LucianTheOne

Portbagaje de spate

Recommended Posts

am nevoie de putin ajutor va rog.

am incercat sa imi montez portbagajul http://www.topeak.com/products/Racks/SuperTouristDXTubularRack_disc dar suruburile care sunt m5x15mm nu intra in gaura cadrului, cea de langa axul spate din zona etrierului de frana. Pe ambele parti e asa. Am incercat aceleasi suruburi la alte 2 cadre in acceasi zona si merg perfect. Sa cumpar M4 sau sunt prea mici? eu stiam ca m5 e standardul in aceasta privinta. Sau sa caut un loc unde sa imi largeasca filetul? O idee?

Cadrul a fost vopsit dupa filetarea gaurilor si vopseaua a astupat filetul.

Iti trebuie un tarod M5 ca sa cureti filetul.

am inteles, asa ma gandeam si eu. Pe unde pot gasi acest tarod? la magazine de tipul Baumax, Bricostore? e scump? oare sa merg la un service de biciclete ca au ei aceasta scula?

@Lucian: Tarodul o va lua pe filet sau va forma un filet nou?

@moldo89: Da, se gasesc si nu sunt scumpi (5 - 30 lei in functie de calitate, marca). Poti gasi si pe net (ocazii)

Tarodul doar va curata filetul existent.

Daca vrei sa cumperi cauta unul M5 universal, care e mai subtire la capat si face tot filetul dinte-o miscare. In mod normal se vand la set de 3 bucati, nr,1 nr. 2 si nr. 3, si fac filetul progresiv.

am rezolvat, am sunat la service si au zis ca au ei si m-am dus, au bagat tarodul si a curatat vopseaua din interior de pe filet si acum e ok. SI au fost si baieti misto, nu mi-au luat bani....( nu ca era manopera grea dar au facut-o).

Multumesc pt sfaturi dar nu mai are rost sa cumpar momentan seturi de tarod. Daca o sa mai intampin dinastea o sa iau un set cu marimi de la m2-m12 ca am gasit la vreo 60 lei..

Iti trebuie doar M4 si M5, foarte rar M3 si M6. Ar mai fi M10x1 la urechea pentru schimbator si M14x1,25 la pedale.

multumesc ca m-ai lamurit cu dimensiunile. Macar daca o sa iau un set sa mearga pana la M14, ca unele merg pana la M12.

Salut,

Aveti idee de o solutie pentru portbagaj spate montat pe un 29er cu frana pe disc? Portbagajul va fi folosit cu coburi MSX SL55.

Eu am gasit :

1. Topeak MTX Explorer 29er - pret 45 Euro pe bike-components. Nu are tocmai profilul pe care il vreau, ar fi fost bine daca se gasea asa ceva varianta pentru 29er.

Nici tijele de prindere de cadru nu mi se par cea mai buna solutie. Am varianta Super Tourist DX pe o alta bicicleta si se monteaza ok dar la 29er din cate imi dau seama ar trebui indoite prea tare si curbate prea mult in jos. Ar sta tensionate si ar forta in suruburile cu care se prind de portbagaj si cadru. Nu mi se pare fiabil sistemul cu coburile incarcate. Ma gandesc sa folosesc un adaptor ca sa leg tijele de pridere de tija de sa.

2.Tubus Vega + set adaptare - 71 Euro in total pe bike-components. Este mai scump dar pare mai solid sistemul de prindere a tijelor de cadru. Nu stiu cat de bun este setul de adaptare, nu am mai folosit.

Ma gandesc ca s-ar putea folosi si modele de portbagaj pentru roti de 28 dar as vrea ramana spatiu si pentru a monta aripa.

Daca aveti alte idei sau ati intalnit un alt tip de portbagaj dedicat v-as fi recunoscator pentru sfaturi.

Scuze, am omis sa scriu denumirea completa. Asta este a doua varianta, Vega 29er + set adaptare montaj frana pe disc.

Ma gandesc ca s-ar putea folosi si modele de portbagaj pentru roti de 28 dar as vrea ramana spatiu si pentru a monta aripa.

Daca aveti alte idei sau ati intalnit un alt tip de portbagaj dedicat v-as fi recunoscator pentru sfaturi.

Cunosti diferenta intre roti 28" + cauciucuri cu balonaj mare si roti 29"?

Sint tentat sa sustin ca portbagajul pe care-l am in dotare (http://www.tubus.com/product.php?xn=11) combinat cu jante 28" + cauciucuri 50 x 622 inghite usor minunatiile de 29"

http://www.tubus.com...14_Cosmo_BM.pdf

Nu stiu cat de bun este setul de adaptare, nu am mai folosit.

daca e Tubus nu ma indoiesc de calitate numai ca folosirea acelui kit reduce incarcatura maxima suportata la numai 25kg Un aspect serios de care cred ca vei vrea sa tii cont.

Eu sunt in cautari de portbagaj spate pentru bicicleta cu frane pe disc si roti de 26" care sa "sufere" mai mult de 25kg si singura solutie gasita pana acum este Axiom Journey Disc. Prinderea pe parte cu discul insa nu m-a convins ca s-ar potrivii si la Cubul meu din singura poza pe care am gasit-o cu el.

Imagine postată

@adi.murariu : Nu vazusem ca modelul Logo are si varianta 29er. Intr-adevar, se potriveste mult mai bine pentru ce am eu nevoie. Nu prea ma incurca limita de 25 de kg data de kit-ul de adaptare, nu cred ca o sa pun mai mult de atat pe bicicleta. Multumesc pentru ajutor.

@Frank : Sincer nu stiu exact care este diferenta. Auzisem ca 29er ar fi de fapt roata de 28" + cauciucuri cu balonaj mare dar nu stiu sigur daca este asa. Bicicleta nu este a mea si de aceea nu m-au prea interesat pana acum caracteristicele unui 29er. Oricum cred ca o sa masor sa vad exact distanta minima de care am nevoie si ma orientez in functie de ea. Multumesc pentru ajutor.

Multumesc! Pe CRC mi-am zgait ochii o seara intrega si nu l-am vazut probabil eram cam obosit :).

Frank, pe bike24 au decat varianta clasica (fara tuburile dinspre spate) de al doilea magazin nu stiam. Multumesc!

Acum sa intreb Topeak daca totusi se potriveste caunul lor de copil si cu acest portbagaj desi pe site nu-s date ca fiind compatibile. Cel pentru scaun vad ca are o forma mai neregulata :(.

credeti ca ar fi posibil sa prind in siguranta o pereche de coburi cum sunt Vaude Aqua back, care din cate am inteles are o placa de ridigizare pe parte dinspre interior,pe portbagajul pentru scaunul de copil (binenteles nu cand este scaunul montat)?

Imagine postată

complicat rau cand vrei sa impaci si capra si varza :)

Eu sunt in cautari de portbagaj spate pentru bicicleta cu frane pe disc si roti de 26"...

In aceeasi situatie sunt si eu, tocmai mi-am luat un mtb (Rockrider 8.1), ca sa am ceva bun pt. padure si pt. light touring, dar mi-am dat seama cam tarziu ca la franele pe disc e mai complicat cu portbagajul. Intrebarea mea e: unde gasesc in Bucuresti un portbagaj care sa mearga montat pe bicla respectiva ? Daca e imposibil (ca din cate vad cadrul nu prea are prinderi pt. asa ceva), ma multumesc si cu unul din alea prinse de tija, dar sa tina macar vreo 8 kg.

Am un Topeak Super Tourist DX F/Disc Rack care momentan stă degeaba, adică nemontat. L-am luat mai demult la ofertă, pentru o biclă la care voiam să pun frâne pe disc, dar am amânat upgrade-ul. Dacă e interesat careva să vadă dacă i se potriveşte, daţi-mi un PM şi poate aranjăm o întâlnire.

Tare, daca postai si tu cu cateva zile mai devreme, te scapam de el. :D

Abia ce mi-am comandat impreuna cu adi.murariu cate o bucata...

L.E: Ai PM, s-ar putea sa ma intereseze totusi inca o bucata.

Vlad, ne-am fi batut pe el :D

unde gasesc in Bucuresti un portbagaj care sa mearga montat pe bicla respectiva ?

In Bucuresti putin probabil sa gasesti vreun magazin care sa aiba portbagaj care sa merga montat pe o bicicleta fara nici un ochi de prindere cum vad ca e Rockrider 8.1. Tie iti trebuie ceva de genul http://www.axiomgear.com/products/gear/racks/narrow-rear/streamliner-disc-dlx/ si pentru lipsa ochiurilor de sus de pe furca o chestie din asta sau un set din asta.

Eu am avut asa ceva pe fost bicicleta (firma taiwaneza). Sincer sa spun a meritat, e rezistent si l-am folosit 2 ani fara nici un fel de problema. Acum am schimbat bicicleta si a venit cu un portbagaj standard care e ok. Stiu ca nu e topicul portrivit dar daca se gaseste cineva interesat de el ma poate contacta si i-l ofer la un pret modest. P.S Partea cea mai proasta cand schimbi o bicicleta pe care o iubeai e ca ramai cu organe de transplant.