BLUE

Bicicleta Orizontala

Recommended Posts

Arata beton dar ma surprinde lungimea bb-ului, cum sa pedalezi atat de cracanat ?!

post-2534-0-56760600-1337974090_thumb.jpg am terminat rotile(am facut ambele roti de 20'')si am pus anvelope kojak...este diferenta...acum urmeaza un drum mai lung ...atunci vad ce se intampla...

Arata foarte bine, posibil sa-ti trebuiasca o foaie mai mare.

ms...am pus foaie de 52 t si am ajuns in plat cu pinion de 11 la 50km/h...eu merg de obicei la drum mai lung cu 20km/h..iar in oras intre20-30km/h.Cred ca foaia o sa o las ....dar problema apare la urcat panta...am pinionul cel mai mare de 28 t...si ma cam resimt...dar cred ca este de la lipsa de antrenament in pozitia culcat...

Atunci e suficient de 52 dar pentru biciclete cu o singura foaie e cam obligatoriu un grup de pinioane mtb pt a avea rapoarte

Am mai adaugat o foaie de 39(acum am 52/39) si pinioane 11,13,15,18,21,24,28. Cred ca pot sa fac fata cu brio la urcari acum.Ms pentru sfaturi.

Asa ar trebui sa arate tricourile noastre :)

12.jpg

Sunt frumos lucrate dar scaun din lemn... >:P .

Foarte interesant ca cineva si-a luat inima-n dinti si a trecut la fapte. Mi-a placut distribuitorul pt frana fata desi cred ca injumatateste practic cursa finala a placutelor, as fi ramas la clasicele BB7 montate doar pe fata. Scaunul probabil este doar unul in faza de probe, fuzetele par ceva solid. In rest ramane problema generala a trike-urilor: te infiltrezi greu in circulatia aglomerata.

Sunt frumos lucrate dar scaun din lemn... >:P .

Salut,

Scaunul nu este cel final, lucram la unul din fibra. Se vede ca nu este vopsit.

Am vrut sa ajungem la ExpoBike.

Foarte interesant ca cineva si-a luat inima-n dinti si a trecut la fapte. Mi-a placut distribuitorul pt frana fata desi cred ca injumatateste practic cursa finala a placutelor, as fi ramas la clasicele BB7 montate doar pe fata. Scaunul probabil este doar unul in faza de probe, fuzetele par ceva solid. In rest ramane problema generala a trike-urilor: te infiltrezi greu in circulatia aglomerata.

Functioneaza perfect cu distribuitorul pentru franele pe fata, trebuie aerisite f. bine (frane hidraulice).

Fuzetele, levierele, ax butuci fata, ax cuvete, urechi spate si altele sunt prelucrate CNC.

Multumim pentru feedback.

Toate cele bune

Felicitari pentru realizare, bine ca se mai intampla ceva si la noi.

Si eu am folosit un scaun de fibra, e destul de comod, se poate vedea aici: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/14312-arrow-one/#entry583040

L-am luat din UK, relativ ok pretul, pe la 60 gbp.

Multumim pentru feedback.

daca tot am ajuns pina aici cred ca merita sa realizam si scaunul de fibra tot cu miinile noastre.

Toate cele bune.

Multumim pentru feedback....

Interesant DAR lantul comprima suspensia ...

B8K3840.jpg

e drept, doar putin, dar conteaza, mai ales cand e deja comprimata de o groapa ...

Pierzi din energie ca sa induci yoyo ...

Si nu stiu cat ajuta suspensia doar pe spate, cand ciclistul e atat de in fata ...

B8K3813.jpg

gata parca sa "decoleze" la o frana brusca pe o coborare abrupta ...

Scuze ca vin cu critici, dar eu zic ca sunt constructive, mai ales ca sunteti la inceput, lucrati frumos si puteti face chestii faine & bune, inclusiv cu 2 roti, pt.cei care stau in bloc, fara garaj, si ruleaza pe drumuri prea rele pt. 3 roti ...

Interesant DAR lantul comprima suspensia ...

B8K3840.jpg

e drept, doar putin, dar conteaza, mai ales cand e deja comprimata de o groapa ...

Pierzi din energie ca sa induci yoyo ...

Si nu stiu cat ajuta suspensia doar pe spate, cand ciclistul e atat de in fata ...

B8K3813.jpg

gata parca sa "decoleze" la o frana brusca pe o coborare abrupta ...

Scuze ca vin cu critici, dar eu zic ca sunt constructive, mai ales ca sunteti la inceput, lucrati frumos si puteti face chestii faine & bune, inclusiv cu 2 roti, pt.cei care stau in bloc, fara garaj, si ruleaza pe drumuri prea rele pt. 3 roti ...

Salut,

Sunt corecte si adevarate observatiile (criticile sunt bine venite cu conditia sa fie la obiect).

Trike-ul urmeaza 3 traiectorii (2 fata si 1 spate). Am pus suspensie pe spate care ajuta la preluarea socurilor(roata de 28` cu cauciuc 1.6 si 32 spite). Rotile fata sunt de 20` BMX cauciuc 1.75 (unde nu se poate evita gropile le atacam cu rotile din fata). Suspensia spate reduce mult vibratiile si miscarile provocate de drumuri (vezi modelul fara suspensie Oxygen R.F. pentru comparatie).

Am circulat cu viteza maxima (pina acum) de 60 Km/h si nu au fost probleme la franare brusca (centrul de greutate este jos).

Pentru moment lucram la inca 3 proiecte diferite de primele doua. Nu avem planificat nimic pe 2 roti dar nu se stie niciodata.

Multumim.

Toate cele bune.

post-15352-0-30361900-1368167744_thumb.jpg

post-15352-0-63619900-1368167817_thumb.jpg

Se poate vedea in foto atasat noul scaun (nu este final dar cum am promis este din fibra).

Nu am gasit inca buretele optim (duritate , textura, culoare...) pentru acest tip de scaun.

Toate cele bune.

post-15352-0-95357200-1368425523_thumb.jpg