LucianTheOne

Portbagaje de spate

Recommended Posts

Vreau sa scurtez tijele de prindere pe cadru ale portbagajului meu (topeak super tourist dx). Ultimul segment (din cele trei ale tijei) este in plus si prefer sa dispara de acolo, desi nu ma incurca. :) Atasez o poza de pe net unde se poate vedea despre ce vorbesc, in cazul meu prinderea celor doua tije de portbagaj fiind intr-o pozitie foarte apropiata de cea din imagine (la inceputul segmentului doi). Aveti idee unde pot merge in Bucuresti pt scurtarea tijelor?

tija%20topeak_zpswzwfjpha.jpg

Vreau sa scurtez tijele de prindere pe cadru ale portbagajului meu (topeak super tourist dx). Ultimul segment (din cele trei ale tijei) este in plus si prefer sa dispara de acolo, desi nu ma incurca. :) Atasez o poza de pe net unde se poate vedea despre ce vorbesc, in cazul meu prinderea celor doua tije de portbagaj fiind intr-o pozitie foarte apropiata de cea din imagine (la inceputul segmentului doi). Aveti idee unde pot merge in Bucuresti pt scurtarea tijelor?

Nu ai un patent bun acasă? Sau o daltă, sau un flex...? Eu le-am tăiat cu un patent Knipex.

Legat de adaptare portbagaj. Poate-mi dati o idee home-made.

Am un Tubus Fly Evo ce trebuie sa-l montez pe o bicicleta.

Portbagajul asta are o tija de otel ce trebuie indoita in jos vreo 10-15 cm plus o placuta de montare e tijei care trebuie si ea indoita.

Exemplu(luat de pe net): https://www.flickr.com/photos/7394371@N06/3178651731/sizes/o/in/photostream/

Recomandarea celor de la Tubus e ceva de genul asta: https://carrott.org/blog/uploads/2011/vicebrake-vice.jpg

Dar din pacate, nu am si nici un stiu in oras pe cineva care sa aiba asa ceva.

Cum se poate indoi otelul acasa fara unelte? Sau, daca trebuie unelte, ce as putea sa cumpar?

Cred că măcar de o menghină ai nevoie dacă e un oţel tare...

Nu ai un patent bun acasă? Sau o daltă, sau un flex...? Eu le-am tăiat cu un patent Knipex.

Dalta si flex n-am iar patentul de acasa nu e suficient de fioros pt tijele alea doua. Legat de tije, sunt destul de rigide si cred ca necesita efort considerabil pt un simplu patent, cel putin pt mine. De aceea, prefer sa merg la un atelier unde se le rezolve cineva cu o scula adecvata.

@@elucid - tija este din aluminiu, ar trebui să o poți îndoi fără prea mult efort. Plăcuța este din inox, vei avea nevoie de menghină și ciocan.

Aseara m-am intalnit cu un amic si i-am dat tijele sa le "tortureze". Oricum, multam fain Alex! :)

Doresc sa cumpar sau sa fac un portbagaj pentru cursiera .Care ar fi modelul cel mai adecvat pentru asa ceva

mutam fain

Mentionand cursiera, am presupus ca nu ai nici un fel de gaura pentru prinderea rack-ului nici in partea de jos a furcii spate, nici sus.

Varianta 1(prindere in 3 puncte cu quick release special):

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=20268;page=2;menu=1000,5,79;mid=202;pgc=0;orderby=2

http://www.tubus.com/product.php?xn=33

Incerci sa prinzi sus de seat clamp - iti cumperi unul cu o deschizatura mai mare(eventual mai rezistent) daca cel pe care-l ai nu se potriveste.

Varianta 2(prindere in 4 puncte cu placute adaptoare prinse de cadru):

http://www.tubus.com/product.php?xn=60

Varianta 3(quick release si cu prindere in 4 puncte):

http://www.tubus.com/product.php?xn=33

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;search=tubus+qr+adaptor;menu=1000%2C5%2C79;product=9682

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;menu=1000%2C2%2C110;search=seat+clamp;product=91601

Varianta 4(frana pe disc):

http://www.tubus.com/product.php?xn=10

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;menu=1000%2C2%2C110;search=seat+clamp;product=91601

Rack-ul ti-l alegi in functie de adaptarea pe care intentionezi s-o faci. Eu sugerez Tubus: http://www.tubus.com/

Varianta alternativa la Tubus e Racktime care se "decoloreaza" foarte usor. Le am pe ambele.

Mi-am luat colierul asta de tija de sa ca sa inlocuiesc adaptoarele astea (nu mi-au placut niciodata, dar le-am tolerat cat le-am tolerat). Problema e ca dragut si ieftin cum pare colierul respectiv, n-am fost atent cand l-am luat si n-am observat ca de fapt urechile pentru prinderea portbatajului sunt mai sus decat nivelul colierului, si nu mai jos (m-am gandit ca e pus invers in poza de pe bike24). In concluzie, m-am trezit ca nu pot monta portbagajul din cauza ca punctele de prindere sunt mult prea sus si cele 2 tije de fixare superioara a portbagajului se lovesc de marginea lui din cauza unghiului prea ridicat. Tijele sunt perfect drepte, portbagajul e un Racktime Addit.

Ca sa rezolv asta m-am gandit la urmatoarele 2 solutii (cu problemele si intrebarile aferente):

1. Sa polizez buza superioara a colierului astfel incat sa il pot monta invers. Daca fac asta ma tem ca voi afecta rezistenta lui si ca va crapa mult mai usor. Oare exagerez? Pot elimina buza aia fara efecte adverse?

2. Sa indoi cele 2 tije ale portbagajului pana formeaza un unghi suficient cat sa-mi permita montarea fara probleme. Daca fac asta ma tem ca se vor fisura tijele (facute din aluminiu). Oare exagerez? Pot indoi tijele alea la un unghi de sa zicem 30-45 de grade fara sa le afectez rigiditatea?

Bineinteles, am si varianta de a cumpara alt adaptor (alti bani, alta distractie), de a cumpara alte tije compatibile dar indoite (alti bani, alta distractie) sau de a ramane cu adaptoarele actuale (in principiu functionale, dar nu suficient de sigure pentru gustul meu).

La Tubus (Fly, Disco) există opțiunea "Do-it-yourself", cu un unghi de maxim 45 de grade. Bănuiesc că ar trebui să meargă și la Racktime.

l.e. Exact aceeași mențiune e și în manualul de la Addit.

Multumesc, nu mi-am pus problema sa RTFM... O sa le indoi sa vad ce iese, ca lungime ar trebui sa fie ok tijele. Eventual gasesc o metoda sa le curbez mai rotunjit (adica in loc de un cot la un unghi fix sa aiba o curbura uniforma), asa ar trebui sa se reduca stresul asupra materialului.

Cred ca Tubus e din otel, de-aia producătorul permite/recomanda modelarea. Din ce vad, Racktime e din aluminiu și nu cred ca suporta prea bine îndoirea.

Cred ca Tubus e din otel, de-aia producătorul permite/recomanda modelarea. Din ce vad, Racktime e din aluminiu și nu cred ca suporta prea bine îndoirea.

Aparent si la Tubus tijele alea doua sunt tot din aluminiu. Pe langa asta, Racktime e tot marca a Tubus, iar cum bine a observat otsdr, si in manualul de la Racktime Addit apare precizarea ca se pot indoi pana la 45 de grade.

Operatiunea a decurs cu succes, le-am dat o curbura uniforma din indoituri succesive de unghi mai mic.

Intrebare - cum pot prinde un portbagaj topeak super tourist pt frane normale, nu disc, de o cursiera ce nu are prinderi?

Stiu varianta cu adaptor qr de la tubus dar la aceea portbagajul trebuie sa aibe 2 gauri de prindere jos si asta are doar una.

Ideii?

Intrebare - cum pot prinde un portbagaj topeak super tourist pt frane normale, nu disc, de o cursiera ce nu are prinderi?

Stiu varianta cu adaptor qr de la tubus dar la aceea portbagajul trebuie sa aibe 2 gauri de prindere jos si asta are doar una.

Ideii?

Se poate da o gaura suplimentara (de 5 mm daca nu ma insel) in partea de jos a portbagajului, la distanta potrivita, astfel incat sa devina compatibil cu adaptoarele Tubus. Am facut asta cu 2 portbagaje diferite (ceva Acor si un Racktime Addit) si a mers fara nici o problema. Pot aparea probleme daca partea de jos a portbagajului e prea subtire, dar daca are macar 1 cm diametru ar trebui sa mearga fara probleme. Recomand utilizarea unei bormasini cu coloana pentru mai multa precizie.

Alta varianta ar fi montarea unui colier metalic (foarte solid) de jur imprejurul ansamblului adaptor-bara portbagaj, am folosit si varianta asta o vreme, fara probleme, dar era cam inestetica solutia.

Ideea cu gauritul pare castigatoare. Stii cumva distanta intre centrul gaurilor de la adaptoarele tubus?

Ideea cu gauritul pare castigatoare. Stii cumva distanta intre centrul gaurilor de la adaptoarele tubus?

Nu stiu exact acum, dar as putea sa masor pana poimaine (acum nu sunt acasa).

Nu e graba. Mersi mult de ajutor.

Am revenit. Gaura are 5 mm diametru, iar distanta fata de gaura de jos este variabila din cauza ca adaptorul permite asta (vezi poza). In cazul meu la unul dintre portbagaje a fost 21 mm iar la celalalt 27 mm.

Ca sa aliniez perfect gaurile, am fixat placile adaptoare pe portbagaj doar in surubul de jos, apoi le-am aliniat cu barele inferioare ale portbagajului, iar in final am dat gaurile cu o bormasina cu coloana folosind adaptorul pe post de referinta. Adaptorul fiind din otel (si unul chiar foarte solid) si-a jucat foarte bine rolul de ghidaj pentru burghiu. Altfel, din cauza sectiunilor cilindrice ale barelor portbagajului, exista riscul sa alunece intr-o parte sau alta burghiul in timpul procedurii, asa nu am avut probleme.

S-ar putea sa ai nevoie si de niste saibe pe care sa le intercalezi in partea de jos intre capatul deja gaurit al portbagajului si adaptor, din cauza ca barele inferioare ale portbagajului sunt in general aplatizate la capat.

9682_00_d.jpg

Detaliate informatii. Mersi mult. Ma duc sa masor si sa caut bormasima verticala..eventual.

Daca nu ai masina de gaurit cu coloana, dupa determinarea pozitiei exacte a gaurii poti folosi un dorn ascutit cu care sa marchezi locul astfel burghiul nu are tendinta de-a devia.

Imi face cu ochiul varianta de mai jos pentru portbagaj pe MTB full suspension, de a Thule. E scump, stie cineva o varianta mai ieftina ?

Cel mai ieftin l-am gasit aici

portbagaj-thule-tour-rack-ta100016-15742