BLUE

Bicicleta Orizontala

Recommended Posts

Ai mers pe mai multe tipuri de bicle orizontale???? Unde farte? Tipul ala de care zici tu ca abia se tinea la deal de unde avea bicla? Sincer sa fiu nu prea te cred....sa nu-ti fie cu suparere dar mi se pare exagerat ceea ce spui. Despre mersul la deal s-a vorbit si mai sus si destul ed clar. Dami si mie datele de contact ale prietenului tau cu bicla orizontala! Sau zi-mi unde ai incercat mai multe tipuri de astfel de biciclete ca sa vin si eu acolo!

Vezi ca umple olly forumul cu poze :X

Frate Blue sa sti ca nu minte omul. In Japonia a "experimentat" asa ceva.

A fost magarul de 2 ori la baietii aia cu ochii ingusti si a experimentat tot felul de nebunii.

Hai ca vorbesc cu el sa puna pe forum 2 sau 3 poze.

Coincidentza sau nu in mamaia anul acesta se pot inchiria......exact:..biciclete orizontale..chiar ma bufnit rasul cand le-am vazut..sunt simple...dar chiar super caraghioase:)..cu vizibilitatea stai mai prost ..in rest atragi atentia tututror!!!...

Deci vetzi putzina fizica vad, e fffff mult de discutat aici, lucrurile nu sunt deloc simple aici. Pot sa zic ca sunt cam veteran la faza asta, care doreste sa afle ce variabile il afecteaza in timp ce avanseaza cu o bicicleta, cum si in ce masura afecteaza fiecare variabila functie de toate celelalte, pai cred ca nu as termina nici cu o mie de mesaje, aici stau cam toate raspunsurile, nu credetzi :wink: ?!

Sa incepem cu ceva simplu ( mare atentie ca nu idealizam nimik, asa cum face fizica de la scoala, vb numa lucruri reale ):

Cazul 1 : Cu cursiera pe o sosea orizontala, pe o vreme calma ( fara vant ) la 20 gr C, se merge cu vit constanta:

-fortele de rezistenta sunt cele cu aerul, cu solul, si cele din angrenaj, pe care ciclistul le egaleaza.

Daca ciclistul accelereaza mai apar urmatoarele forte in plus de invins :

-forta de acceleratie : Fa=m (ciclist+bicla)*a (acceleratia)

-pe langa acceleratia efectiva mai este si acceleratia medie rotzilor fffff dificil de calculat ( in centru e 0, la periferie este exact a );

Daca apare dealul, ciclistul mai are o fortza de invins, fortza de deal :

F=G*sin@=m*g*sin@ ; unde @ este unghiul fatza de orizontala al pantei.

Daca panta e exprimata in procente avem de ex pt una de 7% asa:

F=m*g*0.07 .

Recunosc nu pare interesant, dar cam asa se calculeaza.

Cea mai influenta forta este frecarea cu aerul, despre care nu stim decat atat, ca daca un ciclist de 80 de kg ar fugi cu o cursiera de 10kg, cu viteza de 200 km/h, forta de frecare cu aerul e egala cu greutatea ciclist+bicla, asta cand aerul are 20 grC, presiune 1atm, umiditate relativa normala 60%.

Alte variabile: existentza vantului, ploua sau nu, sosea neteda sau nu si calitatile biclei ( care dicteaza marimea frecarii cu solul si a angrenajului ) dar shi rezistentza la soc, elasticitate, rez in timp a materialelor, calitatile ciclistului ( o intreaga odisee :wink: ).

Nu sunt toate variabilele, mai stiu multe, dar in vederea efortului la avansare, acestea sunt cele mai influente 8) .

Acu nush ce sa zic, poate e interesant poate nu, nu vr sa deranjez pe nimeni, dar precizez ca mai cunosc multe detalii de alimentatie shi metabolismul substantelor organice in organism, avantaj enorm in ture pt cei care cunosc :wink:

Ca tot se vb de bicle carosate, aici se minimizeaza enorm frecarea cu aerul, care nu ti-ar mai egala greutatea decat pe la 500 km/h in loc de 200 km/h ca la cursiera obisnuita. Pentru o bicla carosata f important este materialul caroseriei. Aerul alineca diferit pe o suprafata de aluminiu, pe una de cauciuc, sau pe una de cauciuc lustruit, etc.

Nush de ce, dar se pare ca un cauciuc de costum de scafandru are cea mai mica frecare cu aerul, lucru destul de bizar dar verificat in tunelurile aerodinamice.

ma intreb ce pret o avea o "cursiera" carosata, 5000-10000 euro????, stie careva ?

mai Damien, cati ani ai tu? ha? Vrei sa impresionezi cu lucruri simple si fara valoare! Ai citit macar ceea ce s-a scris pana acum pe acest topic? Chestiile astea gratuite nu-si prea au rostul!

Blue sa stii ca am testat cateva bitze de astea ..vreo 3 in Japonia si vreo 3 in America....Si o sa pun si poze de indata ce imi merge netul acasa. Dar asa e cum va spun : daca esti bun nu iti poate sta nimeni in trena pe plat si la coborare, ptr ca cel din spate nu are trena (tu fiind f jos, ala din spate are impresia ca el duce trena)...In America cand ieseam la antrenamente vreo 3 gagii aveau asa ceva...f faine...si astia incercau sa isi bata joc de noi astialalti ....pai cand plecau aia dintr-o data trebuia sa dai totttt din tine numa sa ii ajungi...apai sa mai stai si dupa ei....si norocul nostru ca aia aveau vreo 50 de ani.....dar mergeau de rupeau pamantul.Cum eram multi (vreo 10-15 persoane) cand pleca ala din fata cu bizta aia orizontala se facea pe drum ca un sarpe lung de vreo 30 m ...ca ala incerca sa scape de noi...era tare mistoc....eu sincer nu mai puteam de ras....

Prin Japonia am dat niste ture prin Osaka...si pot sa zic ca si aia se cam uitau asa stereo la mine....poate si ptr ca bitza era un prototip ce era era expus la un magazin de bitze...si io m-am dus cu tupeu si i-am spus lu sefu de acolo ca vreo sa o testez.....si ala mi-o zis direct ia-ooooo....si mergi pe unde vrei.....atat mi-o trebuit.....mai departe va dati voi seama.

Tocmai am testat in Iasi un triciclu orizontal venit de la Chisinau, construit in Rusia si cumparat de un tip foarte simpatic, moldovean!

Acest om are peste 100kg si peste 40 de ani si merge cu acea bicicleta intr-un ritm excelent. E adevarat ca dealurile grele le urca mai lent, dar pe plat merge intr-un ritm pe care sigur l-ar sustine mai greu pe o cursiera.

Imagine postată

Cum spuneam, am dat ºi eu cateva pedale si mi-a placut! Cantareste 16kg, deci nu e chiar un tanc! Are tractiune fata, bazata pe un fel de planetare, niste arbori cu articulatii cardanice. Se sta foarte bine in ea, iar cand te apesi in scaun, simti diferenta!

Imagine postată

E o bicicleta de croaziera, un Harley, nu un Suzuki, cu care poti face distante lungi cu viteze apreciabile si cu eforturi reduse.

Imagine postată

Cred ca la deal se pune problema de a mentine un ritm constant si nimic mai mult. Daca va uitati mai bine la ce foaie mica are bicla si ce pinion mare are... cred ca e vb doar de viteza mai lenta pe care trebuie sa o adopte la deal.. important e doar sa ajungi sus :D

@ce rau imi pare ca nu am apucat sa o testez si eu :D

Imagine postată

Imagine postată

adevaraciune ce poza ai pus tu gabee dar cum pleci cu ea de pe loc ? :idea: 8O

da..interesante bicicletele astea sau mai bine zis hibridul asta de biciclete dar intrebarea mea este alta...spre exemplu dak iti sare ceva in fata (ex: un taran beat , o pisica nebuna sau un caine turbat ) cere este timpul de franare si dak stau bine si ma uit la poza pusa de GABEE ai toate sansele sa iei un izbai de toata frumusetea ;) http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Cred ca pentru drumuri lungi e ideala!

Va reamintesc ca Domnicu vindea triciclul lui orizontal. Asta daca e cineva interesat.

Partea frumoasa e ca isi va lua alt triciclu, tandem, orizontal. Sigur va veni cu el la Iasi si o sa-l testez si eu.

Prin anii 1980 era la Constanta un hibrid de bicicleta ce avea tractiune si pe fata mai concret omul pedala cu mainile ptr roata de fata, ingenios era sistemul de franare care era actionat tot de clesti si tot cu mainile ei acei clesti erau si pedale ptr maini si se tinea tare inginerul ca era un inginer mecanic, spun era ptr ca a dat o Raba peste el in perioada construirii canalului cand se stie cum se conducea.Nimeni insa nu ia mai continuat ideea........

Prin anii 1980 era la Constanta un hibrid de bicicleta ce avea tractiune si pe fata mai concret omul pedala cu mainile ptr roata de fata, ingenios era sistemul de franare care era actionat tot de clesti si tot cu mainile ei acei clesti erau si pedale ptr maini si se tinea tare inginerul ca era un inginer mecanic, spun era ptr ca a dat o Raba peste el in perioada construirii canalului cand se stie cum se conducea.Nimeni insa nu ia mai continuat ideea........

In vest exista competitii pentru handicapatii locomotor, bicicletele folosite fiind asemanatoare cu cea descrisa - cateva ex. "high end":

http://bike-on.com/merchant/955/images/large/XLTGOLDRight

Imagine postată

Imagine postată

Bicicleta despre care vorbesc eu era clasica sau cum sa-i zic normala numai ca in loc de ghidon avea un sistem de antrenare si a rotii din fata la care erau anexate si franele si schimbatoarele, destul de ingenioasa bicicleta

Anul trecut am vazut doua astfel de biciclete intr-un SH din Pitesti!!!! Erau echipate cu o linie Deore din prima generatie('92 - '93) si trebuiau reconditionate. Problema la momentul respectiv era ca vroia un pic cam mult pe ele.... cam 15 mil (lei vechi). Acum daca le mai are cred ca mai lasa le ele... nu cred ca se inghesuie lumea sa le cumpere....

Daca esti interesat ar trebui sa verificam daca mai sunt... stii pe cineva din Pitesti?

Nu sunt interesat, eu doar am spus ca am vazut asa ceva si ca tipul se descurca excelent pe acest hibrid.

Pantani_BC, pe siteul ala postat de tine, a patra poza numarat de la coada prezinta o carosata foarte faina care imi place. Imi place ca e facuta cat de cat cu cap. se apropie foarte mult de forma unei picaturi de apa influentata de efectul de sol, ceea ce inseamna ca are o frecare cu aerul optimizata (deci nu exista, cel putzin geometric vorbind, un corp capabil sa aibe o frecare mai mica cu aerul). Pentru a reduce si mai mult frecarea cu aerul la acea bicla potzi sa faci o suprafatza a caroseriei data cu cauciuc plastificat lucios (sau ceva gen nitrolac) pentru a optimiza si natura materialului precum si o realizare valonata a caroseriei in care: valurile sunt succesive, inaltimea valului sa nu fie mai mare de 3 mm, panta incidenta de maxim 30 gade si panta de evacuare de maxim 10-15 grade, valonarea se incepe cu putin inainte de tangenta la caroserie care e paralela cu sensul de avansare, valonarea incepe cu valuri mici (de 0.5mm) culmineaza cu valuri mari(2-3mm) si se termina cu valuri f mici(0.3-0.5 mm) in coada caroseriei. Daca toate aceste aspecte sunt indeplinite, nu mai ai nevoie de masina 8O http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :D http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif 8)

OFF TOPIC

...un membru chiar merge cu asa ceva este ToxyZR uitati aici si pagina lui ...

ToxyZR este o veche cunostinta da a mea de pe un forum german de cicloturism (Imbucurator ca si doi membri de pe acest forum sint inregistrati acolo). Anul acesta va face a treia incercare de a parcurge distanta Köln - Marea Neagra - Köln pe un recumbent. Intre timp s-a "echipat" cu harti digitale pentru traseu si a gasit un sponsor. Sponsorul lui este un fost Sibian care traieste in occident. Datorita sponsorizarii va putea renunta la cort, sac de dormit etc. Am discutat cu el despre forumul "nostru" si bine-ntels ca imediat s-a si inregistrat. Probabil va pune citeva intrebari in legatura cu traseul prin Romania. Mi-a promis ca dupa tura ne va povesti despre "aventurile" lui pe sectia International (in limba germana). Sper ca in curind vom avea si alte inregistrari de pe forumul din Germania (si alte tari) si "International" va deveni o platforma cit mai informativa pentru cicloturisti, MTB-isti si ciclisti interesati de rute cicloturistice prin diferite zona ale Romaniei, rute de tranzit, trasee MTB si bine-nteles de diverse competitii cicliste. La fel sper si la o colaborare activa a membrilor acestui forum care pot informa competent pe cei interesati. Postarea in limba Engleza, Germana etc. cred ca nu va fi nici o problema datorita faptului ca pe acest forum multi membri au suficiente cunostinte da limbi straine.

Romania are multe de oferit pentru specia "biciclist". Avem aici ocazia de a aduce si alti turisti in tara, turisti alternativi care sa deplaseaza pe doua sau trei roti din forta proprie si nu polueaza mediul inconjurator.

Cind ajung pe post de pensionar poate ma dotez cu ceva de genul :

http://www.hasebikes.com/ens/lepus/index.php?show=data&showPic=5

O cunostinta de a mea (nu e pensionar) si-a indulcit viata, respectiv marit colectia cu un astfel de "tractor" echipat cu :

- frine disc hidraulice

- Rohloff

- diferential (aproape obligatoriu la un trike cu tractiune pe spate)

- SON (dinam integrat in butuc)

- streamer (pentru toamna si iarna)

Constructia e full suspension, "feelingul" e full suspension, pretul la fel ...