Recommended Posts

Acum vreo doua luni am ajuns la un medic internist cu alte probleme si i-am spus de durerile de spate. Initial mi-a dat sa fac o rediografie dupa care mi-a cerut si o examinare rmn pe care am facut-o sambata. Diagnosticul a fost lombosciatica stanga cu probleme la L4, L5 si S1 (problema de la L4 a fost vizibila doar la rmn!).

Va impartasesc si voua ce mi s-a spus si mie poate ajuta, cu observatia ca in cazul meu este vorba de o faza incipienta si care ptr moment nu necesita interventie chirurgicala iar daca o tin sub control o pot lungi cu succes multa vreme.

Din categoria don't: calarie si tenis de camp.

Din categoria do it now: inot. Cica inotul ajuta f mult.

Despre bicicleta si snowboard (ce ma interesa pe mine): da, dar mare atentie la socurile provocate de denivelari si la miscarile de torsiune din trunchi. Adica da, dar fara scamatorii. Acum ma cam doare spatele pe bicicleta pe distante mai lungi de 20km drept ptr care sunt nevoit sa ma opresc din cand in cand.

Altfel, mi-a mai dat sa iau timp de vreo 3 - 6 luni calciu si artrostop (ptr oase si ligamente) - hernia poate aparea si din cauza slabirii ligamentelor care tin discurile (o cazatura banala la snowboard anul trecut s-a lasat cu ruptura de ligament), masaj si kineto/fizioterapie, plus daca sunt nevoit sa ridic greutati sa o fac din genunchi si cu spatele drept (ca halterofilii).

F important: daca incepe sa amorteasca piciorul este nasol! Chiar medicul mi-a povestit de cineva care a venit fericit ca nu mai are nici o durere in schimb ii amoreteste piciorul. In plus, un rmn este mult mai bun decat o simpla radiografie ptr ca are mai multe informatii asa ca nu stati pe ganduri. Stiu ca este mai scump, nici eu nu stau pe roze cu banii dar prefer sa stiu ce am.

Cam asta ar fi pe scurt, daca cineva are vreo intrebare si pot sa ajut, nici o problema.

Si eu ma bat cu o hernie de disc de ceva vreme, perioada in care nu am detinut o bicicleta. Eram intruna la kinetoterapie, masaj, gimnastica medicala si antiinflamatoare. Pfaai...cand ma gandeam ce bicicleta imi puteam lua de banii lasati pe-acolo....acuma asta e, mi=-am meritat soarta.

Un an mai tarziu ma simt mai bine, pot juca iar baschet dar pe 2 roti inca n-am fost. Maine imi soseste bicicleta, iar dupa ce-am citit topicul asta parca am mai capatat incredere.

• Like 1

Parerea mea, din experienta de stan patitul. Daca ai probleme de spate bicicleta nu ajuta.. Poti sa mergi pe bicicleta de placere, sa-ti faci damblaua, dar nu cu gand ca te va inzdreveni la spate. Ba din contra. Daca incalci niste reguli simple iti agravezi boala. Anume:

- cadru pe masura ta si pozitia corecta pe bicicleta;

- numai asfalt si cat mai neted, eventual ceva suspensii bune la bicicleta; nu se vor cobori sau urca borduri stand in sa;

- caratul bicicletei in carca sau in brate interzis (coboratul de la etaj, dar mai ales urcatul pe scari);

- transpiratia de evitat, ca inerent vei transpira si la spate, si cel mai rau sa te opresti (prietenii stiu unde) si sa stai transpirat; eventual incearca echipament special care nu retine transpiratia sau un tricou (maieu) de schimb;

- sa nu suferi de frig; chiar daca in final nu racesti, frigul respectiv nu face bine la spate.

- fara fortari de spate pe cararari in picioare cu calcatura mare; mai mult catarari din sa pe calcatura mica;

Si in general, invatati sa traiti cu boala. Cel mai bine este: sa aveti boala (afectiunea) diagnosticata (recomand rmn). Sa urmati un tratament prescris care o stabilizeaza (la coloana nu prea vorbim de vindecat, din pacate). Tratamentul sa contina si sedinte de kinetoterapie si gimnastica medicala, cu indicatii si contraindicatii ale modului de viata. Sa copiati acasa cat puteti din miscarile de la kineto si de la gimnastica medicala. Evitati pozitiile care provoaca dureri sau neplaceri dar NU LENEVITI spatele. Adica sedinte de exercitii cat mai des. Ce fac eu, la ce am eu: elongatii cat cuprinde, miscari pentru dezvoltarea musculaturii spatelui, miscari muuuulte, cu timpul le-am diversificat foarte mult, inclusiv de trunchi dar totul usor la inceputul seriei de miscari, desi cu timpul am ajuns sa ma cunosc, mai atent sunt la exrcitii noi. Inot mi s-a recomandat dar nu am facut. In perioadele de dureri, fara exercitii, repaus, eventual medicatie sau alte chestii daca doare nasol. Dar perioadele de dureri au fost din ce in ce mai rare, exercitiile facute zilnic de ani de zile si cum trebuie isi spun cuvantul , aproape ca nu imi vine sa cred cat de bine am ajuns (bat in lemn si multumesc celui de sus), de unde am fost la un pas de cutit.

• Like 1

Legat de caratul bicicletei.Eu stau la etajul 4 in bloc cu 4 etaje.Recent mi-am cumparat un trekking cu absolut de toate pe ea(aparatori,dinam,porbagaj,cadru 60) si deci e foarte grea.Am dat bani destui pe ea si nu pot sa o las la parter legata de balustrada ca nu dansez in bani, si aici intervine dilema.Spatele doare (putin dar doare) cand o urc/cobor pe scari.Mentionez ca am discopatie lombara.

P.S. Stie cumva cineva cum sa mai ridic ghidonul de la cursiera fara sa cumpar alta furca? Pipa este indreptata in sus si chiar in configuratia asta saua e cu mult deasupra ghidonului(vreo 8 cm deasupra).Nu stau fabulos cu banii in momentul actual si deci caut o "reparatie" cat de cat ieftina.

Cam asa arata de lateral

http://fstatic1.rennrad-news.de/img/photos/2/4/5/4/_/large/Look565_1286370288.jpg

La sfarsitul lui octombrie anul trecut am fost la Campionatele de Ciclocros. Am stat pe iarba urmarind cursele si cand m-am ridicat am simtit o durere la spate si am observat ca nu ma pot apleca deloc, nici macar 5-10 grade. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif

Nu am stiut ce se intampla ca nu mai patisem niciodata asa ceva. Am facut miscari si dupa 30min am inceput sa ma aplec aproape la maxim. Mai simteam o mica durere, dar nu m-a impiedicat sa dau o tura cu bicicleta prin Postavarul in ziua aia.

Problema a aparut la 2-3 zile dupa, cand am inceput sa simt o amorteala pe piciorul stang care cobora de la fesa. Amorteala in cateva zile s-a transformat in durere groaznica, care se muta pe tot piciorul, la 2-3 zile era in alta zona.

Nu puteam sa stau deloc culcat in pat, nu puteam sa stau pe scaun.. doar daca mergeam nu mai durea asa rau. :(

Nu am fost la un consult pentru ca mi-e frica rau de doctor, dar dupa aproape 2 saptamani vazand ca e din ce in ce mai rau am fost la medicul de familie care mi-a zis ca este posibil sa fie hernie de disc. M-a trimis sa fac un RMN pe care nu l-am facut nici pana acum. :(

Si-a mai dat cu parerea si o cunostinta care este doctor si mi-a zis ca este o criza de sciatica. Acum eu nu am inteles care este diferenta intre criza de sciatica si hernie de disc. Din cate am citit pe net ambele se declanseaza cand un disc lombar apasa pe nervul sciatic. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif

Cam o luna m-au tinut durerile, timp in care am facut si injectii anti-inflamatoare si analgezice. Cu bicicleta nu am mers deloc ca oricum iarna nu prea ies, dar nici nu am vrut sa risc ceva.

Acum, la aproape 4 luni mai simt o mica jena pe fesa cand stau pe partea aia. Daca stau normal pe scaun nu ma doare nimic.

Cu bicicleta am inceput de aproximativ o luna sa merg pe trainer si in ultimele saptamani chiar am iesit si afara de 2-3 ori.

Greutate mare nu ridic asa des, decat bicicleta (11kg) am urcat-o pe scari pana la etajul 4 de cateva ori.

Du-te si fa-ti RMN-ul. Dupa descrierea ta nu ai "norocul" sa fie numai criza de sciatica, ptr ca la aia nu se lasa durerea in picior.

Nervul sciatic iti poate duce durerea pana in calcai,si nu e obligatoriu sa apese cineva pe el,e de ajuns sa fi fosst iritat ,inflamat de ceva.Si eu am avut o problema mai demult cand am fost tras de picior pe neasteptate ,si am ramas apoi multe luni cu o durere de la spate pana spre gamba ,destul de enervanta.Acu sa fie cu noroc si sa fie doar o inflamatie a nervului sciatic,care e reversibila.Hernia nu. ;)

Du-te si fa-ti RMN-ul. Dupa descrierea ta nu ai "norocul" sa fie numai criza de sciatica, ptr ca la aia nu se lasa durerea in picior.

Eu peste tot am citit ca se lasa pe picior si la criza de sciatica. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif

Este si normal ca este inflamat nervul sciatic care vine de sus de vertebre pana la calcai..

ai scris asta:

Problema a aparut la 2-3 zile dupa, cand am inceput sa simt o amorteala pe piciorul stang care cobora de la fesa. Amorteala in cateva zile s-a transformat in durere groaznica, care se muta pe tot piciorul, la 2-3 zile era in alta zona.

Nu puteam sa stau deloc culcat in pat, nu puteam sa stau pe scaun.. doar daca mergeam nu mai durea asa rau. :(

niciodata o imflamare a nervului sciatic nu da asaceva. ca simti "o amorteala", da, dar durere groaznica si imposibilitatea de a sta culcat sau pe scaun, de a nu putea sa te intorci sau sa te ridici, cand esti la orizontala, nu. iti spun toate acestea deoarece din '89 "posed" lombosciatica cronica si de prin 2000 am inceput si cu hernia, care la ultimul RMN din mai 2010 a ajuns la 3 discuri.

M-a trimis sa fac un RMN pe care nu l-am facut nici pana acum. :(

Du-te la medic, fa RMN si probabil, dupa, kinetoterapie si pana ai rezultatele evita sa ridici greutati. Daca nu o tratezi o sa te duci de voie de nevoie si probabil direct la cutit ca s-ar putea sa dai in hernie.

Repet, pana atunci evita sa ridic greutati, evita sa alergi (sarituri pe verticala), fara miscari de torsiune ale trunchiului.

La RMN practic nu simti nimic si costa in jur de 500 RON (la o clinica particulara - daca vrei detalii intreaba-ma) l-am facut eu in decembrie. Daca tii la sanate du-te la doctor, daca nu, nu mai are rost sa scrii si sa primesti sfaturi.

Si pentru incurajare - dupa 4-5 sedinte de Kinetoterapie zi ca esti ca nou (de unde in decembrie ramasesem blocat prin pat de a trebuit sa vina salvarea sa imi faca calmante si antiinflamatoare sa ma pot misca.)

Adevarul e ca trebuie sa inveti sa traiesti cu nenorocitele de dureri de spate.Se pot ameliora, scapi de ele si un an intreg apoi revin cand te astepti mai putin.E bine sa ai un diagnostic clar ca sa stii de ce sa te feresti.

• Like 1

Am si eu o intrebare.Stiu ca la sala se foloseste curea pentru a tine spatele drept cand faci geno/presa sau altele.Daca o folosesti cand mergi pe bicicleta ajuta? sau in general la activitati fizice

Centura de culturism nu ajuta cand mergi pe bicicleta, ba chiar te-ar incurca. Pentru a fi eficienta trebuie stransa destul de tare si ti-ar stanjeni respiratia.

La alte activitati sportive sau munci grele se poate folosi, dar o centura mai elastica si mai putin stransa.

• Like 1

se foloseste, dar nu acea centura ci un lombostat. este chiar recomandat sa porti asaceva atunci cand mergi cu bicla, daca ai probleme cu spatele. sa fie din cel cu "balene", pentru asigurarea unei imobilizari cat mai bune a zonei, fapt care ajuta la refacerea leziunilor.

• Like 1

Salut,

Se pricepe cineva să ajusteze sau să verifice dacă reglajele bicicletei sunt bune pentru fizicul meu?

Cam am avut dureri de spate la ultimele ture. Am tot citit pe net şi am încercat să reglez cum trebe şaua (vertical şi orizontal) dar cred că nişte sfaturi de la cineva care a trecut prin asta şi a reuşit să facă reglaje mai bune mi-ar fi de folos...

Am un Giant Rapid 1 din 2011 mărimea L http://www.giant-bic...45452/#geometry

Mersi...

Si eu am avut discopatie lombara dubla,vindecata integral acum!Am RMN atat cu discopatia cat si dupa unde coloana este perfect normala.Ia terminati (asa prieteneste sa considetati expresia) ca trebuie sa te obisnuiesti cu durerea ,asta e,etc.Am facut cateva exercitii simple plus am fost la un chiropractor.Pt detalii  unde am fost si ce am facut scrieti-mi in privat.Va ajut cu ce pot,stiu ce inseamna.

Eu am probleme mari cu amortitul zonei lombare pe urcare dupa 10-15km. Imi amorteste atat de tare incat daca pun mana nu simt nimic. O fi cadrul prea mic..prea scurt?

Si cum imi dau seama de asta. In momentul de fata cand stau in sa, ghidonul cade pe butuc(deci nu-l vad). Exista si alte modalitati de seta corect saua?

Ce bicicleta ai, ce marime e, ce inaltime ai?