LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

Asa ar fi trebuit sa iasa din fabrica. Eventual pune si niste banda adeziva pe interior, peste suruburi si platbanda.

Faina treabă ai facut Majikstone. Dacă mai ai timp, și unelte ești dispus să mai faci un set identic cu al tău? contra cost bineinteles.

Altă intrebare: aș putea să folosesc gențile de la btwin pe un portbagaj de față? următoarea achiziție o să fie ortlieb-uri la sh probabil, și pe vară vreau să fac ture mai lungi . . . Decât să le vînd la jumătate de preț m-am gândit că aș putea să le pun pe față.

Unelte si material am (am luat o bucata de 1m de platbanda, restul sta nefolosita pe balcon). Timp ceva mai putin momentan. Dar daca ai putina rabdare pana gasesc cateva ore libere intr-o dupamasa, le pot face. Povestim pe privat.

mi-am achizitionat aceste genti de curand de pe okazii-le-am luat ptr portbagaj fata si as vrea sa mai i-au unele si ptr spate ,facute de aceeasi mama, dar in loc de capac cum au acestea, partea de sus se pliaza.Daca a avut cineva sau daca are si-mi poate spune ce parere are despre aceste genti, i-as ramane indatorat nu de alta dar sa nu ma fraieresc de 2 ori

Imagine postată

Daca a avut cineva sau daca are si-mi poate spune ce parere are despre aceste genti, i-as ramane indatorat nu de alta dar sa nu ma fraieresc de 2 ori

Nu am avut, n-o sa am dar am vazut aceste genti asa "in trecere" acum doi ani la Penny.

Aici parerea unor colegi care pricep ceva de materie (cred eu):

http://forum.bikefre...enny#Post642368

Unul din prietenii mei a avut un model asemanator de la un discounter cum e Penny; dupa prima ture s-au despartit.

El nu era atita de sarac ca sa nu-si poata permite sa investeasca in lucruri ieftine.

va multumesc si mai astept pana gasesc niste genti mai bune Acum ca le-am luat pe cele mici am sa ma folosesc de ele pana vor ceda(eu ma bucuram ca apareau a fi facute in Germania). Problema pe la noi in oras este ca nu avem decat 2 magazine ptr biciclete si momentan nu au nimic in materie de genti,ramane in continuare tot optiunea unei comenzi,dar la magazine din tara, ca nu am avut ocazia sa comand pana acum din afara.Daca stiti vre-un magazin din Romania care vinde genti mai bune de bicicleta va rog sa-mi spuneti.

multumesc

Eu folosesc coburii acestia...

http://www.magazinul...litre-pair-1623

Au husa de ploaie si coltul in care in mod normal ar lovi calcaiul e rotunjit, deci nu am avut probleme cu asta

Pretul mi se pare acceptabil, sunt foarte rezistenti si incapatori (intr-un an au vazut cam 2000 de km din care destul de mult pe teren denivelat) si nu am avut probleme.

Au benzi reflectorizante si un suport pentru stop.

Fata de cele de la Decathlon cred ca sunt net superioari.

spune-mi te rog (ca eu sunt mai blond) -pretul este pe bucata sau 209 costa 2 genti (vad ca este mentionat ptr pereche capacitatea) ca as comanda si eu astfel de genti

Pretul este pentru set. Eu sunt foarte multumit de ei.

Daca erau dublu imi puteam luat Ortlieb de banii aia ;)

Am folosit si Kellys, dar neavand atatea rigidizari ca si astia, erau mult greu de folosit. Plus, sistemul de prindere cu arici nu e la fel de usor de operat ca si cel cu sa zicem agatatori al celor de la Oxford.

http://bicishop.ro/Coburi-KELLYS-205-915.html

Pretul este pentru set. Eu sunt foarte multumit de ei.

Daca erau dublu imi puteam luat Ortlieb de banii aia ;)

Am folosit si Kellys, dar neavand atatea rigidizari ca si astia, erau mult greu de folosit. Plus, sistemul de prindere cu arici nu e la fel de usor de operat ca si cel cu sa zicem agatatori al celor de la Oxford.

http://bicishop.ro/C...YS-205-915.html

multumesc,acum ramane de vazut daca trimit prin curier

Eu stiu ca trimit. Am avut un voucher si au zis ca pot trimite prin curier, dar pana la urma a avut drum cumnatul meu si a luat el pachetul.

va multumesc si mai astept pana gasesc niste genti mai bune Acum ca le-am luat pe cele mici am sa ma folosesc de ele pana vor ceda(eu ma bucuram ca apareau a fi facute in Germania). Problema pe la noi in oras este ca nu avem decat 2 magazine ptr biciclete si momentan nu au nimic in materie de genti,ramane in continuare tot optiunea unei comenzi,dar la magazine din tara, ca nu am avut ocazia sa comand pana acum din afara.Daca stiti vre-un magazin din Romania care vinde genti mai bune de bicicleta va rog sa-mi spuneti.

Gentile pe care le-ai, au material bun. Singura problema sunt prinderile, care sunt destul de fragile. Uite-te la postul #25 si vezi ce solutii au gasit altii. Iar in privinta carligelor, inlocuieste-le. Inspira-te din

.

Daca ai bani, singurele genti mai bune* (decat ce ai) la un magazin din Romania, gasesti aici. Pretul este mai mic decat la magazinele de afara. Dar, afara poti gasi genti Ortlieb la preturi mai mici.

* - ma refer la faptul ca materialul e rezistent la apa iar materialele sunt lipite (impermeabile)

multumesc,ombun le-am trimis un mail celor de la mountain shop sa vad la cat as ajunge cu ele cu tot cu taxa de curierat

de ce va axati toti pe gentile separate? nu sunt bune cele dintr-o bucata cu talpa de prindere intre ele? modelul acesta de exemplu http://www.bicishop....j_bicicleta.jpg

Acest tip de genti nu sunt la fel de rezistente. Daca vrei sa le folosesti in oras, fara sa le incarci prea tare si nu-ti pasa daca la fiecare ploaie trebuie sa pui husa pe ele, sunt bune.

Prinderile, care tin greutatea in cusaturi, nu prea au cum sa reziste la socuri. Chit ca e vorba de material sau de cusatura.

pai da...dar in multe cazuri se vede ca nici la acelea separate nu rezista plasticul de prindere cam la orice. eu am facut Sibiu - Suceava cu niste coburi de nici nu vreti sa-i vedeti, nu erau impermeabili (am avut noroc ca nu a plouat in saptamana aia deloc), problerme nu au aparut deloc (bine aproape tot drumul a fost pe asfalt si poate de aceea). oricum...ma gandeam ca e si alta problema de majoritatea opteaza pt cei separati. mersi

si sa merg o saptamana sau doua pe an cu ei undeva la o tura mai lunga ...nu as investi foarte mult in coburi..

Acest tip de genti nu sunt la fel de rezistente. Daca vrei sa le folosesti in oras, fara sa le incarci prea tare si nu-ti pasa daca la fiecare ploaie trebuie sa pui husa pe ele, sunt bune.

Prinderile, care tin greutatea in cusaturi, nu prea au cum sa reziste la socuri. Chit ca e vorba de material sau de cusatura.

Depinde pentru ce le cumperi. Daca intentionezi sa le folosesti mai multi ani, investitia merita, daca iti permiti.

Daca nu cunosti avantajele unei genti bune, sunt sigur ca orice echipament pe care-l stii, ti se va parea bun.

Io raman fidel urmatoarelor invataminte:

- sunt prea sarac sa-mi cumpar ceva atat de ieftin;

- de cele mai multe ori cam cat dai atata face.

Ca sa-mi completez echipamentul dedicat cicoturismului (poate anu asta avem noroc! :D ) am nevoie si de un set de genti pt fata plus o geanta pentru ghidon, pentru spate am deja un set de la Ortlieb si clar sunt un fan al produselor Ortlieb. De asemenea o sa-mi cumpar lucrurile de la bike-components.de si as avea nevoie de un sfat, mai exact ce sa aleg intre urmatoarele variante:

- genti fata:

Front-Roller Clasic (85 eur / 25 litrii / 1590 grame)

Front-Roller Plus (95 eur / 25 litrii / 1440 grame)

- geanta ghidon

Ultimate5 Plus (80 eur / 8.5 litrii / ???)

Ultimate5 L Classic (70 eur / 6.0 litrii / 670grame)

Ultimate5 M Classic (65 eur / 7.0 litrii / 650grame)

Gentile spate sunt din seria "Classic" inscriptionate cu sigla magazinului, genti de care sunt mai mult decat foarte multumit.

Vezi ce face pacatosu' de copy/paste?! Imulteste o gresala. :))

Ceva opinii legate de nedumerirea mea?

Va supun si eu atentiei o comparatie:

Cob-uri Deuter sau Vaude? :D

http://www.bikexpert.ro/catalog/rack-pack-p-4134.html sau http://mountain.shopmania.biz/cumpara/genti-bike-vaude-aqua-back-1925282 (puse de ombun mai sus)..la prima vedere, singurul avantaj pe care-l vad la Vaude ar fi impermeabiltiatea 100%...

... singurul avantaj pe care-l vad la Vaude ar fi impermeabiltiatea 100%...

Pe linga impermeabilitate ti-as gasi oameni care le folosesc de 10 ani (nu di ani in pasti).

Vaude - impermeabile (nu-i mare lucru sa stii ca nu intra apa in bagaje !) Iar materialul e mai usor de curatat (de praf, noroi) pe partea lucioasa.

Imi mai place la Vaude faptul ca parte dinspre bicicleta este rigidizata (placa de plastic), deci nu ar trebui sa ai probleme cu gentile, chiar daca ai un portbagaj cu suprafata de contact mai mica.

Iar in acest moment, Vaude are un pret bun.

Am inteles. Multumesc mult ;)