LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

Prima tura din viata mea, 2008 prin vara.

Pe portbagajul din fata am atârnat doi rucsaci si au stat binisor, dar totusi nu recomand la nimeni. 

b_081631.jpg

• Upvote 1

La primele mele ture puneam și eu rucsacul pe portbagaj. Îl legam bine cu niște panglici și stătea foarte bine acolo. Îmi era suficient pentru ture mai scurte. La ture lungi, de o zi, îmi era foarte incomod să scot lucrurile din el. Și nici nu intrau foarte multe în el. Geanta cu aparatul foto nici nu o mai băgam în el, o lăsam afară.

P1090858.jpg

Tot nu merge ... fa-l ...

Ia-l ... ;)

IMG_5889.JPG

IMG_5890.JPG

IMG_5891.JPG

IMG_5892.JPG

IMG_5895.JPG

IMG_5896.JPG

IMG_5897.JPG

IMG_5898.JPG

IMG_5899.JPG

IMG_5900.JPG

IMG_5901.JPG

IMG_5902.JPG

IMG_5903.JPG

IMG_5905.JPG

IMG_5907.JPG

Peste 10 ani le prezint inca o data :-H .

• Upvote 5

Cine detine sau cunoaste unul din modelele de mai jos va rog sa ma ajutati cu cateva pareri. Pretul mi se pare bun dar din poze nu se observa sistemul de prindere ca sa pot sa-mi fac o idee daca merita banii.

Nu as da 100E pe un Ortlieb sau Vaude deoarece ma pregatesc pentru prima tura cicloturistica si nu stiu daca vor mai fi si altele, ramane de vazut dupa ce ma intorc. Dar parca nici nu as vrea sa cumpar ceva de proasta calitate si care va ceda in cele 10 zile programate.

Multumesc anticipat.

http://www.bikexpert.ro/borsete-si-genti_36/geanta-portbagaj-coburi-russia_5788_10473.aspx

http://www.bikexpert.ro/borsete-si-genti_36/geanta-portbagaj-coburi-moldavia_5788_10480.aspx

@@razvan_iulian

Nu sunt eu în măsură să dau sfaturi despre genți/coburi de cicloturism dar s-a discutat mai sus despre aceste genți: http://www.caiac-shop.ro/produse/crosso-geanta-bicicleta-spate-60l-159 .

Mie îmi par mai ok, asta din cum se vede construcția lor în poze și review-uri de pe net (la bani lor), mă bate gândul să le cumpăr săptămâna viitoare. În orice caz, așteaptă un răspuns de la cineva mai experimentat ca să-ți răspundă la aceste întrebări. Eu doar voiam să scot în evidență ce s-a scris mai sus.

Prima tura din viata mea, 2008 prin vara.

Pe portbagajul din fata am atârnat doi rucsaci si au stat binisor, dar totusi nu recomand la nimeni. 

Care este problema cu rucsacii? Eu mi-as cumpara unul sa-l pun in fata pe portbagaj, apoi altul in spate, avantajul este ca il scoti si pleci cu el si-ti continui plimbarea, apoi te intorci si-l montezi la loc...

ma pregatesc pentru prima tura cicloturistica si nu stiu daca vor mai fi si altele

Ca sugestie, nu m-as arunca direct la o tura de 10 zile (ca prima tura de cicloturism).

As incepe cu plimbari de o zi, apoi turele de 2, maxim 3 zile, cu cazari pe la pensiuni, astfel incat sa nu fie nevoie sa cari prea multe dupa tine.

In felul asta, incepi sa intelegi despre ce e vorba si te vei decide mai bine daca vrei sa continui sau nu cu cicloturismul.

Bafta.

@megabicicleta

Rucsacul si geanta de bicicleta sunt obiecte diferite, gandite pentru utilizari diferite.

Adica rucsacul il cari in carca iar geanta de bicicleta o cari pe portbagaj.

Din motivul asta este cam tiganie sa incerci sa pui rucsacii pe portbagajele bicicletei.

La fel de bine, poti incerca sa adaptezi niste chingi la geanta de bicicleta, astfel incat sa o poti purta in spate.

Daca te ajuta cu ceva, cei de la Ortlieb deja s-au gandit la un sistem care transforma geanta de bicicleta in rucsac de carat in carca:

https://www.ortlieb.com/en/produkt-details/?produkt=pannier_carryingsystem&parent=backroller_classic&slug=bike-touring&type=bike-touring

Ca sugestie, nu m-as arunca direct la o tura de 10 zile (ca prima tura de cicloturism).

As incepe cu plimbari de o zi, apoi turele de 2, maxim 3 zile, cu cazari pe la pensiuni, astfel incat sa nu fie nevoie sa cari prea multe dupa tine.

In felul asta, incepi sa intelegi despre ce e vorba si te vei decide mai bine daca vrei sa continui sau nu cu cicloturismul.

Bafta.

Pai ture de o zi am facut si ma gandeam sa trec la next level.tinta nu este sa fac x km in y zile ci sa fie o calatorie usoara si placuta in care sa nu depasesc un nr de 70 km/zi, asta pe drum relativ plat. inoptatul va fi un hibrid de cort cu pensiuni, ponderea undeva la 50/50. ideea este ca parca ceva ma retine sa dau 100 de euro pe o pereche de coburi si apoi sa le folosesc o data pe an sau nici macar.bineinteles ca daca cineva vine cu argumente si imi demonstreaza sau povesteste din propria experienta ca a avut evenimente neplacute cu coburile propuse de mine probabil o sa ma orientez spre altceva.

oricum mercic de sugestie dar ma gadeam de anul trecut la o astfel de tura doar ca nu am avut timpul necesar sa o fac.

@@razvan_iulian

Nu sunt eu în măsură să dau sfaturi despre genți/coburi de cicloturism dar s-a discutat mai sus despre aceste genți: http://www.caiac-shop.ro/produse/crosso-geanta-bicicleta-spate-60l-159 .

Mie îmi par mai ok, asta din cum se vede construcția lor în poze și review-uri de pe net (la bani lor), mă bate gândul să le cumpăr săptămâna viitoare. În orice caz, așteaptă un răspuns de la cineva mai experimentat ca să-ți răspundă la aceste întrebări. Eu doar voiam să scot în evidență ce s-a scris mai sus.

Da ii am si pe astia in vedere. Practic ar fi cam la acelasi pret. Merci de sfat.

Arată ca un rucsac pus pe portbagajul din față.

• Upvote 3

Ceasurile nu mai indica nimic ca sunt dereglate, in trecut indicau foaia- stanga si pinioanele-dr, sunt conectate cu un cablu la schimbatoare. Rucsacul e super beton, incap la pungi in el...

• Upvote 1

Mai aveau la Lidl din cand in cand ceva de genu' asta, destul de ieftine. Suportul ala putea fi montat si pe verticala, potrivit pt. un rucsac "in picioare". Nu le-am probat, nu stiu de calitate ...

• Upvote 1

Salutare tuturor ciclistilor si felicitari pentru acest forum unde gasesti de toate pentru toti.

Tocmai sunt un proastat proprietar de bicicleta trekking  si intentionez sa fac un concediu in 2017 pe celebrul Eurovelo 6(pana atunci acumulez ceva experienta)

Doresc sa aflu parerea voastra referitoare la calitate/pret/benefici/practicalitate la unele din cele mai mentionate si recomandate marci de coburi si anume VAUDE si ORTLIEB.

In cautarea mea continua pe site-urile de specialitate cu echipament si citind cateva recenzii si recomandari despre aceste produse m-am oprit asupra a 2 tipuri. Si anume:

Setul complet ORTLIEB HIGH VISIBILITY compus din:

- Ortlieb Back-Roller High Visibility QL2.1 - 199.99€ (perechea 2x20L)  - Ortlieb Front-Roller High Visibility QL2.1  - 179.99€ (perechea 2x12.5L)  - Ortlieb Ultimate6 M High Visibility Handlebar bag  - 109.95 (bucata1x7L) sau VAUDE KARAKORUM carrier bag 117.90€ (bucata 1x68L). Preturile sunt orientative. Am trecut si preturile pentru a vedea o diferenta per total ca si pret raportat la volum, Ortlieb avand un volum total de 62L cu un pret total de 490€rotunjind ( daca e sa scoatem din calcul geanta pentru ghidon atunci se mai modifica unpic raportul ajungand la 55L/380€, vorbind strict de portbagajul din spate) pe cand Vaude are un volum de 68L la pretul de 118. Referitor la greutatea lor nu stiu ce sa zic Vaude are 2.5kg iar Ortlieb 3.2kg(1.7spate/1.5fata) mai mult fata de Vaude dar ce e drept e distribuita altfel. Daca e sa mai pun si pe fata doua coburi Vaude atunci chiar cred ca plec cu tot dulapu de acasa. Impermeabiliateta in cazul Vaude e mai deloc  fata de Ortlieb care sunt total impermeabile, Vaude benficiind de o husa de ploaie iar spatele coburilor  totusi beneficiaza de protectie la apa si murdarie. Faptul ca unu e din material ce permite cat de cat circulatia aerului, neexistand astfel posibilitatea formarii de condens cum am citit in cazul coburilor impermeabile; cineva recomanda ca peste noapte sa scoti echipamentul care crezi ca ar putea trage umezeala. Voi cum vedeti aceasta problema? Ce imi place la Vaude este pretul in primul rand raportat la volum si faptul ca la o adica partea de sus se poate folosi ca si rucsac penru o drumetie mica cand vrei sa vizitezi ceva imprejurimi in zona unde ai campat. Ce imi place la Ortlieb este faptul ca are un set complet ce arata bine si mai sunt si "High Visibility", desi nu vreau sa cad in extrema cealalta de a fi  ca un papagal pe drum si cand te uiti la mine sa de doara ochii. Oricum bicicleta e foarte asemanatoare ca si culoare cu aceste coburi de la Ortlieb. Uni vor zice poate ca e bine sa fi cat mai vizibil in trafic , da parca nici prea vizibil nu e bine. As vrea sa stiu parerile voastre pro si contra pentru ca aveti mai multa experienta, poate sunteti posesori a unuia din aceste coburi si un sfat ajuta intotdeauna. Poze am pus doar cu VAUDE KARAKORUM ca de restul cred ca se stie suficient de multe, iar preturile sunt orientative si se gasesc pe site-urile de specialitate.   Va multumesc pentru timpul acordat citirii acestui post si astept cu nerabdare parerile voastre.

1758751_1.jpg    
  • Upvote 1

Mai aveau la Lidl din cand in cand ceva de genu' asta, destul de ieftine. Suportul ala putea fi montat si pe verticala, potrivit pt. un rucsac "in picioare". Nu le-am probat, nu stiu de calitate ...

Ala e o porcarie. Are joc in sistemul de prindere rapida. Si nu poti cara pe el decat o minge, e foarte flexibil. Aruncat la gunoi ...

@@Bogo

Recomand sistemul Ortlieb de genti insa nu investi atatia bani(500E) decat daca ai prea multi :)

Macar daca ar fi fost full Cordura.

Mergi pe ortlieburile mai ieftine(80E spate si 70E fata).

Salutare, mai vroiam sa întreb dece nu pomenește nimeni de Topeak pannier Drybag? Sau care e poziția lor in bătălia cu Ortlieb ? Gama Topeak beneficiază de toate accesoriile (ma refer strict ma bagajerie) mai puțin gentile de fata, za fie asta problema lor? Din dorința de a avea un set complet de la același producător sunt si evitați?

Ortlieb!!!!!! Faza cu condensul n-am intalnit-o, dar faza cu impermeabilitatea da!I Si merita banii + garantia generoasa.

Condensul apare cand probabil ai haine ude in geanta... geanta poate fi lasata deschisa fara sa o rulezi si ai scapat de problema, daca ea apare.

Cand am luat eu Ortlieb-urile fata, spate si ghidon, m-am tot fastacit si gandurat, dar merita banii.

Condens am facut in genți de câteva ori, făra sa am haine ude inăuntru. Din cauza diferentelor de temperatura cald - rece.

Condens am facut in genți de câteva ori, făra sa am haine ude inăuntru. Din cauza diferentelor de temperatura cald - rece.

Ca și completare:

Fenomenul de condensare apare cand aerul cald si umed intalneste un obiect rece. Cea mai mare cantitate de apa (umiditate) o retine aerul cald in comparatie cu aerul rece. Cand aerul cald intra in contact cu o suprafata mai rece, se formeaza mici picaturi de apa  (condensul).

SURSA: http://biowind.ro/ce-este-umiditatea-din-aer-cum-se-formeaza-condensul/

geanta poate fi lasata deschisa fara sa o rulezi si ai scapat de problema, daca ea apare.

Exact, astfel temperatura și umiditatea din geantă se vor egala treptat cu temperatura și umiditatea de afară (din aer). Pe scurt, nu ai cum să scapi de condens atâta timp cât există umiditate în geanta.

Poți încerca în schimb să reduci umiditatea din geantă cu astea:

http://www.alibaba.com/product-detail/Top-dry-1g-food-grade-silicone_1178999718.html

http://www.aliexpress.com/item/silica-gel-desiccant-bags-moisture-beads-pharmaceutical-packaging-water-proof-bags-filter-paper-food-and-medical/1891534393.html?spm=2114.01020208.3.11.2yxi1N&ws_ab_test=201526_4,201527_4_71_72_73_74_75,201409_4

Desiccant se numesc în engleză: http://www.aliexpress.com/premium/Desiccant.html?spm=2114.01020208.0.322.n1cBtf&site=glo&groupsort=1&SortType=total_tranpro_desc&g=y&SearchText=Desiccant&initiative_id=SB_20150917050200&shipCountry=ro&needQuery=n&similar_style=n&filterCat=100001683,100002935,200003010&isFreeShip=y

Mare atenție, sunt toxice dacă sunt înghițite și citisem undeva mai demult că nu se recomandă contactul direct cu pielea. 

Edited by otsdr

Puțin forțat avertismentul tău, cam orice e "toxic" dacă e înghițit în cantitate suficientă. Silicagel-ul în sine e non-toxic, variantele cu indicator de umiditate (colorate) pot conține substanțe toxice.

Ortlieb Back-Roller City (80 eur pe bike-components) din ce vad nu au cureaua aia de umar iar sistemul de prindere e QL1 fata de QL2.1 (cica e cu Anti-Scratch) cum e la modelul Classic (105 eur pe bike-components); ambele sunt marketate la 40 de litri. Nu stiu insa daca asta justifica diferenta de pret intre City si Classic sau or mai fi si alte diferente. :-?? Poate ne ajuta colegii de forum sa ne lamurim...

La inceputul lui august am testat combinatia Topeak Super Tourist DX Tubular si Ortlieb Back-Roller City, pret de 5 zile, ceva drumuri neasfaltate si o torentiala de 30 de minute. Totul a decurs perfect: sistemul de prindere e foarte sigur, gentile se ataseaza/dezataseaza de portbagaj usor (au sistemul QL1), par rezistente, complet impermeabile la torentiala de 30 de minute si se potrivesc foarte bine cu Topeakul.

Nu o spun pt a face reclama Topeak & Ortlieb (nici nu mai au nevoie cred!), ci pt ca acum cateva luni eram nehotarat, nu stiam ce sa-mi iau si am mers intr-un final pe varianta asta iar acum o pot recomanda la randu-mi. Am oscilat intre Topeak & Ortlieb (500lei) si altele mai ieftine dar dupa ce m-am intors acasa fara sa am dureri de cap (portbagaj & geanta cu reglajele pastrate, fara "joc", haine uscate, fara incidente etc) ma bucur de varianta aleasa. O singura mentiune: era bine ca geanta sa fie echipata cu un buzunar extern pt diverse nimicuri. :) Dar... probabil ca d-asta exista si variantele mai scumpe! :)

064_zpsqe9qqe0j.jpg

Salutare, impartasesc si eu problema lui Bogo. As fi interesat de un model Vaude Karakorum. Are, a avut sau macar a vazut cineva live un astfel de model?

Nu stiu cat de ok e fermoarul care sustine geanta de sus... produse Vaude am folosit si sunt ireprosabile k si brand insa sunt curios de cateva opinii legate de modelul acesta.

Va multumesc