LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

@ xemax

Sa le stapanesti sanatos.

Si sa-ti foloseasca in multe ture.

Poate imi arati si mie geanta de ghidon.

Eventual poate bagam picioarele sub masa la o carciuma.

Ca sa vad studiez geanta mai bine.

Cu cea mai mare placere! :) Legat de geanta de ghidon am fost foarte surprins de sistemul de fixare a sistemului de prindere pe ghidon; initial am zis: "Ha! Au comis-o de data asta nemti, au uitat sa puna toate piesele in pachet! :))"

Ulterior dupa ce am aruncat o privire peste instructiuni si am vazut minunea aia de cablu, mi-am zis: "Un cacat, no sa functioneze niciodata! (6) " dar l-am instalat, dupa care in weekend am propovaduit incontinu beneficile sistemului, daca e merg si la TV Shopping sa vb. despre el! =)) Gratis! :D

Foarte frumos.

Totusi, xemax, e foarte interesant "cricul" in care sta proponita bicla..de fapt, batul. Imi poti da cateva detalii?

Tot caut un cric care sa-mi tina MTB-touring-bicicleta :). Dar, ce gasesc, ori nu prea face fata in sarcina, ori e mult prea greu.

Absolut! :)

Ideea mi-a fost sugerata de LtO aici si ii multumesc! :D E mama tuturor cricurilor, desi are un dezavantaj si anume acela ca iti ia ceva mai mult timp sa-l strangi sau sa-l desfaci, insa avantajele sunt coplesitoare:

- foarte stabil (suprafata triunghiului de sprijin foarte mare, triunghiul este format de roata fata, roata spate si puncutul de sprijin pe pamant al cricului);

- este foarte usor (daca domnisorul florin83 v-a binevoi sa-mi inapoieze cantarul de gospodina am sa-l si cantaresc, trebuie sa fie sub 100 g);

- poate fi folosit pentru toate tipurile de bicicleta, dar atentie se realizeaza la comanda dupa masura bicicletei;

- unde mai pui ce este si foarte secsi si daca as avea si cursiera l-as folosi si la aia! :D

Este realizat hand made in SUA de un profesor iesit la pensie, principiul este banal si identic cu cel al betelor de cort, atata doar ca intr-un capat are un cracan in care se sprijina bicicleta iar in celalalt capat o bucata de cauciug pentru aderenta la sol. Un accesoriu important este un elastic care strange maneta de frana spate pt. ca altfel bicla o ia din loc.

Initial cand l-am aratat prietenilor au facut mare caterinca pe seama mea, ba chiar imi sugerau ca atunci cand cobor de pe bicla si il montez sa incep sa merg cu el ca si cum as fi orb ca sa shochez asistenta, in fine glumele s-au mai domolit pe bac cant toate celelalte biciclete stateau rezemate claie peste gramada in timp ce a mea incarcata statea rezemata in cric cu toate unduirile bacului.

Siteul producatorului: http://www.click-stand.com/

Felicitari Xemax, m-a incantat echiparea ta. Ar prinde bine si niste aripi.

Cric din ala mi-am facut singur din bete de cort. Era potrivit pentru fostul tandem, la alte bicle nu se potriveste, am sa-l modific intr-o zi.

Imagine postată

Ieri dupamasa in parcul din Силистра България

Sper ca vor urma turele pentru care e gindit echipamentul achizitionat ;)

Chit ca in ziua de azi se vorbeste de Vaude, Ortlieb, etc. vreau sa va prezint niste genti din vremuri trecute, mai exact de acum 34 sau 35 de ani.

Ideea s-a nascut din nevoie si din dorinta de a calatorii cu bicicleta fara saci de nylon pe protbagaj fixati cu sfori, curele si cureluse, fara rucsacul de vinatoare a lu’ tata, etc. Ideea a avut-o cel mai bun prieten al meu. A fost realizata de un prieten pielar-cizmar din gasca noastra.

Gentile au vazut putin din Romania, toate punctele de frontiera a Ungariei care duceau spre Occident, au traversat Bulgaria de la est la vest, de la vest la sud-est, au trecut peste Bospor, s-au plimbat prin Turcia si au calatzorit cu avionul din Ankara pina la Frankfurt.

Intre timp sint in pensie dar prietenul meu le mai scoate din cind in cind la o tura de duminica, de 1. Mai ; din nostalgie si in amintirea vremurilor din tinerete.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 8

Ehei, pe atunci pielea era piele și meseria o adevărată brățară de aur :)

Mie mi-au ajuns vineri gențile Ortlieb Back-Roller Classic în varianta albă. Nu știu de ce dar aveam impresia din poze că ar fi ceva mai mari. însă se pupă de minune cu portbagajul, și de-abia aștept să am timp și motiv să le inaugurez la o tură de mai multe zile.

Aia pare a fi piele de scaun de autobuz. :)

Corect; piele de autobuz,

Din cind in cind nu era nici piele nici autobuz, dar construiam socializmul; un fe de piele si un fel de "otubuz" fara piele si fara buz.

• Upvote 1

Cu siguranta m-as oprii si i-as strange mana posesorului-confectioner! O Domne si sistemele alea de inchidere cum am avut si eu la ghiozdan, de pre vremea cand "tridentul" nu se inventase inca... Si cu bucata aia de material lasata ca sa ai de ce trage dupa ce apesi...

Am o mare admiratie pentru indemanatici! :)

Posesorului ai putea sa-i stringi mina; cel care a confectionat-o a plecat prea tinar dintre noi.

Iarasi m-am grabit cu vorbele... Ce mai pot spune decat: Fie-i memoria binecuvantata!

Oferta la Ortlieb si Tubus pe un site din America: www.wallbike.com

NOW 50% OFF - ORTLIEB, TUBUS, RACKTIME - CLOSEOUT- coupon code COCG - stock on hand only

Eu mi-am comandat o geanta de ghidon Ortlieb Ultimate 5 Handlebar Bag Plus - 57$ .

Nu trimite in Romania, dar daca aveti pe cineva in America, Germania, Franta...

salutari

as vrea sa fac si eu o achizitie a unei perechi de back roller clasic de la Ortlieb.

as vrea sa profit putin de bunatatea cuiva care ar fi atat de bun sa-mi indice un site de unde pot face achizitia in conditiile unei oferte optime de pret in acest moment.

multumesc anticipat

Din magazinele on-line vizitate in mod curent pare-se ca in momentul de fata www.bike24.de are cea mai buna oferta - 95 euro, in timp ce la www.bike-components.de sunt la 105 euro. Demn de mentionat este si faptul ca adesea mai au serii inscriptionate cu pretul magazinelor, atat bike24 cat si B-C.de, serii care au un pret redus ~80 euro.

De asemenea la B-C.de acu' trei sau patru saptamani au avut la oferta de weekend modelul pe negru la 80 euro. Numai eu stiu 8 persoane care au profitat de oferta asta! :)

Succes! :)

Din magazinele on-line vizitate in mod curent pare-se ca in momentul de fata www.bike24.de are cea mai buna oferta - 95 euro, in timp ce la www.bike-components.de sunt la 105 euro. Demn de mentionat este si faptul ca adesea mai au serii inscriptionate cu pretul magazinelor, atat bike24 cat si B-C.de, serii care au un pret redus ~80 euro.

De asemenea la B-C.de acu' trei sau patru saptamani au avut la oferta de weekend modelul pe negru la 80 euro. Numai eu stiu 8 persoane care au profitat de oferta asta! :)

Succes! :)

ok

merci de promtitudine

si pe site-urile respective cum gasesc calea spre seriile inscriptionate, pt ca m-am straduit si n-am reusit..?

La B-C.de am intrebat eu si mi-au zis ca momentan nu au si nu sunt semne ca vor aduce in curand, totusi la o saptamana au bagat oferta aia... O fi fost o coincidenta. :)

Nici la bike24.de nu sunt in momentul de fata.

aha, merci.

in acest caz voi mai astepta, banuiesc ca oferta apare vizibila pe site atunci cand o vor reactiva.

Da la http://www.bike-components.de/ aparea in hexagoanele alea de pe pagina de start. Dupa cum remarca si beberules (beberules rules! :)) ) in momentul de fata cel mai bun pret este cel de la rose.de , acuma tu stii cat de grabit esti si cat iti poti permite sa mai astepti.

nedumerirea mea este daca ar fi de preferat ortlieb in dauna celor de la vaude. am inteles ca acestea (vaude) ar fi la cluj in acest moment la un pret asemanator.