expert in chimie dar ma gandesc ca nu este vorba de plasticul de care vorbesti tu ca se gaseste peste tot,ma gadesc ca la ei se face presa putin altfel decat la noi si nu cred ca iesea fum fara foc.

a suferit o transfuzie de sange chiar inainte de testul antidoping

1. Nu a facut o transfuzie inainte de test ca nu e idiot sa se duca la aia cu hematocritul la 60.

2. Si ce daca a facut ? orice ciclist mai de seama face asta intr-un grand tour,nu pt a avea un avantaj ci pentru a tine valorile la normal,pana in 50% hct. Ei de ce nu sunt in stare sa ii prinda?

se ingroasa serios gluma pt spaniol...

de ce ? ce ar putea sa ii faca mai rau de atat ?

daca dai un citat din l'equipe da si link, eu nu am vazut nici unul... pun pariu ca ai copiat o traducere la mana a treia, si acuma ma trimiti sa citesc un articol pe care nici tu nu l-ai citit.

Sesizez aceasi urma de malitiozitate,vad ca o iei personal de parca eu as fi facut parte din comisia care l-a suspendat(apropo cred ca nu i-au dat pedeapsa maxima chiar degeaba) dar nu am chef sa ma cert cu nimeni asa ca cel putin eu o las balta.Traducerea este de pe onlinesport.ro.Cat despre ce ar putea sa pateasca mai rau decat atat ma gandesc la banii care trebuiesc dati inapoi...Premii,sponsori suparati

N-am ce sa iau personal, confunzi faptul ca iti critic parerile cu atacul la persoana.

''pun pariu ca ai copiat o traducere la mana a treia, si acuma ma trimiti sa citesc un articol pe care nici tu nu l-ai citit.'' ''Am ajuns sa repetam orice prostie fara nici un discernamant''Acesta este ultimul post pe tema aceasta,daca prin asta intelegi tu'' iti critic parerile''atunci imi cer scuze dar aduce mai degraba a jignire.

Parere personala.... Bineinteles ca Contador s-a dopat... de parca ar fi primul...

Cand nu esti de acord cu o chestie o combati cu argumente nu dai cu basca de pamant si te pretinzi jignit.

Parerea ta e ca dopajul lui Contador e evident. Parerea mea e ca parerea ta e visata azi noapte, fara nici o baza in fapte reale, fara nici un acces la sursele orginale de informatii si o substanta gasita pana si in ratustile de plastic nu demonstreaza nimic.

Daca vroiai sa iti formezi cat de cat un punct de vedere documentat, stiai chestiile astea, si aduceai din prima contraargumente, nu reactii emotionale.

Plasticul ala iese si dupa aerosoli nu numai dupa perfuzii sau transfuzii.

Vad ca s-au incins spiritele pe aici:) Parerea mea este ca in lipsa unor cunostinte temeinice de chimie, fiziologie, metabolism, nutritionism, cel mai indicat ar fi sa ne abtinem de la a stigmatiza pur si simplu niste personaje din lumea acestui sport pe care noi toti il iubim, cred. Orice s-ar spune despre Contador, acum ca s-au descatusat furiile asupra lui, pentru mine el este un mare ciclist. Performantele pe care le are nu pot fi obtinute fara talent, pasiune, antrenamente istovitoare si o sumedenie de sacrificii pe care doar cei ce au practicat in viata lor un sport la nivel de performanta le pot intelege. Este la fel de adevarat insa ca as fi preferat ca testele, in ce-l priveste pe Contador, sa iasa "necontaminate".........

Daca il trantim la pamant pe Contador ar trebui sa ii trantim si pe Anquetil, Merckx, Coppi, Pantani, Hinault, Bartali, Armstrong, Indurain si multi altii.

Eu personal o sa ma uit la Contador si dupa ce revine si sunt sigur ca o sa castige prima cursa marjora la care o sa participe :)

Nu cred ca o sa stiu vreodata daca a fost pe drept sau nu suspendarea, daca a primit mai mult decat trebuia sau mai putin; eventual fata de ceilalti.

Un lucru simt, ca un iubitor al acestui sport...

Povestea jalnica cu contaminarea cu carnea era patetic. Am inteles ca pentru ciclistii din topul mondial fiecare pas este calculat si stabilit: cand si cat sa stau la toaleta, cate calorii in ce combinatii sa manance si cand, cate ori pe zi, etc etc... Cred ca doctorii echipei au fost prinsi pe picior gresit, si au gresit calculele privind cantitatea "produselor" folosite, poate timpul necesar era estimat cum iese "produsul" din organism.

Deci concluzia pentru mine este, ca cei de la topul mondial sunt supravegheati de o echipa de nutritionisti... Care ar fi sansa, ca in sezonul concursurilor, Mr. Contador sa se bage intr-o bodega oarecare, si sa se contamineze cu carne... :)

ai impresia ca se fac teste antidoping pe ceafa de porc inainte de a o arunca pe gratar? :))

Nu Rozule, dar in crescatoriile de pui si peste, exista exemplare cu medalioane de gat, pe care scrie "eu voi fi halit de Schleck, Menchov, Amstrong, Basso, etc".

Pentru sportivii de elita alimentele se cresc separat pe Venus, nu sunt luate din magazinele de alimente.

Despre cât/cum/când şi de ce, sau cu ce, putem noi să dăm aici mesaje până dă p-afară baza de date a forumului.

Tot românu-i as la politică şi fotbal, iar forumistu la ciclism nu? Aşa că-mi permit să-mi dau şi eu cu părerea pe-aici... Sancţiunea asta este foarte aproape de limita încălcărilor legilor civile din Europa, de altfel, dacă aţi sesizat deja avocatul lui a menţionat opţiunea adresării unei instanţe civile. Acolo are şanse de succes, şi nu pentru contestarea rezultatelor de la teste cât pentru contestarea pedepsei. Practica judiciară din Europa nu prea permite sancţionarea după 2 ani cu o pedeapsă de doi ani... cu executare, pentru că practic, anulând rezultatele din ultimii doi ani şi limitând accesul în concursuri oficiale încă 2... devine o sancţiune cu aplicabilitate în 4 ani. Acuma rămâne să vedem cum or să cadă la înţelegere (pentru că sunt convins că va fi vorba de o înţelegere). Cum tot circul este unul pur politic... presupun că vor exista "compensări" din partea UCI.... publice sau nu.

Tot pe subiect am găsit un articol interesant... - http://blogsport.gsp.ro/naum/2012/02/08/giro-girofar/

Nu Rozule, dar in crescatoriile de pui si peste, exista exemplare cu medalioane de gat, pe care scrie "eu voi fi halit de Schleck, Menchov, Amstrong, Basso, etc".

Pentru sportivii de elita alimentele se cresc separat pe Venus, nu sunt luate din magazinele de alimente.

Uite un articol de unde se deduce clar ca mancarea se cumpara la fata locului (pentru cine a luat gluma in serios)

http://www.cyclingne...buterol-in-food