LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

intre timp mi-am dat seama de o inadvertenta - trimiterea mea la mountain shop si cluj...de fapt sediul e in piatra neamt...

O diferenta ar fi breteaua de luat pe umar. La modelul Clasic, se prinde de exteriorul gentii, pe cand la City cred ca trebuie transportata separat(asta in cazul in care are ca nu vad niciunde specificat si poate e nevoie sa-o comanzi separat).

modele Ortlieb pentru portbagajul din fata sunt mai ieftine din cate cunosc. am nevoie doar pentru portbagajul din fata si inca caut ceva variante.

probabil ca sunt mai ieftine pentru ca sunt de capacitate mai mica...

nu reusesc sa accesez o comanda la respectivele coburi pe acest site..

si totusi, functioneaza

as astepta, poate s-ar mai gasi cineva interesat de oferta, pentru a imparti costurile de transport (cca 15 euro..)

Ceva review-uri la modelul acesta?

Cum sunt prinderile?

Care este capacitatea compartimentului principal? Încape un DSLR cu obiectiv kit?

Dacă există ceva mai bun, la un preț apropiat cu posibilitate de achiziție azi/mâine aștept sfaturi.

Am eu modelul similar, branduit M-Wave. Incape un DSLR cu obiectiv de kit plus ceva pe langa. Sistemul de prindere nu-mi inspira incredere pe termen lung. Cea mai mare neplacere este cauzata insa de faptul ca geanta se apleaca spre fata si sta intr-o pozitie nefireasca. Se deformeaza de la greutate. Nu o recomand!

Confirm si eu ce zice Florin.

Mie problematic mi se pare si sistemul de prindere pe ghidon, suruburile de prindere intra direct in plastic, nu stiu cat de mult o sa tina pe termen lung, mai ales daca tot o pui si dai jos. Si inca o chestie, nu se potriveste pe ghidon oversize, doar de 25,4.

LE: Vezi ca o gasesti oricum mai ieftin la Emmedue.

E la fel de ieftină și la Playbike, că de...în capitală totul e mai scump :|

Mulțumesc că ai specificat că nu e pentru ghidon oversize. Eu am oversize :)

Cred că până la urmă trebuie găsită o altă variantă de a căra camera...:-?

Eu mi-am luat geanta asta: http://www.marosbike.ro/preturi_ECHIPAMENTE_-_Rucsaci/Geanta_ghidon_touring_Topeak_TourGuide-6816.html

Arata bine si pare un produs de calitate.

Cred ca tine foarte bine un dslr si este compartimentata in acest scop.

Cei de la Marosbike mi-au livrat-o fara cablul de siguranta care trebuia sa treaca prin sistemul de prindere, dar nu cred ca e nevoie de el pt. ca prinderea este foarte buna.

Ăsta da, dar din păcate deja am sărit la 200 lei (cu tot cu transport)

Pai a fost de-ajuns ca m-am tepuit eu cu oversize-ul... am zis sa nu mai las si pe altii :)

Si apropo de caratul aparatului foto, tot de aia am luat si eu geanta, pana la urma a ajuns sa-l care prietena mea, ca la ea s-a potrivit pe ghidon :) Dar nu recomand metoda asta decat pe asfalt, ca pe off-road mie mi se pare ca e supus la prea multe trepidatii, prefer sa-l duc in rucsac, e mai ferit in felul asta.

Am rezolvat treaba până la urmă cu un rucsac mai mare. L-am cărat în spate, oprit când am vrut să fac poze, pierdut timp cu băgatul la loc, pus în spate rucsacul, dar a meritat. Acum am tot timpul din lume să caut ceva mai eficient.

Intre gentile pentru oras (servici si piata/supermarket de ocazie) ce model ati mai folosit si recomandati? eu unul caut ceva de peste 20l cu prindere velcro.

Momentan m-am oprit la BBB CarrierBag. Arata ok si se gaseste si in Romania, dar n-am gasit nicaieri dimensiunile sale. (doar 20L)

Ma mai uitam si la un Topeak TrunkBag velcro, dar inca nu sunt sigur de utilitatea unui hibrid coburi-geanta (poate fi mai greoi de manevrat

pentru un castig mic de spatiu per total - 23L).

Cum vi se par cele doua, si stiti si alte modele bune pentru "commuting" si "weekend touring"?