LucianTheOne

Portbagaje de spate

Recommended Posts

Țin minte cum mergeam pe Pegas (ca cel din imagine) cu șaua scoasă, cu fundul direct pe portbagajul spate... Deși aveam doar 40 de kile' într-a opta, nu s-a strâmbat câtuși de puțin. Și nu era deloc gros oțelul. Astea noi cred că au limitare electronică... a avansat tehnologia, bă, ce dracu'! :)

PA088853.JPG

Am carat-o de multe ori pe nevasta-mea (50+) pe portbagaj fara nici o problema. Si e vorba de portbagaje vechi si ieftine. Astea noi si scumpe n-ar fi rezistat...

Salutare tuturor,

Cu greu am gasit acest topic cautand niste informatii si as vrea sa elucidez un mister referitor la prinderea portbagajului pe bicicleta mea :)

Am un MTB hardtail cu cadru Scott Scale 50 ce nu are nici un fel de gauri cu filet pentru prinderea portbagajului.

Am citit toate mesajele postate pe acest topic si am dedus ca sunt niste adaptoare speciale (pentru prinderea de sus cat si pentru prinderea de jos) insa portbagajul este recomandat sa aiba cate doua gauri la prinderea de jos, pentru o fixare mai buna. Problema este ca bicicleta-i echipata cu frane pe disc.

Intrebarea mea este daca exista portbagaj compatibil cu frana pe disc, care sa aiba si acele doua gauri pe fiecare parte incat sa poata fi prins pe acel adaptor special.

Ori, daca exista o alta solutie sa montez portbagaj pe bicicleta mea.

PS: Nu vreau cu prindere de tija seii, trebuie sa sustina greutati de 10-20 kg.

Va multumesc!

Daca am inteles bine intrebarea inseamna ca tu cauti un adaptor asemanator cu acesta: Tubus Adapter-Set for Quick Release Mounting

Portbagajele pentru care este proiecat (firma omomina) au intr-adevar cate doua gauri de fixare in partea de jos pe fiecare parte a portbagajului, spre exemplu: Tubus Logo Classic 26"/28" Carrier - black

Sper ca ti-am raspuns la nelamuriri, in caz contrar nu ezita! :)

LE: Vezi pozele din postul #45

Da, asta cautam. Mersi frumos. Mi se par mari preturile dar in lipsa unei alte variante...

Ce nu reusesc sa imi dau seama este compatibilitatea portbagajului cu frana pe disc. Stiu ca sunt portbagaje clasice care nu se pot monta pe bicle cu frana pe disc.

Cu plăcere! :)

Păi adaptorul de la Tubus e proiectat special ca să rezolve problema montării portbagajului pe bicicletele prevăzute cu frâne pe disc. Pune un link, poză cu portbagajul tău ca să dezbatem! :D

De 2 ani il folosesc pe acesta: http://www.mosionroata.ro/Accesorii-Portbagaje-Cosuri-Genti-M-wave-Portbagaj-ALuminiu-NegruPentru-Frana-pe-Disc/

Insa am avut alta bicla, cu cadru ce avea gauri cu filet. Acum de cand cu noua bicicleta si problema cu pricina... ma gandeam la portbagajul asta: http://www.provelo.ro/index.php/portbagaj-26-otel-arc/

Ieftin, doua gauri la prinderea de jos, pare ca se merita! Plus adaptorul despre care discutam

Acum am vazut ca este confectionat din otel. Deci greutate mare :) Cred ca de aici si pretul modest.

Se pare ca am gasit ce-mi trebuie :)

http://www.axiomgear.com/products/gear/racks/

Prindere speciala pe QR, garantie pe viata, suporta pana la 50 kg greutate si au preturi bune. :)

şi tubus foloseşte oţel ptr. portbagajele lor ... de aici şi preţul de 40 lei x 7, cel puţin. 

Pai da...cred ca depinde si de otel. 

Si astia de la Axiom le fac din nu stiu ce fel de otel special "Cro-Moly Steel" si ca pret este dublu fata de varianta din aluminiu

- Axiom au prduse bune, @@silviusm (momentam biciclind prin America de Aud) are un portbagaj de la ei, cred ca este vorba chiar de modelul pe care l-ai ochit tu, problema este ca sunt facute in Canada si le gasesti cam greu pe piata europeana.

- Depinde si de otel, portbagajele de la Tubus, Axiom si alti producatori mai pricopsiti sunt facute din tevi subtiri de otel aliat pe cand cele ieftine din bara plina si otel ordinar.

Pentru greutate mica si rezistenta mare exista titan si inox.

Au si Tubus cateva din astea.

Ma incanta cele de la Axiom. Am gasit ceva dealeri pe piata din UK, urmeaza sa ma interesez in ce conditii livreaza in Romania.

Nefiind mare cicloturist, doar de ocazie, aliminiul este suficient pentru mine.

"...Acum am vazut ca este confectionat din otel. Deci greutate mare :) Cred ca de aici si pretul modest..."

trebuia te exprimi corect, de prima dată că, intră un carbonar, obsedat de grame şi citeşte ce-ai scris

apoi, trage concluzia ca oţelu, TOT oţelu, e greu şi nu ca tu, eşti cicloturist de ocazie sau nu-ţi permiţi un tubus.

xemax !  ştiu cu ce se mănîncă tubus, de-asta am adus în discuţie o exprimare greşită şi lenea, lui radek, de a scrie pînă la capăt, o explicaţie tehnică, completă, de prima dată.

@@radek: pt bicle fara puncte de prindere a portbagajului e vorba de uni-fit mk2?

Si eu sunt interesat de un portbagaj de asta, poate fi mai ieftin decat adaptoarele de la tubus (aprox 30euro) + portbagaj cu 2 gauri jos.

Daca primesti raspuns de la aia, pune aici

- Axiom au prduse bune, @@silviusm (momentam biciclind prin America de Aud) are un portbagaj de la ei, cred ca este vorba chiar de modelul pe care l-ai ochit tu, problema este ca sunt facute in Canada si le gasesti cam greu pe piata europeana.

- Depinde si de otel, portbagajele de la Tubus, Axiom si alti producatori mai pricopsiti sunt facute din tevi subtiri de otel aliat pe cand cele ieftine din bara plina si otel ordinar.

Modelul pe care il am eu vad ca nu se mai fabrica. Al meu se numeste Axiom Streamliner ProTour Inox.

Momentan nu da semne de oboseala dupa 16.000 km.

Multi inainte Silviu! :D

@@fanelul:

Pentru biciclete fara gauri de prindere pentru portbagaj, poti folosi

Axiom Journey Uni-Fit MK3,

Journey Uni-Fit MK2,

Streamliner Disc DLX sau

Streamliner ROAD DLX.

Toate pot fi montate de axul quick-release. Tot caut Journey Uni-Fit MK3 si nu gasesc in Europa. M-am uitat si la cele de la Topeak, in special la Super Tourist DX Tubular Rack si ma incanta  sistemul de prindere dedicat...ai scos geanta in doua secunde, dar nu sunt convins ca mi-ar intra capetele porbagajului pe chainstay (ma refer la cele in forma de L ) din cauza tijelor pe care sunt montate aparatorile de noroi...asta e o problema pe care o s-o cercetez in detaliu.

Are cineva vreun portbagaj de la Topeak din seria conceputa pt disc pentru a-mi spune ce dimensiuni au acesti montanti (L*l)? Daca altcineva mai cauta portbagaje de la Axiom din cele enumerate mai sus (fara Streamliner ROAD DLX - e pt biciclete de sosea), gaseste in Eu si vrea sa cumpere, va rog mult sa ma anuntati... ma intereseaza si pe mine o bucata, impartim transportul sau ce alte taxe mai pot aparea.

Multumesc.

Eu îl am pe acesta http://www.topeak.com/products/Racks/SuperTouristDXTubularRack_disc

QVVnsV3.jpg

Uite aici un clip cu el ceva mai de aproape https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=VUjVPGlH_pU#t=121

Cât despre măsurători, cu mare drag, dar trebuie să-mi dai mură-n gură că  nu înțeleg ce să măsor. Ia poza asta a lui și desenează-i în Paint ceva să pricep.

Laturile acelui patrat ma intereseaza...adica bucata prin care intra surubul si care atinge cadrul. Ce dimensiuni are?

Am atasat si 2 poze cu gaurile prezente pe cadru/seatstay/chainstay/cum vreti sa-i spuneti. Nu stiu daca aripile sunt montate corect acum sau trebuie mutate in celelalte gauri, poate cineva cu mai multa experienta isi poate da seama.

Multumesc mult.

post-16513-0-68302200-1396470254_thumb.jpeg

post-16513-0-46112400-1396470681_thumb.jpg

post-16513-0-54597400-1396470682_thumb.jpg

Sper să-ți fie de folos:

OPzqBgf.jpg

UnPjDMq.jpg

tWZgBsy.jpg

CA9YE6G.jpg

Eu le montez ca în imaginea următoare (acum le am demontate) pentru că prefer platforma portbagajului cât mai jos, dar le pot monta și invers (se ajustează tijele portbagajului care se prind pe seat-stay; înălțimea portbagajului e suficientă și pentru 29er).

onNEqdQ.jpg

Scuze pentru calitatea imaginilor, dar nu am cameră foto!

Va salut,

Recent am dat comanda de cateva lucruri de pe bike 24. De unul nu sunt inca foarte convins. Bicla mea nu are gaurile de prindere portbagaj pe spate si am ajuns la setup-ul de la Tubus cu QR de care s-a tot vorbit...dar nimeni nu a zis cum se comporta, sau cel putin, eu nu am gasit review-uri.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=9682;page=1;menu=1000,5,79;mid=202

Am mai cumparat si Tubus Logo ca am zis sa fie compatibilitate. Acum am sa vad ce sanse sunt sa ma si tina QR, intre 25 Aprilie si 5 Mai isi va da examenul prin delta...va tin la curent!

Daca este cineva care foloseste QR-ul de la Tubus, rod sa dea cateva impresii. Daca a rezistat, la cate km aproximativ, km facuti, drum prost/asfalt.

Ei dau pe site-ul lor max 25 kg, dar nu zic nimic de greutatea ciclistului sau de forta exercitata asupra QR in caz de drumuri proaste.

Multam ,

Dorin

Servus @@Dorinw6

Combinatia asta o am eu si am facut in formatul asta multi kilomerii inclusiv o tura lunga din Stuttgart pana la Portile de Fier (~2200 km) si nu toti acesti kilometrii au fot pe asfalt neted. Gasesc sistemul ca fiind foarte robust singura neplacere fiind aceea ca te deranjeaza putin cand trebuie sa scoti roata spate, in rest super vei fii multumit de el! :D

In Serbia pe malul Dunarii in apropiere de granita cu Romania (eu sunt cel cu tricou alb):
2012.07.09-17.51.46_em.jpg

Super! Multam fain de informatie. Acum stau mai linistit. Eram putin ingrijorat si luasem in considerare sa schimb bicicleta, numai sa gasesc un cadru prevazut cu gauri de portbagaj.

Astept sa apara zilele astea coletul:)

Merci mult,

Dorin

@ joby_toss

Multumesc mult pt raspuns si imagini.

O zi faina!