GabAdrian

Sa confortabila vs Pantaloni ciclism

Recommended Posts

Salut, din experienta voastra ce e mai bine sa ma orientez sa cumpar: o sa confortabila sau niste pantaloni speciali pentru bicicleta (din aceia cu burete sub fund) ?

Saua cu care a venit bicicleta e una destul de plata si dura care nu cred ca merge pt ture lungi.

Si daca imi puteti recomanda model de sa anume sau din contra un pantalon, va rog sa scrieti.

Multumesc frumos!

Adrian

Eu cred ca nu se poate una fara cealalta, deci musai sa iei si o sa cu care sa sa se impace bine posteriorul tau si pantaloni cu bazon.

Dupa mine, ordinea efectuarii operatiilor in cazul asta e:

1. reglajul corect al seii actuale

2. achizitia de pantaloni cu bazon (nu te zgarci la cateva zeci de lei, diferenta de calitate intre bazonul unui pantalon de 130 de lei si cea a unuia de 80 de lei e enorma)

3. achizitia unei sei potrivite cu fundul tau (cum zice si @otsdr, sa confortabila nu inseamna tone de gel si latime cat mai mare si nu te lua dupa cei care sustin ca o sa e cu atat mai confortabila cu cat e mai lata si plina de burete; fiecarui fund i se potriveste o alta latime de sa si fiecarei utilizari i se potriveste alta constructie a seii)

O sea care nu are nevoie neaparat de pantaloni speciali este fara indoiala BROOKS professional .Partea proasta este ca are greutate destul de mare [350-400gr]

SELL ITALIA care sunt si usoare mi se par foarte comode si un pantalon foarte bun este necesar,deoarece la bicicleta disconfortul cel mai mare este cand ai probleme cu saua.

Indiferent de saua utilizata, rolul pantalonilor cu bazon e si de a elimina iritatiile din zona inghinala produse de cusaturile lenjeriei/pantalonilor obisnuiti, asta pe langa asigurarea unui confort sporit cauzat de stratul de burete/gel/spuma/whatever se mai gaseste prin bazon.

Intr-adevar seile Brooks au avantajul de a se mula perfect pe fundul utilizatorului, insa tot nu rezolva problema iritatiilor. Vara, pe caldura mare, la ture pe distante lungi, orice cusatura aflata in contact cu pielea poate duce la iritatii sau chiar rani.

Mai era un coleg de forum care facuse prostatita din cauza lipsei pantalonilor.

Ce am gasit la decatlon

http://www.decathlon.ro/RO/pantalon-5-uni-170681929/

http://www.decathlon...ce-7-170681531/

La 200 de lei bazonul e chiar foarte gros. La 110 e peste bazonul normal cu burete. Cum a zis si Majikstone, se vede diferenta.

Cei grosi sunt ceva mai scumpi dar sunt hotarat sa ii incerc mai incolo, cand o sa trec la o sa mai subtire.

Cea mai importanta e saua, dupa aceea vin pantalonii. Cu o Selle Italia SLR am mers 60 de km si fara pantaloni. Pe saua de pe city- bike de abia merg 10 km fara pantaloni :)

Din cate stiu eu exista deja un topic despre sei comode. Eventual ar trebui sa te uiti peste ala.

Octav, eu am probat o Selle Italia SLR 30 de km cu pantaloni, dar nu s-a impacat deloc cu rozeta. Pe de alta parte am mers vreo 30-40 de km cu o sa Velo destul de ieftina de pe o bicicleta de imprumut, fara pantaloni, si s-au impacat destul de bine. Cu seile e in functie de conformatia fiecaruia.

Stiu un tip care avea 110kg si mergea pe o sa Fizik ingusta si tare care lui i se parea comoda. Mie... deloc

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri!

Clar o sa ma orientez in prima faza dupa niste pantaloni buni cu bazon (pt ca nu am asa ceva).

Iar daca o sa am probleme o sa schimb si saua cu una din recomandarile voastre.

Multumesc frumos!

Adrian

Eu pana acum n-am mers pe bicicleta fara pantaloni. :)

• Upvote 4

Mie, nenea urologul (brrr.!!) mi-a spus asa: ca lunea si martea camera lui de garda e plina de "razboinici de uichend"!

Si ca daca nu mergi pe bicla constant si serios din adolescenta (astfel incat oasele bazinului sa ia o anumita forma), pe langa bazon si saua tre sa fie de o anumita forma:

Cu "gaura" pe mijloc (nu sant!) si cu "nasul" in jos.

Altfel...ori te mictionezi din 10 in 10, ori te dor "oole" de turbezi ori mai f...ti doar in vis!

Iar daca greutatea corporala deviaza de la standardul Mebe/scaloi/sufla vant si se indreapta mai spre "stalowa wola"..recomandarile sunt obligatorii.

Altfel, o sa aflati cu neplacere ca toti urologii..ca si toti chirurgii au degetelele aratatoare cam cat cel putin 2 degete mari ale voastre pe grosime...(pur le conesori)..

• Upvote 3

Seb, dacă ele pot atunci poţi şi tu! :)

Imagine postată

@Geordan, transmite-i domnului doctor din partea mea s-o lase mai moale cu bullshitul. :) Sînt dispus să ascult argumentele urologilor dacă-s de bun simţ, dar respectivul pare să fi văzut biciclete doar în filme. Este perfect adevărat (şi evident, sper) că presiunea pe vasele de sînge inghinale nu e benefică. Dar asta nu înseamnă că toate şeile exercită presiunea aia. Ideea cu oasele bazinului e cea mai tîmpită pe care am auzit-o vreodată, iar aia cu gaură pe mijloc şi nasul şeii în jos nu e nici ea foarte deşteaptă.

Ai nevoie de o şa care îmbină o lăţime suficientă pentru a-ţi sprijini corect şi complet fesele cu o formă care permite pedalatul fără frecări exagerate. Asta-i tot.

Bazonul e util pentru anumite aspecte (frecările pulpelor cu şaua) dar nu are absolut nicio legătură cu statul pe ea. În niciun caz nu va reuşi bazonul să facă mai confortabilă o şa pe care nu poţi sta bine. Iar şeile umplute cu gel, sau excesiv de moi, nu sînt recomandate tocmai pentru că materialul se adună şi apasă pe interiorul coapselor.

O şa potrivită pentru fundul tău şi corect reglată e 95% din confort, după părerea mea.

• Upvote 2

Ma..culmea e ca doftoru e si el biciclist si d'asta serios nu ca mine, vorba lui, si-a luat A6 ca nu dadea bine bicla de tspe mii de iepuroi pe reno megane..

Apoi: nu a zis sa mare sau lata sau moale!

A zis cu gaura si nasu' jos! Si bazon!

Saua pe care merg eu e tare, nu ff lata nu ff ingusta dar are gaura (marog...e split de fapt) si cu nasu in jos.

Si de atunci...no problem!

Se numeste Selle Italia XO Flow

Apoi: nu a zis sa mare sau lata sau moale!

A zis cu gaura si nasu' jos! Si bazon!

Te-am înţeles de prima oară. De aceea şi consider că respectivul nu are habar ce vorbeşte.

* Despre bazon am scris mai sus.

* Plasarea şeii cu nasul în jos îţi compromite poziţia corectă şi solicită excesiv mîinile, picioarele, spatele şamd.

* Dacă şaua oferă suport corect pentru oasele ischium atunci partea centrală nu are cum să ajungă să preseze zona inghinală. Devine irelevant dacă partea centrală e plată sau adîncită. Gaura sau şantul central încep să devină relevante doar dacă şaua e prea strîmtă, caz în care fesele se duc în gol spre laturi şi partea centrală îţi intră în fund. Dar gaura nu rezolvă problema ci doar tratează simptomele care ar trebui să te avertizeze că foloseşti o şa prea strîmtă. Şaua pare ok pe termen scurt dar pe distanţe lungi tot te resimţi, pentru că tot atîrni în gol, în loc să te sprijini pe baza oaselor te sprijini pe partea lor interioară.

• Upvote 1

Domnu, zau ca nu ai priceput: saua nu trebuie sa fie APLECATA spre fatza, ci dreapta, doar varful in jos...
Vezi diferenta de profil dintre Selle Italia SLR si XO, ca sa fie mai limpede

[Pozele de pe BikeReviews șterse, site-ul e infectat]

Şi cu ce ajută? Obişnuieşti să stai rezemat în furtun?

• Upvote 1

dintre Selle Italia SLR si XO [...]

Dupa parerea mea nici una dintre acele 2 sei nu sunt confortabile.

Posibil sa ai dreptate Geordan, eu nu am incercat nici una dintre ele ca sa pot spune exact daca sunt sau nu confortabile. Am tras acele concluzii din pozele prezentate de tine. Oricum, m-ai facut curios si o sa caut modelul Sele Italia X0 pe net. :)

Dupa parerea mea nici una dintre acele 2 sei nu sunt confortabile.

E ca si cum ai zice ca nu-ti plac mandarinele dar n-ai mancat niciodata ..

• Upvote 2

Eu am Selle Italia SLR alba, exact ca prima de mai sus, are latimea de 131mm iar eu am masurat empiric distanta dintre ischioane ca fiind de cca 100mm. Am inteles ca se adauga 25% si se afla latimea seii recomandate. Eu am folosit anul trecut saua doar cu echipamentul de vara si ma obisnuisem insa anul acesta desi am folosit si ala de vara si ala de toamna (doua bazoane) parca jeneaza totusi, clar mai putin ca la prima tura, poate spre deloc as spune. Niste metode la indemina de masurare mai exacta stiti ca eu pe net tot nu ma-m lamurit sau nu mi-a iesit sau nu am avut la indemina ce se spune pe acolu. Ori, ischioanele sint destul de late in punctul de contact... de unde se masoara efectiv, de la centru? Ideea e ca din profil (la saua de mai sus) partea din spate e putin mai ridicata... sa ridic foarte putin din virf in asa fel incit linia dintre spate si fata sa fie dreapta sau doar corpul seii? Daca as trece la o sa de 143mm oare ar fi mai bine?

eu am avut spid la galati, cam singura tura mai serioasa pe care am facut-o cu saua. e frumoasa, usoara si aproape buna, dar imi aparea o mica jena dupa un anumit timp..probabil ca nu am avut destula "rabdare" cu ea

Cine stie, poate ca nici eu cu a mea, asta de 131mm; ma gindeam ca trecerea de la 131 la 143 ar rezolva oarecum problema, intre ischioane as avea 100mm masurat empiric, nu am avut nimic dedicat.