LucianTheOne

Genţi, Bagaje si Borsete

Recommended Posts

@ flotouran95

Iti poti lua si o borseta pt talie. Nu te incomodeaza cu nimic si mi se pare mai practica decat cea de cadru, doar ca nu o sa vezi telefonul, dar ai putea folosi hands free-ul. Am luat recent una din Decathlon cu 45lei, pot spune ca e foarte incapatoare iar in buzunarul din fata iti intra cu siguranta Note 3. Are si inchiderea in lateral, deci nu o sa te jeneze daca o fixezi bine pe solduri. In compartimentul central imi intra lejer 1-2 camere,antifurt spirala, set de scule, leviere, mini pompa, portofel,etc. In buzunarul din spate iti poti tine cardurile,banii,actele. E perfecta pt oras, din punctul meu de vedere.

• Upvote 2

Mulțumesc Alex de sfat. O sa tin cont si am sa merg si la Decathlon sa vad.

Nu-l am, dar pare interesant. Vezi că se găseşte şi pe DX.com, la un preţ mai bun, dar livrarea durează aproximativ o lună.

Eu, unul, nu mai cumpăr poliester de la chinezi; îmbătrânește urât și/sau se uzează prematur.

Prefer să dau ceva mai mult la noi, unde măcar există amăgirea unei garanții.

http://www.bikezone.ro/borsete-si-coburi/kross/borseta-cadru-top-box-100/

http://sportwin.ro/m-wave/3853-borseta-ghidon-smartphones-m-wave.html

http://sportwin.ro/home/4365-borseta-cadru-m-wave-smartphone-topsound.html

Nu știu care e cea mai bună, dar îți pot spune pe care aș alege-o: pe cea de la Kross, pentru că e waterproof și pentru că se asortează cu bicicleta mea. Numai că aș acoperi logo-ul ăla cu ceva, din motive... personale.

Uite catalogul celor de la M-Wave, să verifici și caracteristicile celorlalte (pagina 12): http://www.messingschlager.com/img/content/M-Wave_2014.pdf

• Upvote 1

Uită-te și la bicicletă dacă ai loc să petreci prinderile cu arici acolo unde le-au montat fabricanții gentuțelor. Mi-am luat și eu o gentuță de-asta și am descoperit că nu o pot prinde pe niciunul din MTB-uri fiindcă 1) îmbinarea între top tube și down tube incomodează și 2) cablurile de frâne/schimbător sunt tot pe acolo. Probabil gentuța a fost făcută pentru road bike.

La asta nu prea poți pune căști ...

Casti pe bicicleta? Interesant.

Datorita colegului ducu22 am comandat de pe site-ul sugerat de el borseta pentru smartphone si intra linistit si note 3 dovada pozele facute de mineqynytuta.jpgehe3uted.jpge6u7yzej.jpgubu5enur.jpg

• Upvote 1

Da e ok funcționează chiar nu ma așteptam la asta. Doar ca inca nu am apucat sa o folosesc in trafic din cauza vremii nefavorabile.

Deși o recomandam tuturor, aveți mare atenție la geanta de ghidon Topeak TourGuide (exemplu). Astăzi m-a dezamagit, 

Din ce am observat, cu timpul, geanta are tendința de a se lăsa, chiar dacă greutatea nu este ridicată. De la vibrații și de la gropi aceasta se lasă, iar astăzi a comis-o astfel:

rayv5f.jpg

Unul dintre șuruburi a străpuns materialul de protecție și folia subțire de burete.

Ceea ce zic e valabil nu doar pentru posesorii de Topeak TourGuide, ci pentru toate gențile, mai ales dacă cărați un aparat ca mine...:(

Puneți un material mai gros, o protecție mai mare pentru a nu avea probleme.

1fz8lg.jpg

1zxuljs.jpg

@ flotouran95

Iti poti lua si o borseta pt talie. Nu te incomodeaza cu nimic si mi se pare mai practica decat cea de cadru, doar ca nu o sa vezi telefonul, dar ai putea folosi hands free-ul. Am luat recent una din Decathlon cu 45lei, pot spune ca e foarte incapatoare iar in buzunarul din fata iti intra cu siguranta Note 3. Are si inchiderea in lateral, deci nu o sa te jeneze daca o fixezi bine pe solduri. In compartimentul central imi intra lejer 1-2 camere,antifurt spirala, set de scule, leviere, mini pompa, portofel,etc. In buzunarul din spate iti poti tine cardurile,banii,actele. E perfecta pt oras, din punctul meu de vedere.

As dori sa adaug ceva aici-astea de talie sunt extreeeem de practice.Eu o port inclusiv in oras,e mult mai ok (pt mine cel putin) sa am acolo bani,buletin si telefon decat prin buzunare