LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

Nu stiu daca mai sunt in oferta decatlon, insa erau acum cateva luni ceva genti de la BTWIN. Calitatea este indoielnica.

Am facut o tura de vreo 60 km cu ele, din care 15 % drum de tara. In aia 15% mi s-a desfacut suportul de jos, care tinea geanta fixa de portbagaj, sa nu se miste(geanta se intorcea cu capu'n jos) iar a doua zi, pe ultima suta de metri, pe gropile domnului primar mason din Sibiu, m-am trezit cu geanta in mijlocul drumului. De data asta a cedat suportul care se prindea de portbagaj.

O sa revin cu poze ... (probabil se poate repara, insa la drum lung nu mi-au starnit deloc incredere)

LE: astea sunt gentile http://www.decathlon.ro/RO/basic-x2-15-l-149086794/

am vazut ca la Bikexpert.ro au aparut 2 firme ce produc genti pt portbagaj spate: Leadermind si Mondosport.

Cei de la Lidermind au niste modele ieftine si vreau sa stiu daca a folosit cineva ca as vrea sa cumpar pt frecat prin oras...la 110 ron

Despre alt subiect:are cineva din Bucuresti o pereche de genti Vaude Aqua? vreau sa imi cumpar dar vreau sa fiu sigur ca reglajul suportilor ( clemelor) imi lasa loc de calcaie?

Poate ma lasa sa le pun la mine luna viitoare intr-o parcare pt 2 min de proba....Ms

Eu folosesc coburii acestia...

http://www.magazinuldebiciclete.ro/accesorii/bagajerie/oxford-rear-panniers-36-litre-pair-1623

Au husa de ploaie si coltul in care in mod normal ar lovi calcaiul e rotunjit, deci nu am avut probleme cu asta

Pretul mi se pare acceptabil, sunt foarte rezistenti si incapatori (intr-un an au vazut cam 2000 de km din care destul de mult pe teren denivelat) si nu am avut probleme.

Au benzi reflectorizante si un suport pentru stop.

Fata de cele de la Decathlon cred ca sunt net superioari.

Nu stiu daca mai sunt in oferta decatlon, insa erau acum cateva luni ceva genti de la BTWIN. Calitatea este indoielnica.

Am facut o tura de vreo 60 km cu ele, din care 15 % drum de tara. In aia 15% mi s-a desfacut suportul de jos, care tinea geanta fixa de portbagaj, sa nu se miste(geanta se intorcea cu capu'n jos) iar a doua zi, pe ultima suta de metri, pe gropile domnului primar mason din Sibiu, m-am trezit cu geanta in mijlocul drumului. De data asta a cedat suportul care se prindea de portbagaj.

O sa revin cu poze ... (probabil se poate repara, insa la drum lung nu mi-au starnit deloc incredere)

LE: astea sunt gentile http://www.decathlon...15-l-149086794/

Am cumparat de vreo saptamana gentile astea din Decathlon, manat oarecum de niste pareri bune ale catorva forumisti care le-au folosit. Vad ca in cazul tau a fost o experienta nefericita. Am niste intrebari legate de asta:

- cam cu ce greutate erau incarcate

- ai reglat corespunzator suruburile suporturilor de prindere? (cel de sus limiteaza cat de tare se desface clema de agatat, cel de jos blocheaza culisarea fata-spate a suportului)

- cand spui ca s-a rupt suportul de sus - s-a rupt clema de plastic sau prinderea de corpul gentii?

Niste poze ar fi utile. Oricum e cam tarziu sa mai schimb ceva (achizitia a fost facuta), dar as vrea sa-mi fac o idee cu privire la accidentul tau cu ele. Multumesc.

Pe off-road (sau pe asfalt spart), daca mergi normal/cu viteza, sunt foarte mici sansele ca gentile decathlon (sau altele de acelasi gen) sa reziste la socuri.

Cand alegeti o geanta de portbagaj pe care stiti ca nu o veti folosi pe drumuri accidentate, trebuie sa faceti un exercitiu de imaginatie si sa vedeti daca sistemele de prindere ar suporta socuri repetate cu bagajul incarcat. Daca prinderile se fac in 3-4 puncte (capse), fiti siguri ca materialul n-are cum sa reziste. Mi se pare ca am vazut ca firmele serioase fac recomandari pentru gentile care merg (sau nu) pe off-road.

Pai nu intentionez sa fac offroad. Asfaltul spart intr-adevar poate fi o problema, ca de altfel orice groapa sanatoasa luata la viteza prea mare. Eu incerc sa imi fac o imagine cu privire la cate kg ar putea cara respectivele genti in regim de "soselele patriei" - categoria drumuri secundare. Stiu ca gentile alea din Decathlon nu se ridica la nivelul unor genti produse de firme consacrate in domeniu si imi dau seama ca sistemul de prindere are lacunele lui, insa incerc sa inteleg mai bine in ce conditii si-au dat obstescul sfarsit gentile lui sunbird.

Pe de alta parte, am recitit parerile catorva useri care au folosit gentile respective si se pare ca au fost 4-5 utilizatori cu pareri bune despre ele in contextul utilizarii chiar si pe offroad, sunbird fiind primul care se plange de calitatea lor ca urmare a unei experiente directe cu ele. Eu de exemplu n-am de gand sa le incarc cu mai mult de 7-8 kg / geanta (in cel mai rau caz) si nici n-am de gand sa fac offroad cu ele. Pe de alta parte, vor fi montate pe o bicicleta rigida, cu cadru de otel, roti de 28" si cauciucuri de 32-37mm. Asta inseamna ca socurile nu vor fi amortizate prea bine in comparatie cu un MTB cu cauciucuri de 2".

Oricum, o sa ma conving si singur. Cum vine primavara si incep sa ies la ture, o sa pun cate un bidon de 5l de apa in fiecare geanta la fiecare tura. Daca e sa cedeze ceva, o sa cedeze cand n-am nevoie cu adevarat de ele. Si daca chiar nu rezista, asta este, ma-nvat minte ca 150 RON nu e un buget suficient pentru o pereche de genti si investesc intr-un set de Ortlieb.

Sunbird a spus motivul: Am facut o tura de vreo 60 km cu ele, din care 15 % drum de tara. In aia 15% mi s-a desfacut suportul de jos.

Si eu am ajuns la concluzia asta: daca intentionez sa fac cicloturism mai mult de o vara, bag banii in chestii sanatoase. Daca e vorba de un sezon, gentile de la Decathlon sunt foarte bune, cu conditia sa fiu constient de calitatea produselor si sa merg foarte incet pe drumurile off-road.

Am greșit puțin la descrierea accidentului (s-au desfacut ambele capse de la suportul de sus)

După cum a zis si ombun, sistemul de prindere cu capse lasa de dorit pe offroad. (in poza de mai jos se vad gaurile si suportul cu capse langa)

Capsele de sus, care susțin toată greutatea, și-au facut joc in plastic până au ieșit din locaș. Viteza de deplasare a fost mică pe offroad: am urcat pe Transalpina, dinspre Sebes, pana la Lacul Oasa drum proaspăt asfaltat, iar de la inceputul lacului am facut dreapta spre Manastirea Oasa, drum de tara, viteză mică chiar daca nu mai era urcare . . . Aici a cedat prima capsă din cele două, geanta incă se tinea de portbagaj insa cu capu'n jos (ala de plastic de la mijloc tot ieșea și el). A doua zi, am plecat spre Sibiu, prin Jina . . și la intrarea în parcul Subarini din SB a cedat și ultima capsă. (Doamne mulțam că nu m-a lasat pe drum)

Greutatea ..mai mult de 6kg n-au avut ce să fie.

După părerea mea gropile si denivelările din asfalt sunt la fel de periculoase ca si un offroad. (pe offroad te aștepți la denivelări, dar pe asfalt ai viteză și iei groapa când te aștepți mai puțin)

post-3412-0-76660100-1328966400_thumb.jpg

Ah, inteleg, deci s-au desprins capsele. In cazul asta ar fi o idee inteleapta sa le inlocuiesc din start cu niste suruburi M4-M5 scurte cu saibe late. Mersi pentru poze si explicatii.

Poti sa le intaresti cu si pop-nituri la care mai adaugi niste saibe late.

Avantaj pop-nituri - greutate mai mica

Avantaj suruburi - la nevoie se pot inlocui usor

Cleste de pop-nituri n-am momentan, asa ca foarte probabil o sa merg pe varianta inlocuirii capselor cu suruburi. Plus ca saibele extra-late ofera o suprafata de distribuire a fortelor mai mare, deci teoretic risc mai mic de failure. De altfel daca ma gandesc mai bine, as putea sa fac din platbanda o suprafata de dimensiuni aproximativ egale cu clema care sa vina in interior, in dreptul clemei, iar suruburile sa se fixeze in ea in locul capselor. Ar fi cea mai buna varianta de distribuire a fortelor care actioneaza asupra clemei. Si binenteles, rotunjita pe la colturi ca sa nu se agate in nimic. Simplu si eficient.

Acum incep sa se vada lacunele in designul gentilor.

Vezi daca mai poti agata clema de portbagaj si dupa ce pui platbanda si/sau suruburile.

Platbanda o pun in interior, iar suruburile le iau cu cap inecat astfel incat sa nu iasa in exterior pe partea interioara a clemei mai mult decat ieseau capetele niturilor actuale. Oricum, capatul nitului de sus e ascuns sub plasticul clemei (nu are cum sa se agate in nimic), iar capatul nitului de jos e suficient de coborat. Tocmai am studiat clema, pare foarte realizabil planul.

Niturile (capsele) alea nu aveau macar niste saibe la interior? Doar in materialul textil au fost prinse? Din ce se vede in poza, au un guler foarte mic.

Au o contra-capsa de ~1cm diametru, care preseaza vizibil intaritura din interior. E un sandwich nefericit capat nit - plastic clema (cativa mm grosime) - material textil - intaritura (din plastic cred) - material textil - contra-capsa. Practic intaritura aia de 1-2mm grosime dintr-un plastic destul de flexibil trebuie sa sustina toata presiunea si toate fortele aparute, pe o suprafata egala cu cea a doua saibe de 1 cm diametru. Fail. Dar rezolvabil usor si eficient. Cu saibe late ar fi cel mai rapid, dar voi plusa si cu niste platbanda la interior, ca sa maximizez suprafata de distributie a fortelor.

Eu am avut un set de genti ieftine, din alea unite deasupra. Am taiat partea ce le unea pentru a le putea folosi individual si le-am facut eu cate doua carlige din tabla de aluminiu.

Gentile le-am dat unui prieten care a carat multe greutati in ele. Dupa un timp un carlig din aluminiu a cedat. I-am facut altele din tabla de otel, cate trei pe fiecare parte.

Carligele sunt late cam de 2cm si le-am invelit in power tape ca sa nu zgarie portbagajul. Le-am prins cu cate 2 pop-nituri plus saibe late de 5mm.

Daca pui platbanda, sa-i rotunjesti muchiile si colturile.

O platbanda lata, dispusa orizontal si de lungime mai mare, in care sa fie prinse ambele carlige, poate ar face prinderea mai solida. Se mai pot pune 1-2 nituri si intre carlige.

LE

M-am uitat mai atent la gentile alea si acum vad ca au doar un carlig la fiecare geanta si nu doua cum am presupus eu. Era de asteptat ca se va rupe.

Pai in caz ca ma trezesc cu cleme rupte, clar voi ajunge sa fac eu cleme din platbanda/tabla solida. Ma descurc cu bricolatul, n-ar fi o problema. Dar sper sa nu ajung la cleme rupte.

Oricum gentile astea o sa primeasca botezul inainte sa am nevoie cu adevarat de ele. Cum spuneam mai sus, cateva ture cu cate un bidon de 5-6 litri de apa in fiecare geanta si troncanit fara mila ar trebui sa le testeze suficient. Daca e sa crape ceva, o sa crape si o sa inlocuiesc.

Imaginea cicloturistilor "talibani" care cara zeci de kg de bagaje, cred ca este depasita. Daca esti un "taliban", pune porbagaje (si pe fata si pe spate) si ia si o remorca. Sa stii ca poti pune si doua remorci.

Daca esti o persoana care face turism folosind bicicleta, sfatul meu este sa-ti optimizezi bagajele. Din experienta mea de la ultima tura, o geanta pe ghidon, una de cadru si o gentuta de portbagaj, lasa loc destul pentru a lua si cortul, un izopren si un sac de dormit.

Eu, in geanta de portbagaj aveam o camera de filmat, de aceea a trebuit sa iau cu mine si un rucsac. Altfel, as fi avut loc suficient. Mult spatiu am castigat cu sacii de compresie cu valva, care mi-au strans aproape toate hainele in gentuta de ghidon. Au (si) avantajul ca sunt impermebili.

De unde ai luat geanta aceea de cadru? e foarte mare si faina...

Niturile (capsele) alea nu aveau macar niste saibe la interior? Doar in materialul textil au fost prinse? Din ce se vede in poza, au un guler foarte mic.

Intr-adevăr e foarte mic guleru la nituri, cativa milimetri. Trece prin tot plasticul de la geantă, inclusiv prin partea textilă.

Cred ca o sa-i tai cumva nitul de jos si partea aia mai groasa de plastic, si o sa pun suruburi cu saibe in locul lor. Nu pare a fi dificil.

post-3412-0-57698200-1328986515_thumb.jpg

Piesa de rezistenta:

Imagine postată

Am gasit niste suruburi M4 cu cap rotunjit cu inaltime comparabila cu cea a niturilor, deci nu vor incurca in absolut nici un fel.