Sign in to follow this  
silviusm

Furca fixa MTB (pentru touring)

Recommended Posts

Ce furca recomandati?

Cu prinderi pentru portbagaj lowrider, aripa si disc. Sa fie pentru cadre proiectate pentru suspensie. 80-100mm

Asta voiam sa scriu si eu acum :).

Mai devreme am dat de ea.

E cu 35 de euro mai scumpa decat Surly Troll (110 euro vs. 75 euro) si nu are gaurile filetate din brate pentru prinderea portbagajului.

Cam scumpa si este din aluminiu, oricum nu cred ca se rupe.

Dar nu vad daca are prindere pentru portbagaj lowrider.

Asta nu e suspension corrected. Are ACD de 390mm. Pentru a inlocui o furca de MTB 26" ce are cursa de 100mm, trebuie o furca rigida cu ACD de circa 450mm.

De acolo am cumparat si eu. E si la bike-components.de (dar acum e cu termen de livrare de peste 20 de zile, iar transportul e cu 5 euro mai mult).

Despre portbagaj, daca ai intrebari, discuta aici.

Cam scumpa si este din aluminiu, oricum nu cred ca se rupe.

Dar nu vad daca are prindere pentru portbagaj lowrider.

Are gauri pentru lowrider si pentru aripa. Eu am folosit-o pe tandem, incarcata cu bagaje.

Imagine postată

Furca din poza de pe Bike24 nu are gaurile alea. Ori e alta furca in poza, ori exista mai multe versiuni. Si nici furca din poza ta (desi are gaurile de sus) nu are prinderile pentru portbagaj de langa dropout-uri (le are doar pe cele pentru aparatoarea de roata).

Surly 1x1 nu e buna? Este la Bike24 cu livrare in 1-2 zile. Pt vbrake e doar 50 eur.

Surly 1x1 varianta "V-Brake only" are ACD 413mm (cam putin pentru un cadru conceput pentru o furca ce are 100mm cursa). Exista si furca Surly 1x1 cu ACD 453mm. Insa nici o versiune de 1x1 nu are gauri de prindere portbagaj. Daca nu ai nevoie de aceste gauri, e o alegere buna pentru a inlocui o furca cu suspensie.

Ai dreptate in ce spui cu 1x1 v-brake si chiar mai mult: pe bike24.de amandoua au 413mm. Conform aceluiasi site doar Instigator are 447mm.

LE: exista intradevar doua tipuri de 1x1 disc: 100mm si 80mm, 80mm are 413mm iar 100 are 453mm. Dar acum nu mi-e clar ceva, fiecare furca are un "sag" fie de 80 fie de 100. M-as fi asteptat ca diferenta intre cele doua modele surly 1x1 disc sa fie fix de 20mm sau hai putin mai mare, dar nu 40mm. O furca cu suspensie de 100mm are sag dublu fata de una de 80mm? Discutia a devenit altceva acum dar pt mine este importanta. Eu am masurat o furca de 60mm suntour care in repaos are ATC 447mm, probabil are un "sag" de 20mm, deci la cald ar avea aproape ATC 425mm, atunci nu inteleg cum ar putea sa corecteze geometria surly 1x1 80 cu ATC-ul de doar 413mm.

Exista 3 variante de furci Surly 1x1:

- cu ACD 413mm si doar cu prinderi pentru V-Brake;

- cu ACD 413mm si cu ambele prinderi (si pentru V-Brake si pentru frane cu disc);

- cu ACD 453mm si cu ambele prinderi (si pentru V-Brake si pentru frane cu disc).

Pe Bike24 le gasesti doar pe primele doua.

Toate furcile de la Surly sunt descrise aici.

Da, asa e, am facut edit la post cand tu ai postat explicatia.

Ai observat corect: furcile suspension corrected ce echivaleaza o furca de 80mm cursa ar trebui sa aiba un ACD undeva in jur de 430mm. Un ACD de 413mm pare cam putin. O furca "necorectata" pentru roti de 26" are ACD in jur de 390mm.

Eu as zice un kona project 2.

Vine si in versiune de 440 AC.

Dar nu stiu daca gasesti prin Europa.

Ai observat corect: furcile suspension corrected ce echivaleaza o furca de 80mm cursa ar trebui sa aiba un ACD undeva in jur de 430mm. Un ACD de 413mm pare cam putin. O furca "necorectata" pentru roti de 26" are ACD in jur de 390mm.

Pai bun, dar trebuie sa aiba o logica, nu degeaba au facut-o de 413mm. Daca au facut de 453 puteau sa faca si 425 sau pe acolo sa fie fix la mijloc intre cele doua :).

Exista si furci cu ACD 425mm, de exemplu Salsa CroMoto 26".

Ce logica au urmat cei de la Surly cand au facut furcile 1x1 cu ACD 413mm mie imi scapa. Poate ca erau adaptate cadrelor mai vechi. Cert e ca dupa o vreme au introdus varianta de 1x1 cu ACD 453mm.

Oricum, cadrele MTB XC actuale, chiar daca se vand in combinatie cu furci de 80mm (ca biciclete complete), sunt in general concepute pentru furci de 100mm (cursa).

Iti masori distanta axel - crown din care scazi sagul si iti da marimea furcii rigide care sa nu iti schimbe geometria.

Teoria este :

- daca bagi furca cu ac mai mic, o sa fie mai precisa directia

- .................................. mai mare o sa fie mai lenesa.

Si surly si kona au furci de 413mm/410mm. Astea intradevar is pt cadrele mai vechi, sau pt cadrele lor noi concepute cu furca rigida in minte.

Cadrul actual 1x1 e conceput penru furci cu cursa de 100mm si se vinde cu furca 1x1 ce are ACD 453mm. Posibil ca versiunile mai vechi de cadru 1x1 sa fi fost concepute pentru furca 1x1 cu ACD 413mm.

Vortrieb Alu MTB

nu sunt sigur daca are tot ce iti doresti... eu mi-am luat cadru de la ei si vreau sa iau si o fuca fixa mai incolo....