LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

@@ateodorovici

https://www.rosebikes.ro/article/ortlieb-ps-490-pack-bag/aid:569622

Eu asa ceva vreau sa imi iau, dar de 35. Si-a luat un foarte bun prieten si coleg de ture si am vazut cate pot intra in ea. Totodata, e usor s-o ancorezi pe portbagaj si materialul e impermeabil si durabil.

Din pacate, de 35 nu par a avea pe toate nuantele momentan. Si cel de 22 e incapator.

Poate iti este de ajutor.

Buna seara si bine v-am gasit,

Am citit cu mare interes acest topic pentru ca vreau sa imi iau si eu niste coburi/panniere si/sau geanta de portbagaj ... din ce am citit aici cele mai recomandate sunt Ortlieb Back-Roller Classic si Vaude Aqua Back (care ar fi copia dupa Ortlieb). Insa am cateva intrebari:

1) este asa mare diferenta intre cele 2 modele de mai sus deoarece Vaude Aqua Back il gasesc in RO si pot da comanda mai usor, fata de modelul de la Ortlieb pe care le gasesc doar in afara tarii? Acestea mi-ar trebui pentru turele de minim 2 zile, cum ar fi drumul la mare pe care intentionez sa il fac anul acesta.

2) pentru ture scurte, de o zi, de 100 km sa zicem, este ok sa merg doar cu o geanta dintr-unul din seturile de mai sus? Pentru ca de amandoua sigur nu am nevoie la o tura asa scurta ... sau voi fi afectat la mers pentru ca o sa am doar o geanta pe o laterala a portbagajului?

3) in loc de o geanta dintr-unul din seturile de mai sus imi recomandati o una de portbagaj mai micuta pentru o astfel de tura (de max 100 km)? Daca da, cam ce model? Ce parere aveti de Bikefun Expansion (la care poate nici nu ii voi extinde buzunarele laterale pentru ca are 8L neextinsa dar nu strica sa am si aceasta posibilitate), Bikefun Pannier (pare totusi cam mica, are doar 4L), M-Wave Amsterdam Exp (la fel probabil nu ii voi extinde buzunarele laterale, dar e bine sa aiba si aceasta posibilitate)?

4) de sistemul de prindere MTX de la Topeak ce parere aveti? E mai bun decat benzile cu velcro de la gentile de la punctul 3? Si aici ma refer nu numai pe sosea sau drumuri de tara, ci inclusiv prin paduri si dealuri, drumuri cu pietre) ... e mai stabil si ofera o siguranta mai buna a bagajului, mai buna decat ofera benzile velcro?

5) Si legat de Topeak, ma orientasem la modele MTX TrunkBag EX (8L), MTX TrunkBag DX (12.3L) sau MTX TrunkBag DXP (care se extinde pana la 22.3L) insa va trebuie sa ma orientez la portbagajul Super Tourist DX Tubular Rack in detrimentul lui Zefal Raider de care va intrebam aici.

Sper ca nu v-am plictisit cu un post asa mare ... va multumesc anticipat de raspunsuri si astept cu nerabdare opiniile voastre.

Cred ca trebuie sa experimentezi pe propria-ti piele, este greu sa-ti spuna altcineva ce bagaj ti s-ar potrivi, numai tu stii ce nevoi ai, ce-ti place sa folosesti...Unii se descurga cu un briceag in mijlocul junglei, altul moare de foame acasa pentru ca nu stie sa desfaca o conserva.

Pentru ture de o zi ai nevoie de geantă numai dacă vrei să prăjești slănină la amiază și să cari lemnele de acasă.

@banderas23

Întrebări similare am avut și eu acum câțiva ani și am ales așa:

- Vaude Aqua Back (genți de calitate, încăpătoare, pentru ture de 2 sau mai multe zile, nu le-aș schimba; nu-i mare diferență între ele și Ortlieb); am văzut persoane care merg liniștit cu o singură geantă, deci se poate, însă eu nu aș face asta niciodată (goange legate de simetrie);

- Topeak Super Tourist DX (flexează deranjant de mult stg.- dr. în mers, cu coburile încărcate, acum m-aș orienta spre Tubus de oțel - scumpe dar bune, zice lumea); dacă tot am luat Topeak și dacă tot nu fac cicloturism hardcore, o să iau și o geantă MTX TrunkBag DX s-o pun între coburi sau singură în ture scurte (nu prea-mi place cu rucsac în spate); nu m-aș baza doar pe MTX TrunkBag DXP pentru că am o goangă împotriva coburilor extensibile; sistemul MTX pare foarte OK (simplu de folosit, sigur și mult mai bun ca benzile velcro).

P.S. cred că flexarea portbagajului actual pare a fi legată și de faptul că tijele reglabile din partea superioară (care se prind pe seatstay) pleacă din partea centrală, în loc să plece din lateralele portbagajului și să-i asigure o stabilitate laterală suplimentară; cert e că e extrem de deranjantă în mers, mai ales când schimbi direcția mai brusc, evident, cu coburile încărcate. O să încerc să le modific cumva, sau să adaug alte 2 cu prindere pe lateral.

Nu te mai uita la altceva.

Hotaraste-te la Vaude sau Ortlieb, ambele sint la fel de bune din materiale de calitate si sistemul de prindere la fel de eficient si rapid. Testate de multi in zeci de ani.

Nu te mai incurca cu gentute mai mici, un plus de spatiu e bine venit intotdeauna, pentru ca apare mereu ispita de a mai lua ceva de care crezi ca ai nevoie.

Nu este o mare problema daca mergi doar cu una insa, daca este foarte plina si grea o sa simti un mic dezechilibru la viteze mai mici. Mai bine le iei pe amindoua, le egalizezi ca greutate si nu le umpli pina plesnesc.

• Upvote 1

@@joby_toss am pus portbagajul Zefal Raider pe bicicleta mea si nu flexeaza absolut deloc, cel putin nu pare .. .am tras de portbagaj stg-dreapta si nu se misca. Care-i goanga legata de folosirea coburilor extensibile (gen Bikefun Expansion, M-Wave Amsterdam Exp, MTX TrunkBag DXP)?

@@lupino ok, am inteles: Vaude sau Ortlieb ramane pt ture lungi, de minim 2 zile. Cat despre a merge cu una doar la ture scurte, de o zi, ma refeream in cazul in care nu o voi incarca .. sa zicem juma/3 sferturi, de aceea am mentionat de o geanta mai mica sa o pun pe portbagaj, una de 8 L si, doar daca am nevoie, sa o extind undeva pe la 16-26 L.

Cat despre sistemul MTX, ma gandeam eu ca  e mai bun decat benzile cu velcro :( ...

Ca sa nu iau 3 genti (o pereche de Vaude sau Ortlieb pe care sa le folosesc pentru ture lungi  + inca o geanta mai mica  pentru a o folosi in turele scurte, de o zi) ma intrebam daca cu o pereche de genti Vaude sau Ortlieb impusc 2 iepuri dintr-o lovitura si daca e ok sa folosesc doar o geanta prin padure, dealuri sau drumuri de tara fara sa ma incurce in mers, sa ma afecteze la stabilitatea bicicletei in mers fiind doar pe o parte (repet, nu maxim incarcata ca in acest caz, clar o voi lua si pe cealalta). Dar daca ajung la concluzia ca e mai ok combinatia sa am 3 genti, atunci nu ma pun in calea pasiunii mele :P

Mai intervine si naveta la servici si cred ca o geanta (din cele 2) Vaude sau Ortlieb e totusi putin cam mare pentru o naveta zilnica sau ma insel? Acum am o geanta pe ghidon M-Wave Ottawa (are 7 L) si e uneori e putin cam insuficienta, cred ca pe la 10 L ar fi fost numai buna ... de aceea Bikefun Expansion imi facea cu ochiul (o foloseam neextinsa de multe ori si, cand aveam nevoie de mai mult, exindeam buzunarele).

Pfff, cate dileme am, uneori parca simt ca ma invart in cerc :))

Multumesc mult pentru raspunsurile de mai sus si astept si alte pareri ...

Mi-a ajuns si mie azi chinezaria. Pentru 12 euro calitatea e foarte buna. Materialul este impermeabil, fermoarele sunt rezistente la apa, Husa pentru telefon protejeaza foarte bine, pernitele de pe spate fiind cusute. Folia se "lipeste" de ecranul telefonului si poti folosi touch screenul fara nici o problema. Scaiul de pe spate este destul de puternic incat sa nu pierzi telefonul nici la cea mai nasoala cazatura. Cred ca incape sub telefon si un powerbank subtire. Husa are si iesire pentru casti/incarcator. Totul e sa nu il uiti pe bicicleta si sa intri intr-un magazin. Prinderile pe cadru sunt tot cu scai si tin fixa borseta.

Sunt cam lung in picioare si imi era teama ca o sa ma incurce la pedalat dar nu se pune problema.

Cat incape in ea? Nu foarte mult. Intr-un buzunar am bagat sculele, asta insemnand cutiuta cu setul de pana, adaptoare valva si ventile de rezerva, inca vreo 30 de petece de rezerva mici rotunde (nu sunt singurul care face pana din trupa si s-a intamplat odata sa petecim doua roti cu 25 de petece fiecare) un patent mic, carpa, banda izolatoare, picatura, sarma, imbusuri de 5,6 torx de 25 si o surubelnita. In celalalt compartiment se poate opta pentru un kit de prim ajutor, incape cam tot ce e necesar sau se pot pune adaptoare, incarcator, acumulatori, powerbank si alte chestii necesare pentru telefon/camera video. Din pacate loc pentru pompa si camera de rezerva nu este, asa ca isi pastreaza locul in rucsac.

Sunt curios sa vad cum se comporta la ture.

xfrDVc0.jpg

dZfC0qz.jpg

EGTpLlr.jpg

JqYUxuv.jpg

@@banderas23

Nu-mi place că o parte din greutate este susținută de fermoare și n-am întâlnit fermoar să reziste la astfel de solicitări până acum (inclusiv YKK).

@@banderas23: ia Ortlieb sau Vaude. Nu te mai gandi la altceva. Eu folosesc portbagajul Topeak si cu geanta Ortlieb. Portbagajul e solid, dupa 3-4 ani de folosire nu da semne de oboseala si am carat multe, am si depasit limita de greutate. Capacul complet metalic are si avantajul ca protejeaza spatele de noroi de ce scapa de la aparatorile rotilor. Nu m-as complica cu alte genti, gen trunkbag. Nu sunt waterproof, se curata greu iar pe genti ajunge mizerie, mai ales pe coburi, pe cand Ortlieb se curata usor. Eu in mod normal la naveta merg cu un singur cobur. Pentru mine nu e mult, poti sa bagi mult poti sa bagi si putin in el. De multe ori ma opresc si la mici cumparaturi cu el. Mersul cu un singur cobur nu impiedica in vreun fel, corpul se adapteaza imediat sa compenseze echilibrul

Va multumesc tuturor de pareri ... am dat comanda de un set Vaude Aqua Back culoare red/black ,,. o sa pun o poza-doua dupa ce le montez pe bicicleta.

Mi-a ajuns setul Vaude si l-am montat pe bicicleta, insa le-am dat mai in spate ca sa nu le ating cu calcaiul, este ok asa? Sunt cumva prea in spate?

post-18978-0-60894800-1460670113_thumb.jpgpost-18978-0-32664900-1460670101_thumb.jpg

Ma intereseaza si pe mine. De unde le-ai luat ,please ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Să le stăpânești sănătos.

Sunt foarte curios de unde le-ai luat? Din țară sau de afară? Magazinul prea puțin contează, și dacă le-ai luat din România cu ce preț.

Sănătate numai bine.

Multumesc de urari ... le-am luat din RO de la un magazin despre care s-a vorbit pe acest forum, as pune si linkul insa nu stiu daca am voie. M-au costat 469 lei (+inca 10 lei transportul).

@banderas23

Poti pune numele magazinului, nu este nicio problema.

In cazul de fata, cand ai fost multumit de produs, livrare, consiliere, etc nu se pune problema de reclama mascata.

Plus ca informatia oferita de tine poate fi utila si altor colegi de forum.

Ok, am inteles. Este vorba de magazinul Mountain Shop care are atat modelul Vaude Aqua back cat si Vaude Aqua front (acestea au si o mica reducere). Eu am luat setul pentru spate, imi place foarte mult (pe aceasta cale ii multumesc foarte mult userului @@joby_toss care a fost extrem de amabil si mi-a oferit informatiile necesare despre acest set), vin de pe o zi pe alta, coletul a fost intact. Singura mea nemultumire (dar una mica) este legata de comunicarea magazinului care a fost putin mai greoaie, insa per total sunt multumit, o sa mai comand de la ei daca ma voi hotari vreodata si la gentile pe fata.

Sper ca va sunt de ajutor aceste informatii.

• Upvote 1

Poti te rog sa imi spui pe ce sistem le-ai montat, eventual de unde l-ai acizitionat. Multumesc.

Ce portbagaj de bicicleta ai achizitionat pentru ele.

Momentan am un Zefal Raider insa nu prea ma incanta cum vin gentile pe el, probabil si pt ca am cadrul mic la bicicleta, in rest portbagajul e super fain. O sa incerc saptamana aceasta un Topeak Super Tourist DX pt frana pe disc sa vad daca vine mai bine cu acesta.

@@banderas23

Tot de la Mountainshop Piatra Neamt le-am cumparat si eu in 2011. Un set identic cu al tau, doar ca nu are logo-ul atat de vizibil.

Comunicarea a decurs ok prin e-mail. Nu le aveau pe stoc caci nu era cerere, insa au facut comanda si dupa ~3 saptamani le-au trimis in Bucuresti catre un magazin partener de unde am fost sa le ridic, fara a plati vreun cost suplimentar.

Le folosesc tot pe un portbagaj Topeak si totul merge foarte bine (~8kg/cobur in turele lungi):

JnNCD--UUG-J3f7Xtah8KJUU5-_MsintB-l0mcqH

Acea oscilatie despre care se vorbea mai sus vine si din faptul ca bicicletele au cadru din aluminiu (majoritatea de pe aici). Pe un trekking cu cadru din otel, situatia se schimba. Oricum, dupa prima zi de pedalat cu bicicleta incarcata ma obisnuiesc si nu mai resimt aceste oscilatii (care nu sunt nicidecum un impediment..le resimti cand pleci de pe loc).

Sa le stapanesti sanatos si sa le scoti la multe plimbari! :D Probabil vei simti nevoia curand de-un cric cu montura centrala..vei vedea la ce ma refer in primele iesiri ;))