LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

Mda...nu prea cred. Carligelele astea doar agata, pe mine ma intereseaza ceva care sa si blocheze, astfel incat la o denivelare sa nu sara bagajul de pe porbagaj. In plus, fiind metalice, o sa tot zgarie portbagajul

In plus, ma gandesc si cum va arata in final geanta, nu pot sa pun niste carlige metalice pe spate. 

@feribotu uită-te la sistemele QL de la Ortlieb. Găsești piesele de cumpărat, gen: https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=166934;menu=1000,5,75,307;mid[124]=1;pgc[13316]=13325

Cârligele alea de la mâner se închid când nu tragi de mâner, dar ideal ar fi să ai și așa ceva jos pe geantă ca să o agați de portbagaj în al 3-lea punct

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=166984;menu=1000,5,75,307;mid[124]=1;pgc[13316]=13325

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=166990;menu=1000,5,75,307;mid[124]=1;pgc[13316]=13325;page=4

Mai multe despre sistemele Quick Lock găsești aici: https://www.ortlieb.com/us/service/technical/ql-systems/

Da, ceva de genul acesta caut. Pentru partea de jos si asigurarea in cel de-al treilea punct o sa fac o curea fie cu banda velcro, fie cu "bucklet" din acela rapid. 

O sa astept, poate se mai strange si altceva de comandat...altfel piesele fac 10 EUR si livrarea 15 EUR.

Multumesc @paulrad

Aveți vreo idee pe unde as putea găsi așa ceva? Vreau sa transport câinele cu ea, însă in fata cadrului. Prima varianta pare mai stabilă.

3817d93dee5f6e9f217144f749224bcd.jpg

db346c4a66ac2298ebabb45b543e7772.jpg

O sa astept, poate se mai strange si altceva de comandat...altfel piesele fac 10 EUR si livrarea 15 EUR

Poți intra cu noi in comanda (este comanda deschisă momentan) și te costa ceva mai puțin transportul. De obicei între 3-5€ de căciula, depinde câți ne strângem, se împarte. Vezi pe topicul dedicat comenzilor online.

@Mookyama mie mi-a sarit cainele din asa ceva acum ceva vreme, dar era un pui de doua luni nedresat. Poate al tau e mai istet, altfel as folosi mai degraba ceva inchis, macar cu o plasa. 

In UK majoritate folosesc un trailer.

2 hours ago, Stuparul said:

@Mookyama mie mi-a sarit cainele din asa ceva acum ceva vreme, dar era un pui de doua luni nedresat. Poate al tau e mai istet, altfel as folosi mai degraba ceva inchis, macar cu o plasa. 

In UK majoritate folosesc un trailer.

In rucsac, in spate, e ok...am mers cu ~40km/h, ii facea nasul precum trenul pe abur...snif snif :))  Vreau sa iau de proba prima data un suport pe fata, sa vad daca reusim. Nu stiu in fata cumva va fi insa. As lua si unul de imprumut cateva zile de test, prin parc, apoi usor pe drum, daca e totul ok.

Ma gandesc sa fac pe bucati sau sa iau o bicicleta de gravel, mai simplu. Doream anul asta, dar planurile s-au dat peste cap. Probabil va fi din aluminiu, cu noul 105, in speranta sa nu sara de 9Kg. Apoi sa pot pune cateva chestii pe ea : suport pe roata din fata pentru un cos sau cutie, intre ghidon un sac de dormit mai mic sau sac de caiac prins in ghingi ceva (am asa pe bicla de otel) si sa nu incurce la manevrabilitatea ghidonului , apoi in spate o geanta de sa lunga de 15L (am cea de la Giant), iar pe mijloc izopren, saltea de sac de dormit, nu stiu exact inca.

Ma gandesc sa dorm pe la casele oamenilor astfel incat sa mai salvez din niste banuti daca merg pe trasee ceva mai lungi, cum am de gand sa fac Bucuresti - Budapesta, iar daca o sa fiu in stare pana in Praga, vad dupa daca cu trenul sau bicla, necunoscand zona/limba.