Recommended Posts

Adică să iau ideea mea, să o imbrac în alta formă si să adaug la început textul "posibil să ai dreptate":)

Si da, si nu.

Prima varianta denota mai degraba o atitudine defensiva si generalizatoare.

Cea de a doua arata ca esti dispus sa faci ceva aici si acum atata timp cat iti sunt puse la dispozitie fapte concrete + ca nu faci referire la situatii existente pe alte forumuri. Pe user nu-l intereseaza ce se intampla pe alte forumuri, el aici discuta problema lui.

Nu e vorba de forma ori detalii de scriere, ci de structura raspunsului care face parte din ceea ce se cheama feedback asertiv.

• Upvote 3

Diferența de abordare și stil.

În 5 ani de ciclism.ro am ajuns la concluzia că nu merită să pierd timpul cu oameni care pun problema greșit din start. Nu am o problemă să discut cu tine sau cu o altă persoana care arată maturitate dar sunt prea trecut prin multe În cei 5 ani de când există acest forum ca să mai pierd vremea cu preudo-nemulțumiți.

Există zilcala aia cu nebunul care aruncă o piatră În fântâna si 10 Înțelepți se chinuie să o scoată? Vei fi uimit câți utilizatori aruncă cu pietre in fântâna asta:). On top of this nici eu nu sunt un mare Înțelept:)

Concret ne place sa invartim cuvinte cand e vorba de chestii concrete.

Concret ne place sa dam si noi un sut cand e vorba de o nemultumire la care ne putem atasa asertiv, un scuipat sau o injuratura impotriva unei autoritati.

Ceea ce nu se pricepe este ca administrarea nu este instanta. Urmare a unei masuri administrative ai o nemultumire, o exprimi concret si se solutioneaza. A formula o apreciere pe seama altei aprecieri, niciuna neformuland o nemultumire concreta, mie unuia mi se pare doar galceava, nod in papura si carcoteala.

Pe cale de consecinta, se reflecta si in atitudinea lipsita de rabdare cu care trebuie tratata o reala nemultumire, dupa ce trebuie sa dezbati si iti consuma energia zece pseudonemultumiri.

Dar na, e o tara libera... :)

Azi va recit poezia de of si jale : "... si mi-e dor"

Si mi-e dor de ziua-n care

La market se faceau parale,

Taraba era plina

De piese si vaselina,

Azi pe-o zi apare o pipa

A doua zi cate o spita,

Nu mai e de trait vere,

N-ai de unde-ti lua leviere... :(

• Upvote 2

Azi este 19 martie a anului de gratie 2012

Ziua de 13 a trecut. Ai o nemultumire legata de forum?

Pe piata se gasesc leviere de toate soiurile, chit ca-i cam mare TVA-ul.

• Upvote 2

Ovidule, eu sunt nemultumit ca atunci cand MZB ramane fara argumente la o discutie privata "se razbuna" butonand la avatarul meu (unde eu nu am postat nicio imagine). Ceva masuri coercitive la genul asta de abuzuri?

P.S. Propun sa analizati conversatia privata in "consiliul inteleptilor" si sa-l trimiteti la odihna cateva zile pe MZB. Probabil, este surescitat inainte de Paste si trateaza avatarele ca fiind mosia lui personala.

• Upvote 1

Avatarul a fost adaugat pentru a identifica vizual (mai usor) un membru dificil si cu antecedente, de catre Administrator MBZ.

In ceea ce priveste propunerea lui @bazil de a-l trimite pe MZB(Indiferent cine ar fi acesta) la odihna sunt total deacord, in conditiile in care eu aleg destinatia si @bazil achita costurile sejurului. :)

P.S. Conversatiile private, sunt private si in consecinta raman asa.

Sunt (si pot fi analizate) doar in urma unei raportari a unuia dintre participanti la discutia privata, ca fiind "nepotrivite" sau din motive de continut neregulamentar.

• Upvote 2

1. Discutia era privata (initiata de MZB la bascalie, cu tema "talibane te-ai intors?", eu chiar ma plictisisem sa-i mai raspund), iar translarea acesteia in spatiul public a facut-o ZMB printr-o interventie abuziva asupra spatiului meu personal reprezentat de avatar.

Mai tineti minte ce tambalau a facut MZB la adresa lui Seb pentru o chestiune mult mai mica decat aceasta interventie neautorizata asupra avatarului? Folositi dublul standard?

2. Conform carei prevederi a regulamentului un administrator modifica un avatar (sau sa posteze intr-un spatiu liber la avatar, lasat asa de titular) in conditiile in care nu am postat nimic deplasat acolo, care ar fi trebuit sters/corectat din ratiuni de moralitate publica?

3. Hipopotanu, poate sa confirme: atunci cand am intrebat daca moderatorii pot corecta o greseala gramaticala flagranta din avatar mi s-a raspuns (vezi topicul cu limba romana) ca "moderatorii nu intervin asupra continutului avatarului atata timp cand nu sunt postate acolo chestii deplasate" (formularea exacta este in topicul respectiv).

Si atunci Mladen si-a permis sa intervina asupra avatarului meu introducand la acesta un text "glumet" (care ulterior a fost sters, chiar daca mi s-a anulat dreptul de a posta si nu am mai putut sa-mi sustin pozitia).

4. Revin cu intrebarea: ce masuri punitive luati impotriva lui MZB pentru ca un astfel de comportament sa nu se mai repete?

Astept si scuze oficiale din partea administratiei, precum si anularea de catre aceasta a derapajelor lui MBZ la adresa spatiului meu personal reprezentat de avatar cu explicatiile publice de rigoare.

• Upvote 4

Un administrator sau moderator poate interveni asupra continutului unei imagini folosite ca avatar.

Interventia sa nu poate insemna insa folosirea unei imagini defaimatoare sau jignitoare, decadenta sau instigatoare asupra acelui membru.

Imaginea folosita de mine este colectata de pe spatiul interne/imagine, neafectata de drepturi de folosire restrictive in intreg sau partial(nu explicite).

Imaginea contine numele de utilizator si nimic altceva, si este folosita ca indicator vizual a unui membru supravegheat, pentru postarile sale nu tocmai in litera si spiritul acestui forum.

Cu asta sper ca am lamurit.

Imi cer scuze public ca am folosit textul "Bazil" in imaginea de avatar. Nu am avut inspiratie, dar este reprezentativ si ramane asa daca prin initiativa proprie nu il stergi.

Daca vei continua sa te legi de diversi membri in loc sa te desfasori in domeniul ciclism, nu vei face decat sa iti afectezi mai mult reputatia.

Daca nu ai nevoie de o reputatie echilibrata pe acest forum poate nu ai nevoie nici de forum in continutul sau.

Subiect de reflectie. Eu avand de crescut copii cu care interactionez si relationez permanent am extrem de multa rabdare cu toate comportamentele copilaresti.

Orice decizei ai lua, nu exagera, desi este vizibil ca iti plac si le consideri hranitoare pentru eul tau.

Iti tinem pumnii! Vei reusi!

• Upvote 1

@bazil faptul ca in userul meu este hipopotanu, nu este nicio greseala gramaticala, sa nu mai zic de una grava. Am fost perfect constient cand am scris cu N in loc de M.

nu e o ironie sau mai stiu eu ce.

Iar faptul ca tu faci retardat ep cineva care ti se pare tie ca a facut o greseala, daca tie nu ti se pare nimic deplasat, mie mi se pare. Ce a facut Mladen a fost o gluma, o ironie, la adresa ta, probabil nu ai gustat-o, la fel cum nu am gustat nici eu jignirile tale.

numa' bine iti dores.

Gata copii! Ajunge o maciuca la un car de oale, asta ca sa nu citez fara drepturi un genial clasic care exprima situatii similare prin " mult zgomot pentru nimic ".

P.S. Gaina in cauza e curcan. :)

• Upvote 1

Aceasta este tribuna nemultumitilor.

Aveti probleme cu administratorul, cu un moderator, cu un alt user?

Aici este locul in care puteti posta. Scurt si la obiect.

O sa primiti un raspuns la problema voastra in cel mai scurt timp posibil.

Orice intoxicare ale posturilor de pe forum cu nemultumiri legate de administrare nu vor fi tolerate din acest moment. la prima greseala o sa primiti avertisment. la a doua ban 48 de ore. A treia....fiecare cu norocul lui

Nici un mesaj nu va fi sters! (Nu cred ca risca nimeni sa injure:idea: :))

Pentru madalin96 si ceilalti.

Scuze dar n-am gasit alt topic unde sa intreb...

@bazil

nu răspund la PM-uri fără sens. Nu am timp.

Dacă nu mai vrei sa frecventezi acest forum te poți retrage. Utilizatorul nu va fi șters, va fi inactiv.

Sunt dezamagit când oameni inteligenți aleg să renunțe la acest forum și tu chiar pari un om inteligent. Din păcate ai aceeași problemă pe care o aveam eu în trecut, crezi că poți aplica reguli și principii din viața reală pe un forum online.

MBZ este un dobitoc din punctul tău de vedere? Ai funcția ignore.

MBZ sau alt utilizator face un abuz (îți schimbă avatarul sau te jignește)? Report post și un moderator sau un admin se ocupă de problemă.

Suntem toți niște cretini și nu ai cu cine discuta? Renunți la forum!

încă odata te rog să nu confunzi acest forum cu viața reală. Aici orice imbecil cu 4 clase poate să te jignească și nu prea ai posibilitatea să stergi pe jos cu el.

• Upvote 2

Din pacate ca sa ignori un alt membru trebuie sa doresti asta. Posibil ca bazil sa nu doreasca sa ma ignore, ci doar sa ne galcevim ca vrabiile. :)

In plus nu poti folosi ignore la un adminstrator. Poti? :)

Nici unul din echipa de moderatori nu este nici militian si nici tortionar. Daca un membru este acceptabil nimeni nu are nimic cu el.

MZB dixit

"Un cont se poate inchide, posturile nu se sterg" - da, vreau inchiderea contului (bineinteles ca posturile raman, sunt integrate in niste discutii, ar fi aberant sa fie sterse) intrucat nimeni din staff-ul site-lui nu i-a atras public atentia lui MZB ca a sarit calul si nu si-a cerut scuze pentru acest comportament.

"A mai deschis un cont(clona), jigneste altii membrii fara nici cea mai mica retinere, pozeaza in victima" - asta este inca o marlanie gratuita. Deschiderea altor conturi in paralel sau dupa anularea acestuia ar fi ultimul lucru pe care l-as face. Cele 150 de postari ale mele de aici din aproape doi ani de zile s-au facut exclusiv de pe doua calculatoare si NICIODATA nimeni nu a mai postat pe forum dupa calculatoarele alea sub un alt nume in tot acest timp. Ia spune, MZB-ule, care sunt clonele alea pe care le-as fi deschis noaptea tarziu pe la internet cafe-uri?

Ovidiu,

Asta explicam si eu astazi la moderatorii tai in privat ca un forum de ciclism este un forum de ciclism si este ultimul lucru pe care l-as confunda cu viata reala (confuzia asta de multe ori le apartine lor datorita timpului indelungat pe care il petrec pe aici).

Vorbesti de ignorare. Insa cum poti sa ignori un rinocer care are ditamai functia de administrator si sare cu piciorusele lui pe tot ce nu-i convine? Iar generalizarile tale chiar nu au niciun rost deoarece afirmatiile mele au fost foarte punctuale.

Tu puteai sa confirmi ca MZB a abuzat de pozitia lui, ca iti ceri scuze pentru el si ca iei masuri ca aceasta situatie sa nu se mai repete. Iar moderatorii puteau sa umble in continuare la linia de warn, la stelute, sa editeze mesajele mele si sa-mi interzica accesul atunci cand considerau ca au existat derapaje (asa cum au mai facut si pana acum si nu am protestat NICIODATA) sau sa dea ban.

bazil

Il pui intr-o postura penibila pe Ovidiu

Tu puteai sa confirmi ca MZB a abuzat de pozitia lui, ca iti ceri scuze pentru el si ca iei masuri ca aceasta situatie sa nu se mai repete.

Tu omiti sa precizezi explicit abuzurile la care ai fost supus. Incalcarile caror prevederi din regulament s-au facut si prin care ai fost tinta unor nedreptati comise de MBZ.

Adaugarea unui avatar nu este un abuz, decat daca prin continut jigneste acel membru caruia i s-a pus avatarul in discutie.

La fel este si adaugarea unui titlu. Un instrument la indemana administratorilor de a edita caracteristicile unui membru.

Uite aici o lista cu postarile tale, in care legatura cu ciclismul este extrem de sublima dar este aproape absenta cu desavarsire, exceptand cateva posturi (maxim 10), si acestea in perioada de inceput.

In rest, o lunga lista de abuzuri in exprimare, atacuri la persoana, jigniri si mojicii la adresa altor membri din care citez C.Moga, Frank, lbzk, gibonu, Leonardo, ronnye311, Axe, hipopotanu, si in cele din urma MBZ.

Inteleg ca vrei masuri punitive impotriva lui MBZ.

Foarte bine. O sa ma autopedepsesc ca altcineva nu poate. Dar specifica foarte clar ce incalcari ale regulamentului publicat(sper ca nu te referi la cel de la aria Feedback).

Daca nu vrei asa, atunci voi incepe sa te abuzez zilnic. Iti voi pune un avatar frumos, in fiecare zi altul, care sa destinda toti ceilalti membri.

Si nu se vor opri aici abuzurile. Nooo! Nici pe departe! Dar cum iti voi deveni satrap o sa descoperi in episodul viitor.

Extras din regulamentul in vigoare publicat

"Ca o ultimă remarcă, am incercat să concepem acest regulament pentru a proteja utilizatorii oneşti, care sunt în căutare de informaţii din lumea ciclismului sau care vor să cunoască alte persoane cu care să împărtăşească această pasiune.

......

10. Respectul faţă de ceilalţi participanţi la discuţie. Este strict interzis să faceţi orice fel de remarci deplasate la adresa unui utilizator al acestui forum

Intrucat nu a prezentat explicit ce incalcare a drepturilor conform regulamentului i s-a facut in mod abuziv, i se aplica membrului bazil un avatar pentru identificare vizuala.

Eu va rog sistematic, asa cum l-am rugat pe bazil, sa postati o nemultumire proprie.

El o are, clara si limpede, dar nu poate argumenta momentan daca nemultumirea lui este urmare a unui abuz, decat prin afirmatie, si nu sustine afirmatia prin prevederi ale regulamentului care sa contina respectiva incalcare.

Acest topic nu este unul de dezbateri.

Din cate observ doriti dezbateri. Faceti-o oameni buni in viata reala, pe chestiuni si pe subiecte care va afecteaza viata reala, de om, cetatean, biciclist, etc.

Nu aveti o nemultumire proprie particulara, se sterg toate de aici si se muta in Recycle Bin.

Aici și acum discuția se încheie. Orice alt post care face referire la problemele de până acum ale lui Bazil va fi șters.

Pentru a rezolva această situație procedăm în felul următor:

1. Bogdan(MBZ) nu se mai implică în mod public în nici un fel de acțiune care are legătură cu Bazil. Datorită acestor discuții interminabile orice acțiune a lui va fi interpretată. Dacă Bazil mai face probleme vom decide ce facem cu utilizatorul lui în comun, pe aria special dedicată moderatorilor. Nu judec deciziile lui MBZ și nici nu intenționez să contrazic aceste decizii. Acest punct are ca scop aplanarea conflictului

2. Bazil încetează orice discuție care nu are legătură cu topicul pe care se manifestă. în limita timpului disponibil o sa urmăresc postările și dacă nu sunt de acord cu el o sa ma ocup personal cu aplicarea fermă a regulamentului.

3. Orice alt post al lui Bazil pe acest topic sau orice alt post care mai face referire la pseudo problemele lui cu MBZ va fi șters și utilizatoru va fi avertizat. la a doua abatere vom aplica ban permanent pe utilizator și pe clasa de IP.

End of this story!

• Upvote 1

Am șters trei posturi care nu erau nemulțumiri.

Eu sunt nemultumit pentru ca vad un exces de testosteron in multe conversatii ( si uneori cad si eu in pacat daca sunt provocat ). Bre, e primavara, e verde, iese si soarele, fetele incep sa mai lepede din sube, hai sa consumam testosteronul pedaland pana ne ies ochii, tragand de fiare, alergand si daca mai ramane ceva cu partenerele. :) Nu-i mai bine asa ?

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.