gmarco16

Portbagaje pentru furca faţă

Recommended Posts

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie ? sunt incepator cu bicicleta trekking .. deocamdata fac antrenament pentru o mare calatorie din  iulie-septembrie si caut s-o echipez cu bagaje pentru spate si fata. Pe spate am portbagaj special pentru prindere geanta , insa nu stiu ce portbagaj se potriveste pentru furca din fata.  Planul meu este sa pun pe spate niste genti mai mici iar pe fata mai mari ca sa se echilibreze greutatea deoarece pe roata din spate actioneaza greutate mai mare .

Daca stie cineva unde gasesc sa comand asa ceva in Romania , sa ma ajute cu un link, please!

image.jpg

image.jpg

Am intrat de curand in posesia unui portbagaj fata Racktime Top-it pe care am pus ochii de mai multa vreme. E fabricat din aluminiu, cantareste sub 500g, are limita de greutate de 10 kg si se potriveste (aproape) de minune pe o furca Surly Cross Check. A trebuit doar sa curbez putin piesa centrala de prindere din otel, pentru a putea sa-l aliniez perfect orizontal. O data reglata pozitia si forma tijei de fixare, portbagajul se monteaza si demonteaza in 2-3 minute (2 suruburi pe lateralele furcii plus unul central, ceva mai complicat de abordat daca sunt prezente si niste aripi).

Nu e un portbagaj fata de tip lowrider (nici nu voiam sa fie), gandit pentru montarea cat mai joasa a gentilor, dar e numai bun pentru montarea unor bagaje mai voluminoase dar usoare (saci de dormit, izopren, apa). In plus, e perfect compatibil cu sistemul Snap-it de la Racktime si, dupa cum se vede, se poate monta pe el fara nici o problema o geanta Racktime Talis (gandita ca top bag pentru portbagajul spate, dar aparent compatibila si pe fata). Daca aveam un top tube ceva mai inalt, as fi putut inversa pozitia sistemului de fixare Snap-it (prins cu 4 suruburi de geanta) astfel incat partea mai inalta a gentii sa stea langa ghidon si nu invers precum in poza de mai jos, dar in cazul meu s-ar lovi de pipa. Bineinteles, se pot atarna genti Ortlieb de el, respectand limita de greutate de 10 kg si acceptand centrul de greutate ceva mai ridicat.

In pachet se gaseste si un suport pentru far, care se fixeaza in partea din fata a portbagajului si care e gandit pentru faruri fara baterie incorporata. In principiu ar trebui sa fie perfect compatibil cu modelele de la B&M gandite pentru alimentare prin dinam. Cum eu nu am asa ceva, nu l-am montat.

OFcudef.jpg

• Upvote 3