Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ciclism

Contador suspendat 2 ani

Recommended Posts

Ce s-o mai face cu matematica daca a mancat de mai multe ori din acelasi batch de carne? :)

Cum s-ar comporta ultrasii germani? Nu ar mai veni sa vada meciurile de fotbal? Nu s-ar mai vinde tricouri cu Bayern Munchen sau FC Kaiserslauten? Intrebarea mea este cati din nemti au idee ca, desi "triseaza", nu asta il face pe un sportiv sa fie valoros? Repet, un sportiv este exceptional pentru ca asa s-a nascut, nu pentru ca s-a dopat.

Nu ultrasii sau platitori de bilete tin financiar un club. Principalul sponsor al lui Bayern de care ai adus aminte este acum T-Mobile. Nu banii sponsorului sunt problema ci reputatia lui, sa nu-i fie tarat numele prin scandaluri. Reputatie care la randul ei se masoara si in bani, in valoarea actiunilor la bursa. Ce spui tu e corect, valoarea nu e data de doping, dar asta inseamna si ca discutia nu trebuie sa le amestece. Poti sa fi inteligent dar fara caracter, expert profesionist dar in acelasi timp si corupt, multe combinatii sunt posibile. Numai ca in partea a doua a combinatiei e vorba doar de reguli. Le-ai inteles, esti liber. Foamea, motivatia, orgoliul sportivului profesionist nu se exercita in afara sistemului care-i asigura veniturile. Iar acestea sunt asigurate din munca altor oameni care cred ca intrecerile trebuie sa fie corecte. Un mare sportiv care triseaza ramane valoros, dar nelegitim.

In cazul fotbalului conform regulilor FIFA orice test antidoping este anuntat , daca nu ma insel cu 2 saptamani inainte iar clubul are posibilitatea sa supuna la test sportivul pe care il alege echipa.

Greșit. FIFA nu anunță clubul sau echipa națională de eventualele teste antidoping. Totul se desfășoară astfel, medicul trimis de UEFA se prezintă cu puțin timp înaintea începerii partidei și nu se știe nimic. Totul se afla la pauză, când sunt chemați antrenorii secunzi sau cineva din staff-ul echipelor. Nu sunt alese nume exacte, se face extragere, se introduc într-un bol numerele de pe tricou ale jucătorilor de pe teren + rezervele și reprezentantul echipei extrage 3 jucători (2 se testează, 1 rezervă în caz că vreunul din cei ”oficiali” se accidentează și sunt duși la spital sau cazuri speciale).

La finalul partidei, jucătorii desemnați sunt așteptați de mine și cei ca mine pe culoarul spre vestiare, li se arată hârtia prin care sunt înștiințați că sunt obligați să ofere probe biologice (oricum ei sunt anunțați și de oficialul ce a participat la extragere).

Spun totul din experiență pentru că anul trecut am fost voluntar la antidoping la Campionatul European de fotbal sub 19 ani.

Raman la aceiasi parere, ca Serena nu este dopata ! Este deformata fizic din cauza surplusului de masa musculara, nimic altceva ! Ca arata hidos, e normal, ea si-a dorit sa devina puternica dpdv fizic, dar cand vedem o femeie in halul asta e normal sa ne gandim la dopaj, la ce altceva ne-am fi putut gandi ? ca mananca la Mc Donalds ? ;))

Am scris si mai sus un pic ca la ff multe sporturi spaniolii exceleaza de cativa ani incoace dar e greu de crezut ca la toate acele sporturi am gasi numai dopati. Cu chestia asta cum ramane, huh ? 8-|

Că tot e vorba de spanioli, la turneul final U19 (câștigat de ei) echipa a fost testată de 2 ori, o dată în faza grupelor, o dată în finală. în nici un test nu au ieșit dopați. Singurul dopat pe durata turneului a ieșit un turc, care după recurs a fost achitat.

se poate sti mai multe despre protocolul de testare si despre laboratorul folosit, ce subtante s-au urmarit si in ce concentratii minime?

de curiozitate ati testat si pentru plasticul minune? :))

Ce teste se faceau?

Urina sau si sange?

Doar urina.

Mai multe detalii nu știu despre laborator și ce se cauta.. Se preleva mostra de minim 100ml (parcă, chiar nu mai țin minte cât avea păhărelul ăla). Dar dacă nu atingea valoarea respectivă mai stătea și completa. S-a stat după turc, am impresia că cel care a ieșit dopat, 5 ore.

Dar la meciurile dintre echipele profesioniste de club e acceasi procedura si rigoare ca la campionatele de juniori de care vorbesti? Sau e cum spuneam mai sus si echipa are omu` pentru test pregatit? Sunt sincer curios de ce se intampla in vestiarul Valenciei de exemplu.

In fotbal inca mai mor oameni pe teren . In ciclism nu s-a mai intamplat asta de la Tom Simpson. Au mai murit ce-i drept in somn, dar totusi nu in competitie.

Echipele de club sunt sub același regulament UEFA și FIFA ca echipele naționale. Nu sunt sporturi diferite, nu sunt timpi de joc diferiți, nu sunt alte reguli.

Da, procedura nu diferă. A fost o selecție pentru voluntariat și la finala Europa League ce se desfășoară pe Arena Națională din București.

Și gândind puțin logic, nu ar fi normal să se anunțe echipa din timp. Astfel, echipa poate aduce pe oricine, are dopați 20 jucători și 5 îi ține curați. înțelegi ce zic?

Pandy, cei de mai sus exact la asta se refereau - că regulamentul aplicat celor de la FIFA este astfel făcut ca echipa să poată aduce pe oricine pe teren. De aceea are dopați 20 jucători și pe 5 îi ține curați.

Și încă un lucru. Nu aș compara Campionatul U19 cu Uefa Champions League. Motivele cred ca le-ai intuit.

Pina si Banciu aseara la emisunea sa vorbind despre moartea lui W. Houston a facut referire la ciclism, cum ca " ce, e la fel ca si la ciclisti, care stau cu seringile si drogurile pe pat, in camera de hotel ! te mira ca cea mai buna cantareata ai anilor `80-`90 sa nu faca fata acestui succes colosal si sa se apuce de prostii !? " ;)) Ne-a `turnat`, Banciu ! :))

Cine-i Banciu? :-O

Doar urina.

Mai multe detalii nu știu despre laborator și ce se cauta.. Se preleva mostra de minim 100ml (parcă, chiar nu mai țin minte cât avea păhărelul ăla). Dar dacă nu atingea valoarea respectivă mai stătea și completa. S-a stat după turc, am impresia că cel care a ieșit dopat, 5 ore.

Sti cum ce se spune despre testul de urina? Ca te poti pisa pe el:)

Pai frate, in vremurile astea cand se chinuie sa ii prinda pe baieti cu figuri de gen transfuzie de sange tu crezi ca la urina mai iese ceva?

testele antidoping facute in Romania sunt frectie la piciorul de lemn! Bani cheltuiti ca sa se indeplineasca o formalitate!

Radu Banciu.

El a ramas cu sechele de cand comenta cu celalat Radu ciclismul la eurosport.Era interesant ca de la o singura fraza dintr-o stire facea o poveste de ziceaoi ca Creanga e copil.Avea si are imaginatie bogata Banciu .Iar oamenii cu imaginatie spun povesti interesante .Cu drogurile e clar : sa vazut in ce directie merg lucrurile .Nu putem noi sa-i judecam .Sunt oameni care au ajuns in varful piramidei ,si la un moment dat au avut probleme in a se mentine din diferite cauze .Au apelat la droguri sa le mai aline durerea, sa uite ,sa nu le mai pese.Asta sa si intamplat din pacate...

Si in ciclism se practica demoralizarea sportivilor. Pai ala a muncit 2 ani si vii tu acum si-l executi.Sa nu-l apuce nervii sa dea in buluimie?

MAi era o fza cu Pantani cand era tricou roz de cateva zile in turul italiei.L-au gasit cu hematocritul crescut si iau zis : ma ,ia scurgete tu din primele locuri ca sa nu facem publice rezultatele .Se pare ca el nu sa scurs ,iar ei l-au exclus din tur.

testele antidoping facute in Romania sunt frectie la piciorul de lemn! Bani cheltuiti ca sa se indeplineasca o formalitate!

Asta știu, asta spun. Dacă e așa cum zici tu, trageți singuri concluziile.

E prea multa zapada pe strada si se vede :) Centimetri de zapada cresc direct proportional cu postarile pe forum. Totusi era vorba despre Contador pe topicul acesta, un mare sportiv care a fost suspendat suspect, cel putin din punctul meu de vedere.

Eu sper sa revina si sa demonstreze ca nu a fost o intamplare dominatia lui din Turul Italiei si Turul Frantei :)

Numa' sa-si gaseasca echipa. Din cate am inteles eu, suspendarea lui se incheie prin august, la timp, cred, pt a pedala in Vuelta.

E prea multa zapada pe strada si se vede :) Centimetri de zapada cresc direct proportional cu postarile pe forum. Totusi era vorba despre Contador pe topicul acesta, un mare sportiv care a fost suspendat suspect, cel putin din punctul meu de vedere.

Eu sper sa revina si sa demonstreze ca nu a fost o intamplare dominatia lui din Turul Italiei si Turul Frantei :)

Ne-am mutat domnu Octav la topicul dedicat .Eu am lasat postul meu ca penultima fraza e dedicata lu' domnu Contador.Personal nu sunt fan a lui Contador (asta ca generatia mea si eu in particular am avut alti ciclisti ca exemple eroi etc) insa consider ca nu sa procedat corect.Insa e bine ca nu-i retrage salariul pe 2 ani ...Daca e cu capul pe umeri revine mai nervos si mai motivat...

Ce poze frumoase domne !!

Iar unele comentarii......pe masura pozelor :))

Pentru mine Contador, ramine un campion. Remember, gesturile numeroase de fayr-play. Are spirit de campion si asa va ramine indiferent de deciziile oricarei comisii.

Cam asa ! B-)

Nu sunt fan Contador,dar nu sunt de acord cu ce i se Intampla.

În ciuda faptului că nu a anunţat niciodată că s-ar putea despărţi de Saxo Bank, spaniolul Alberto Contador este transferat de presa daneză la Movistar.

Un alt motiv ar fi ca... Din cauză regimului culinar la care e supus. Dieta dură abordată de Saxo Bank lasă pe dinafară pasiunea pentru gogoşi pe care o are spaniolul. ;))

http://www.gsp.ro/sp...ipa-311975.html