LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

Salutare, mai vroiam sa întreb dece nu pomenește nimeni de Topeak pannier Drybag? Sau care e poziția lor in bătălia cu Ortlieb ? Gama Topeak beneficiază de toate accesoriile (ma refer strict ma bagajerie) mai puțin gentile de fata, za fie asta problema lor? Din dorința de a avea un set complet de la același producător sunt si evitați?

E scump, dublu la pret fata de Ortlieb. La bani de 1 bucata Topeak, cumperi 2 Ortlieb-uri. E greu, o bucata are 1.4 kg  fata de 2 Ortlieb-uri care impreuna au 1.9 kg. La Ortlieb gasesti piese de schimb si in plus ai garantia ca au rulat sute de mii de km la diferiti ciclisti, fara probleme, deci faci o alegere sigura. Mai ai nevoie de alte argumente ? :) 

Salutare, impartasesc si eu problema lui Bogo. As fi interesat de un model Vaude Karakorum. Are, a avut sau macar a vazut cineva live un astfel de model?

Nu stiu cat de ok e fermoarul care sustine geanta de sus... produse Vaude am folosit si sunt ireprosabile k si brand insa sunt curios de cateva opinii legate de modelul acesta.

Va multumesc

NU vor fi la fel de rezistente ca modelul Aqua sau precum competitorul Ortlieb. Nu sunt waterproof, vor fi mai greu de intretinut. Ce te face sa te indrepti spre ele?

Trebuie sa recunosc imi place in principal aspectul. Mai apoi mi se pare un avantaj faptul ca poti folosi una, doua sau toate trei in functie de cate bagaje doresti sa iei cu tine. Impermeabilitatea nu e un dezavantaj, pentru mine... E drept ca nu mam gandit la ce presupune intretinerea lor, lucru de care trebuie tinut cont, insa fermoarul ma face serios sa ma tem. Nu-mi dau seama cum un simplu fermoar poate tine stabil geanta de sus.

Fermoarul mi se pare că ține geanta mai fixă decă chingile de la Aqua:

PeqFt7s.jpg

Karakorum am folosit si eu aici:

https://plus.google.com/photos/117742266120410055537/albums/5775906391983435521

https://curcanstefan.wordpress.com/2012/08/13/iulie-2012/

Modelul era mai vechi(sau mai slab) si ducea lipsa de prinderile mai inteligente pe care le are modelul de mai sus pt coburile laterale. 

Partea de sus avea in schimb scai pe interior care "cupla" cu alt scai care se pune pe portbagaj.

Stie cineva unde se pot vedea in Romania coburi de la Ortlieb in magazinele specializate? Netul este plin de ele dar nu inteleg de ce niciun magazin online cel putin din tara, nu au astfel de produse desi si-au confirmat calitatea dealungul a sute de mii de kilometri pe intreg mapamondul.

Probabil nu avem importator... pretul, cererea scazuta.

Stie cineva unde se pot vedea in Romania coburi de la Ortlieb

Eventual incearca sa iei legatura cu vreun coleg de forum care are marfa de la Ortlieb si sa te intalnesti cu el. 

Stie cineva unde se pot vedea in Romania coburi de la Ortlieb in magazinele specializate?

Pe site-ul Ortlieb nu apare niciun distribuitor / importator / dealer pentru Romania.

Cele mai apropiate magazine de RO sunt la Budapesta, Salonic sau Istanbul.

Mai multe detalii:

https://www.ortlieb.com/en/service/ortlieb-international/

Referitor la:

nu inteleg de ce niciun magazin online cel putin din tara, nu au astfel de produse

stiu de la un prieten care are au magazin on-line ca, cel putin pentru Romania, Ortlieb colaboreaza doar cu magazinele reale (care nu sunt doar on-line) si care au si service de biciclete.

Concret, acum vreo 2 ani i-a contactat pe cei de la Ortlieb in perspectiva unei colaborari, iar acestia i-au raspuns ceea ce am spun mai sus.

Daca intre timp si-au schimbat politica, nu stiu.

Salutare colegi bicicliști!

Revin și eu cu veșnica mea problemă legată de coburi.

Are sau este cineva din Sibiu de preferat cu un set de coburi de la Ortlieb sau Vaude?.... Fața/spate, nu contează. Vreau să fac o probă să văd cum se potrivesc pe portbagajul față/spate înainte de a le cumapara.

Poate poate sare iepurele și am noroc să probez undeva.

Mersi și spor la treaba.

Salutare colegi bicicliști!

Revin și eu cu veșnica mea problemă legată de coburi.

Are sau este cineva din Sibiu de preferat cu un set de coburi de la Ortlieb sau Vaude?.... Fața/spate, nu contează. Vreau să fac o probă să văd cum se potrivesc pe portbagajul față/spate înainte de a le cumapara.

Poate poate sare iepurele și am noroc să probez undeva.

Mersi și spor la treaba.

Pace tie, pedalator sibian.

Cel mai simplu e sa mergi cu bicla acolo de unde iti cumperi coburile si roaga-l pe vanzator sa aiba rabdare. Variabilele sunt prea multe pt a-ti alege de ce ai nevoie si anume - pt ce vrei coburi? (ture "civilizate" - fara cort, izopren, arzator si cazare la gazda/pensiune/hotel; sau ture "all inclusive": sa-ti admiri luna rasarind de sub top tube, in timp ce-ti sorbi ceaiul in gura cortului? :) ). Dupa aia, dupa ce te asiguri ca-ti intra tot ce hotarasti sa-ti intre, in functie de bicla, portbagaj, cric(uri) - poti verifica sa nu dai cu talpa'n coburi cand pedalezi (regula 1, daca nu vrei sa te bufneasca rasul dupa cativa km), etc, etc.

Ma tem ca-s prea multe variabile sa-ti rezumi nevoia doar gandindu-te la Ortlieb sau Vaude. :)

La acest capitol eu "am furat-o" deja acum cativa ani cu coburi cumparate online fara sa le incerc, deci, cum iti spuneam, gaseste-ti un vanzator rabdator si sa ai bicla la tine! :)

Am nevoie pentru un concediu cu cortul prin Europa. Aș avea ce să bag în ele :))

Problema e ca nu se găsesc în magazinele specializate, cel puțin eu unul nu am găsit pe on-line la noi nimic și din ce am înțeles din discuțiile anterioare, în România nu este importator pentru Ortlieb.

Până la urmă nu rămâne decât să comand on-line produsele și sper să nu lovesc cu călcâiul în ele, iar dacă e așa voi schimba portbagajul spate.

Până atunci numai bine.

Coburile de la Ortlieb au un fel de sina pe care sunt prinse carligele de prindere pe portbagaj. Poti castiga spatiu ptr calcaie si din mutarea carligelor pe sine. Nu o sa ai probleme.

@@Bogo

Si cele de la Vaude au aceeasi sina. Le poti duce destul de "in spate", deci nu cred sa ai probleme de genul asta nici cu acest brand.

Multumesc de informatii. Am tot citit si nu cred ca e filmulet pe Youtube pe care sa nu il fi vazut despre Ortlieb sau Vaude :D.

Acuma daca reusesc sa imi fac timp dau o fuga pana la Bucuresti la SALONUL BICICLETEI, daca la cel de pescuit nu am fost, macar la asta sa ajung:)), poate vin ceva expozanti cu coburi sa vad apoximativ cum arata montate pe o biciclcleta de marimea mea.

Nu stiu ce sa zic. Desi vizibil s-au inmultit doritorii de coburi pe la noi, nu imi pare ca exista magazine care sa considere ca merita atentie in cadrul unei expozitii. E un pic "tabu" sa mergi cu bagaje pe bicicleta sau sa nu ai MTB/Sosea full-carbon pe care s-o cari pe masina pana-n locul unde faci o tura mica de doua ore :D (cel putin p-aci prin sud, unde chiciul si fala sunt la ele acasa....).

Ca idee, eu am un MTB mai vechi cu cadru de 18 inch si nu lovesc gentile cu calcaiele.

• Upvote 1

Chiciul si fala e o caracteristica de-a noastra, exista peste tot, si culmea se intensifica parca...dar ma rog e un alt subiect. Cicloturismul e " tabu" la noi din cauza banilor si a timpului. Majoritatea au un job care mananca mult timp si ofera putini bani...un set de coburi costa ceva banuti, ca sa nu mai pun si restul echipamentului...

Salut oameni buni!.

Eu am reusit sa achizitionez coburile de la Topeak  Pannier DryBag DX TT9829Y, in mai  sper sa le incerc la o tura prin tara.

Acum sunt in cautare de coburi pentru furca fata si de ghidon. Sper sa gasesc ceva la salon.

• Upvote 1

Sa le folosești sănătos!

Cu acest lucru mi se mai confirmă pentru Încă odată faptul că sunt oamenii interesați de cicloturism și care sunt dispuși să dea ceva bani pe echipamentul necesar.

Ceea ce nu înțeleg este faptul că niciun magazin de la noi nu aduce coburi de la Ortlieb sau Vaude(o gamă cât mai completa) pe motiv că nu este cerere sau că sunt prețuri prea mari și nu cumpără nimeni. Păi bine că se găsesc să aducă coburi de la Topeak și Thule care nu cob de la Thule e cât un set de Ortlieb și nici Topeak nu este prea departe ca și preț.

Asta este nu rămâne decât să comandăm de pe on-line.

• Upvote 1

În schimb au tot felul de genți care pe un timp ploios nu mai au nici un folos.
Umbrela românului are patru roți, nu două.

Am pus ochii pe gențile de la Vaude aqua front cu o capacitate de 17 l, mi se par cam mari pentru roata față, dar dacă găsesc un portbagaj adecvat pentru ele (să permită un reglaj pe verticală a genților), având o furcă cu orificii de prindere filetate lîngă dropaut-uri.

Pentru ghidon am găsit o gentuță de 7 l de la Tour de France la 180 ron, care ar îndeplini condițiile. Ce nu știu despre ele este sora sistemul de prindere pe ghidon. Dacă cineva are gențile astea și poate spune ceva despre ele, ar fi de mare folos.

@@ateodorovici

Sa le stapanesti (si uzezi :D) sanatos!

Pentru furca fata, ti-as recomanda portbagaj + coburi de la Crosso: 

http://crosso.pl/en/item/bicycle-equipment/

Distribuitori locali ar fi cei de la Caiac Shop: http://www.caiac-shop.ro/produse/genti-si-portbagaje-de-biciclete, insa trebuie sa vezi cand aduc.

dry-30-on-the-front-carrier.jpg

Multumesc pentru urare, diorgulescu.

Arata foarte bine gentile, deja am facut comanda la ei de portbagaj fata, iar in privinta gentilor, am facut comanda de un set de Vaude Aqua Front la un magazin din Bucuresti, dar daca o lalaie prea mult o sa merg pe gentile astea de la CROSSO.

Le-am scris sa-mi trimita cateva imagini cu sistemul de prindere.

Am vazut la ei o geanta interesanta pe care as pune-o peste coburile din spate (de culoare neagra, cu o capacitate de 99l), sper sa nu fie prea mare.

Nu merge pus pe fata un portbagaj cu coburi spate? Eu asa le-am adaptat si mi-a iesit din prima.

Am vazut la ei o geanta interesanta pe care as pune-o peste coburile din spate (de culoare neagra, cu o capacitate de 99l), sper sa nu fie prea mare.

Doar de curiozitate: ce cari cu tine in tura astfel incat sa ai nevoie de o geanta de 99 de litri?

Daca am inteles bine, pe langa geanta de 99 de litri vei mai avea 4 genti laterale fata-spate, plus geanta de ghidon.

Multumesc. 

Da, am exagerat cu geanta aceia de 95 l; dar dacă aș găsi ceva asemănător cu o capacitate de 30 l .
Anul trecut am făcut o tură de trei zile, din Câmpina până în Voluntari, cu două nopți la cort; am avut doar un set de trei genți pe portbagajul soției (două coburi de-o parte și de alta, cu o a treia peste ele prinsă cu fermoar) toate pline la refuz.
Eu, cu fata în scăunelul ei plus două izoprene și un cort. Cu un copil după tine trebuie să ai mai multe lucruri de luat, inclusiv jucăria ei preferată, o alta de rezervă plus un joc (este destul de complicat să ții un copil de 6 ani, în cort, ziua când plouă).

dar dacă aș găsi ceva asemănător cu o capacitate de 30 l

Poate te ajuta sacii de aici: http://hibiscussport.ro/categorie-produs/echipament/saci/

In rest, avand in vedere ca mergi cu copilul in tura, ca sugestie, poate ca te-ar ajuta o remorca (pentru bagaje).

Oricum, felicitari pentru faptul ca iei copilul cu tine in tura. 

Mulțumesc
Totuși cred că este mai utilă o geantă cu acces pe deasupra, decât un sac .Cred că două coburi pe roata față la mine și două spate plus față la bicla soției este suficient.