majikstone

Unde si cum campăm?

Recommended Posts

In primul rand, sper ca nu deschid inutil un topic nou, dar din ce am cautat eu prin forumul de cicloturism, n-am gasit nici un topic corespunzator. De asemenea, nici incadrarea in categoria "Biciclete si Echipamente pentru Cicloturism" nu e cea mai fericita, dar sa zicem ca nu e nici pe langa.

Dilema mea e scurta si la obiect.

Sa zicem ca fac un traseu de cateva zile, cu bicicleta, echipament, cort si toate cele. Imi propun sa opresc in anumite zone, alese in functie de impartirea distantei in portii "convenabile". Traseul il fac, la fel ca majoritatea celor de-aici, pe sosele in general putin circulate, astfel incat si locurile prin care as putea opri sunt adiacente soselelor.

Vine seara si/sau ajung la destinatia zilei respective. Daca gasesc un camping amenajat in zona, excelent. Am gasit locul perfect sa-mi montez cortul si sa dorm (mai mult sau mai putin) linistit. Dar ce ma fac daca in zona nu exista nici un camping? Sau n-am nici cea mai vaga idee unde este un camping in zona? Pe ce criterii aleg locul unde sa-mi instalez cortul?

Ar fi pe de o parte criteriile de ordin "survival skills". Adica sa fie locul drept, preferabil cat mai curat de crengi/bolovani/etc., sa fie la adapost de ploaie, sa fie preferabil in apropierea unei surse de apa, sa fie preferabil in zone nepopulate de animale salbatice periculoase (ursi, lupi, mistreti, whatever). Informatiile de genul asta pot fi culese de pe orice forum/site care face referire la camping, deci nu asta e neaparat subiectul topicului.

Pe de alta parte, exista problema faptului ca traim in Romania, ca Romania e plina de hoti si agresori si ca, dincolo de "fortele naturii", exista si alte pericole. Oricine poate observa ca ai campat intr-un loc neamenajat si neprotejat si poate incerca sa te lase fara biciclete, bani, acte, etc. Si asta ma face sa trec la subiect:

Cat de departe de un drum circulat / zona populata e bine sa-ti asezi cortul? Pe de o parte, intr-o zona "la vedere" ai sanse mari sa fii reperat de raufacatori, dar si sanse mari sa fii scos din rahat in caz ca ajungi intr-o situatie neplacuta. Intr-o zona "ascunsa" esti mai greu de reperat de raufacatori, dar si daca ajungi intr-o situatie de rahat, nu prea mai ai ce face.

Aici apelez la cei care au facut ture prin Romania si care au fost nevoiti sa campeze si in locuri neamenajate situate mai mult sau mai putin in apropierea unor drumuri publice sau a unor sate/comune locuite. Pe ce criterii v-ati ales locul de camping? Ce masuri de siguranta v-ati luat pentru a avea un somn linistit? Prin ce experiente (potential) neplacute ati trecut ca urmare a alegerii proaste a unui loc de camping? Si asta, repet, in contextul in care locul de camping a fost ales intr-o zona relativ populata si "la vedere", si nu in varful muntelui sau in mijlocul unei paduri izolate de civilizatie pe o raza de cativa km si, binenteles, nu a fost un camping amenajat si intretinut.

In caz ca exista deja vreun topic care sa dezbata acest subiect, imi pare rau pentru deranj si rog un moderator sa mute acolo discutia. Oricum, astept raspunsurile si parerile voastre.

Cred ca eu mi-am pus cortul cam peste tot: pe munte, pe marginea raului, pe marginea drumului, in padure, in miriste, in curtea omului, in curtea unei carciumi, in completa pustietate pe cativa km de jur-imprejur, in camping, intre oameni, intr-o cabana dezafectata... Nu am mers cu bicicleta ca sa-mi pun problema furtului ei dar, in general nu am avut probleme deosebite. O singura data am fost "pradat" dar, fara consecinte majore. E cam dupa norocul omului...

Nu e foarte bine sa campezi in pustietate daca ai parte de jivine si nu beneficiezi de experienta. Pe de alta parte, vecinatatea este cel mai adesea galagioasa. Eu prefer izolarea si nu as avea retineri cata vreme as fi dotat cu ceva de legat serios trotineta.

• Upvote 1

Problema nu e legata neaparat de furtul bicicletelor. O sa fac un sistem de alarma pentru bicicleta care, o data activat, se va declansa la absolut orice miscare a bicicletei. Si prin miscare ma refer schimbarea pozitiei ei pe absolut orice axa, indiferent daca se invart rotile sau nu. Asta o sa descriu cu alta ocazie cand e gata. Cert e ca va fi imposibil de "pacalit" si ca oricine ar incerca sa miste bicicletele ar fi detectat. Problema mea e intalnirea cu un potential hot, indiferent daca se soldeaza sau nu cu daune materiale. Un raufacator prins asupra faptului poate fi foarte periculos si ideea de full contact in mijlocul salbaticiei si in toiul noptii nu e ideea mea de distractie.

Presupun ca intrebarea se refera la ture solitare.

In lipsa unui camping, aleg locul de campare cat mai ascuns (categoric sa nu fie vizibil din drum; daca e posibil, nici din alta directie). E bine si sa pleci cat mai devreme, imediat ce te-ai trezit (si te opresti in alta parte sa mananci micul dejun).

• Upvote 1

Solitare mai mult prin perspectiva unui grup restrans (maxim 3-4 oameni, maxim 2 corturi), nu neaparat un individ.

Doar barbati? Daca da, la 3-4 oameni eu nu mi-as face probleme ca ma ataca cineva in locul de campare.

Sa nu campezi pe unde vezi urme ale civilizatiei: cutii de bere, suc, tigari...

Acolo inseamna ca se strang oameni sau ceva de genul.

De la sosea poti sa mergi 50-200m si pui cortul unde gasesti putina vegetatie ca sa fie cat de cat ascuns. Si nu in imediata apropiere a unui drum agricol.

Si sa lasi totul asa cum a fost acolo unde ai campat.

• Upvote 1

@ majikstone

Atunci cand pleci de acasa cu gandul de a campa in locuri neamenajate, trebuie sa ai o anumita disponibilitate pentru asta.

Daca iti este frica ca se va inampla nu stiu ce sau vei fi jefuit, mai bine nu mai pleci.

Ca sugestie, in loc de sistem de alarma pune un antifurt ceva mai serios si gata.

Ceva intre lantul de 3 kile si cablul subtire pe care il taie orice boschetar.

Daca esti singur si apar doi ciobani (eventual si niste caini dupa ei) poti sa ai si 7 sisteme de alarma pe bicicleta.

O sa le dai, de buna voie, si chilotii de pe tine.

Alte sugestii:

- in masura in care se poate, intereseaza-te dinainte de a pleca in tura de eventualele locuri de campat.

Este posibil sa ai suprize placute, asa cum am avut eu vara trecuta cand am aflat ca se poate campa la monumentul de la Adamclisi.

- vorba buna rezolva foarte multe probleme, inclusiv cele legate de campat.

La fel poti avea surprize placute, prin care sa ti se permita sa campezi in curti particulare, curtile diverselor autoritati, curti de carciuma, etc.

- grajdul sau fanarul unei gospodarii pot fi locuri perfecte pentru a petrece noaptea, fara sa mai fie nevoie sa pui cortul.

Bineinteles cu acordul proprietarului.

Referitor la asta, daca nu ai dormit pana acum in fanar, iti recomad cu toata caldura sa o faci.

Este ceva cu totul deosebit.

Bafta

• Upvote 1

Pai nu-mi fac nici eu griji prea mari legate de situatia in care se ajunge la lupta, dar ideea e sa iau masurile logistice astfel incat sa minimizez riscul de lupta.

Ok, deci momentan concluzia e indepartarea pe cat posibil de drumuri publice/agricole sau orice alte puncte de unde pot fi observate usor corturile.

LE: mersi pentru sfaturi, gibonu. In principiu o sa incerc sa ma documentez pe cat posibil pe tema locurilor de campat de pe traseu, doar ca aproape sigur o sa ramana semne de intrebare. O sa incerc pe cat posibil sa apelez la bunavointa localnicilor (am vazut prin relatarile altora ca au rezolvat problema de multe ori dormind prin curtea cuiva, cu acordul proprietarului, binenteles).

Legat de disponibilitatea mea, ideea e ca dintotdeauna am fost reticent la ideea de a dormi in cort, sub cerul liber, fara a fi intre 4 pereti si o usa incuiata. De asemenea, n-am dormit inca niciodata in cort, habar n-am cum se monteaza un cort. Nevertheless, tata are ceva experienta practica in domeniu, iar eu incerc sa ma documentez pe cat posibil. Si de asemenea, inainte de o tura majora, o sa fac cateva ture de 2 zile care sa implice innoptatul printr-o zona cunoscuta deja de prin judet, ca sa ma obisnuiesc cu ideea.

Ideea e ca la vara vreau musai sa fac tura aia prin tara pe care am descris-o intr-un alt topic, si asta indiferent ce sacrificii psihologice trebuie sa fac. E o chestiune de obiective propuse si de vointa. Sper sa fie bine.

E foarte bun sfatul privind camparea in curtile oamenilor. Cu adaugirea ca e preferabil sa nu intrebi direct daca te lasa sa-ti pui cortul la ei in curte, ci mai pe ocolite (de exemplu sa intrebi daca nu stiu unde ti-ai putea pune cortul).

Pe de alta parte, daca nu campezi in curtea cuiva, e preferabil sa te indepartezi cat mai mult de localitati.

Daca n-ai dormit in cort pana acuma, as zice sa incepi cu cateva campari intr-un camping sau intr-un loc in care sunt mai multi cu corturile, pana te obisnuiesti cu ideea. Insa odata obisnuit, cel putin in cazul meu, incerc sa evit astfel de locuri.

Dilema mea e scurta si la obiect.

Aoleu, daca primul post e "scurt si la obiect" ce se intampla cand chiar ai chef de vorba ? Just kiddin' :)

Daca sunt 3-4 barbati nu prea ai de ce sa iti faci multe griji. As evita totusi in anumite zone ale tarii vecinatatea satelor, exista riscul sa treaca noaptea diversi cheflii cu chef de scandal. Tabara trebuie pusa pe un loc mai inalt si nu aproape de albia raului, oricat de tentant si feeric ar putea parea, din cauza riscului viiturilor. Totusi, o sursa de apa potabila ar fi bine sa fie in apropiere. Locul ar tebui sa fie adapostit de cativa copaci inalti sau stanci, pentru a reduce riscul de traznet. In orice caz nu se campeaza pe o creasta. In general in mediul rural, mai ales la munte, oamenii sunt foarte de treaba si poti campa intr-o curte sau faneata protejata de gard. Cu putina bafta poate gusti si din "productia" pe anul respectiv a proprietarului ;) Per total lucruri ce tin de "common sense"...

• Upvote 1

In completare: o oarecare distanta fata de rauri/lacuri e preferabila si din motiv ca langa acestea solul e mai rece. Deci e bine langa ape (curgatoare preferabil), dar nu prea aproape.

Pai da, nu e ok sa stai la cativa metri de o apa curgatoare, insa e bine sa fie la o distanta care sa o faca usor accesibila.

"n-am dormit inca niciodata in cort"

Pai, eu cred ca asta era ideea care trebuia postata in primul mesaj de pe topic.

Din punctul meu de vedere, despicatul firului in patru este contraproductiv.

Este adevarat ca intotdeauna exista un inceput si ca este utila putina analiza. Insa, excesul de documentare si amanarea experientei practice pana la calendele grecesti pentru a acoperi toate pericolele vazute si nevazute (ex.: hoti, caini, oameni rai, tractoare, carute, ciobani, ursi, trasnete, viituri, toxinfectii alimentare, tantari, ploi, vijelii, oameni si mai rai, perversi, asasini in serie, violatori bisexuali etc.) nu duce decat la cresterea gradului propriu si personal de anxietate, mai ales si daca esti putin panicos din fire.

Mai bine pune piciorul pe pedala si fa cateva popasuri de astea si o sa vezi ca o sa-ti raspunzi singur la 99% dintre intrebarile care te framanta acum.

Mai bine pune piciorul pe pedala si fa cateva popasuri de astea si o sa vezi ca o sa-ti raspunzi singur la 99% dintre intrebarile care te framanta acum.

Adevar graiesti, doar ca eu din fire prefer sa stiu tot ce se poate sti teoretic de dinainte sa ma apuc de ceva practic. Iar cum pana prin mai-iunie n-o sa am timp de iesit in ture mai serioase cu bicicleta, am timp destul sa ma documentez.

E clar ca n-o sa trec bariera asta psihologica pana nu o sa dorm prima noapte in cort. Iar aia o sa se intample mai mult ca sigur intr-un camping aflat la 35km de casa :))

despicatul firului in patru

cestiunea asta are și o denumire medicală: tetrapilotomie :))

revenind on-topic

n-am campat cu cortul decât prin munți sau la malul mării/Dunării.

Însă la cum a ajuns proverbiala ospitalitate românească - de care am început să mă îndoiesc sincer de ceva vreme încoace - sunt de acord că mai ales în zona satelor sărace de prin câmpie poate fi o problemă. Las deoparte binecunoscutele cazuri ale lui Claudiu Moga (care și-a și căutat-o uneori) dar au tot fost știri cu cicloturiști sau motocicliști sau trekkeri jefuiți...

Și cred că și un grup de 3-4 e într-un oarece pericol la marginea unui sat din acesta mai "dubios"...

E clar ca n-o sa trec bariera asta psihologica pana nu o sa dorm prima noapte in cort. Iar aia o sa se intample mai mult ca sigur intr-un camping aflat la 35km de casa :))

Daca te referi la campingul de la Gilau... nu stiu cu ce "ajuta". Campingul Gilau mi s-a parut cel mai bun camping din Romania. (Spatios, curat, multe facilitati).

Cred ca nu esti tipul solitar (gen Moga), de aceea banuiesc faptul ca nu te-ai simti bine singur in pustietate. De aceea ma gandesc sa incerci la primele iesiri sa mergi cu un grup. O sa vezi atunci ce ti-a lipsit sau ce a fost foarte placut la fiecare zona de campare.

Uite aici ce solutii am gasit noi:

http://www.youtube.co/watch?v=G0ertdUVnrI&feature=related

http://www.youtube.co/watch?v=M4Ihyp4l9qI&feature=watch_response

Moga am observat ca de obicei campeaza in localitati (dar nu in curtile oamenilor). Cred ca de aici i s-au tras problemele cu borfasii.

LE

Vad ca unii interpreteaza gresit ce am scris aici. Nu il critic pe Claudiu Moga in acest post, ci pun in discutie camparea in localitati (pe domeniul public).

Ma refeream la campingul din Cheile Turzii (prin care am trecut de destule ori). E o curte amenajata a casei unor pensionari, unde se gasesc niste mini-cabanute dar si loc de montat cortul. Nu au cine stie ce facilitati (au un magazin, este un parau langa camping si banuiesc ca au si o toaleta undeva).

Nu e vorba sa fac ture solitare. Adica mai ies si singur cu bicicleta in ture 80-100 km, dar prefer intotdeauna compania cuiva. Turele pe care le voi face si care vor implica dormit in cort sigur nu le voi face singur.

M-am uitat de vreo 2-3 ori la tot filmul expeditiei voastre dar nu mi-a picat fisa sa ma inspir din el pentru a alege caracteristicile unui loc bun de campare. Mersi de idee, ma voi uita din nou la el.

M-am gandit si eu ca e de evitat camparea in localitati si ca e preferabila zona dintre localitati, sau in orice caz, o zona nepopulata.

Eu as cauta de fiecare data o sursa de apa. Apoi, in functie de grupul din care fac parte, aleg un teritoriu "marcat" (curtea unor oameni), sau unul "nemarcat" (departe de localitati sau de drumuri).

Sfatul meu ar fi sa iti cauti un partener pentru macar 1-2 ture in care sa campezi wild adica la marginea unei paduri sau pe marginea unui drum secundar la 50-100 m distanta de drum ... in locuri retrase si ferite de ochii oamenilor.In acest caz pui cortul cu maxim 45 minute inainte de a se intuneca iar dimineata pleci degraba; nu faci foc de tabara ca poti atrage atentia cuiva. Cand va veni timpul sa pleci in tur vei ajunge sa campezi in locuri la care nu te gandesti acum si asta deoarece te va prinde seara in locuri total nepotrivite , exemplu: un oras , un sat o zona de defileu unde ai poate 1m in stanga si 1m in dreapta drumului si atunci....sau poate o insiruire de sate in care intri si iesi sau poate intr-o pustietate pe un drum secundar in varful muntelui unde teama de ursi, lupi si alte jivine te vor face sa vrei sa mai continui ... dar esti deja epuizat ... nu mai vezi drumul fiind deja noapte si atunci vei risca si vei campa acolo . Deci trebuie sa fi pregatit psihologic pentru astfel de situatii respectiv faptul ca cele stiu eu cite nopti vei dormi in cort vor fi nopti cu somn fragmentat ; te vei trezi de nenumarate ori la freamatul padurii sau la bizarele zgomote ale acesteia astfel ca vei dori sa se crape de ziua cit mai repede si sa vina izbavirea . Daca campezi prea aproape de DN-uri nu vei putea sa dormi linistit din cauza autovehiculelor care conturba somnul (eu personal in acest caz folosesc antifoane ) Locuri ideale de campat wild dupa mine nu pre exista ca daca e una nu e cealalta si asa mai departe...

Ideea e sa calci pe teama sau frica dar sa nu uiti de prudenta si sa zici intotdeauna un DOAMNE AJUTA !!!

Am campat io solitar de cateva ori. Probleme doar cu tantzarii, urmand regula aia simpla de a nu fi ginit cand campezi si a nu fi ginibil la locul faptei.

Intr-adevar, e cel putin interesanta senzatia ce o ai cand esti singur cuc noaptea in padure si fosnesc diverse chestii prin jur, desi trebuie sa recunosc ca nefiind tocmai un panicos chestia asta nu ma incurca prea tare. Somnul devine destul de fragmentar, dar in lipsa panicii ramane odihnitor. N-am facut asta prin zone cu ursi si nici nu intentionez, cat despre alte jivine nu-i asa grava treaba. E recomandabil sa nu halesti cina tot acolo unde campezi, iar proviziile sa le pastrezi in niste cutii inchise bine si curate pe-afara, pentru a nu atrage dupa miros animalute flamande (am patit sa-mi suteasca cainii mancarea, cu ocazia unei campari relaxate si neglijente la Tuzla vara trecuta, chit ca eram 7 insi, fara sa ne trezeasca din somn :P )

Pe scurt, cu atentie e foarte posibil si de unul singur, cu un nivel de risc acceptabil, daca te tine psihicu'.

• Upvote 2

Am procedat si eu precum E-1. Am avut probleme cu ursii numai in zonele de camping in care erau invatati sa vina la gunoaie (Padina - Bucegi, am prezentat situatia pe un alt topic). In rest, am dormit si in mijlocul padurii in Bucegi pe la altitudinea de 1.400 m, singur, si nu am avut niciun fel de probleme.

De asemenea, am innoptat vara fara cort la 2.500 m (in zona Omu din Bucegi - cabana fiind jegoasa si aglomerata, am preferat sa fac un culcus din muschi de pamant sub o stanca: ma rog, situatia era mai interesanta deoarece vroiam sa-i prezint companiei feminine asfiintitul si bolta stelara - rasaritul l-am pierdut ca era pe partea cealalta a stancii). De innoptat cu trupa in sure sau prin vai nu mai povestesc, ca astea deja sunt banale.

Intr-adevar, dormi mai fragmentat la inceput in mijlocul padurii, se aud tot felul de zgomote. Insa, daca esti obosit, pana la urma dormi bustean. Prietenii care mai practica ocazional innoptatul in padurile montane mi-au spus ca esti mai in siguranta acolo decat in campingurile din vai pe care le viziteaza animalele invatate sa manance din gunoaie.

Personal, nu incurajez camparile in salbaticie deoarece, intr-o tara normala, ar fi pasibile de amenzi serioase (va dati seama ce impact ar fi asupra mediului daca ar deveni un fenomen de masa). Insa, ocazional, cand am estimat gresit timpul necesar pentru niste ture, am innoptat unde am putut (sursa de apa a fost o conditie absolut necesara) si nu am lasat nimic in urma.

Singura masura de siguranta pe care mi-am luat-o la camparile pe care le-am facut "in salbaticie" a fost aceea de a indeparta absolut toate alimentele la vreo 30 de metri de cort, intr-un copac (mai mult, am indepartat si deodorantele si toate produsele cu mirosuri puternice care ar fi putut sa atraga atentia ursilor, de exemplu).

Da, am auzit de povestea cu suitul alimentelor in copac undeva suficient de departe de cort. Am vazut si la Bear Grylls faza asta intr-un episod.

Ideea e ca n-o sa ajung sa campez la altitudini mari in zone de munte, insa orice sfaturi sunt binevenite, avand in vedere ca nu eu sunt singurul care va folosi informatiile din topicul asta. In principal pe mine ma interesa cum sa-mi aleg locul de camping in zonele aproximativ populate (sate/intre sate, in oarecare apropiere a drumurilor). In principiu m-am lamurit cu cateva idei de baza:

- sa fiu cat mai "invizibil"

- sa aleg pe cat posibil o zona foarte putin populata

- sa ma interesez de dinainte cu privire la zonele in care intentionez sa campez (in masura in care se poate)

- sa incerc sa fiu cat mai matinal posibil cand vine vorba de plecare

La care evident se adauga toate regulile de baza ale camparii si regulile bunului simt.

Cat despre reticenta la ideea de a dormi afara, o sa mi-o educ prin locuri ceva mai familiare.

Multumesc tuturor pentru sfaturi si nu va sfiiti sa postati in continuare. Sunt convins ca sunt si altii care au dileme de genul asta.

Legat de subiect, trebuie să recomand cartea How to shit in the woods, 3rd edition (2011): An environmentally sound approach to a lost art. Abordează o problemă delicată cu foarte mult umor, dar cu o fundamentare serioasă a problemei. Poate fi un cadou foarte haios pentru cineva, sau material de lectură pentru Sala Tronului... ;)

• Upvote 3