LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

Aveti grija la sistemul de inchidere. Mie mi s-a desfacut una in mers. De atunci nu mai port asa ceva.

Mult timp m-am multumit la ture scurte cu „Handy Zip II“ (l-a mostenit sotia). Modelul „Compact“ este ceva mai incapator. Foarte frumos lucrat, usor si compact, tine o vesnicie si nu se poate desprinde de pe cadru / ghidon nici pe cele mai accidentate drumuri – singurul dezavantaj: cu timpul se decoloreaza.   

Le gasiti AICI

Cu borsetele de purtat ca un ham nu m-am putut imprietenii.

Vreau sa iau o geanta pentru bagaj intr-o tura de 7 zile ~800-1000 km. Tura as face-o pe cursiera. M-am uitat la genti si am dat de doua tipuri care mi-ar fi utile: legate de sa, sau legate de tija de sa.

http://www.ortlieb.de/_prod.php?lang=en&produkt=saddlebag&biketoy=saddle - L

- 2.7 L volum, nelimitat la masa

http://www.ortlieb.de/_prod.php?lang=en&produkt=seatpostbag&biketoy=saddle - M

- 4L volum max dar e limitata la 2.7 kg

Cred ca mi-ar incapea in oricare din ele ce am nevoie pentru tura, dar nu reusesc sa ma decid intre ele si nu stiu care avantajul seatpost bag-ului.

Vreo sugestie?

Merci

De cunoscut nu cunosc nici unele. Le-am vazut totusi ca recomandari pe cateva forumuri din uk.

O s-o iau in considerare si pe asta - Carradice Carradry SaddleBag - costa 100 euro pentru a intra in posesia sistemului.

Ai în vedere ce vrei să iei cu tine...ai 2 lucruri total aiurea. Tu căutai genți de 2-4 litri și ai primit una de 12-15 litri. Diferența e enormă. Mă refer strict la faptul că în ce vroiai tu nu intra...mai nimic. O tură de 7 zile cred că necesită cel puțin un tricou, un pantalon, un chilot, șosete, de schimb.

• Upvote 4

Nu-mi stiam toate alternativele @@Pandy. De aceea am si intrebat.

Tocmai trecusem de la Rack-uri si adaptoare(pentru ax/inele de extensie, clama seat post), la saddle/seat post bag.

Ce a recomandat Frank e si mai bine pentru mine.

Din ce observ Carradice sunt producatori si vanzatori britanici si nu au informatii publice despre transport in alte tari.

Din modelele lor asta e singurul rezistent la apa: http://www.carradice.co.uk/index.php?page_id=product&under=range&product_id=122

Pentru a nu freca picioarele de geanta si reducerea balansului trebuie si un suport tot de la ei(majoritatea suportilor sunt - out of stock): http://www.carradice.co.uk/index.php?page_id=product&under=range&url=SQR-Seatpost-Quick-Release-System

PS - au pe stoc pe aici cateva din ce nu au pe site-ul producatorului: http://www.sjscycles.co.uk/carradice-shopcarradice/

Am ajuns la optiunile astea acum:

http://www.alwaysriding.co.uk/apidura-saddle-pack-compact-2680.html - producatorul zice ca materialul e waterproof dar cusaturile nu si e recomandat sa bagi ce ai electronic in interior in pungi. - 110 euro cu transport

http://www.sjscycles.co.uk/carradice-carradry-sqr-bag-185-litre-prod33077 - varianta de la Carradice - 100 euro cu transport.

Asemanator cu prima varianta am eu de la RevelateDesign (acum doua saptamani pe malul Rinului):
2014-08-09_12-24-05.jpg

Eu o folosesc pentru sacul de dormit si boarfe. N-am luat apa inauntru pana acum, insa nici nu am folosit-o in conditii de ploaie torentiala, cea mai extrema tura a fost una cu lapovita (Pfälzerwald):

314513_4692603429040_635073473_n.jpg

2014-08-09_12-24-05.jpg

Cu cine semeni dumneata???

05072008227.jpg

BMWZ4MCoupeMotorsport2.jpg

riesen-spoiler.jpg

(de la automobil cu spoiler la spoiler cu automobil)

Parca sinteti neamuri.

Lasind gluma deoparte – pentru lucruri usoare solutia este cumva cumva acceptabila. Principiul „punct de greutate pozitionat cit mai aproape de sol“ nu se aplica in cazul de fata. Despre „optica“ :-? vorbim noi doi odata intre patru ochi  ;).

P.S. Stiu ca in cazul tau nu trebuie sa-mi fac ginduri despre atestarea de ingimfare si crestere proasta sau ignoranta si desprindere de realitate (fixat pe forme fara fond, sau fond fara forme, sau …).

• Upvote 2

Sa stii bade ca am intors niste capete cu setup-ul meu! :))

Niste prieteni au venit sa faca un tur pe Main-Rin pentru doua saptamani, ca sa iasa mai usor cu expedierea bicicletelor (Atlassib) si datorita faptului ca eu nu puteam sa-i insotesc le-am pus la dispozitie bicicleta mea, mountainbike-ul cu portbagaj, coburi, saltea de dormit, etc

La sfarsitul de saptamana dintre cele doua saptamani i-am interceptat la Koblenz si am pedalat alaturi de ei pana in Mainz, asa ca a trebuit sa improvizez putin! :D In mintea mea era asa ceva:
10612832_10202956872977573_5098824099857

Ce ai iesit ai putut vedea mai sus! =))

In mintea mea era asa ceva:

In mintea mea a agiuns asa ceva:

afr1419_kopftransport2.jpg

afr1419_kopftransport1.jpg

Sa stii bade ca am intors niste capete cu setup-ul meu! :))

Niste prieteni au venit sa faca un tur pe Main-Rin pentru doua saptamani, ca sa iasa mai usor cu expedierea bicicletelor (Atlassib) si datorita faptului ca eu nu puteam sa-i insotesc le-am pus la dispozitie bicicleta mea, mountainbike-ul cu portbagaj, coburi, saltea de dormit, etc

La sfarsitul de saptamana dintre cele doua saptamani i-am interceptat la Koblenz si am pedalat alaturi de ei pana in Mainz, asa ca a trebuit sa improvizez putin! :D In mintea mea era asa ceva:

10612832_10202956872977573_5098824099857

Ce ai iesit ai putut vedea mai sus! =))

Da' sa stii ca e interesant

In mintea mea a agiuns asa ceva:

[...]

O Doamne!?! :-O Numai la femei te gandesti!...

Numai la femei te gandesti!...

Wer ko, der ko. (Franz Xaver Krenkl 1780 - 1860)

Mai devreme cand incercam sa fac pe spiritualul cautam ceva, insa nu aici il scrisesem asa ca am cautat mai departe, si daca tot l-am gasit il pun si aici.

Este vorba despre un magazin de specialitate dedicat nelinistitiilor: Hight Mobility Gear (cumosc pe cineva care a cumparat de curand si totul a fost in regula)

506.jpg

Două curiozități...

1. Pare interesantă varianta cu geanta de ghidon lăsată în jos. Poate dacă o țineam așa nu mi se mai spargea ecranul aparatului (dacă nu îți amintești...).

Când ai montat-o orientată în jos, și nu la orizontală cum recomandă producătorul, la ce te-ai gândit?

2. De ce scoți șaua bicicletei când e pe mașină? - dacă plouă cum rezolvi cu apa din interior?

@Pandy

1.

Geanta cam asa sta ea, putin orientata in jos.
Cu timpul s-a mai slabit sistemul de prindere (de ghidon) si geanta se mai lasa.
O mai ridic putin, cand imi mai aduc aminte.

O poza din 2011, cand sistemul de prindere era fix (ne-slabit).

47-2.jpg

Se vede ca si atunci geanta nu statea perfect la orizontala.
Oricum, fiind de fabricatie ungureasca (Bike Fun) sistemul de prindere nu este foarte bine gandit.
Concret, piulitele ar trebui sa fie blocate intr-un lacas de plastic, iar plasiticul acela s-a barbierit si nu mai tine contra atunci cand vrei sa strangi / desfaci.
Ca sa nu mai spun ca a fost un chin cand am monntat sistemul de prindere pe ghidon, pentru ca pe inteligentul care l-a gandit nu l-a dus capu' sa puna un surub cu un centimetru mai lung decat limita de strangere (a sistemului de prindere).

In alta ordine de idei, daca se poate, detaliza te rog putin despre surubul care ti-a spart eranul aparatului foto.

Ca prea inteleg exact despre ce surub este vorba.

2.

Saua o scot din mai multe motive:

- pentru a fi mai usoara bicicleta atunci cand o transport pe masina;

- desi conteaza mai putin, pentru a fi si mai aerodinamica;

- ca sa protejez saua de ploaie (atunci cand este cazul), soare, vant, praf, etc.

Referitor la apa din interior, banuiesc ca te referi la apa care ar putea intra in cadru, acolo unde sta tija de la sa.

Asta se rezolva extrem de simplu, cu o punga bagata in cadru (urechile pungii de agata de cheita tijei, pentru a se putea extrage punga fara probleme).

Se vede mai bine in pozele de mai jos.

70.jpg

71.jpg

S-a intamplat sa uit sa pun punga si sa merg pe ploaie, iar la final, cand am intros bicicleta cu rotile in sus, nu era apa deloc in cadru.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, nu exita.

Preferintele majoritatii inclina spre Ortlieb. In plus Ortlieb e si mai ieftin decat Vaude.

Dar ca rezistenta si calitate care ar fi mai bune? Si ar exista vreun magazin care ar putea sa imi importe asa ceva?

Care ar fi mai bun:Ortlieb sau Vaude?

Ortlieb – de decenii produsul clasic pentru cicloturisti – citeva teste si pareri calificate de pe Trekkingbike

http://www.trekkingbike.com/test_technik/fahrradzubehoer/packtaschen-von-90-bis-250-euro-im-vergleich/a4145.html

http://www.trekkingbike.com/direct/mein_dk/trekkingbike_download/action/Purchase/download/articleNumber/17153.html

http://www.trekkingbike.com/test_technik/fahrradzubehoer/video-tutorials-zu-den-befestigungssystemen/a3891.html

Diferente semnificative intre Ortlieb si Vaude? Greu de spus. Ambele produse sint produse de calitate, bine gindite, practice si durabile.

P.S.

Ortlieb a fost infiintat in 1982 de un cicloturist care la o tura prin Anglia de sud se saturase de genti ude, haine ude, sac de dormit ud, cort …

Vaude a fost infiintat in 1974 de un om fascinat de alpinism – din 1992 produce “si” pentru biciclisti.

• Upvote 1

M-am uitat la genti. Voi ce recomandati QL1 sau QL2? Adica care este parerea voastra? Pretul lor, observ bine sau este doar pentru o geanta si este 129 euro, ma refer la cea cu QL2 plus http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=44998;page=1;menu=1000,5,75,307;mid=124;pgc=0

Astept o parere si recomandare.