LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

In urma unei discutii cu un amic am remarcat diferenta intre gentile Ortlieb de la Bike24 si cele de la Bike-Components, ma refer la cele inscriptionate cu numele site-ului, si anume aceea ca cele de la Bike24 nu au buzunarele interioare

Note: The back doesn't come with integrated inner pockets.

Din pacate bike-comp nu le mai are in oferta momentan, personal gasesc destul de utile acele buzunare.

... personal gasesc destul de utile acele buzunare.

Din proprie experienta as spune ca sint "foarte" utile.

P.S. La fel de utile sint buzunarele exterioare la o geanta de ghidon.

Eu de exemplu folosesc buzunarul din dreapta pentru depozitarea "sapunierei de facut chipuri" iar cel din stinga pentru depozitarea acumulatorului pentru far si a husei de ploaie pentru Brooks.

Salutare, aveţi idee despre cât de ok ar putea fi o geantă d-asta? http://www.mormota.ro/geanta-a-solar-tour-ab313.html

Ideea mi se pare faină, însă nu am reuşit să găsesc păreri de la utilizatori...

Velcro parca inseamna arici, daca nu ma insel.

Nu mi se pare a fi cea mai buna prindere, avand in vedere dimensiunea gentii.

Am avut o geanta mai mica de ghidon (de la Trek) care se prindea cu arici si a fost OK.

Insa la o geanta mai mare, s-ar putea sa fie probleme.

Sincer, soricarii de genul ecran solar ma lasa rece.

De ce nu te orientezi catre alte genti de ghidon.

Pe asta chiar am vazut-o si mi s-a parut OK (sistem de prindere rigid, bine compartimentata, husa de ploaie, etc).

http://www.veloteca.ro/accesorii-biciclete/genti-bicicleta/borseta-ghidon-merida-md-041.html

Ceva similar de la Vaude:

http://www.bikewarehouse.ro/magazin/lang-en/accessories/413-vaude-aqua-box.html

Sau tata lor in domeniu:

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=13072;page=1;menu=1000,5,75,307;mid=124;orderby=2

Din pacate, Ortlieb nu importa nimeni in RO (cel putin eu asa stiu).

Insa poti comanda pe Bike24 sau alte site-uri.

In plus, te poti combina cu altii la o comanda si reduci costul de transport.

@gibonu - da, prindere pe arici. Mă încânta ideea de a avea la îndemână o sursă de încărcare pentru telefon... Da, cred că mă orientez spre lucruri serioase... şi eventual cumpăr încă o baterie pentru telefon.

Mulţam mult pentru recomandări.

Pentru incarcarea telefonului eu folosesc un alimentator de la dinam. Usor de facut si merge cu orice dinam.

Daca e inourat sau mergi cu spatele la soare, panoul solar va fi cam inutil.

Da, cred că mă orientez spre lucruri serioase... şi eventual cumpăr încă o baterie pentru telefon.

Pe langa baterie suplimentara sau dinamul despre care ti-a spus Lucian, mai poti sa iti iei un incarcator cu manivela.

Cam asa arata:

http://www.tu.ro/cadou-incarcator-de-telefon-si-ipod-cu-manivela-si-led.html

Legat de urmatoarele doua modele de genti Ortlieb pentru portbagaj spate care ar fi diferentele:

Ortlieb Back-Roller Classic

si

Ortlieb Back Roller Plus

Formatul e cam acelasi. Difera materialul si cele din cordura sunt un pic mai usoare (200grame).

Care dintre cele doua modele este mai rezistent?

Merita diferenta de pret pentru cele din cordura?

Cum se potrivesc aceste genti cu urmatorul portbagaj?

Tubus Logo Carrier

"au bagat" la Germag niste coburi super ok, perfecti ptr naveta zilnica. 60 de lei, sau ceva de genul perechea! cred ca au pe putin 25 de litri fiecare :)

Pe langa baterie suplimentara sau dinamul despre care ti-a spus Lucian, mai poti sa iti iei un incarcator cu manivela.

Cam asa arata:

http://www.tu.ro/cad...ela-si-led.html

Salut. Foarte tare... nu credeam că mai exisţă aşa ceva.. am avut acum vreo 15 ani un casetofon care funcţiona aşa... Chiar mă gândeam pe unde l-oi fi depozitat... şi dacă pot scoate din el generatorul...

Ce parere aveti de geanta asta: (eu n-am reusit sa gasesc firma producatoare si modelul pe net insa pare destul de rezistenta, luata de la sh, in stare noua 15 lei :P )

Imagine postată

Imagine postată

M-a tinut 100 km, incarcata 80% din volum, cu vreo 6 kg si ceva gropi in asfalt. Da tot nu reusesc sa dau de siteul producatorului...

M-a tinut 100 km, incarcata 80% din volum, cu vreo 6 kg si ceva gropi in asfalt. Da tot nu reusesc sa dau de siteul producatorului...

100 km e "pensumul" de o zi in viata unui ciclocirtpirt ;-))
  • Upvote 1

100 km e "pensumul" de o zi in viata unui ciclocirtpirt ;-))

inca mai tine geanta. In schimb a cedat genunchiul meu pe ultimii 20km - am tras mai tare sa nu ma prinda intunericul si cred ca am facut ceva intindere de ligamente

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/583-mi-am-fortat-genunchiul-ce-e-de-facut/page__view__findpost__p__508042

Nu stiu daca mai sunt in oferta decatlon, insa erau acum cateva luni ceva genti de la BTWIN. Calitatea este indoielnica.

Am facut o tura de vreo 60 km cu ele, din care 15 % drum de tara. In aia 15% mi s-a desfacut suportul de jos, care tinea geanta fixa de portbagaj, sa nu se miste(geanta se intorcea cu capu'n jos) iar a doua zi, pe ultima suta de metri, pe gropile domnului primar mason din Sibiu, m-am trezit cu geanta in mijlocul drumului. De data asta a cedat suportul care se prindea de portbagaj.

O sa revin cu poze ... (probabil se poate repara, insa la drum lung nu mi-au starnit deloc incredere)

LE: astea sunt gentile http://www.decathlon...15-l-149086794/

gentile sunt pentru un cicloturist ce merge de 2, 3 ori in tura pe an si/sau nu poate investi in marcile consacrate (Ortlieb, Vaude s.a.)

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

sper c'am facut fotografiile potrivite pentru cine nu e hotarat daca le doreste

le'am cumparat cu gandu sa le folosesc pe cat posibil pe asfalt, sa nu le incarc prea mult, au nevoie de husa de ploaie (nu sunt impermeabile), capacitatea este de 15 l una, 30l perechea

personal, cred ca montate/incarcate/folosite corect nu vor ceda curand

voi pleca cu ele in tura asta si nu numai

nu vreau sa le promovez/recomand, vreau sa le prezint

curand voi prezenta si geanta de ghidon din aceeasi familie

(bicicleta nu e echipata pentru drum, portbagajul nu e montat cumplet ci doar pentru prezentare)

gentile sunt pentru un cicloturist ce merge de 2, 3 ori in tura pe an si/sau nu poate investi in marcile consacrate (Ortlieb, Vaude s.a.)

Parerea mea e ca traseul tau e mai avansat decat alea "2-3 ori pe an" :) uitate la prinderile facute de majikstone, in prima pagina. Si eu vreau sa fac un traseu asemanator la vara, dar nu m-am hotarat inca ce genti sa folosesc (in orice caz astea de la bwin o sa fie "fortificate" cu prinderile lui majikstone)

frumos ce a facut majikstone, baga bani in ortlieb pentru la vara

"2-3 ori pe an" inseamna 2, 3 ture de peste 500 km macar, n'am vorbit despre Bucuresti - Ruse si retur

M-ai luat asa din scurt si n-am apucat sa pregatesc un raspuns mai detaliat, deci cu multe multumiri lui Frank si lui LtO pentru multiplele sfaturi si opinii, prezentam urmatoarele:

Imagine postată

Ieri dupamasa in parcul din Силистра България

@ xemax

Frumos.

Vad ca te pregatesti de tura.

Bafta.

Zi-ne si noua, te rog, ce se vede in poza de la Silistra.

In special geanta de ghidon.

Multumesc.

Pai avem asa:

Ortlieb Front-Roller Classic Bike Pannier (pair) / color: grey-black

Ortlieb Back-Roller Classic Bike Pannier (pair) / color: grey-black

Ortlieb Ultimate 5 Classic Handle Bar Bag size M / Size/Color: M - white/black

Ortlieb Map Bag for Ultimate 2-5

O carutza de bani, insa confortul pe care ti-l ofera un produs bine facut care inglobeaza ani de experienta compenseaza cheltuiala. Pe de alta parte sper sa apuc sa le folosesc cat mai des si cat mai multi ani de acum incolo! :D

Cum este portbagajul de pe fata? :)

Da se confirma toate spusele tale si ale celorlalti si anume: bicicleta se re-echilibreaza atunci cand pe langa gentile din spate le pui si pe cele de fata.

Acuma sunt si mai convins ca 40 l pe spate sunt mai mult decat suficient si dupa cum spui si tu e mult mai confortabil cu greutate numai fata decat numai spate.

• Upvote 1

Dar tu parca aveai genti negre...

Intr-adevar aveam un rand de genti negre... povestea lor e urmatoarea:

Intrigat peste masura de faptul ca toata lumea lauda gentile Ortlib, de-al dracu si de rasfatat ce sunt mi-am zis sa-mi cumpar un set ca pe urma sa pot zice ca sunt naspa si ca sa minimalizez cheltuiala am luat un set inscriptionat bike-components.de Din nefericire pentru planul meu mi-au placut, chiar foarte mult. :D Am strans ceva banuti si mi-am luat un set complet. Cele doua de spate i le-am dat lu' frate-mio.

Varianta asta de culoare negru cu gri am ales-o la sugestia lui Frank si char imi place. :)