LucianTheOne

Portbagaje de spate

Recommended Posts

Zi-mi ce bicla ai si iti zic daca da sau nu - da-mi o poza a prinderilor pe axul din spate - acolo e problema. Eu l-am luat un pic la pila ca sa se potriveasca. Daca nu te grabesti poti trece pe la mine saptamana viitoare si ti-l dau la probat

Am luat o bucatica dintr-o poza de anul trecut, nu stiu daca te ajuta sa te edifici. Este un etrier Hayes MX4. Cand ai timp, dau o fuga pana la tine si vedem concret daca mere au ba. Multsam fain!

etrier_zpsqbip1e0g.jpg

Am si eu aceasta versiune de portbagaj. La fel, daca ai nevoie, anunta.ma printrun PM, pana la ora 17 sunt la pta albaiulia, apoi in berceni.

@@Poseidon

Salut,

De cam un an vroiam sa-mi iau sa-mi achizitionez si eu un portbagaj pentru spate. Mi-a ajuns la gat 3 ani de biciclat cu rucsacul in spate. Ieri s-a intamplat minunea, mi-am achizitionat unul (trimite-mi un PM daca vrei sa-ti spun locatia). Aceeasi frica am avut-o si eu, ca nu se va portivi cadrului bicicletei (am un Scott Voltage YZ25 - cadru de dirt) insa se pare ca nu a fost nici o problema.

Am iesit mai devreme si-am facut o poza asemanatoare cu a ta (ca si perspectiva) ca sa vezi cum ocoleste etrierul.

http://postimg.org/image/3vfs46b2v/ (off topic  - mi-am facut niste mici nervi incercand sa incarc poza pe forum - se pare ca trebuie sa stii niste lucruri pentru ca tot ce-am incercat extensii/site-uri nu ii place lui ciclism.ro)

Eu sunt in Aurel Vlaicu cu munca pana in orele 18, seara in zona Matei Ambrozie daca te pot ajuta.

Numai bine,

Matei

Eu am un portbagaj bikefun (cred) de multi ani. Puteti recomanda un model care chiar este usor? Nu l-am cantarit pe al meu, dar categoric ingreuneaza bicicleta. Sper ca modelele de azi sa aiba o imbunatatire relevanta.

Varianta DX (cu sau fara MTX - asta-i "sina" pe care se pot monta anumite genti de la Topeak) are distantierele necesare montarii pe langa un etrier.

Și carevrazică are șăptisutipatruj dă grame :)
(că alea doosutișasăzăci pân la chil se pot băga în altceva :p)

@Trevisez

TUBUS - Cosmo / Fly / Airy

(prelucrarea, materialul, greutatea, garantia - merita fiecare cent)

Poate cineva sa-mi spuna cate kg poti sa pui pe spate la un cauciuc pe 26x1.90 cum este al meu? Eu am deja 86kg si vad cum se preseaza de asfalt, oricat de mult l-as umfla. Daca-i mai pun si vreo 10-20 kg greutate, cred ca explodeaza...

• Upvote 1

Poate cineva sa-mi spuna cate kg poti sa pui pe spate la un cauciuc pe 26x1.90 cum este al meu? Eu am deja 86kg si vad cum se preseaza de asfalt, oricat de mult l-as umfla. Daca-i mai pun si vreo 10-20 kg greutate, cred ca explodeaza...

Ce intelegi prin umflat mult? Cate atmosfere? Si greutate suportata e per cauciuc dar tu ai 2. E adevarat ca distributia greutatii nu e 50-50 dar 75 spate 25 fata tot e.

L-am cantarit si pe al meu, are 800 grame. Sigur pare ciudata aceasta problema a gramajului potbagajului, dat fiind ca, oricum diferenta de grame intre unul usor si altul mai greu devine irelevanta in raport cu continutul. Da, dar, nu folosesc ciclocrosul doar pentru naveta la serviciu si asa asezonat cu tot felul de gayshits necesare, se simte ca bicicleta e dezechilibrata, inclusiv cand o car in spate pe scarile blocului. De moment ma reintorc la portbagajul cu prindere pe sa, asta nu are decat 680 sa vedem daca ii simt diferenta. Oricum eu nu car la lucru decat haine deci unul foarte slim de 300-400 grame ar fi la fel de eficient.  

Am avut un cauciuc de 1.75 noname care a facut bum sub fundul meu, rezista pana la 80kg si chiar asa a si fost. Acum am luat de 1.90, Duro, umflat pana la maxim,vreo 4 bar, tot se lasa mult, vad cum se lipeste pe asfalt. Ma gandesc sa caut ceva mai sigur, sa nu stau cu emotii....

Am avut un cauciuc de 1.75 noname care a facut bum sub fundul meu, rezista pana la 80kg si chiar asa a si fost. Acum am luat de 1.90, Duro, umflat pana la maxim,vreo 4 bar, tot se lasa mult, vad cum se lipeste pe asfalt. Ma gandesc sa caut ceva mai sigur, sa nu stau cu emotii....

Eu car în fiecare zi pe biclă pe mine, 2 copii şi bagaje, vreo 115kg cu bicicletă cu tot, pe nişte cauciucuri umflate la 4 bari, şi nu prea se vede deformarea cauciucului.

S-ar putea să nu-ţi fie bun manomentru :)

Schwalbe Marathon Supreme.

• Upvote 2

Portbagaje, oameni buni ... portbagaje. Nu cauciucuri, cel putin nu aici

Scuze!

L-am cantarit si pe al meu, are 800 grame. Sigur pare ciudata aceasta problema a gramajului potbagajului, ...

Tubus COSMO:

Inox

Unisize

Weight 649 g

Mounting parts 148 g 

Load 40Kg

Pret: 84,95 Euro:

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;search=Tubus+COSMO;menu=1000%2C5%2C79;product=34442

Tubus FLY callsic Edelstahl:

Inox

Unisize

Weight 369 g

Mounting parts 67 g

Load 18Kg

Pret: 64,90 Euro:

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;search=Tubus+fly;menu=1000%2C5%2C79;product=20268

Tubus AIRY:

Titan

Unisize

Weight 233 g

Mounting parts 120 g

Load 30Kg

Pret: 109,90 Euro

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;search=Tubus+AIRY;menu=1000%2C5%2C79;product=29364

Am completat eu postarea lui @@Frank cu preturile luate de pe bike24.

Astfel, ramane alegerea fiecaruia intre gramaj si pretul de achizitie al portbagajului spate.