Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ovidiu

Nemultumiri!

Recommended Posts

@a_mic

nemulțumirea ta nu este o chestie care poate fi rezolvată, este mai mult un deziderat. Câți oameni își cer scuze în viața reală atunci când greșesc? Tu vrei ca pe un forum să fie mai bine decât în viața reală? Te asigur că este mult mai rău.

Sunteti datori, si unii, si altii, cu scuze celor ce va citesc si care s-ar putea sa n-o mai faca in viitor. Asa cum deja unii au facut-o, indepartandu-se si parasind comunitatea...

Și ce au rezolvat părăsind comunitatea? Crezi că mă duc eu și plâng noaptea în pernă pentru că Gigel sau Fănel a decis în urma unei discuții cu un Bulă virtual el nu mai vrea să facă parte din această comunitate?

Oameni buni, analizați mai relaxați lucrurile. Nimeni nu trăiește din Ciclism.ro și comunitatea a fost creată ca să beneficiem toți de ea. Ciclism.ro este așa cum îl faceți voi.

Sunt utilizatori care contribuie în mod activ la moderare, utilizând butonul report post, sunt utilizatori care intră aici doar ca sa troleze și să își verse frustrările, sunt utilizatori care nu postează ca să nu fie luați la mișto de anumiți "băieți deștepți" de pe acest forum și "culmea" sunt utilizatori care ne înjură și pleacă.

Să nu uităm să menționăm că nici unul dintre cei nemulțumiți nu a considerat ca el poate să facă o treabă mai bună. Pe scurt nu am primit pâna acum nici un mail de la un utilizator care să spună " Ovidiu, eu cred ca pot face o treabă mai bună decat Trevizes,MBZ sau Lucian, mă ofer pentru postul de moderator". Nu, fiecare stă pe margine și spune "mamă ce de căcat a fost decizia x sau y".

Avem nevoie de moderatori. Avem nevoie de oameni care să scrie pe site și acolo există și o remunerație. Bineânțeles ca este greu să moderezi și se subânțelege că toti utilizatorii ciclism.ro sunt milionari și nu vor sa scrie pentru o sumă oferita de noi câte 2-3 articole pe zi.

Nu este așa că avem un forum pur românesc?

PS: Se simte care este nemulțumirea mea?

Nemulţumirea mea constă în faptul că după 4 ani de la primul post în acest topic s-au strâns peste 3000 de postări. Este binecunoscută grija echipei de administratori pentru buna funcţionare a site-ului ( şi în special a forumului ), evidenţiată prin numărul mare de subiecte atinse, a toleranţei crescute, precum şi a neîngrădirii, a liberei exprimare. Am fost deosebit de încântat când, după un timp relativ scurt de la momentul înregistrării pe acest forum, am fost cooptat în echipa de moderatori, de mediatori, cu rolul de a facilita negocierile dintre partile aflate în conflict şi de a le sprijini în vederea dezamorsării conflictului, intr-un termen rezonabil. Soluţia obţinută prin mediere trebuie sa fie eficientă, reciproc convenabilă şi durabilă, încercandu-se atât stingerea conflictelor existente cât si preîntampinarea naşterii unor conflicte viitoare. Parte din aceste nemulţumiri exprimate de către membrii forumului se referă la echipa de mediere, la persoane, mai puţin la modul în care îşi fac "meseria" pe forum, proliferând jigniri, ofense, obligând moderatorii să recurgă la "uneltele" avute la dispoziţie. Atâta timp cât părţile se află strict în litera şi spiritul regulamentului nu trebuie să apară nemulţumiri.

Concret, succint, doar nemultumiri asa cum au fost stipulate in postul nr.1 din acest topic.

Dezbaterile le regasiti in Recycle Bin.

Orice offtopic atrage sanctiunea de suspendare temporara acces.

Sunt nemultumit pentru ca topicul frustratilor este inchis pt. a doua saptamana consecutiv... Si am niste frustrari carora le-as da glas! :(

Ioi, a fost 13 azi și am uitat... :(

As vrea sa se mute aici discutia legata de Moga, mai ales ca a sugerat si ovidiu sa nu poluam zona frustratilor :).

Sustin cu tarie ce au spus si Majik si Xemax pe topicul celalalt. Sunt multe de dezbatut aici, legat de cum este gestionata situatia. Deja se pare ca oameni care ar avea cu ce contribui acestei comunitati isi baga picioarele, probabil avand senzatia ca se lupta cu morile de vant (ma refer la Frank).

Report Post!

In orice situatie deranjanta, si de dorit si o solutie sau sugestie de masura dorita.

In multe cazuri reportarea este singular reportata. Termenii si interpretarea fiecaruia sunt subiectivi.

Ca sa putem armoniza masurile cu normalitatea climatului dorit, raportati ce va creeaza disconfort si propuneti si o masura.

Sustin cu tarie ce au spus si Majik si Xemax pe topicul celalalt. Sunt multe de dezbatut aici, legat de cum este gestionata situatia. Deja se pare ca oameni care ar avea cu ce contribui acestei comunitati isi baga picioarele, probabil avand senzatia ca se lupta cu morile de vant (ma refer la Frank).

Cum este gestionata situatia? :) Care e nemultumirea? Care e lupta cu "morile de vant"?

1) Vreti sa fie eliminat Moga de forum? Aveti vreun alt argument in afara de acela ca unele povestiri ale lui nu va plac?

2) Vreti sa aveti mai multa libertate in balacarirea lui? (sugestia lui xemax) :) Hai ca asta e culmea. Postare nepotrivita -> Report post, nu zeci de feedback-uri negative off-topic ca sa-l provocati sa va raspunda. Ce e off-topic nu se aproba.

3) Cenzurarea unor posturi ale lui Moga? In mod sigur e unul dintre cei mai cenzurati contributori ai forumului. Aici ar si el o vina ca i s-a atras atentie in toate registrele: regulament, ironie, observatii amicale.

4) Va deranjeaza cu ce isi ocupa timpul in ture? Sau pe unde isi intinde sacul de dormit? Sau ce faci cu banii? Ati vrea sa-si faca si programul si planul dupa cum credeti voi? L-ati finantat si a semnat un contract? Ce propuneti aici? Re-educarea lui sau stirbirea povestirii?

5) Cat priveste "reprezentarea Romaniei" asta e o meteahna ridicola si a lui dar si a celor care sunt ingrijorati de fiecare roman care trece granita si "stricatul imaginii"? Care imagine? Cum arata imaginea aia buna de la care Moga se abate? Dar pe strada, pe sosea, zilnic, ora de ora, sau la orice canal de stiri nu gasiti exemple de romanii care ne fac de ras, unii fiind suspusi la nivel foarte inalt? Hai sa lasam balta aceasta aroganta ipocrita, ce ar trebui, sa lasam sa treaca granita numai pe Nadia si Ilie Nastase? Sa controleze vamesii la pod la Ruse pe ciclisti si sa-i lase sa treaca numai pe aia cu echipament Garmin-Barracuda si cu sosete nerupte, noi, parfumate? Moga se reprezinta pe sine, nu Romania, nu are nici o calitate, distinctie oficiala, acreditare ca sa reprezinte neamul si statul. Cred ca am mai spus asta e zeci de ori. El vrea doar sa atraga atentia asupra sa. Voi pina acum nu ati mai intalnit profilul asta de coleg de clasa care incearca sa se faca observat prin glumite, idei neobisnuite, unele mai reusite, altele foarte proaste, rezultatul fiind in final un fel de "bufonul clasei".

Trevi draga io sunt analfabet functional si nu pot procesa toata avalansa de caractere separate de semne de intrebare pe care ai desertat-o tu mai sus... Am impresia ca mergi pe principiul: "daca nu poti convinge zapaceste!" :P

Nu-l invidiez pe Moga nici macar pentru faptul ca are mult timp liber, stiu si eu cum as putea obtine... Nu vreau sa-l vaz "scos" de pe forum si nici macar nu am timp sa urmaresc toate postarile lui. Dar daca tot este un forum si el prezinta niste lucruri lasa-ne si pe noi sa ne dam cu parerea. Macar aici pe forum care este o zona de confulenta, ultrasi lui pot posta fericiti pe blog, ca vb. aia nu ma duc sa-l ocarasc la el in casa, da aici in bodega imi permit, ma rog, indraznesc! :D

Evident ca vrea sa atraga atentia asupra lui si ca vrea sa joace rolul de "bufonul clasei". Doar ca nu e deloc amuzant ceea ce face si nici macar titlul asta nu si-l merita.

Nu e vorba sa nu treaca granita. Sa treaca granita, sa vada lumea, foarte bine. E excelent ca are visele astea. Dar sa nu traiasca cu convingerea ca face un beneficiu tuturor "promovand cicloturismul romanesc prin Europa". Ca cu mana intinsa, papucii rupti si zero perspective promoveaza altceva. Iar cand ii plimba pe altii sau prezinta "la roumaine realite du pays" (cum zice o reclama celebra), sa prezinte cat mai multe aspecte care sa fie motive de mandrie si cat mai putine care prezinta motive de rusine. Fie ca e vorba de relatarea unei ture sau de joaca de-a ghidul pentru straini.

Sa va reamintesc de planul lui de afacere? Haideti in ture organizate de mine, unde voi bea si manca pe banii vostri, si va voi arata toate crasmele de pe traseu. Cu putin noroc voi si ramane intr-una din ele, in timp ce voi va veti vedea de drum.

Eu in principiu sustin cam ce sustine si xemax: sa fim lasati sa ii mai zicem din cand in cand ca deraiaza. Si sa vada ca asta e o opinie generala si nu doar frustrarile lui X si Y. Pentru ca da, exista functia report post, exista moderatori care pot discuta cu el si ii pot da peste nas. Si el ce-o sa zica? Astia au ceva cu mine, tot eu am dreptate. Dar in momentul in care vede ca o gramada de membri ai unei comunitati impartasesc o aceeasi opinie, poate se mai corecteaza.

Da, putem sa stam pe margine si sa vedem postarile lui dupa ce-au trecut prin mainile moderatorilor, care au sters cu mopul toate rahaturile care n-au legatura cu tura. Dar el n-o sa invete nimic din povestea asta. O sa aiba mereu atitudinea aia de elev frustrat de faptul ca doamna invatatoare l-a pus la colt pentru ca s-a scobit in nas in timpul orei, o sa se simta napastuit, dar n-o sa inteleaga ce greseste. E drept, nu mai e la varsta la care oamenii se schimba, dar speranta moare ultima.

Eu chiar nu vreau sa scapam de Moga de pe forum. E drept, avand in vedere regulile de functionare ale forumului si avand in vedere ce e normal si ce nu sa se intample pe forum, tot ce se poate face e ca moderatorii sa-l bata la cap sa-si revizuiasca postarile sau sa o faca ei (in masura in care au chef de treaba asta si e de inteles de ce la un moment dat se satura si ei).

Cu toate astea, vocea mea interioara ii da dreptate lui xemax, dar atunci topicurile lui s-ar transforma intr-o varza totala. Sa fim lasati sa-i scoatem in evidenta de oricate ori ne da ocazia ca greseste, asa cum si aplaudacii lui il ridica in slavi de cate ori considera ei ca merita. Ar fi un haos total, dar ar fi echidistant si ar fi singura metoda ca Moga sa se schimbe. Mie mi-e scarba de ideea asta de a nu spune altora cand gresesc. De-aia copiii americani sunt asa prosti, ca ei din gradinita incepand nu aud decat "Well done!" la orice tampenie pe care o fac.

Ceea ce ma duce la o alta posibila solutie: sa se dea inapoi drumul la minusuri. Da, pare stupid, ca o sa-l umplem de minusuri si cam atat. Dar cand o sa vada ca, in mod tacit, lumea nu e de acord cu calitatea postarilor lui, poate o sa schimbe ceva. A trecut totusi nebunia cu Leonte, in care isi facea conturi fantoma si dadea minusuri la foc automat la toti contestatarii lui.

Eu de fapt asta sper, ca intr-o buna zi Moga o sa se schimbe cu adevarat. Ca o sa fie responsabil, cu capul pe umeri si mai atent la lucrurile pe care le spune si le face. Probabil ca e o himera treaba asta, dar continui sa sper.

Inteleg ca sunt nemultumiri legate persoana lui Moga. Cel mai bine ar fi sa discutati cu el in amanunt aspectele astea. Cum ati remarcat si voi, mustrarile voastre, cenzurate si ele de moderatori, feedback-urile negative pe care le primeste, nu au efect. Moderatorii nu pot aprecia decat daca discutiile sunt ontopic, offtopic, regulamentare, intr-un climat de respect reciproc. Nici un moderator nu-si poate asuma calitatea de educator. Daca voi credeti ca puteti sa-l schimbati in bine, implicati-va cu titlu personal. Noi nu incurajam nici laudele.

P.S. si totusi majik, trebuie sa te contrazic la ceva. Esti tu chiar asigur ca sistemul american e atat de prost in invatamant incat creeaza numai tampiti? Asta e iarasi o prejudecata tipic romaneasca, esti tu asa de sigur ca sistemul nostru de invatamant e superior celui american?

majikstone, e topic de nemultumiri.

Nemultumiri legate de ciclism.ro si pe care noi le putem rezolva prin miloacele avute.

Invatamantul, moga, goga, oricine de pe planeta daca are contributie prin posturi pe ciclism.ro poate fi raportat. Report Post si o propunere de masura sau solutie.

Eu de fapt asta sper, ca intr-o buna zi Moga o sa se schimbe cu adevarat. Ca o sa fie responsabil, cu capul pe umeri si mai atent la lucrurile pe care le spune si le face. Probabil ca e o himera treaba asta, dar continui sa sper.

=))

Si eu am niste nemultumiri, legate de forumul in sine, si de polutiile diurne si nocturne pe care le mai exerseaza coforumistul nostrul.

Si de aceea, in primul rand pe criteriul decentei si bunului simt, experientei in domeniul ciclosturism, a fost propus si a acceptat gibonul implicarea.

SI lui Xemax i sa propus implicarea si a refuzat-o. Eu am incetat sa mai lecturez topice si postari ale membrului in cauza si ma sesizez numai la reportari ale postarilor.

Asa ca oricine este atins de o nemultumire in spatiul ala( pe care chiar mi-l doream personal cat mai putin viciat si vatamat), este necesar sa dea Report.

Asa cum probabil multi au sesizat deja, in urma unuei raportari, iau masurile sugerate sau solicitate(uneori mai temperate), si trimit mesaj din Report Center celui ce a sesizat pentru a-i confirma receptia, prezenta si multumirea ca a sesizat.

Asa cum probabil multi au sesizat deja, in urma unuei raportari, iau masurile sugerate sau solicitate(uneori mai temperate), si trimit mesaj din Report Center celui ce a sesizat pentru a-i confirma receptia, prezenta si multumirea ca a sesizat.

Confirm ;)

Topic pt Iron Bike Oradea nu se face?

Deci? :-W

Topicul nu se face singur, trebuie sa-l faca cineva.

Daca organizatorii nu vor sa-si promoveze concursul pe forum, nu o sa ma bag eu peste ei.

Cu exceptia oamenilor din spatele forumului nimeni nu poate crea un topic pt aceasta competitie in sectiunea dedicata concursurilor, iar organizatorul mi-a spus adineauri ca a trimis 2 mail-uri in acest sens.

Organizatorul știe foarte bine regulile (a mai fost promovat timp de doi ani pe ciclism.ro).

Când postează sigla ciclism.ro pe site o să apară și pe ciclism.ro concursul lui. Nu ți se pare de bun simț acest lucru?

Sincer eu sunt sătul de oameni care au impresia ca cineva de pe ciclism.ro are obligația să le promoveze concursurile. De mai bine de 4 ani avem cele doua reguli extrem de simple:

1. Concurs făra implicarea FRCT

2. Promovarea ciclism.ro la Parteneri Media.

Cine se face că nu pricepe să nu aștepte un răspuns de la mine. Nu am timp aproape deloc așa că atunci când primesc o solicitare verific site-ul organizatorului și dacă văd sigla ciclism.ro postez concursul, dacă nu o văd îmi văd de treabă.

Sunt din nou nevoit sa postez la aceasta rubrica, cu toate c-am sperat sa n-o mai fac...

Insa trebuie sa-mi exprim adanca nemultumire fata de lipsa de reactie a adminilor de pe acest site, fata de jignirile repetate ale userului Viorel la adresa bucurestenilor.

Eu unul sunt bucurestean get beget, nu unul ca el care n-a reusit sa se adapteze si a plecat invins, cu coada intre picioare, dand vina pe acea asa zisa "mizerie umana "(dupa spusele lui) din care este formata populatia Bucurestiului. Si ca orice bun bucurestean, tin la originea mea, la orasul meu, asa cum e el, imperfect, cu bune si cu rele, aici ma simt bine, m-am format ca om si nu mi-e rusine de ceea ce sunt! Am fost educat sa respect pe toata lumea la fel, indiferent de locul de bastina!

Viorel ne-a facut ratati, mizerii umane, jigniri peste care, eu personal, nu pot trece... dar care in ochii adminilor observ ca n-au insemnat nimic!

Intrebarea mea este DE CE?

De ce nu s-a luat si nu se ia atitudine?

De ce trebuie sa fiu eu nevoit sa suport jignirile aduse de acest individ de joasa speta?

De ce nu se aplica regulamentul?

De ce nu este avertizat, banat?

De ce...bucurestenii trebuie sa suporte sa fie besteliti pe forum?

Ai omis "de ce"-ul cel mai important.

De ce nu i-aţi raportat niciunul mesajul?

Dacă era raportat mesajul şi nu se făcea nimic, atunci vă puteaţi plânge aici.

Data care vine, vă rugăm să folosiţi funcţia "report post" imediat când observaţi vreo jignire, şi nu numai. :)

Ma bucur c-ai fost atat de "saritor" sa-mi trunchezi postul...Multumesc!

Ce sa am eu de impartit cu un asemenea om?

Atunci cand a jignit in cel mai josnic mod pe toti bucurestenii, unde erai?

Eu i-am raspuns...ironic, fara sa-l jignesc...a fost raportat de altcineva...

Rezultatul????

Zero, omuletul isi rade-n barba!

Eu i-am raspuns...ironic, fara sa-l jignesc...

Doar că topicul acesta nu-i locul potrivit. Aici se raportează problemele legate de staff.

a fost raportat de altcineva...

Da, dar deabia după ce le-am atras atenţia.

(a fost şters şi postul respectiv când s-a făcut curăţenie)

Rezultatul????

Zero, omuletul isi rade-n barba!

Pentru rezultat va trebui să aştepţi răspunsul lui Ovidiu.

Guest
This topic is now closed to further replies.