LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

Dacă graba nu e un lucru important, ne auzim luni și le probezi la mine.

@@Poseidon

As spune da, e compatibil, fara sa clipesc din ochi  - cu aceste “inserts for hooks” trebuie sa ai un portbagaj cu un diametru al “tijelor” mai mult decit exotic ca sa nu se potriveasca:

e197.jpg

Compartimentarea este utila dar in anumite cazuri nu neaparat practica. Totusi n-as mai vrea sa renunt la ea.

Pandy, Frank, gibonu, vdan, multumesc pt informatii! :) Pandy, te vizitez peste cateva zile.

Salut, mai bine incerci ceva impermeabil, nu se stie cand te prinde o ploaie. Verifica daca ai portbagaj compatil: http://www.bringahaz.ro/shop/accesorii-biciclete/geanta-portbagaj-streetcoach-detail

Problema e ca trebuie schimbate niturile de la sisyemul de prindere, am citit ca se duc repede, cele originale sunt din plastic.

P.S. nu detin inca aceasta geanta dar urmeaza sa o achizitionez.

@@Poseidon

As spune da, e compatibil, fara sa clipesc din ochi  - cu aceste “inserts for hooks” trebuie sa ai un portbagaj cu un diametru al “tijelor” mai mult decit exotic ca sa nu se potriveasca:

e197.jpg

Compartimentarea este utila dar in anumite cazuri nu neaparat practica. Totusi n-as mai vrea sa renunt la ea.

Eu as fi mai rezervat si as sugera putina atentie.

Imi luasem eu un Rack Racktime Light-IT si niste genti Ortlieb Back Roller Plus cu QL 2.0, deh la reducere ambele, 35 respectiv 95 euro.

http://www.racktime.com/product.php?xn=5

Ex de geanta: https://www.outdoor-works.de/index.php?site=index.html∏=11778&vid=153206&function=set_lang〈=de

Rack-ul avea nevoie de 10 mm, gentile aveau adaptor de 8 si 11 mm si default erau de 12 mm.

A fost nevoie sa cer de la Ortlieb niste adaptoare de 10 mm - mi le-au dat de la gentile cu QL 2.1

Eu oricum am pus cauciuc între portbagaj și adaptor, nu cred că ar fi făcut vreo diferență 1mm în plus sau în minus.

Interesanta varianta, multumim! M-am uitat pe site-ul lor din Polonia (crosso.net) si am vazut ca au o gama variata de genti (transport 22EUR), nu stiu insa daca dealerul din Ro le aduce pe toate.

Cautand pe net, am gasit un review detaliat facut de un englez, poate-l gasiti util.

@@Poseidon

Sotia le are pe astea (nu stiu de ce se numesc city..cred ca din cauza volumului nitel mai mic, caci in rest imi par la fel ca alte modele de la Ortlieb si Vaude) si se potrivesc perfect pe portbagajul de la Topeak (da, DX-ul), fara vreun adaptor suplimentar.

Legat de Crosso, acum cativa ani am comunicat cu ei prin e-mail. Oamenii au fost foarte ok si trimiteau direct catre mine, fara intermediari, cu posibilitate de retur in caz ca era o problema sau nu imi placeau. Era cineva pe forum care avea un set de la ei, dar chiar nu mai tin minte cine...

Cautand pe net, am gasit un review detaliat facut de un englez, poate-l gasiti util.

Foarte bine analizat si prezentat - util pentru cei care sint mai sovaitori.

Cind am timp fac citeva poze cu doua exemplare Ortlieb pe care le am de peste 13 ani, care au vazut putin din lumea asta pe bicicleta, din masina, din autobuz, din tren, din vapor, din avion, vara, iarna, primavara, toamna. Poate va puteti da seama ce inseamna "uzura" dupa atitia ani.

Cel mai atragator produs de la Crosso mi s-a parut varianta "Twist Big 52 L" (PVC invelit in cordura, 52l, 80eur). Marele minus in vad ca fiind sistemul de prindere, cele doua carlige din partea superioara fiind fixe, existand posibilitatea sa-i dai "calcaie" in mers daca ai talpi de Bilbo Baggins (aici avantaj Ortlieb!). Dar poate ma insel... In fine... Pentru cine este interesat de acest model: le-am dat aseara un email celor de la "Caiac shop" (dealerul Crosso din Tg. Mures) si i-am intrebat daca-l aduc etc (pe site-ul lor nu il prezinta). Raspunsul lor: "Momentan nu avem modelul pe stoc, dar in cazul in care v-ar interesa putem comanda, insa trebuie calculat in jur de 3-4 saptamani pana la sosirea produsului. Pretul este de 81,95 EUR", completat cu "va putem trimite cu curier si costul ar fi in jur de 20 RON", adica ar iesi la un 86,50EUR cu tot cu transport.

"Best buy"-ul Ortlieb, Back-Roller Classic Bike Pannier, in varianta bike24 este un pvc fara cordura, 40l, pret 94eur (fara transport) dar cu un sistem de prindere sigur si foarte practic (l-am vazut acum cateva zile la Pandy).

Ramane ca fiecare dintre noi sa-si analizeze nevoile, bugetul, perspectiva utilizarii si sa aleaga in consecinta. :) Binenteles, cei ce detin aceste produse, sunt asteptati ca paina calda sa revina cu poze si parerile formate in urma utilizarii lor! :)

@@Poseidon

Sotia le are pe astea (nu stiu de ce se numesc city..cred ca din cauza volumului nitel mai mic, caci in rest imi par la fel ca alte modele de la Ortlieb si Vaude) (...)

Ortlieb Back-Roller City (80 eur pe bike-components) din ce vad nu au cureaua aia de umar iar sistemul de prindere e QL1 fata de QL2.1 (cica e cu Anti-Scratch) cum e la modelul Classic (105 eur pe bike-components); ambele sunt marketate la 40 de litri. Nu stiu insa daca asta justifica diferenta de pret intre City si Classic sau or mai fi si alte diferente. :-?? Poate ne ajuta colegii de forum sa ne lamurim...

Eu am folosit in cateva randuri si City si Classic din aceeasi generatie (cea veche, nu modelele 2015). Ambele au exact acelasi sistem de prindere pe cadru, difera doar sistemul de inchidere. Nu prea sunt mari diferente cand vine vorba de utilizare, dar as zice ca sistemul de la City inchide ceva mai bine gentile. Cureaua de la Classic trebuie prinsa in carligul din partea de jos, ceea ce e destul de problematic atunci cand geanta e plina (cel putin la generatia veche, curelele sunt cam scurte). Pe langa asta, chiar daca respectivele curele sunt gandite pentru a putea transporta gentile pe umar, in momentul cand sunt puse pe umar, zona rulata a gentii se desface pe capete si obliga practic la rearanjarea ulterioara a marginilor gentilor. 

Probabil ca mai trebuie sa ma obisnuiesc cu subtilitatile lor, dar momentan sunt de parere ca modelul vechi Classic e putin mai complicat de folosit fara vreun beneficiu real. Personal as fi preferat un sistem de inchidere ca la City, cu curele atasabile pe lateralul gentii care sa nu aiba decat rolul de curea de transport, fara sa contribuie la inchiderea gentii. Din ce vad in poze, curelele la modelul Classic 2015 par ceva mai lungi decat la cel vechi. Si bineinteles au un sistem nou de prindere.

Am avut 3 ore timp sa ies cu ciocla (soarta de IT-ist) si, asa cum am promis, am facut citeva poze cu unul din cele doua seturi de Ortleib din dotare.

Peste citeva zile se implinesc 13 ½ ani de cind detin aceste genti – se vede ca au fost folosite intensiv, au stat prin pivnita si prin garaj cind n-au fost folosite, pelinga masa de birou, au fost aruncate pe peron din usa sau geam de vagon.

S-a rupt un snur de care nu am nevoie si un „conector“ pe care l-am schimbat. Un „upgrade optic“ la divesre surubele n-ar strica – cui bono; nu ma duc duc la „Germany’s next top coburi”.  

ORTLIEB Modell 2002

@@majikstone

Subtilitatile de care vorbesti nu necesita studii superioare – conceptul e bine gindit si realizat – ceea ce nu inseamna ca n-ar exista potential de imbunatatire.

• Upvote 1

Se pare ca albumul este privat, chiar sunt curios sa vad cum arata gentile! :D

Se pare ca albumul este privat, chiar sunt curios sa vad cum arata gentile! :D

L-am dres ... ;)

Am gasit pe la diverse magazine rucsaci, diverse marime si modele. Nu merge pus unul in fata iar altul spate, pe portbagaj? Sau trebuie sa aiba prinderi speciale, sa nu faca fite in timpul mersului?