puterfixer

Tijă ajustabilă pentru șa

Recommended Posts

Ați folosit vreo tijă ajustabilă pentru șa? Cât de mult v-a ajutat să puteți ridica/lăsa jos șaua din mers? Ați avut probleme cu blocaje sau, dimpotrivă, joc vertical sau lateral, cu scurgeri de ulei? Preferați levier sub șa sau buton pe ghidon?

Am găsit între reduceri o tijă ajustabilă Kind Shock, ei zic că e Dropzone dar pozele sunt de Supernatural, la vreo 130€ cu comandă sub șa. Ceva experiențe cu brandul și modelul ăsta?

Nu-ti recomand KS decat daca o primesti gratis ! Atfel mai mult o sa o repari decat sa o folosesti !

Eu o sa trec pe Reverb curand... si o sa si am de vanzare sper.

Am văzut că Joplin e mai ieftină, da' părerile acolo sunt aproape unanime că-i pocnitoare și ar trebui evitată. Reverb e prea nouă pentru a putea avea o impresie din partea unora ce au folosit-o 1-2 sezoane. Și e și dublă la preț...

Ce vreau să aflu e cât de utilă e din partea celor ce o folosesc în mod curent. E din categoria „cum am putut să pedalez fără așa ceva până acum”, sau e interesantă dacă te interesează și acele câteva minute la un concurs? Pare o idee bună pe hârtie: nu mă mai fâțâi jos de pe biclă de câte ori trec de o culme sau o vale. Pe de altă parte mă cam și doare în bască de 15 minute în plus sau în minus pe cronometru :D deci nu-i vorba de necesitate, ci de confort/lene.

Mie mi se pare foarte utila la All Mountain. La cross si maraton te descurci si fara. Nu e esentiala decat pe bucati foarte tehnice, care la noi lipsesc la majoritatea concursurilor.

• Upvote 1

Nu e vorba de vandut Reverb. Dar ca fapt divers cand vand ceva, nu vand ceva ce nu-mi place !

Am kind shock si mai mult am reparat-o decat folosit-o. Si cand ma duc la ture mai lungi, is cu morcovu dupa mine, sa nu ma lase ceva la ea... Si "customer service" e inexistent. Cand ii intrebi de piese de schimb sau service nu raspund la mailuri. Noroc cu unii mesteri din oras...

Joplin n-am incercat dar din ce stiu, Crank Bros ar scoate ceva tija noua, hidraulica, Kronolog. Insa nu stiu cand va aparea si ce pret va avea.

Sunt prea sărac ca să-mi cumpăr lucruri ieftine. Aia probabil se fâțâie de 10 ori în showroom cât să te convingă să dai banul pe ea și să pleci acasă, dup-aia Dumnezo cu mila.

Daca tija aia care in poza pare groasa e 27.2 e clara treaba cat e de rezistenta...

Si nu pare a fi o tija cu doua pozitii, ci una cu suspensie pe arc si cu un lockout adaptat sa semene cu astea mai scumpe.

Joplin-urile erau notorii că făceau joc foarte rapid, deci să sperăm că au rezolvat asta mai întăi.

@Vlad, m-ar interesa si pe mine o tija Reverb, model 2012, daca ai la pret mai mic decat pe Bike24...

Cand o sa ai de vanzare, anunta-ma si pe mine, te rog!

Kronolog-ul nu are parte de un review prea favorabil, pare un nou fail de la CB : http://www.pinkbike.com/news/Crankbrother-Kronolog-Telescoping-Seat-Post-Tested-2012.html

Eu am dat cateva ture cu Specialized Command Post, mie mi se pare ok, destul de simpla incat sa nu ai probleme cu ea. Ca dezavantaj poate fi faptul ca are 3 pozitii in care se blocheaza - mie oricum mi se par suficiente. Nici eu nu sunt prea convins de utilitatea/necesitatea unei asemenea piese: 10-12 mil vs sa ma opresc 10 secunde sa imi cobor ridic scaunul...

Folosesc Gravity Dropper Turbo 4", 3 position (up. down 2".down 4") de 3 ani de zile.

Avantajul mare fata de hidraulice: fiabilitatea.

E mecanica 100%, intretinerea si reglajele sunt f. simple. O singura curatare/ungere pe an e suficienta.

Jocul lateral e minim, se poate regla f. usor.

Tot ce se spune pe site-ul producatorului e adevarat (avantaje in folosire si caracteristici tehnice)

www.gravitydropper.com

E utila daca ai trecut la un nivel avansat pe coborari. De obicei se foloseste pe biciclete full suspension AM (mai putin XC).

Singura problema e ca da dependenta si e greu sa renunti la ea (de ex la un maraton, ca sa reduci greutatea).

Eu unul nu mai pot renunta la ea de bunavoie...

Pentru mine, dupa impactul pe care il are in felul cum se comporta bicicleta, este pe locul 3 dupa anvelope si furca.

Producatorii de biciclete AM au inceput sa includa tija reglabila la modelele de varf.

Folosesc Gravity Dropper Turbo 4", 3 position (up. down 2".down 4") de 3 ani de zile.

Avantajul mare fata de hidraulice: fiabilitatea.

E mecanica 100%, intretinerea si reglajele sunt f. simple. O singura curatare/ungere pe an e suficienta.

Jocul lateral e minim, se poate regla f. usor.

Tot ce se spune pe site-ul producatorului e adevarat (avantaje in folosire si caracteristici tehnice)

www.gravitydropper.com

E utila daca ai trecut la un nivel avansat pe coborari. De obicei se foloseste pe biciclete full suspension AM (mai putin XC).

Singura problema e ca da dependenta si e greu sa renunti la ea (de ex la un maraton, ca sa reduci greutatea).

Eu unul nu mai pot renunta la ea de bunavoie...

Pentru mine, dupa impactul pe care il are in felul cum se comporta bicicleta, este pe locul 3 dupa anvelope si furca.

Producatorii de biciclete AM au inceput sa includa tija reglabila la modelele de varf.

Nu ai probleme cu pozitia cablului de la "telecomanda" ? Multi se pling de faptul ca la modelul Turbo nu mai este pozitionat la 90 grade,ca la Classic,si au agatat crengi care ori le au smuls cablul,ori au cazut cu bicicleta.

Nu ai probleme cu pozitia cablului de la "telecomanda" ? Multi se pling de faptul ca la modelul Turbo nu mai este pozitionat la 90 grade,ca la Classic,si au agatat crengi care ori le au smuls cablul,ori au cazut cu bicicleta.

Cablul poate fi pozitionat astfel incat sa faca o bucla fie in spatele tijei (deasupra rotii), fie in fata tijei (deasupra cadrului).

2 ani am mers cu bucla in spate si nu am agatat niciodata nimic (si am obiceiul sa ies des de pe poteca si sa merg prin diverse tufisuri si copaci cu crengi joase...)

Intr-o zi de iarna noroioasa m-a deranjat ca nu puteam sa montez usor aripa spate (SKS Blade) si am schimbat bucla in fata tijei. Am pus si un cot de V-brake ca sa fie mai scurta bucla.

La cateva opriri de urgenta pe pante mari am reusit sa ma asez pe cablu si am indoit camasa destul de urat. Am schimbat camasa si dupa un timp iar am indoit-o (cred ca am imbatranit de incep sa ma opresc pe pante abrupte...)

Acum asteapta sa fie schimbata si o voi pune din nou cu bucla in spate si asa va ramane.

Tija functioneaza si cu camasa indoita (aproape rupta).

Cel mai mult apreciez la ea fiabilitatea. Nu ai cum s-o faci sa nu mai mearga. Si de asta am nevoie in turele lungi, cand sunt singur si departe de casa pt mai multe zile.

Dc te hotarasti sa o iei si-ti place sa mergi prin ploaie si noroi scrie-mi ca stiu niste smecherii.

Cam toate tijele au probleme cu rutarea cablului.

Am vazut la una hidraulica, nu mai stiu care, cablul rutat 100% prin cadru, dar era compatibila doar cu anumite cadre proiectate pt asa ceva (ce biciclete vor avea copiii nostri...)

Salut, am reusit sa-mi fac tija de sa telescopica ks i900 sa fie actionata de pe ghidon, dar nu stiu cum sa fac sau din ce sa fac maneta de actionare a cablului. De cumparat una dedicata nici nu se pune problema sa sunt scumpe cu spume.

Sunt deschis la orice propunere/idee/improvizatie  ieftina .

Momentan folosesc o maneta de v-brake ,pentru teste:)))