BLUE

Bicicleta Orizontala

Recommended Posts

Ce stiti despre ea? Ce parere aveti despre cest model? Viitorul ei....?

Ma dedic un fan al acestui tip de bicicleta. Cu totii stim ca 75-80% din efortul de pedalare pe o cursiera este doar pentru a invinge rezistent aerului. Cu usurinta iti poti da seama ca daca imbunatatesti coeficientul aerodinamic al bicicletei dar si al biciclistului se va putea pedala cu o viteza mai mare si un efort mai mic. Daca pe o bicicleta clasica pozitia este aproape verticala (stai doar putin aplecat din trunchi), atunci pe acest model special de bicicleta stai aproape orizontal! Si uite asa vei avea un c.a. (coeficient aerodinamic) mult mai mic. Daca adaugi si o caroserie usoara si modelata in tunelul aerodinamic obtii o torpila cu pedale care iti permite sa ajungi pe teren plat la incredibila viteza de 120 km/h!

Nu cred ca voi avea vreodata posibilitatea sa cumpar o astfel de bicicleta (cred ca e si foarte greu sa o obtii) dar sper ca in scurt timp situatia mea financiara sa se imbunatateasca si atunci voi incerca sa-mi indeplinesc visul: voi construi eu una.... :D

Astept parerile voastre, comentarii, informatii. Acest subiect merita tratat. Este o dovada ca mintea omului nu poate sta pe loc, o dovada ca nimeni nu poate spune cum va arata o bicicleta de vitaza peste 100 de ani!

Incearca sa copiezi link-ul din partea de jos "hotlink for forums"(pe imageshack). In acest fel o sa apara poza pe forum, nu o sa mai fim nevoiti sa intram sa le vedem pe pagina lor.

cat despre aceste scule ...Eu ma intreb totusi cum este sa mergi la deal cu una. Nu stiu de ce dar am senzatia ca este mai greu(o parere care nu se bazeaza pe nici un argument).

In orice caz...as da o pedala pe asa ceva

multumesc pentru indrumari!

nu poate fi mai greu! Personal cred ca este cel putin la fel de usor ca pe cursiere! plus ca pozitia.....sai ca in fotoliu :D

aaaaaa! la deal! acum am vazut! asa este! Nu cred casunt prea bune pentru catarat..... :roll: Daca veneam la Seciu cu una ca asta.....pedalam cu capul in jos si cracii in sus :D

dar trebuie sa recunosti ca pe astea poti impinge cu mai multa forta (te impingi in scaun pe cand la biclele normale mai mult degreutatea ta proprie nu poti impinge....)

Pai clar atingi viteze mai mari. Pozitia aerodinamica si faptul ca, asa cum ai remarcat si tu, poti impinge mai in forta, fac ca viteza maxima sa fie superioara celei atinse pe o bicicleta normala.

Eu am vazut in fiecare an cativa care tranzitau romania. Anul asta daca intalnesc unu cu asa ceva ii spun sa ma lase sa fac o tura.

e nu m-am gandit ca doar la catarari ai putea avea probleme,de exemplu cum poti sa dai un sprint dala ucigator pe o bicla ca asta? :D tot ce sper e sa te vad cu asa ceva,poate mi-o dai si mie o tura :wink:

ce mult mi-ar placea sa-mi aduca mosu' asa ceva.....! cred ca e net superioara la sprinturi..asa cum am zis poti impinge cu cata forta vrei! In privinta imprumutatului....nu cred ca se pot regla, sunt cumva....personalizate.

Ovidiu,daca mai intalnesti oameni cu asa ceva te rog mult, mult de tot sa iei un contact de la ei(telefon, mail, adresa...ce vor ei sa dea :D )

Parerea mea in legatura cu acest tip de bicicleta nu o dau ca expert in ale ciclismului (ceea ce nu sunt nici macar pe departe :oops: ) ci asa, mai la bun simt.

Cred ca problema pe care o mentionati voi, adica urcarea unor pante, este explicata de fizica, mai bine zis de centrul de greutate. In cazul unei biciclete normale, ciclistul isi poate modifica destul de usor centrul de greutate pe o panta (ridicandu-se din sa, "culisand" pe scaun sau aplecandu-se mai in fata). In cazul acestei biciclete este practic imposibil sa schimbi ceva in pozitia centrului de greutate (spun asta uitandu-ma la structura ei), deci cu cat urci o panta mai pronuntata, cu atat centrul de greutate cade mai spre spatele bicicletei, ceea ce inseamna o forta destul de puternica, care te "trage" practic inapoi.

Pe drum drept in schimb mi se pare ca ste mult mai eficienta decat o bicicleta clasica de sosea, tocmai din cauza stabilitatii centrului de greutate si a aerodinamicitatii (sper ca e corect cuvantul asta :D)

Cred ca asta l-a si facut pe Ovidiu sa spuna ca i se pare ca ar merge mai greu la deal.

Oricum e doar o parere...

Guest

ci asa, mai la bun simt. Oricum e doar o parere...

Mda :roll: , si eu voi incerca sa-mi pastrez bunul simtz. Insa totusi tre sa va intrerup din aberatzii, ca sa bag si io un mic(chitik) comentar :D.

"Pentru cei care au chiulit de la ora de fizica la scoala: G=m*g, (m=masa corpului si g=atractia pamantului) chestie care la bicicleta orizontala nu este valabila, cu alte cuvinte, nu te poti ajuta cu greutatea corpului si atractia pamantului la pedalare. Un lucru extrem de important, baietii mei dragi :idea: """"" Deci, este egal daca esti chibrit de slab sau obez, bicicleta orizonatala se bazeaza numai pe aerodinamica, si bineinteles pe stiutul de mers cu ea. """

"am avut ocazia sa intalnesc bikeri orizontali, si va spun, ca nu urca un deal cu ele, si daca urca, au nevoie de o energie si fortza mult, mult mai mare, ca noi astia normalii bikeri""

acum puteti continua.....

Guest avmasi

G=m*g, chestie care la bicicleta orizontala nu este valabila

man, permite-mi sa te corectez putin...G=m*g este la fel de valabila atat la bicicleta orizontala cat si la orice caruta.

G=greutate si nimic altceva

Vorbind de deal, G este forta opusa unui anume F=m*a, de exemplu, F fiind forta de propulsie generata de picioarele tale, care te ajuta de fapt sa urci dealul

Singura diferenta intre biciclete o gasim la F, nu la G.

In timp ce G ramane acelasi, F creste. Ridicandu-te in picioare, forta care apasa pe pedala este cu mult mai mare decat in cazul orizontal.

cu alte cuvinte, nu te poti ajuta cu greutatea corpului si atractia pamantului la pedalare

Intr-adevar nu te poti ajuta cu greutatea corpului la pedalare.

Iar accelaratia gravitationala g ramane acceasi, din cate imi aduc eu aminte 9,8m/s*s

Deci...forta care te ajuta sa urci dealul e F-(minus)G, si cu cat F mai mare, cu atat urci mai usor

Pt detalii, veniti sa facem un desen :D

Guest avmasi

idea: """"" Deci, este egal daca esti chibrit de slab sau obez, bicicleta orizonatala se bazeaza numai pe aerodinamica, si bineinteles pe stiutul de mers cu ea. """

Si aici te corectez putin man, daca imi dai voie....

Pe plat cu cat G mai mare, forta de inertie mult mai mare, forta care se aduna acelui F pe care il dezvolti tu...

Asta e un motiv in plus pt care nu vezi ciclisti slabi buni pe plat. Pe plat sunt buni cei masivi, la fel ca si la sprint

La deal cu cat G mai mare, cu atat F trebuie sa fie mai mare, pentru a suplini dezavantajul creat din cauza greutatii.

Cu cat esti mai slab, G mai mic, deci F nu trebuie sa fie la fel de mare ca in cazul "grasilor", de asta cataratorii sunt cei mai slabi

Dar cu toate astea si eu cred ca aerodinamicitatea ecea mai imortanta.

Se poate face si aici un desen :D

Interesant subiect, BLUE. Mie chiar imi plac recumbent-urile (parca asa le zice). Bineanteles teoretic, ca practic n-am avut de-aface cu asa ceva. Chiar zilele astea citeam pe internet cum in urma cu ceva ani au fost interzise de U.C.I. dupa ce un ciclist aproape necunoscut a doborat recordul orei pe o bicicleta orizontala. Parca acum vreo doi ani s-a atins viteza de 130 km/h cu un recumbent carosat (Varna Diablo) in conditii normale adica sosea plata, vant minim, fara a se rula in trena altui vehicul. Bineanteles ca viteza a fost mentinuta doar pe o distanta scurta, 200 de metri. Eu cred ca un recumbent are cateva avantaje fata de o bicicleta clasica cum ar fi o aerodinamica mai buna, o pozitie mai comfortabila si dupa cum spun unii chiar un mod de pedalare mai eficient, dar are si dezanantajele lui. Ar putea fi bicicleta viitorului chiar daca in prezent nu este prea raspandita din cauza pretului mare, a nonconformismului sau si excluderii din competitii. Intr-adevar probabil intrebarea care li se pune cel mai des celor care folosesc sau construiesc astfel de biciclete este cum se comporta la urcare. Si in general raspunsul este ca necesita doar o periaoda de adaptare la noul stil de pedalat. Sa spui ca atractia gravitationala te ajuta la pedalat in urcare este cam acelasi lucru cu a inventa un perpetum mobile. Pai odata ce te-ai lasat cu greutatea corpului pe pedala nu trebuie sa te ridici inapoi? De unde sa apara un aport de energie din exterior? Daca bicicleta clasica are un avantaj la urcare nu cred ca este mare. Poate nu ati vazut pe Explorer "The road to Beijing" in care doi tineri au strabatut toata Rusia pe biciclete orizontale. Au facut mii de kilometrii, au trecut muntii, au mers prin zapada si mai aveau si o "tona" de bagaje cu ei. Mie asta mi se pare grozava (chiar daca are o roata in plus):

Imagine postată

Pentrua-l contrazice pe Gabee o sa ma repet. la bicla normal (verticala) mai mult degreutatea proprie nu poti impinge!! Adica daca ai 70 de kg poti actiona pedalele cu max. 70 de kg forta. Corect? Corect! In cazul biclei orizontale poti impinge in pedale cu cat te lasa muschii! Daca esti vre-un slabanog bolnav proaspat intrat in coma vei fii in dezavantaj caci nu vei putea dezvolta cu muschii picioarelor fortza echivalenta cu greutatea proprie (dar greu pot sa-mi imaginez o persoana care nu poate face cateva genuflexiuni...) Daca ai picioarele lui Mihai (adica forte antrenate si groase :D ) poti impinge cu o forta de, probabil, 100 chiar 200kg forta (depinde de fiecare) Corect? Corect!

Dezavantajul la dealuri este dat de faptul ca nu poti schimba pozitia prea mult, si vei ajunge sa pedalezi pe un deal mai abrupt cu capul mai jos decat picioarele. (destul de nasol, nu?)

Dar la coborare.....

Flip imi place cum gandesti! Este corect ceea ce ai spus! Foarte frumoasa bicla din poza ta dar pare cam.... greoaie!

Dupa cum am spus, imi doresc sa-mi construiesc una si deja fac planuri, schite! ma gandeam sa pun roata motoare in fata, langa foi iar cea pt. directie in spate (numai greutatea lantului mult mai scurt va aduce o scadere de cateva sute de grame!)

O intrebare imi staruieste in minte. De ce oare nu au fost facute motocicletele in acest stil? Si acolo se vorbeste de aerodinamica la fel de mult.

Cred ca motoarele au evoluat atat de mult incat dezvolta suficienta putere ca sa nu se mai tina cont de aerodinamica...Mai intervine doar problema consumului care sigur ar fi mai scazut daca imbunatatesti aerodinamicitatea! Dar nu te dor picioarele cand se goleste rezervorul... :roll:

Si inca ceva! o pozitie atat de joasa cred ca este foarte periculoasa in trafic... :? (in oras ma refer)

Aceasat este bicicleta care iti permite sa atingi doar cu forta picioarelor tale limita legala de viteza pe autostrada! Varna Diablo

Imagine postată

Imagine postată

Iar in primul set de fotografii de la pagina 1, in ultima poza este Varna Diablo II

hm,io tot cred ca troaca asta nu merge la catarari,am impresia ca nu poti sa-ti menti echilibrul la viteza mica,de exemplu cum ai sa urci cu troaca asta la crama frate BLUE :D

Incearca sa copiezi link-ul din partea de jos "hotlink for forums"(pe imageshack). In acest fel o sa apara poza pe forum, nu o sa mai fim nevoiti sa intram sa le vedem pe pagina lor.

cat despre aceste scule ...Eu ma intreb totusi cum este sa mergi la deal cu una. Nu stiu de ce dar am senzatia ca este mai greu(o parere care nu se bazeaza pe nici un argument).

In orice caz...as da o pedala pe asa ceva

Am mers si eu pe mai multe tipuri de bite orizontale si pot sa va spun ca e misto....dar cum zice Ovidiu la deal mori incet....de exemplu abia m-am tinut in trena unui prieten care mergea pe asa ceva....pe plat....ca coborare nici o sansa....insa la urcare tipul a fost varza.....si am incercat si eu si e f greu sa urci...ptr ca nu poti sa te apesi si cu greutatea corpului pe pedale...doar cu forta picioarelor.....

Dar este super misto sa mergi pe asa ceva.....si sunt sigurrrr ca voi avea si eu asa ceva mai incolo....