Recommended Posts

Aouleu ai dreptate...se cam apropie vizita :(

• Upvote 1

Salutare,

Voi ma omorati pe mine cu achizitiile voastre!!! Bita asta ii o minunatie, care cand va fi gata, trebuie scoasa afara, sa enerveze posesorii de carboane. :))

Radule, felicitari de achizitie si plimbari lungi si frumoase cu ea!!! Ca si tine, si eu am acelasi vis cu babuta mea. O echipare integrala Dura-Ace 7400. La mine deocamdata ii mai degraba un vis, din lipsa banilor, insa usor usor stiu ca voi putea aduna piesele. Bitele astea e si pacat sa le arunci intr-un colt sau mai rau, intr-o magazie, ca sa te dai cu vreun aluminiu sau mai rau, vreun carbon. Ele trebuiesc lustruite si scoase la plimbare. Desi cadrul meu ii cam greut, sincer eu nu m-as indura sa il dau, mi-a ajuns prea tare in suflet. In special ca are si o istorie in spate, de care multi nu stiu.

Asa ca fuga mare si pune si restul pieselor pe ea si baga si o sedinta foto la dansa. Apropo, niste ergo nu te tenteaza sa ii pui? :)

Merci Yuki!

Nu, nu sunt interesat de ergopowere. STI-urile au aparut dupa '91 pe cand restul pieselor sunt inainte de '90. Ideea e ca eu vreau sa o fac "100% originala". Pe mine nu ma intereseaza functionalitatea/utilitatea si nici nu o voi folosi (poate maxim sa o duc pe la vreo expozitie :) ) ci va sta in living ca la muzeu.

Ai si tu dreptate ca ar trebui folosita...de fapt ar fi frumos. Doar ca atunci cand ai ceva vechi, care arata ca nou, e mai bine sa-l menajezi. Atunci cand merg in pluton cu >30 km/h avand o roata in fata la 20 cm si una in spate la fel, existand un mare risc de a cadea, prefer un alumniu sau carbon care poate fi inlocuit imediat.

In plus, tot uitandu-ma dupa 7400 noi am ajuns sa cumpar o gramada de piese de "rezerva" (am diferite piese: pipe, tija de sa, pedale, angrenaj, pinioane din gama 7400 si 6400(shimano 600) etc.). In momentul asta as putea sa-mi fac una de la 0 daca as avea un cadru :) (pe care il caut de ceva timp)

Salut, cursiera e superba, abia astept s-o vad echipata complet!

Adineauri am comandat si eu aceeasi sa, insa varianta pe negru. In cat timp ti-a ajuns? Cum ti se pare, ca si calitate?

Merci!

Am comandat-o de pe Bike24. Nu mai retin exact pentru ca nu m-am grabit (dar de obicei ajunge intr-o saptamana)

Calitatea e OK tinand cont ca e o sa facuta manual. Adica are cute pe la colturi, urme de lipici, se vede unde au fost prinse niturile, unele zgarieturi pe metal etc.

Ca si calitate nu se compara cu o sa "lucrata automat " dar la 100 euro, oarecum, ma asteptam la un pic mai mult. Oricum eu sunt multumit pentru ca asa arata si aia originala.

Dar ca, daca nu imi doream ca bicicleta sa arate ca noua, m-as fi orientat catre una sh. Din cand in cand, mai apare cate una in stare buna si la pret OK.

Dar ca, daca nu imi doream ca bicicleta sa arate ca noua, m-as fi orientat catre una sh. Din cand in cand, mai apare cate una in stare buna si la pret OK.

Da, insa niciodata nu vei gasi la noi saua aia pe alb la mana a doua. Doar pe eBay sau alte site-uri similare pe multi bani.

Eu am aceeasi sa, insa sh. Din pacate, e maro.

Foarte tare cursiera, dar si saua!

On 2/12/2012 at 11:11 AM, RaduB said:

Salut,

Povestea incepe asa:

De vreo 3-4 luni tot eram in cautare de un cadru pentru a-mi face un singlespeed. Cautam un cadru clasic de cursiera (columbus, reynolds) si speram sa gasesc unul care are cablul de frana tras prin top-tube.

La un moment dat, gasesc o Mondia cu Reynolds 531. "Super!" am zis. Numai ca era din Timisoara, era o combinatie de nou cu vechi si din care nu as fi folosit decat cadrul si furca. Inainte de a licita, zic hai sa mai dau o cautare ... si ... o gasesc:

---- Vand cursiera "Le Taureau" ----

Titlul si descriera nu spuneau nimic. Ma uit la poze si vad sticker-ul pe furca: "Columbus. Forcella Originale". Hmmm, oricine poate lipi un sticker. Licitez, cer poze pe email. Caut pe net informatii aproape fara succes. Totusi, vazand cu ce e echipata mi-am zis ca nu are cum sa fie un cadru prost.

OK. "Bat palma" prin telefon cu vanzatorul care era tocmai in cealalta parte a tarii si mi-o pune la curier. Era vineri. Sambata, in prima zi de ninsoare, la 12 ajunge curierul. Eu trebuia sa plec la o bere cu "cititorii". WTF intarzii ca doar ma vor intelege.

Gata cu palavrageala ... poze:

Imagine postată

Imagine postată

La prima vedere, TOT si in special cromul parea oxidat. Dar, se pare, ca a fost "pulverizata" cu ... ulei.

Imagine postată

Dupa ce am curatat-o arata asa:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Inafara de stickete asta este singurul loc unde este imprimata marca:

Imagine postată

Ce a mai ramas din stickerul de pe down tube:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Franele:

Imagine postată

Imagine postată

Alte poze la cerere :)

Ar fi cam asa:

Dura Ace:

- manete frane

- manete schimbatoare

- schimbator foi

- schimbator pinioane

- pinioane

- butuci fara si spate

- quick release-uri

Shimano 600:

- clesti frana

- angrenaj + foi

- cuvete

3ttt

-pipa

-ghidon

Rotile sunt Mavic pe baieu. Spitele sunt "aero" (nu stiu exact termenul :( )

Saua si tija sunt din "alt film"

Concluzia: bicicleta este aproape noua. Franele, bratele angrenajului, pinioane etc. adica componente care ar trebui sa prezinte uzura prin frecari nu au nici cea mai mica urma.

Va continua ...

columbus sl perioada dupa 1986 are prindere braze on. Dura ace 7400

am un prieten cu un Le teaureau din 1948