LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

Eu sunt multumit de geanta de ghidon pe care o am. Este un Topeak Quick-click. In functie de ce urmaresti, eu zic ca e destul de incapatoare. In interior, in compartimentul principal tin un DSLR cu obiectivul standard 18-55mm si, mai inghesuit, dar intra, un 50mm 1.8. In fata tin pelerina de ploaie a gentii si eventualele baterii de rezerva, lanterna sau chei. Pe lateral, telefonul si pe partea opusa banii cu sau fara incalzitoare. In buzunarul de deasupra e permanent o trusa de prim ajutor si pompa.

Toate, cred, depasesc lejer 4 kg. In aceasta configuratie am cazut pe Transfagarasan la vreo 40 km/h si nu s-a intamplat nimic cu lucrurile din interior.

Montura este foarte rezistenta, la gropi (daca geanta e incarcata) ai impresia ca mai are putin si cedeaza, dar nici pe departe.

Multumesc de raspuns. O sa daau si eu comanda de asa ceva. Este ceva mai ieftina ca un ortlieb si imi pare si mai bine compartimentata, iar la 5 l cred ca e ok si pentru iesiri scurte dar si pentru unele mai lungi... Ramane sa ma decid pentru cele de portbagaj, desi acolo am si varianta unei remorcute. 

Ai rabdare si urmareste ofertele cu reduceri. Eu am luat-o anul trecut, de la Maros cand aveau reducere 30%. Pretul initial era 180 lei, reducere 30% => 126 lei. Afara sub 55€ nu o gasisem. Deci, pretul oricum era mai mic, dar cu reducere e si mai si. Poate ai noroc si tu ;)

in weekendul trecut mi-am luat o geanta pentru sa de la Topeak - Aero Wedge Pack - M pentru plimbarile de 1-2 ore pe langa casa

intra lejer portofelul, telefonul, cheile si o camera bine impachetata. Are si un sistem click prin care se prinde usor de partea ce ramane atasata de sinele de la sa

Inca un plus ar fi faptul ca nu deranjeaza in timpul pedalatului, practic nu o ating cu coapsele

Minusuri inca nu am

O poza cat 100 de cuvinte

2014-04-01%252016.55.52.jpg

• Upvote 1

daca ar aparea maine, pe piata romaneasca, ati da 250 lei pe o geanta de cadru, gen revelate design ?

Bistoş nu. Cu banii ăia iau un Ortlieb Front Roller City....

tine cont inainte sa raspunzi.

nu poti compara mere cu pere.

pardon ! bistoş? sintem turci sau romani ?

Sudiștii sunt cam la fel de turci pe cât sunt ardelenii unguri. ;)

Acum câțiva ani erau niște oameni de-aici chitiți să-și confecționeze singuri niște genți de-astea, cumpărând material și croindu-le exact pe dimensiunile interne ale cadrului. Nu știu cât a mai evoluat ideea, da' între timp avem un maestru în croitorie printre noi, Bogdan de la Turific, care poate ne ajută cu o scurtă analiză pentru un estimat de cost la materialele și manopera implicate într-o asemenea geantă. Că-s curios și eu dacă alea luate de-a gata sunt competitive la buget față de ce ne-am construi fiecare.

• Upvote 1

tine cont inainte sa raspunzi.

nu poti compara mere cu pere.

pardon ! bistoş? sintem turci sau romani ?

Bistoş e un regionalism care n-are nicio treabă (din fericire) cu turcii sau cu limba lor.

Poţi compara mere cu pere. Dar mai ales poţi compara o geantă cu alta. Ai întrebat, am răspuns. Dece te inflamezi?

n-au nici o scuza sudisti sau nordisti, sa vorbeasca corect româneste.

Brâncoveanu s-ar rasuci in pamant daca ar vedea cit s-au turcit unii dintre noi. mai ales, ca acest an este aniversar...

revenind la subiect cred, ca cicloturistii sint cei care, trebuie sa-si dea cu parerea daca, le este utila

sau nu, o asemenea geanta, nu unii de aiurea.

daca ar aparea maine, pe piata romaneasca, ati da 250 lei pe o geanta de cadru, gen revelate design ?

revenind la subiect cred, ca cicloturistii sint cei care, trebuie sa-si dea cu parerea daca, le este utila

sau nu, o asemenea geanta, nu unii de aiurea.

Păi hotărăşte-te. Când ai întrebat prima dată nu ai pomenit nimic de cicloturişti. Plus că, întâmplător, mă mai îndeletnicesc şi eu cu treaba asta uneori. ceea ce nu-mi schimbă de fel opinia.

Este o geantă scumpă şi prea mică pentru a-şi justifica existenţa. Prefer un set de Ortlieb Back Roller + Front Roller. Poţi îndesa în ele bagaje destule pentru două săptămâni.

• Upvote 1

pai hotaraste-te tu.

e o "mica" diferenta intre cele doua si de amplasament, de ce ofera, de pret desigur, de accesorii suplimentare

sint multe lucruri care trebuiesc luate in calcul, nu doar factorul pret.

unde vroiai sa pun intrebarea, pe un topic de bmx ? scuteste-ma cu prostiile.

pai hotaraste-te tu.

e o "mica" diferenta intre cele doua si de amplasament, de ce ofera, de pret desigur, de accesorii suplimentare

sint multe lucruri care trebuiesc luate in calcul, nu doar factorul pret.

unde vroiai sa pun intrebarea, pe un topic de bmx ? scuteste-ma cu prostiile.

??

Calm, coane, calm.

Cu ce te-am supărat aşa tare? Vrei s-o imporţi tu personal?

Dacă ceri păreri, aşteaptă-te să primeşti şi din cele defavorabile. Forumul ăsta nu e calea cea mai dreaptă spre a-ţi confirma opiniile. Deaia e forum.

Încearcă pe Facebook, în general acolo toată lumea tinde să fie de-acord, de dragu unui like :)

• Upvote 3

nu sint nici "coane", cu tine si nici sa-ti suportam regionalismele, nu sintem aici.

incearca pe fb. acolo se tinde spre jargoane si regionalisme. 

aici schimbam idei.

si te rog, nu mai iesi din topic cu aberatiile tale.

Ai pus o întrebare, așteaptă să-ți răspundă mai mulți membri. Nu trebuie să iei la bani mărunți fiecare răspuns, și mai ales nu pe acest ton.

l.e. @@lupino a primit un avertisment pentru ultimele posturi; orice alt post offtopic va fi șters.

• Upvote 2

Eu nu as da atatia bani pe borseta aia, desi imi place foarte mult. Poate daca as avea un salariu de nivel european...

Pe de alta parte pot sa mi le fac singur. Chiar mi-am facut doua asta vara si le-am dat unui amic sa le finiseze. Din pacate amicul respectiv a plecat dintre noi si am ramas fara nimic...

Da, dacă e impermeabilă și dacă forma îmi permite menținerea celor 2 bidoane de apă la locul lor actual. Nu pentru că aș avea nevoie de ea neapărat, ci mai mult pentru că spațiul ăla gol din cadru mă zgârie pe retină. Mă îndoiesc, însă, că voi găsi una care să se potrivească exact.

Astea se fac doar la comanda. Le trimiti dimensiunile cadrului si ei o taie exact. De asta costa atat de mult!

Din cate se intelege si alea fit si alea deja facute pe dimensiuni au acelasi pret. Deci nu customizarea da pretul neaparat.

In plus si M si L au acelasi pret, doar S fiind un picusor mai ieftine, iar cantitatea nu conteaza in economia pretului. Si daca iei una si daca iei zece e tot un drac.

Si nu va mai ciorovaiti ca niste vrabii.

@@radu_vadan dacă tot ai folosit termenul Bistoş, fă bine şi explică şi la regăţeni ce semnificaţie are. :)

• Upvote 1

@@radu_vadan dacă tot ai folosit termenul Bistoş, fă bine şi explică şi la regăţeni ce semnificaţie are. :)

:D

Bistoş vine din maghiară şi înseamnă sigur, cert.

Din aceeaşi categorie:

Şogor

Meşter

Hintă

Covaci

Să mai zic?

• Upvote 2

Și înainte să sară unii sensibili că astea nu-s cuvinte românești doar fiindcă ei n-au auzit de ele (fiind regionalisme), enumăr și eu niște turcisme care sudiștilor li se par naturale: bairam, cadână, calabalâc, cherhana, ghiol, năvod, peșcheș, bacșiș, parale... Dar astea pe topicul de limbă română. :)

Buna seara.Stiti cumva de unde as putea achizitia o borseta de genul celei din poza? Nu am foarte multe lucruri de pus in ea pentru job. Un telefon mic, legitimatie un pachet de servetele,un sandviș si telefonul personal. Un Note 3. E de ajuns aceasta dimensiune s-au ar trebui sa ma orientez pentru un mic rucsac. Mulțumesce9e9y4eb.jpg

Am eu geanta asta. Iti intra ceea ce vrei tu, mai putin un Note3. In capacul acela intra un S3 poate S4, dar Note nu intra.

Nu mai stiu de unde am comandat-o, (dar caut).

Eu i-am lipit ceva rigid pe fundul gentii, pentru ca tinde sa se inconvoaie pe toptube cand o fixezi, si cam pierzi din spatiul util.

Ca functionalitate, e relativ OK, dar ia in calcul faptul ca o poti lovii atunci cand cobori de pe sa. O mai poti fixa pe pipa.

Daca o iei doar pentru transportat ce vrei tu, nu e cine stie ce. Mai bine iti iei ceva gen rucsac, borseta pe corp.

Devine interesanta atunci cand vrei sa o folosesti ca suport pentru telefon folosit ca navigator. 

Am testat-o si eu la un magazin din Suceava. Imi incape la fix Sony Xperia M si mai ramane loc si pentru altele.

Cred ca am sa imi iau si eu una, dar numai dupa ce ma conving ca e waterproof.

Nu am testat-o la apa, dar am intotdeauna la mine o punga in care sa pun telefonul in caz de ploaie. Nu cred ca se simte bine la apa.

Eu bag un Samsung S-Advance, cu un acumulator extern (in geanta) si cablu de alimentare, dar cu conector microusb la 90 grade. O mufa normala, incape la limita, si forteaza in conector.

Daca vrei intra si o doza de bere, ca apa plata la doza nu se gaseste. :)>-

• Upvote 2