Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ciclism

Contador suspendat 2 ani

Recommended Posts

In 98% din cazuri se cara apa la o echipa, din motive contractuale. In rest, in afara de medicatie(si nici aia 100%) se cumpara totul local, proaspat, de la furnizori preselectati anterior(echipele mari, serioase, cu pretentii) sau de la supermagazine alimentare(de echipele de pluton). Asta se intampla cam in toate sporturile.

Analizele, insa se fac, dar nu pe alimente ci pe monstre de mancare gatita(meniuri crude sunt destul de rar acceptate). Din cate stiu se pastreaza refrigerat intre 2-7 zile in caserole special concepute. Sa nu va imaginati un lighean. Sunt ca niste capsule de marimea unui recipient pentru recoltari biologice.

Nemtii au uitat ce faceau pe vremea RDG-ului ? Cum castigau medalii pe banda rulanta ?

http://www.presseuro...nirea-dopajului

Istoria se repeta, dar de data asta spaniolii sunt protagonistii. Nu vi se pare suspecti Nadal, Barcelona, Real Madrid, rutierii spanioli etc

Nu mi se pare deloc bună comparația cu fotbalul. Hai să zicem că Barcelona are mulți fotbaliști spanioli, dar Realul are foarte mulți străini și nu poți considera sportul de echipă cu cel individual. Or fi într-o echipă unul-doi mai răsăriți, dar nu pot câștiga singuri partida.

Ciudat este faptul ca doar spaniolii exceleaza la ff multe sporturi, castiga pe banda rulanta, sunt cei mai tari din `parcare`cum s-ar spune...iar restul Europei sta si priveste ! N-am nimic cu natia lor dar parca prea castiga ei tot de cativa ani incoace !! Chiar : Germania, Anglia, Franta, Belgia, Olanda, Portugalia, Rusia, Grecia, Elvetia nu mai pot scoate la nici un capitol un campion de talia precum a celor din Spania ? exclus : Djokovic/Federer :P

Sunt comitete sportive ale unor tari care sunt serioase la controlul anti-doping si te ard pe viata daca te-au prins dopat si se vede asta prin faptul ca nu exista cazuri, sau atunci cand exista se intampla extrem de rar si l-au ras pe cel prins asupra faptului ! In Spania...ioc, nimeni nu se dopeaza, campioni la : tenis, baschet masculin, fotbal tineret si seniori + echipele de club (!) , ciclism si cine stie la ce alte sporturi.

E clar ca nu se dopeaza, cand o natiune castiga atatea trofee e limpede ca forurile competente sunt cu ` ochii ` pe ei si nu cred ca si-ar face de ras tara angrenandu-se intr-un joc murdar din care risti sa-ti distrugi intreaga cariera.

Cred ca au niste generatii si modele in viata de la care nu se abat ! Noi, ce modele avem in comparatie cu ei ? Nadia, Ilie N. si Hagi ? prea putin, tara se zbate in saracie si infrastructura este varza, nu mai zic de copiii care prefera tastatura in detrimentul sportului, oricare ar fi el.

Au prins o generatie de vis in ultimii 5 ani, nimeni nu-i poate contracara si valoarea este indiscutabila ; invidia si neputinta naste imaginatii bolnave in ultima vreme , (vezi ironia francezilor la adresa lui Nadal ) dar cred ca Europa simte cam ce simt fanii lui Real ori de cate ori sunt invinsi fara drept de apel in fata Barcei !

Referitor la Contador, e strigator la cer ca vin cu aceasta decizie dupa 2 ani de procese, de parca 5-6 luni n-ar fi fost deajuns ptr a delibera o decizie clara si la obiect. Simt ca si-au batut jos de el si de ceilalti...sa presupunem ca peste 3-4 luni auzim ca si Cadel ar fi fost dopat in turul din 2011, Andy ce va face in acest caz, va deveni peste alti 1-2 ani campion al TDF 2011 ? ;)) s.a.m.d ... In ciclism multi s-au dopat, probabil de dragul show-ului si cine mai stie din ce alte cauze, dar nu vii acum si-l dai exemplu pe Contador, nu faci decat sa distrugi partial acest sport si sa-ti indrepti privirile spre Lance Armstrong pe care pina si...bunica-mea il banuie de dopaj ! :))

Nu stiu ce sa spun legat de ceea ce se intampla astazi in ciclismul mondial pentru ca nu am timp sa urmaresc subiectul. Ce pot sa spun insa este ca am un amic, al carui nume nu-l voi deconspira, la fel cum nu-i voi deconspira nici apartenenta sportiva. Singura informatie pe care o ofer este aceea ca este apropiat varstei mele. Stiu ca s-a "bombardat" in vremea cand era profesionist in ciclism (din asta a trait la tinerete) si ca astazi este un om cu mari si multe probleme rezultate din tratamentele urmate. De fiecare data cand ne vedem, nu-mi pot stapani strangerea de inima: este... ruinat. Probabil ca si cei din anturajul lui au fost vinovati, in mod cert si el dar, a ajuns o victima a dorintei de a se impune, de a deveni campion .... o victima a lui si a celorlalti... medici, antrenori, si toti cei ce roiesc in jurul potentialilor castigatori.

Din nefericire, pacatele tineretii ajungem sa le platim atunci cand incepem sa ne pretuim foarte mult familia, copii, si cand realizam cata nevoie au de noi in deplinatatea fortelor. Poate si unii din cei ce vin si citesc, scriu si cer opinii despre ce ar trebui sa consume din punct de vedere medicamentos pentru a-si creste performantele, se vor gandi de 100 de ori inainte de a face pasul... Cel mai bun si sfant lucru este sa tragi de tine fix atat cat poti si sa te bucuri de ceea ce vezi si intalnesti... Pentru ca sanatatea, greu se mai intoarce si, toate "boosterele" astea lasa urme de nesters!

Nu stiu ce sa spun legat de ceea ce se intampla astazi in ciclismul mondial pentru ca nu am timp sa urmaresc subiectul. Ce pot sa spun insa este ca am un amic, al carui nume nu-l voi deconspira, la fel cum nu-i voi deconspira nici apartenenta sportiva. Singura informatie pe care o ofer este aceea ca este apropiat varstei mele. Stiu ca s-a "bombardat" in vremea cand era profesionist in ciclism (din asta a trait la tinerete) si ca astazi este un om cu mari si multe probleme rezultate din tratamentele urmate. De fiecare data cand ne vedem, nu-mi pot stapani strangerea de inima: este... ruinat. Probabil ca si cei din anturajul lui au fost vinovati, in mod cert si el dar, a ajuns o victima a dorintei de a se impune, de a deveni campion .... o victima a lui si a celorlalti... medici, antrenori, si toti cei ce roiesc in jurul potentialilor castigatori.

Din nefericire, pacatele tineretii ajungem sa le platim atunci cand incepem sa ne pretuim foarte mult familia, copii, si cand realizam cata nevoie au de noi in deplinatatea fortelor. Poate si unii din cei ce vin si citesc, scriu si cer opinii despre ce ar trebui sa consume din punct de vedere medicamentos pentru a-si creste performantele, se vor gandi de 100 de ori inainte de a face pasul... Cel mai bun si sfant lucru este sa tragi de tine fix atat cat poti si sa te bucuri de ceea ce vezi si intalnesti... Pentru ca sanatatea, greu se mai intoarce si, toate "boosterele" astea lasa urme de nesters!

asa e... pe vremuri bagau baietii tot ce auzeau ei ca "e bun",stimulente in general

sunt povesti din plutonul romanesc foarte amuzante,printre care cea mai tare mi se pare aia cu ciclistul care a cazut,s-a dus un asistent la el sa il ridice si ala a inceput sa il muste de picioare,dupa care s-a ridicat si a luat-o invers in directia cursei =))

Imi voi permite si eu exprimare unei umile opinii, desi sunt sanse mari ca aceasta sa starneasca oprobiul unora. Din start, vreau sa subliniez ca nu doresc sa jignesc pe nimeni si ma adresez tuturor cu acelasi mare respect.

Cred, de fapt sunt sigur, ca Ovidiu a spus lucrurilor pe nume. Aceasta este sportul de performanta, indiferent ca se face pe bicicleta, pe gazonul de fotbal sau pe orice alta forma de arena sportiva. Dopati sau nu, mie sportivii de performanta fac sa mi se ridice parul de pe sira spinarii cand vad ca dupa ore de efort inca mai au rezervele de a lansa un atac. Si nu sunt singurul care pateste asa ceva. Pe tatal meu, Jacques Anquetil si Eddy Merckx l-au facut sa viseze si sa astepte cu sufletul la gura urmatorul numar al revistei Mirroir Sprint. Pe mine, Tyler Hamilton, Ivan Basso, Johan Museeuw, Joseba Beloki sau Cadel Evans m-au facut sa freamat in fata micului ecran. Unii au fost dopati, altii nu, dar prea putin imi pasa. Nu cred ca eritropoetina a suferit in locul lor, zilnic, timp de 6 ore, cat dureaza o etapa de mare tur sau un antrenament pentru asa ceva.

Astfel, ajung la posturile lui Frank. Am tot respectul pentru el, dar cum poti tu, ca persoana care rationeaza, sa sustii ca dopajul este cel care ii face pe marii ciclisti sa fie cine sunt? Este o aberatie fara limite si imi cer scuze daca prin aceasta afirmatie te-am jignit in vreun fel, Frank. Acei sportivi au, mai intai, sute de mii de kilometri parcursi la antrenament. Mii de ore de munca, cu alte cuvinte. Si tu vii si postezi poze cu seringa decorata pentru victorie? Este o jignire colosala si o logica cel putin sucita si nu ma asteptam la asa ceva, cel putin nu din partea ta. Pe urma, dupa acele mii de ore de munca, au si talent mult. Cum zicea si Eddy Merckx, prin talent, el intelege capacitatea de a indura, de a suferi. Tu ai putea sa rezisti 5-6 ore cu 40 de km/h? Zi de zi, timp de trei saptamani? Si, te rog, nu imi replica cu ceva de genul Dar cine ii pune sa faca asta? O vedeta a sportului se naste pentru asa ceva. Este predestinata. Altfel, nu ajunge altceva decat un muncitor necalificat, strungar sau cu alta meserie care cu greu i-ar putea asigura viata decenta oferita de sport. Pe de alta parte, pot spune ca reactia lui Frank este tipic germana. 100%. Desi am respect pentru acest popor, ca si pentru celelalte de pe acest glob dealtfel, nu pot sa nu remarc o reactie vecina cu ipocrizia cand se pronunta cuvantul DOPAJ. A se vedea cazul clinicii de la Freiburg si cazul lui Jan Ullrich care acum este un biet paria desi era erou national candva. Mai este nevoie sa amintesc practicile RDG-iste? Nu cred. Daca iti place natura, plimbarea si, implicit, cicloturismul, ma bucur pentru tine. Dar asta nu iti da dreptul sub nicio forma sa adopti atitudinea pe care ai adoptat-o in acest topic. Te rog sa intelegi ca aceasta critica am scris-o cu tot respectul aferent pentru tine si nu am aruncat vorbe in vant.

Cat despre parerea efectiv legata de Contador, lucrurile sunt simple. Daca este prins dopat de laboratorul din Koln, atunci sa fie suspendat. Dar acelasi tratament sa fie aplicat tuturor sportivilor, apartinand oricarui sport. Ori, acest lucru nu se intampla in momentul de fata si din acest motiv nu mi se pare moral ca spaniolul sa fie sacul de box al tuturor nervilor indreptati spre afacerile de dopaj. Ca practicant al ciclismului de performanta, imi permit sa spun ca este o greseala cat casa de mare sa crezi ca talentul unui sportiv se datoreaza dopajului. Top-modelele au parte de operatii estetice, artistii renumiti mai trag cate-o betie alba, dar ei nu sunt condamnati de nimeni. In schimb, cel care a dat si el doua pedale asta-vara are impresia ca unul ca si Contador sau Valverde sunt intretinuti in viata doar de catre subtantele astea, cica interzise, a caror lista se schimba cam anual, dupa bunul plac al celor de la WADA.

Cu sau fara doping Contador este un mare OM, atat pe bicicleta cat si cand vorbeste.

Respect!

Vorba colegului de mai sus,poti sa te dopezi cat vrei insa daca nu te antrenezi ",te dopezi degeaba.

Nu suntem noi indreptatiti sa-l judecam pe Contador,aici doar comentam. Oricum eu il simpatizez,fie si dopat cu 0,000001 g de ....

Procentajul acela infim nu te ajuta sa castigi etape montane si nici Turul Frantei sau al Italiei. Talentul si antrenamentul DA

Procentajul acela infim nu te ajuta sa castigi etape montane si nici Turul Frantei sau al Italiei. Talentul si antrenamentul DA

Perfect de-acord cu tine. Dar, cel putin eu, tot nu pot sa inteleg de ce se recurge la astfel de substante daca nu te ajuta?

Cu ceva posturi mai sus s-a adus in discutie llimitarea organismului uman. Pai nu acest lucru este urmarit intr-o competitie? Care dintre sportivi este mai bun, nu?

Cat despre parerea efectiv legata de Contador, lucrurile sunt simple. Daca este prins dopat de laboratorul din Koln, atunci sa fie suspendat. Dar acelasi tratament sa fie aplicat tuturor sportivilor, apartinand oricarui sport.

Colegul meu Traian a subliniat un aspect foarte interesant pe care am incercat sa-l ating si eu pe forum la un moment dat, aspect care pare ca este trecut cu vederea, aproape ocolit si pe forum si in presa si de acei comentatori supercapabili de pe Eurosport care stiu 2 lucruri "DOPAj!!!!" si "CAZATURAAAA!!!"

Ma refer la faptul ca din `98 incoace ciclismul a devenit cel mai curat sport din istoria sportului. Se fac mii de controale pe an. Va pun doua intrebari simple: La cate controale antidoping a fost supus de ex. Contador sau Boonen? (raspunsul este: sute)....La cate controale antidoping a fost supus un campion la box ca Oscar Delahoya sau (acum partea dureroasa pentru unii) Lucian Bute? (raspunsul: se pot numara pe degetele de la o mana).

Campionul mondial pe velodrom Gregory Bauge a pierdut titlul din 2011 pentru ca nu a putut fi gasit de 3 ori pentru teste neanuntate in afara competitiei.

In cazul fotbalului conform regulilor FIFA orice test antidoping este anuntat , daca nu ma insel cu 2 saptamani inainte iar clubul are posibilitatea sa supuna la test sportivul pe care il alege echipa.

Nadal si Serena Wiliams probabil nici nu stiu in ce consta un test antidoping...ar trebui sa se supuna macar odata asa de curiozaitate sa vada si ei cum este sa completezi procesul verbal si sa faci pipi in borcan.

Concluzia ar fi sa va bucurati de ciclism, asa cum este el, pentru ca este sportul cel mai apropiat de valoarea naturala a omului.

Nadal si Serena Wiliams probabil nici nu stiu in ce consta un test antidoping...ar trebui sa se supuna macar odata asa de curiozaitate sa vada si ei cum este sa completezi procesul verbal si sa faci pipi in borcan.

Wrong ! Serena nu se dopeaza, a nu se confunda marirea masei musculare cu simplul dopaj. Chiar ea a recunoscut ca tenisul din ziua de azi se bazeaza pe prea multa forta si multe competitoare ia-o luat-o inainte la capitolul serviciu si lovituri puternice, d-asta a si ajuns ditamai buhaiul.

Nadal stiu ca si-a facut acum cateva zile un astfel de test, sa demonstreze ca nu este dopat.Bine, daca si l-a facut in Spania, e clar ;))

Nadal stiu ca si-a facut acum cateva zile un astfel de test, sa demonstreze ca nu este dopat.Bine, daca si l-a facut in Spania, e clar ;))

Nadal este unul dintre numele de pe lista doctorului Fuentes, lista descoperita in cadrul operatiunii Puerto. Toti ciclistii care s-au regasit pe lista au fost suspendati desi nu au fost gasiti efectiv dopati. Nadal si echipa de fotbal Valencia au fost trecute cu vederea de federatiile sporturilor respective. S-au facut presiuni ca aceste nu mai apara prin rechizitoriile anchetatorilor. La ceva timp un fotbalist de la Valencia moare pe teren.

Nadal nu e dopat cum nici ciclistii de pe aceeasi lista cu el nu erau. Totusi TOTI ciclistii au fost suspendati de UCI, iar maimarii tenisului nu numai ca nu l-au suspendat pe Nadal dar au dat spaga ca sa inchida ochii in privinta lui.

Referitor la surorile Wiliams cred ca glumesti nu?

@my_shoes93. De unde stii ca nu se dopeaza? Ai stat langa ea? Sau esti genul de om care crede orice se declara intr-o conferinta de presa? Si mai departe, tu crezi ca dopajul se traduce doar in masa musculara? Daca raspunsul este Da in primele 3 cazuri, imi permit sa zic ca esti un pic naiv. Daca raspunsul este similar si pentru cea de-a 4-a intrebare, cred ca esti si un pic dezinformat. Doar pentru ca un sportiv este eroul tau, nu inseamna ca nu umbla la cutia cu maimute.

Si legat de testul lui Nadal, as vrea sa vad ca va fi supus unui asemenea test in aceleasi conditii ca un ciclist. Adica cu ofiterii anti-doping batandu-i la usa la ora 5 dimineata, indiferent daca este acasa, la US Open sau in cantonament.

Ultimele comentarii ma duc cu gandul la faptul ca putin inteleg ce vrea sa spuna Frank si nu numai el. Or fi si nemtii ipocriti cum spune cineva mai sus dar nu in contextul dopajului in ciclism. Pai sa nu amestecam constructia aceea artificiala de tara numita RDG cu timpurile cand Ulrich era erou national si acum cand nu exista echipa germana de ProTour pentru ca marii sponsori refuza sa-si asocieze numele cu unii care triseaza. Este o reactie fireasca intr-o tara normala cu oameni cu minte sanatoasa ca sa nu mai idolatrizeze un fost "model" care a trisat, a incalcat niste reguli in sportul pe care-l practica. Romanii au placerea asta sa-l astepte pe Mesia in politica sa le rezolve treburile sau sa fie in continua cautare de "zei", modele. Poate au avut din pacate prea putine in istorie, fiindca pe aici am facut multe compromisuri. Contador e doar un ciclist foarte talentat care a fost prins ca a gresit. Sfinti sunt putini pe lumea asta. Apararea lui se bazeaza pe un argument ridicol ca a halit din "neatentie" (sau "conspiratie") o friptura contaminata. Dar s-a calculat ca vitelul respectiv trebuia sa aiba vreo 300 de kg. De asemenea nici comparatiile cu alte sporturi nu au relevanta prea mare. E ca si cum eu nu-mi mai fac treaba maine la serviciu pentru ca am constatat ca nu stiu cine de la primarie nu si-o face nici el. Fiecare e judecat in legea si aria lui. In fond despre ce vorbim cand spunem sport, fie si de performanta? Conteaza doar intrecerea si cine castiga la final? E doar un mijloc ca oricare altul catre o recunostiinta si apreciere generala pe care o cauta fiecare? Conteaza doar banii? Nu mai are alt mesaj de transmis decat cele de dinainte?

Dar s-a calculat ca vitelul respectiv trebuia sa aiba vreo 300 de kg.

cine? unde? cum? cand?

Asa este, nemtii nu sunt ipocriti in contextul dopajului in ciclism, ci al dopajului in general. Ai vazut alt popor cu o reactie mai colerica decat a lor? Problema este ca de sportivi prinsi dopati in alte sporturi nu prea auzim. Poate este in stransa legatura cu banii care se ruleaza in celelalte sporturi. Un exemplu elocvent este Bundesliga. NFL este singurul campionat sportiv mai urmarit, la nivel mondial, decat prima liga germana de fotbal. In medie, Bundesliga strange la fiecare meci din fiecare etapa peste 40.000 de fani. Implicatiile financiare te las pe tine sa le estimezi. Totusi, imi permit sa subliniez ce efect de imagine, ca sa nu mai vorbesc despre cel financiar, ar avea dezvaluirea faptului ca dintre fotbalistii care ofera spectacol saptamana de saptamana, unii "triseaza". Cum s-ar comporta ultrasii germani? Nu ar mai veni sa vada meciurile de fotbal? Nu s-ar mai vinde tricouri cu Bayern Munchen sau FC Kaiserslauten? Intrebarea mea este cati din nemti au idee ca, desi "triseaza", nu asta il face pe un sportiv sa fie valoros? Repet, un sportiv este exceptional pentru ca asa s-a nascut, nu pentru ca s-a dopat. Cu toate acestea, daca nu ai fost efectiv implicat in lumea sportului la un moment dat, aceste informatii sunt un pic mai dificil de percutat.

Iarasi, Ullrich este singurul rutier german care a castigat Turul Frantei. L-a castigat la un an dupa Bjarne Riis, omul cu hematocritul de 60, deci trebuie sa ai o logica aparte sa te gandesti ca germanul a fost complet curat. Dar asta nu il face egal cu zero, desi asa este tratat acum.

Legat de acele reguli de care zici, sunt convins ca stii ca regulamentul anti-doping este valabil pentru toate sporturile, existand chiar si un organism international, WADA, care se ocupa cu punerea in aplicare a acelor legi. Mai mult, stiu ca stii ca acele legi au obiceiul de a fi schimbate din cand in cand. Acum cativa ani era interzisa cofeina, dar acum este permisa. Mai sunt si alte exemple, dar probabil esti la curent cu acestea. Deci, exista o relevanta foarte mare cand compar ciclismul cu alte sporturi.

Conteaza doar intrecerea si cine castiga la final? Pentru un sportiv profesionist, cam da. De aceea i se spune ca este profesionist, pentru ca din victorii isi asigura painea. Ciclismul este profesia sa.

Spre recunostinta si apreciere? Poate, dar doar dupa ce un sportiv s-a implinit financiar. Tine minte - un ciclist nu defileaza in haine mulate ca sa auda ca oamenii de pe margine il fac trisor, desi nu prea au idee cu ce se mananca sportul de performanta. El pedaleaza ca sa scape de saracie in cele mai multe cazuri. Stiu ca suna ciudat, dar pentru unii, ciclismul le pune mancare pe masa si un acoperis deasupra capului.

Conteaza doar banii? Fii sigur ca baietii aia nu isi rup cvadricepsii minim 5 ore pe zi din pasiune. Le-o fi placand sa mearga pe bicicleta, dar una e o plimbare duminicala cu amicii si alta e sportul de performanta. Te las sa ghicesti cata pasiune mai descoperi in ciclism cand esti ud pana la piele, infrigurat, plin de noroi si cu glicemia mai mica decat numarul de la pantofi. Deci trebuie sa ai un motiv bun sa tot pedalezi. Pentru 99% dintre sportivi, banii sunt un motiv destul de bun.