Recommended Posts

bine jacsuli, iti transmit si tie acelasi lucru. mbz-ule, pregateste-te sa imi editezi multe posturi, chiar nu pot sa ii mai inghit pe minicocalarii astia.

Uite altu, domnu esti din padure? Mai usor cu un astfel de limbaj, nu cred ca e ok sa-l faci carnat obosit pe un public. Iar la urma urmei nu cred ca avea treaba cu tine.

dar pe tine nu te citesti? In afara absentei subiectului si predicatului din propozitie postarea ta nu e altceva decat o jignire la adresa lui Frank (mi se pare mai grav sa spui ca nu are cineva sens decat ca e carnat obosit)? Ai si vreo motivatie pentru care exista nemultumire cu argumente sau doar nu-ti place tie si asta e suficient?

iar pentru alexbear, care e domnule draga nemultumirea? Ca nu pricepi o ironie? Ca ti se recomanda ceapa si cirnatul? Dar ce sunt astea, cucuta?

krupp, lasa-i nene. Te-ai grabit tu sa le explici ca astfel de interventii nu merita decat ignorate.

Cat despre cine NU ar trebui sa fie moderator, va spun eu cine sigur nu ar trebui sa fie: 1. Trevizes 2. MBZ :D ;) :)

bine jacsuli, iti transmit si tie acelasi lucru. mbz-ule, pregateste-te sa imi editezi multe posturi, chiar nu pot sa ii mai inghit pe minicocalarii astia.

Dragul mieu.

Nu trebe sa ma pregatesc defel.

Zice asa, cine are blazon sa nu uite ca-l are.

Obrazu se tine cu cheltuiala, si intotdauna poti sa fii delicios, nu-i neaparat sa fii culinar insa. Asa ca am luat eu carnatul. :D

Nenica...chestiunea e foarte simpla, mi-am exprimat nemultumirea din dorinta de a o face publica, sunt convins ca pe multi i-a jignit, doar mesajele private primite de la el sunt de o nesimtire nemteasca. Nu-mi amintesc sa am ceva de-a face cu tine aruncand ironii la adresa mea, doar la intalnirea ciclism.ro te-am vazut in om ok, insa e posibil ca aparentele sa insele. Inteleg faptul ca esti in oala moderatorilor, dar trebuie sa intelegi si tu ca nu e ok sa fiu jignit in toate felurile, raspunzandu-mi la un mesaj prin care-i ceream sa se calmeze cu aluziile la adresa mea prin postarile lui cu "pt ultima data te bag in......."

Pentru toata lumea.

Atunci cand sunteti deranjati de un coleg de forum aveti optiunea "IGNORE"

In acest fel nu o sa mai vedeti mesajele acelei persoane si nu o sa mai primiti mesaje private.

Daca sunteti masochisti si va place sa va injurati pe privat nu am ce sa zic. Fiecare cu pasiunile lui.

Cred ca Frank are maturitatea necesara sa abordeze corect o discutie. Ironia fina si atitudinea lui de om relaxat care utilizeaza bicicleta pentru a vedea lumea este exact opusul celor care se bat cu pumnul in piept spunand ca "lumea lor este bicicleta".

Pana una alta eu am fost invatat cand eram mic ca trebuie sa ii respect pe cei mai in varsta decat mine. Lucru care la ora actuala nu se mai prea "poarta" pe meleagurile acestei tarisoare.

Daca aveti o problema cu bavarezul atunci incercati prima data sa va ganditi daca nu cumva ati gresit si voi cu ceva.

taicutule, eu ii port un mare respect lui frank. te iei de el, e ca si cum m-ai scuipa pe mine. e greu pentru un roman sa aprecieze alt roman care a reusit si sta si se minuneaza de prostia in care am ramas noi. pana ai sa ajungi macar sa intelegi ce inseamna frank, te rog frumos, fa-ti autocritica, retrage-te in grota ta, evita ciclism.ro o perioada si cere-ti scuze. pana atunci, pentru mine nu existi.

si apropo, eu nu sunt moderator, ci modelator.

Ovidiu, nu stiam de acea optiune, multam de informatie. Ma asteptam si eu sa aiba maturitatea necesara dar eu n-am vazut-o...chiar n-as dori sa ajung la varsta lui sa trimit mesaje private cu injuraturi si sa amenint pe unul cu cel putin 20zeci de ani mai tanar cu spectacol pe forum. La fel de relaxati suntem multi atunci cand accesam ciclism.ro, probabil si Frank asa din relaxare te mai trimite la mama. Am aflat tarziu de varsta lui si m-am abtinut, e singuru lucru pt care-l respect.

Nu stiu ce sa fi gresit fata de el, probabil simte nevoia sa se ia de forumisti...asa din relaxare.

Krupp, eu i-am raspuns lui trevisez pe care-l stiu din vedere. Asa ca, mai usurel...ar fi culmea sa exist pt tine, am si eu o iubita de ceva vreme.

jacsu, imi pare rau ca nu te-am retinut. poate ne-am si intersectat. scuze.

de obicei pe pm sau messenger se mai rezolva animozitatile personale, nu se amplifica. Doar administratorii de domeniu (si nici macar cei ai forumululi) care au acces la baza de date pot vedea ce este prin PM-uri.

Cine a gandit ca aceasta functionalitate trebuie sa lipseasca dintr-un forum (adica scotocitul prin mesaje private) a mers desigur pe ideea ca mesajele private trebuie sa ramina private si atit si este urit sa facem caz de ele si sa le etalam public. Daca mesajele private s-ar "modera" atunci nu ar mai fi private. Pe baza unor marturii facute public: "X m-a facut prost" urmata de o reactie de genul "dar si Y m-a bagat undeva" nu se poate judeca ... asa ca moderarea "sectiunii" mesajelor private nu numai ca nu se poate dar nu ii vad rostul. Este ca si cum ar modera cineva ce discutati voi in particular pe e-mail, messenger. Daca userul Frank hartuieste lumea pe PM :) :D ;) ... si sunt plingeri consistente, va trebui cercetat :) E cam greu de crezut ca Frank are acest obicei si tu ai fost usa de biserica. PM este facut pentru informatii personale, unde sa va intilniti, la ce numar de telefon sa va sunati ... daca va injurati e alegerea voastra, mai bine nu o faceti publica.

E foarte simplu sa provoci un moderator si sa-l jignesti pentru ca stii ca nu poate raspunde ca un user. De aia nu e nici o brinza sa fi moderator, macar ca user ii poti trage unui mirlan una (virtuala) peste bot.

Pentru toata lumea.

Atunci cand sunteti deranjati de un coleg de forum aveti optiunea "IGNORE"

In acest fel nu o sa mai vedeti mesajele acelei persoane si nu o sa mai primiti mesaje private.

Îţi mai mulţumesc o dată, Ovidiu, pentru că mi-ai explicat acest procedeu. Mai demult. Nu-l folosisem. Dar, pentru că nu se mai putea, l-am utilizat adineauri.

Semnalez tuturor că dă un sentiment de răcoare. Mai ales pe caniculă.

Sigur, îţi pui problema dacă, vreodată, nu e posibil ca dobitocul să spună un lucru valoros.

Dacă l-ai ales cu grijă, când l-ai pus pe listă, n-o să spună.

La o adică, şi în discursurile lui Hitler erau elemente valoroase...

Pe lângă aerul condiţionat, mai notaţi un mijloc de a face răcoare.

În minte...

Este deajuns sa fii mai relaxat, mai detasat si poti trece mai departe fara sa citesti un text. Numai o imagine nu o poti evita, pentru ca vizual ea se impregneaza in microsecunde pe retina. un text trebuie parcurs, chiar si foarte sumar ca sa poata fi procesat mental. Este extrem de usor, daca nu ti-ai facut un scop in sine de a fi artagos in a trece cu vederea ce a scris x sau y, daca nu iti poti infrana instinctul de cocos ciugulit si sa raspunzi.

Pana la urma de unde atata intoleranta si cerbicie? Si pe Dumnezeu il injura multi. Ar trebui sa ne incaieram chiar si verbal cu toata lumea?

Eu zic ca putina toleranta si reflectie rezolva totul.

Sper sa nu supar pe nimeni , dar de ce concetateanul meu nu mai este un forumist, Gabee ? Multumesc!

Pentru ca nu mai este. A fost alegerea lui!

Acuzele lui JACSU sunt grave si ar trebui verificate iar dupa, vinovatul sa fie executat, "spanzurat" pe prima pagina a forumului macar pt cateva zile ca exemplu pt cei cu probleme de educatie.

Dar cred ca situatia asta va fi solutionata in stil romanesc: cum, sa-i iei imunitatea lui "Nastase" ? :rolleyes:

Edited by Zabriskie

Dar cred ca situatia asta va fi solutionata in stil romanesc: cum, sa-i iei imunitatea lui "Nastase" ?

Zabriskie, aici este ciclism.ro, nu Parlamentul Romaniei asadar nu avem definit termenul de imunitate sau "Nastase". De utilizatorii cu probleme ne ocupam, chiar daca nu putem raspunde in timp util avand in vedere volumul mare de munca odata cu noua interfata (probleme de functionare, continut etc.), in concluzie nu se pune problema unui dulce stil romanesc.

Multumim pentru sesizare :rolleyes:.

Ma scuzati ca intervin.

1. Daca exista o nemultumire, sa se aduca proba. Asa cum cineva spune ca un user a zis "A" la fel de bine pot si eu sa zic ca a zis "non-A". Nu e foarte greu sa se dea quote sa se analizeze sintactic/gramatical/etimologic si sa se actioneze in conformitate.

2. Nu ar fi mai bine ca toate nemultumirile sa se rezolve prin PM? Ai o problema, exista o lista de moderatori carora poti sa te adresezi. Nu o rezolva moderatorii exista super-mozi.. nici ei n-o fac sau ei sunt de vina, exista adminu. Nu o face nici adminu (desi nu cred ca se va ajunge vreodata aici).. te lasi de forum. Ce sens are sa frecventezi ceva ce nu-ti place.

Ideea e ca daca toate aceste nemultumiri sunt publice atunci apar faze de genu fiecare arunca cate o replica in doara doar ca sa se afle in treaba. Nemultumirile cu adevarat importante si grave si le rezolva omul printr-o discutie serioasa si argumentata.

In acelasi timp, orice nemultumire ar trebui rezolvata in culise, de catre toti moderatorii si cand e nevoie adminu, la sfarsit utilizatorului oferindu-i-se decizia finala si acceptata de majoritatea acestora.

3. Da stiu ca suntem toti oameni. Dar ca moderator ar fi util (pt a nu degenera conflicte sau de a aparea iarasi nemultumiri) sa se evite expresii gen "carnat obosit" (parca krupp era moderator pe vremea cand a dat raspunsu.. daca nu era, tot merita un warn ca s-a bagat in discutie si in loc sa aplaneze conflictu a mai pus niste paie pe foc).

@altfell - normal ca exista proba, dar e culmea sa dau mesajele omului pe public, i le-am trimis adminului...cateva dintre ele pe PM, sa se rezolve intre ei neintelegerile. S-a ajuns la PM si ai vazut ca nu s-a rezolvat nimic, ba din contra. Am ajuns la concluzia ta si anume ca n-are rost sa mai frecventez forumul cum o faceam inainte, cat despre expresiile moderatorilor, in special krupp asta "carnat obosit" atata stie atata face, ar fi foarte interesant sa ma intalnesc cu el in timpul maratonului la sibiu, sa vad ce carnat obosit va fi si totodata sa vada ca exist

Bun... daca ai folosit PM-ul... ce sens mai avea sa spui si aici: "Nu-mi place Frank"? Pentru a-ti cauta sustinatori? Vrei sa organizezi o revolta care sa-i puna la punct pe oligarhii care fac ce vor pe forumul asta?

Parerea mea e ca mai bine te urci in sa si pedalezi vreo ora decat sa stai sa te certi pe forumuri (in general, nu neaparat ciclism) si sa demonstrezi ca esti mai bun decat x care te-a facut carnat sau y care te-a-njurat. Dar nah.. fiecare cu pasiunile lui...

Poate si eu imi pierd vremea acum...

Mai oameni buni, voi vreti facem procese publice in baza unor dovezi de genul

Trevizes, esti un carnat obosit!

?

Orice chestie scoasa de admin direct din baza de date poate fi contestata. Daca sunt mesaje private lasati-le private. Privat inseamna ca la tine in casa, e ceva dincolo de spatiul public al forumului.

Lasati-ma sa ma indoiesc ca Frank va hartuieste pe mesaje private.

Cat despre expresia lui krupp cu cirnatul, eu am raspuns ca e mai grav ce s-a spus inainte despre Frank, ca nu are sens pe aici.

dragi tovarasi forumisti, nu am fost si nici nu voi fi vreodata moderator. la mine in avatar scrie modelator, cu L, exista optiune, puteti sa va scrieti ce vreti acolo, carnat obosit, biciclar trist, roman frustrat, orice, e la latitudinea voastra. jacsule, pe langa faptul ca esti carnat obosit, dai dovada si de pusti bashit.

Si eu sunt nemultumit de ceva. :D

De unde practica asta a editarii mesajelor userilor? Acum vad ca din "carnat obosit" a ramas doar "obosit".

Ne furam caciula singuri? Lasati-le asa cum sunt pentru ca stricati frumusetea discursului viu. Imi pare rau, dar de data asta, "cazul Frank" , aici nu s-au reclamat lucruri serioase, asa ca le-am privit ca pe niste anecdote. Si dupa cum se vede, nu am fost singurul.

jacsule, pe langa faptul ca esti carnat obosit, dai dovada si de pusti bashit.

atata poti atata faci, iti sugerez sa te linistesti putin si sa folosesti lb romana.

Vechea problema a limbajului tolerat pe acest forum, degeaba sunt "o mie" de moderatori si se schimba fatada...

Guest
This topic is now closed to further replies.