gmarco16

Portbagaje pentru furca faţă

Recommended Posts

Imagini dupa montarea axiom journey suspension & disc lowrider pe o furca rock - shox dart 3:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Ca prime impresii:

- greutatea portbagajului este mica, masa lui fiind cu putin peste 500 g (cantarit cu cantar de electronic de bucatarie);

- materialul de constructie este aluminiu tubular, de aici si greutatea lui mica;

- da impresia ca e solid;

- pe ambalaj scrie 9kg/side;

- furca pare sa functioneze corect in sufragerie, desi am strans destul de tare piulitele;

- materialul care vine in contact direct cu furca este realizat dintr-un fel de cauciuc mai dur, menit sa nu o deformeze;

- pe una dintre parti nu l-am putut prinde orizontal (se vede in ultima imagine (rebound-ul furcii), de ce), ci putin oblic, la o panta de cca 30 grade, dar nu cred ca va fi o problema sa stea fixa geanta, deoarece exista niste piedici care previn culisarea. Totusi, nu vad o solutie pentru corectarea acestei probleme: doar desfiintarea acelui surub :). Ce se intampla cu furca daca-l ciopartesc un pic? :)

Pune niște șaibe sub piulițe, nu arată prea grozav așa fără.

Reglajul de rebound poate fi demontat direct, cel puțin cele roșii de aluminiu se smulg. Bagă un dop de cauciuc în gaura rămasă, să nu intre mizerie.

Ar trebui să poți regla rebound-ul cu un inbus când ai nevoie.

Si eu ma gandesc la un portbagaj pt furca fata, mai ales din considerente de reechilibrare a bicicletei dupa ce o incarc pe spate. Chiar si la o incarcare usoara spre moderat se simte dezechilibrul.

Poti sa ne spui de unde ai luat axiom journey suspension & disc lowrider-ul?

Imagini dupa montarea axiom journey suspension & disc lowrider pe o furca rock - shox dart 3:

- furca pare sa functioneze corect in sufragerie, desi am strans destul de tare piulitele;

In opinia mea, nu e bine si nici nevoie sa strangi acele coliere. Greutatea portbagajului (si a gentilor) este preluata de prinderea de jos. Inelul care vine peste furca doar mentine verticalitatea portbagajului. Eu as pune un cauciuc (dintr-o camera veche) peste furca si as strange cat sa fie putin presat cauciucul.

Parerea mea...

In completare la postul meu anterior vroiam sa zic ca mai studiez si varianta asta - Salsa Anything Cage din pacate pentu asta trebuie facute si niste mici improvizatii sau tziganii cum se mai zice in popor! :))

In opinia mea, nu e bine si nici nevoie sa strangi acele coliere. Greutatea portbagajului (si a gentilor) este preluata de prinderea de jos. Inelul care vine peste furca doar mentine verticalitatea portbagajului. Eu as pune un cauciuc (dintr-o camera veche) peste furca si as strange cat sa fie putin presat cauciucul.

Parerea mea...

Ai dreptate; nu este nevoie a fi stranse foarte tare acele coliere; a fost mai mult un test sa vad daca se deformeaza furca. :) Cum scriam si mai sus, partea care vine in contact cu furca este cauciucata, tocmai in ideea asta. Dar e bine venita si o bucata de cauciuc in plus.

Si eu ma gandesc la un portbagaj pt furca fata, mai ales din considerente de reechilibrare a bicicletei dupa ce o incarc pe spate. Chiar si la o incarcare usoara spre moderat se simte dezechilibrul.

Poti sa ne spui de unde ai luat axiom journey suspension & disc lowrider-ul?

De aici mi l-am comandat. http://www.sjscycles.co.uk/axiom-journey-suspension-and-disc-low-rider-prod28110/ A sosit in 5 zile lucratoare, cu niste mici peripetii datorate postei romane.

Pune niște șaibe sub piulițe, nu arată prea grozav așa fără.

Reglajul de rebound poate fi demontat direct, cel puțin cele roșii de aluminiu se smulg. Bagă un dop de cauciuc în gaura rămasă, să nu intre mizerie.

Ar trebui să poți regla rebound-ul cu un inbus când ai nevoie.

Multumesc pentru sugestii. Am cumparat niste saibe, pentru ca nu erau in pachet si am reusit sa scot reglajul de rebound.

studiez si varianta asta - Salsa Anything Cage

Mi se pare o solutie foarte fiabila pentru furca fata.

Astept pe cineva sa puna un review pentru suport.

Problema lui este ca nu se prea potriveste pe orice furca, adica ti-ar cam trebui o furca de otel care sa aibe doua prinderi cu surub (M5) pe ele...

Salsa Anything Cage are prindere cu trei suruburi. Merge si cu 2, dar greutate mai mica.

Un suport asemanator e usor de facut, ma gandesc si eu la o varianta.

Imagine postată

Multam. M-am lamurit.

In ceva gen „ V-Brake Adaptor“ as avea mai multa incredere

(Pentru un frezor mai dezghetat n-ar fi „lucrare de diploma“)

http://www.identitib...-v-pivots-a.jpg

http://cdn1.static.m...gear/p156832/l/

http://www.chainreac...x?ModelID=20153

Solutia de prindere cu acel „U“ mi se pare putin primitiva

P.S. Poate analizati si varianta ceva „V-Brake Adaptor“ + Smarti (http://www.tubus.com/product.php?xn=63)

Nu imi dau seama daca Tubus Duo lowrider se potriveste pe furca Surly Troll... Parca are prinderile mai sus.

Sau Tubus Tara lowrider.

Tubus Tara se potriveste, dar nu perfect. Sta putin inclinat (dar problema asta e mai mult estetica - inclinarea e foarte mica) si nu stiu daca apar probleme in cazul in care folosesti frana cu disc (ochiometric pare ca nu apar interferente cu un etrier, dar nu am probat; eu am V-Brake-uri). De asemenea, eu a trebuit sa pun QR cu parghia in partea dreapta. Eu am varianta Tubus Tara Big Apple (pentru anvelope mai late).

Surly Nice Rack e probabil cel mai greu portbagaj fata.

Da, este greu..

Ce marime de cauciuc intra maxim pe Tubus Tara simplu?

... dar este foarte scump. Imi place ca are si platforma.

Hai sa ma dau destept (cum presupun unii):

- calitatea are pretul ei

- platforma : o alternativa practica ar fi combinatia lowrider + handlebarbag (combinatie "probabil" mai scumpa dar cu multe avantaje)

Ce marime de cauciuc intra maxim pe Tubus Tara simplu?

Nu stiu. Presupun ca 26"x2.1 ar merge, dar mai bine intreaba producatorul. Eu am ales varianta Big Apple, deoarece e cu doar cativa euro mai scumpa si am zis sa am rezerva pentru anvelope foarte late.

LE

Acum vad ca pe bike-components, varianta Big Apple e chiar mai ieftina decat Tara de culoare neagra.

Spre deosebire de portbagajele spate de la Tubus, cele fata (sau cel putin Tara si Tara Big Apple) nu sunt produse in versiuni dedicate pentru roti de 26" (559mm) si de 622mm. Prin urmare, in cazul folosirii pe roti de 26", e mai mult loc pentru anvelopa (spatiul pentru anvelopa se ingusteaza spre "varful" portbagajului).

va salut .Acum daca cu ajutorul vostru am reusit sa achizitionez gentile Vaude mai am nevoie de un mic ajutor . Imi trebuie si un portbagaj pentru furca fata si de aceea va rog ,daca stie cineva un magazin din tara care are si expediaza asa ceva este rugat sa-mi spuna si mie. Furca este SR Suntour CR8V2 si arata asa. Specific ca magazinul sa fie din tara caci nu ma bag sa fac c-da in afara.Multumesc

Imagine postată

Portbagajul Tubus Tara se potriveste perfect cu furca Surly Troll. Franele pe disc nu incurca deloc.

post-1062-0-86222200-1332156892_thumb.jpg

Eu am apelat pt furca mea fata la un Tubus Swing (e putin cam scump), e singurul care a dat bine cu furca si echipamentul meu. La 15 kg capacitate e rezonabil dar din pacate mai greu de gasit. Am facut comanda de pe Amazon.de si dureaza o viata de copil pana ajunge. Link la portbagaj. Si sa nu uit: am avut inainte o bicicleta cu furca simpla pe care am montat asa ceva (link). Daca se gaseste cineva interesat pot fi contactat pe email si imi cer scuze pt topicul unde am postat, dar poate fac si eu o fapta buna.

Salut!

Caut si eu un portbagaj pentru furca fata, nu scump :). Nu trebuie sa reziste la multa greutate (10 kg cred ca e arhisuficient) si nici aspectul nu conteaza.

Am dat peste asta:

Imagine postată

http://www.bike24.co...9;product=16669

Intrebarea ar fi (cred ca suntem multi nedumeriti :) ) daca este compatibil cu furca mea, un Rock Shox Dart1 de prin 2009:

Imagine postată

Am si frane pe disc. Pe furca nu se pot monta V-brake-uri..in caz ca ar conta.

Apropo, pare-mi-se ca acest porbagaj se sprijina pe quick release-ul rotii din fata? Sau cum?

Un sfat?

Multumesc! :D

Exact este o solutie de compromis daca nu vrei sa renunti la furca cu suspensie. Si eu l-am cumparat tot de acolo, in total cu transport prin Posta Romana a costat 37.99 lire sau in lei la data achizitiei adica acum doua luni ~ 206 lei.

Practic in afara de asta nu prea mai sunt solutii.

Primul pe care l-ai pus nu se potrivește direct, el e făcut pentru furci care au o gaură centrală sus și două urechi separate (eyelets) lângă dropout.

Al doilea nu e portbagaj, ci lowrider. Dacă vrei neapărat portbagaj, vezi la oldmanmountain. Din cauză că furca ta nu are prinderi de v-brake, va trebui să folosești niște cleme de dimensiunea brațelor furcii, disponibile separat tot la ei.

Cam așa arată:

Imagine postată