Recommended Posts

Eu unul ma gandesc sa las balta forumul asta cu asa moderare. Eu nu am adus injurii directe niciunui membru al forumului, dar unii vad ca se simt lezati ca ideile mele nu corespund cu ale lor. Astfel, cand userul Frank mi-a adrest injurii directe fara ca eu vreodata sa fi spus un singur cuvant urat despre dansul, cu toate ca am raportat post-ul respectiv, moderatorii au considerat ca merit un tratament mai "special" astfel ca, in mod ostentativ dupa parerea mea, au lasat respectivele injurii pe forum bine mersi taiate, atitudine cu care nu tin minte sa fi fost tratat nimeni vreodata pe aici.

Eu n-am nimic de castigat prin participarea activa la forumul asta, informatiile de care am nevoie le pot lua linistiti de aici si fara sa fiu logat, motivul pentru care am scris marea majoritate a postarilor a fost sa incerc sa ajut pe unii-altii, e o comunitate in care fiecare ar trebui sa vina cu un ajutor, cu o idee, indiferent daca e sau nu pe placul tuturor, nu sa vina cu chef de cearta si sa-si verse pe alti membri direct frustratile personale.

P.S. In continuare, sunt impotriva pistelor si consider ca nemtii sunt cea mai jalnica natie europeana, doar pentru ca e democratie si gandesc si spun ce vreau.

Cine mai are vreo treaba cu mine, ma gasiti pe adresele personale. Pa!

• Upvote 3

Moderatorii sunt distribuiti pe toate regiunile, cu experienta si apetenta, experienta sau atasament catre toate domeniile bicicletei sau tangente.

Ne-am dorit sa dezvoltam un sistem de moderare bazat pe bun simt si pe interactivitatea membrilor care au acest 112, Report Post.

Nimeni nu sta sa faca jandarmerie si nici nu ne dorim lucrul asta. Ne pare rau ca nu ai nimic de castigat participand activ si daca doresti sa iti diminuezi participarea nu-i musai sa o faci cu surle si trambite. Asta ca ai amintit de ostentatie. Si ai amintit de cuvinte nepotrivite la adresa altcuiva.

Nemtii asa jalnici cum sunt, nu stiu sa fie returnati pe meleagurile lor cu avioane lunar, si daca ma gandesc bine 80 % din tehnologia actuala, din filosofia in exercitiu este provenita din jalnicia lor.

Cum s-a mentionat, pistele sunt un spatiu rutier dedicat pentru nevoile de transport alternativ ale unei multimi. Nu trebuie sa fie cineva de acord sau impotriva lor ca sa existe, ci doar sa fie facute si folosite legal si cu simtul raspunderii pentru utilitatea lor.

In continuare, daca ai o nemultumire si te consideri nedreptatit, foloseste Report Post la acel membru si cele scrise de el ca postare si topic.

Cele bune.

• Upvote 1

Cu alte cuvinte, concluzia este...

- Bravo Viorel ca i-ai injurat, de la pitesti de acolo, pe bucuresteni, ca merita !

- Desi pe topicul respectiv s-au manifestat patru moderatori, niciunul nu s-a autosesizat si cei jigniti sunt de vina ca nu au fost paraciosii cu reportul.

- Cand in sfarsit butonul "report" a fost apasat, tot ce s-a putut face a fost un "warn" pe sub mana si cu asta a fost spalat obrazul scuipat...

De final... totul e ca in viata. Smecherii din gashca sunt protejati si acoperiti de ceilalti membrii, iar fraierii pot sa latre cat vor... dar nu prea mult ca sunt din nou jigniti, sau dati afara.

A ramas ca in gara.

Halal.

• Upvote 6

Am observat dealungul timpului pe acest forum ca fiecare se simte jignit pe masura importantei pe care si-o acorda ;). A mai fost nu cu multa vreme in urma un alt "scandal" in care cativa clujeni s-au simtit foarte ofensati. Cam asa e si in cazul scandalului asta cu bucurestenii. Un individ cu constiinta civica si morala impacata nu vad de ce s-ar simti jignit oricate injurii s-ar aduce urbei si obstii din care face parte.

• Upvote 8

Radu, nu am timp sa scormonesc in latrine si sa isc lucruri noi vorba lui Arghezi.

Daca ai o nemultumire flagranta te rog relateaza prin PM care este, de unde provine si ce solutie propui tu ca sa fie solutionata corespunzator situatia.

Indiferent ce conotatie ai da tu sau altcineva expresiei "gashca" te asigur ca este departe de realitate in ceea ce priveste echipa de moderatori de pe ciclism.ro

Asadar, succint, punctual, cine ce nemultumiri are si fata de cine sau ce.

Multumesc pentru intelegere.

@Thor

Exact așa s-a întâmplat. Acum reușim să ne continuăm viața de zi cu zi sau continuăm să ne dăm cu fundul de pământ și să ne considerăm neîndreptățiți?

@Horațiu

Te știam mai hotărât. Nu îmi spune că te afectează ce scrie un individ pe care oricum nu îl respecți și care nu caută decât să facă pe deșteptul (din păcate nu îi prea iese).

Am observat dealungul timpului pe acest forum ca fiecare se simte jignit pe masura importantei pe care si-o acorda ;). A mai fost nu cu multa vreme in urma un alt "scandal" in care cativa clujeni s-au simtit foarte ofensati. Cam asa e si in cazul scandalului asta cu bucurestenii. Un individ cu constiinta civica si morala impacata nu vad de ce s-ar simti jignit oricate injurii s-ar aduce urbei si obstii din care face parte.

:))) Pai este exact invers.

• Upvote 2

Bogdane, nemultumirile si parerile mele despre situatia asta, sunt toate in postul de mai sus, cu numarul 3029. Pe PM rezolv lucrurile care se isca, pe PM. Jignirile au fost aici in direct, deci le rezolvam aici, pentru ca nu numai eu am fost atinc, ci o comunitate intreaga.

Ovidiu, desigur ca o sa ne continuam viata. Multumesc totusi ca mi-ai dat dreptate, chiar daca si in zeflemea.

Astept in continuare explicatii de la Mac, cu privire la "lipsa coloanei vertebrale in ce ma priveste" si ca lucrurile sa fie asa cum doriti voi, am apasat inca de aseara butonul report, care ma transforma(dupa spusele voastre) din simplu user in moderator.

In postul 3029 este o disputa directa cu un moderator, lucru usor neconform in consonanta cu regulamentul in vigoare. Tocmai de aceea un PM catre admini ar avea posibil o rezolvare multumitoare.

Despre morfoza in moderator, orice petent isi incheie o cerere, plangere cu o propunere de rezolutie. Aduci la cunostiinta ceva si ceri ceva. Simpla mentiune a unei incalcari de drepturi nu atrage dupa sine si o rezolutie in sensul dorit de reclamant(care este neclar si neconcret).

Faptul ca atat de multa lume a reactionat la mesajul lui Viorel arata ca acesta nu are dreptate.

Nu cred ca este important ce crede Viorel despre bucuresteni cat este de important ce stim ca suntem fiecare dintre noi.

In urma cu vreo 3 - 4 ani stiu ca la fel a spus si Ovidiu: "Bucurestenii sunt niste incapabili. Nu sunteti in stare sa organizati un concurs intr-un oras de doua milioane de oameni". Apoi a aparut "Prima Evadare" si n-am mai vazut atitudinea aceea la Ovidiu.

Cred ca e mai simplu sa-i aratam lui Viorel ca nu are dreptate decat sa ne pierdem in vorbe.

Parerea mea...

• Upvote 7

Daca nu aveti copii ,macar luati-vă un animaluț ,ceva , să nu vă mai simțiți așa singuri... <):)

PS Apoi in serile astea lungi si reci si umede merge eventual un mic si-un spriț ,acu vine intalnirea si nu aveti antrenament.

• Upvote 6

In postul 3029 este o disputa directa cu un moderator, lucru usor neconform in consonanta cu regulamentul in vigoare. Tocmai de aceea un PM catre admini ar avea posibil o rezolvare multumitoare.

Despre morfoza in moderator, orice petent isi incheie o cerere, plangere cu o propunere de rezolutie. Aduci la cunostiinta ceva si ceri ceva. Simpla mentiune a unei incalcari de drepturi nu atrage dupa sine si o rezolutie in sensul dorit de reclamant(care este neclar si neconcret).

Bogdane, de trei ani si ceva, de cand sunt membru al forumului, am apasat butonul ala de doua ori. Ambele cazuri au fost ieri.

- Prima data ca sa formalizam intr-un fel reclamatia noastra cu privire la jignirile lui Viorel. Se pare ca fara asta, moderatorii aflati pe topic, nu puteau lua nici o masura, erau legati de maini. Nu am cerut acolo o sanctiune, pentru ca exista o prevedere in Regulament care imi interzice sa ma transform in moderator. Asa ca am lasat la aprecierea lor acest lucru, acum ca rezultatul a fost hilar e alta discutie.

- A doua oara cu privire la moderatorul Mac. E drept ca nu am cerut sanctiuni, dar nici nu cred ca, cel putin in faza asta, e nevoie de asa ceva. Am cerut doar o "traducere" a frazei cu pricina. E posibil ca Mac sa fi fost bine intentionat si daca explicatia lui este viabila, totul se opreste acolo.

Consider ca te apropii foarte mult de realitate prin postul de mai sus.

Daca inteleg bine si nu m-am sclerozat complet, Viorel era iritat si vexat de atitudine de la fata locului si ulterioara in postari, ale unor persoane care il acuzau de diverse nereusite pe Marian, in loc sa-l sprijine si sustina nemijlocit in situatiile mentionate. ERra o admonestare publica a miticismului clasic si nu o injosire a unor localnici pe criterii de distributie geografica.

Dar poate inteleg eu altceva.

• Upvote 1

Ai inteles perfect.

Personal sunt de aceeasi parere cu Viorel cu privire la tratamentul de care s-a "bucurat" Marian. Sunt insa in total dezacord cu modul in care a facut-o.

Nu cred că am folosit termenul de incapabili dar sigur am spus că mi se pare de toată jena că în București nu sunt cluburi private și nu sunt concursuri.

Am spus că nu este nimeni în stare să facă un club privat de ciclism și uite că Dan Sârdan a făcut NoMad Merida. Am spus că nu sunt concursuri și există deja 5-6 evenimente. Am spus că nu există o mișcare organizată dar uite că au apărut acțiunile optar.ro. Mă bucur că m-am înșelat.

Mi se pare de bun simț atitudinea lui ombun.

• Upvote 1

Să văd dacă am înțeles.

Obiectivul urmărit de fiecare de aici este să vină cineva și să îi dea dreptate, cu alte cuvinte să se alinieze moderatorii și să-i dea un pupic în fund ego-ului personal. Însă nimeni nu vede și paiele și rahatul puse pe foc de propriul ego; treaba asta ar trebui trecută cu vederea, nu?

E o așteptare normală ca moderatorii să se autosesizeze și să reacționeze, în condițiile în care și-ar ocupa 100% din timp, în 3 schimburi pe zi, ca să umble cu mătura și fărașul făcând curat după unul și altul. Ori, așa ceva nu este posibil sau realist în condițiile de contribuție voluntară. Au și oamenii ăia o viață la care nu vor renunța doar fiindcă unii vor să se certe pe forum. În plus, și voi, membrii forumului, aveți o responsabilitate de automoderare; ar fi cazul să nu vă mai ascundeți pe după deget și să vă faceți că nu există.

Putem face ca toată activitatea forumului să fie validată de moderatori, e o setare pentru asta. Practic, tot ceea ce se postează se pune într-o coadă de așteptare pentru editare/aprobare și, atunci când moderatorii apucă să se uite pe acolo, încep să apară din posturi pe forum. Dar ceva îmi spune că nu v-ar conveni.

Ceea ce văd, însă, este că FIECARE dintre cei scandalizați ați fost la punctul de a ALEGE între 1) a RAPORTA un post pentru ca moderatorii să acționeze, și 2) a RĂSPUNDE la post, cu înțepături sau mai rău. Cu toată părerea de rău, însă prin alegerea voastră de a NU raporta un post, nu mai aveți cum fi nemulțumiți de faptul că moderatorii n-au reacționat.

Și încă ceva: decizia finală este a moderatorilor și adminilor. Tot ceea ce puteți face e să sugerați anumite acțiuni, care vor fi sau nu vor fi luate în considerare, și nu să cereți o acțiune care să fie executată orbește.

Îmi pare rău că ieri nu mi-am consumat 10 minute ca să împart ban-uri temporare în stânga și-n dreapta, fără număr, până la calmarea spiritelor. Așa, niște alți zeci de oameni și-au consumat mult mai mult timp citind această poveste fără de sfârșit și perpetuînd-o. Inclusiv io, care acum sunt în întârziere la dentist. Pentru ce? Pentru niște ego-uri presupuse mature dar doritoare de atenție. Rușinică.

• Upvote 1

Puterfixer, cu tot respectul, dar bati campii.

Nu ai inteles nimic din ce s-a discutat aici.

Nimeni nu v-a cerut sa fiti tot timpul si peste tot, desi un pic de bunavointa ar fi fost necesara. Repet pentru ultima oara, ca incepe sa ma doara capul, au fost PATRU moderatori pe topic si nu au luat nici o masura, cu alte cuvinte nu s-au AUTOSESIZAT, desi macar din bun simt puteau sa o faca. Ca sa il protejati pe Viorel, ati ales insa, sa recurgeti la scuza asta penibila, "nu a apasat nimeni report, deci nimeni nu se simte jignit". Dar va intreb pe voi moderatorii, voi chiar nu va simtiti jigniti cand unu vine si va calca in picioare comunitatea ?

A doua parte a discutiei s-a axat pe "rasplata" primita de Viorel. Da am zis bine rasplata, pentru ca numai asa poate fi numit acel "warn", in conditiile in care altii(inclusiv eu) au primit acelasi lucru doar pentru un "offtopic".

Acum desigur... imparte cu "ban" in stanga si dreapta. Cel care jigneste ia "warn", iar cei jigniti, pentru indignarea lor, iau "ban".

... si cu asta, basta.

Imi rezerv pentru viitorul apropiat un drept la replica, la afirmatiile lui Mac, cum a nu as avea coloana vertebrala. Am inteles exact ce spunea, dar pentru ca era total offtopic, am crezut ca nu inteleg bine si asteptam o lamurire. Nu a venit... probabil ca pentru asta trebuie ceva coloana.

• Upvote 4

Nu. Nu a venit pt că trebuie Timp.

Nu stau să caut și să sap prin măruntaiele forumului.

Dar dacă nu mă lasă memoria, ai plecat de pe acest forum la un moment dat. Nu știu exact de ce, nu m-a interesat la vremea respectivă. Te-ai mutat dincolo, pe forumul cicilsmamatori - forum pe care nu l-am mai accesat de la un moment dat din cauza nivelului de jos la care erau discuțille. (Mint, l-am mai accesat cam o dată la 2 luni pt că el s-a transformat într-un bazar și cum aici marketplaceul e destul de restrictiv mai aveam o șansă să mai găsesc câteceva)

Acolo, după ceva timp ai fost promovat ca moderator. Am observat mai apoi bălăcăreli generale, certuri ca la ușa cortului - în unele erai și tu implicat, etc.

Și apoi "retrogradare" (pe care , sincer, mi-o doresc și eu pt că mă umple de scârbă ce se petrece în ultima vreme. Pot justifica, dar nu este locul aici).

După care ai revenit aici.

Eu asta numesc lipsă de coloană vertebrală. Dacă ai ales să "scuipi" undeva, nu te întorci.

Și mai sunt cazuri similare.

Te rog să mă corectezi dacă e vreun neadevăr în ceea ce am zis mai sus.

• Upvote 2

Avand in vedere ca moderatorii sacrifica timp si energie pentru a mentine forumul asta in stare buna, mi se pare foarte importanta regula asta:

II. Nu provocaţi moderatorii sau administratorii în mod deliberat. Mesajele care au ca scop crearea de conflicte între utilizatori şi moderatori vor fi şterse, iar autorii vor fi sancţionaţi.

Nu răspundeţi la provocări. Raspunsurile agresive la mesajele jignitoare sunt sancţionabile.

Un moderator care e tratat cu respect va fi de 3 ori mai impaciuitor si va face o treaba de 7 ori mai buna.

Cum va permiteti sa ziceti ca moderatorii sunt manjiti de bani si modereaza pe interese? Cum sa trimiteti mesaje private cu formulari "esti un putoi pe langa mine".

Nu va e rusine stimabililor? Ti-ai cerut scuze thor pentru acuzele tale murdare pana in momentul de fata?

Mai mult respect intre noi si mai mult respect fata de moderatori si poate intrun an sau doi se va putea compara gradul de civilizatie de pe ciclism.ro cu cel de pe forumuri ca mtbr. Faptul ca avem in comun bicicleta face o selectie peste oameni, iar procentul celor cu bun simt e mai mare decat in alte comunitati.

Mda este exact cum am presupus si total offtopic vis-s-vis de subiectul in discutie...

Deci, drept la replica !

Da Mac, trebuie sa te corectez, pentru ca afirmatiile tale sunt false aproape in toatlitate.

O sa ma limitez insa, doar la ce priveste acest forum, intrucat "discutiile si disputele" mele dincolo nu sunt relevante aici.

NU am plecat NICIODATA de pe acest forum, nici declarativ si nici formal. Tot ce am facut a fost sa frecventez SI forumul celalalt. Tot ce am facut pe forumul ala a fost o incercare de apropiere(macar pe sosea, daca online nu se putea), intre ei si cei e aici. Ma refer in special la bucuresteni. Cine ma cunoaste, stie ca asa a fost, iar daca am reusit(reusim si acum) sa facem ture impreuna, m-i se datoreaza aproape exclusiv. Asta pentru ca eu am considerat ca, oricat de bun este un forum sau altul, scopul nostru este iesirea pe bicilete.

E drept ca unii nu au vazut cu ochi buni asta, de aici si dizgratia in care am intrat acolo, dar asta e o alta discutie.

In concluzie nu m-am intors, pentru ca nu aveam unde, de fapt nici nu plecasem. Am fost in paralel pe ambele. Toate turele pe care le planuiam cu prietenii la terasa, le anuntam si aici si acolo. Nu am iesit de pe forumul asta nici macar o zi.

In mod normal ar trebui sa iti cer sa aduci dovezi in sprijinul afirmatiilor tale. Nu o fac, pentru ca nu imi pasa. Cine ma cunoaste, stie care este adevarul si pentru mine e suficient.

Nu iti solicit nici macar scuze, sa fi sanatos.

• Upvote 6

Thor, am inteles perfect, dar ma tem ca tu nu ai inteles deloc ca ofeream un moment de pauza si introspectie personala fara penalizari. Insa tu l-ai ratat si ai continuat, pentru a patra oara dupa propriile-ti spuse, sa contesti decizia moderatorilor de a interveni sau nu, unde si in ce mod. Iar asta, stimabile, nu e tolerata in regulament si nici de rabdarea mea. Sper ca pe timp de iarna mai ai si alte hobby-uri in afara acestui forum, care sa-ti indulceasca timpul pana cand iti expira concediul aici.

Nimeni nu v-a cerut sa fiti tot timpul si peste tot, desi un pic de bunavointa ar fi fost necesara. Repet pentru ultima oara, ca incepe sa ma doara capul, au fost PATRU moderatori pe topic si nu au luat nici o masura, cu alte cuvinte nu s-au AUTOSESIZAT, desi macar din bun simt puteau sa o faca. Ca sa il protejati pe Viorel, ati ales insa, sa recurgeti la scuza asta penibila, "nu a apasat nimeni report, deci nimeni nu se simte jignit". Dar va intreb pe voi moderatorii, voi chiar nu va simtiti jigniti cand unu vine si va calca in picioare comunitatea ?

Deja discutia e redundanta. Trebuie sa accepti ideea ca patru persoane s-au autosesizat si au considerat ca nu e nevoie sa liciteze peste masura de atentionare publica luata de primul moderator, asta insemnand in acelasi timp ca interpretarea lor a fost ca nu e vorba de o jignire grava. Trebuie sa accepti si ideea ca acei moderatori care nu erau la curent cu evolutia topicului nu puteau fi sesizati decat prin butonul de report. Putem accepta ca exista oameni pentru care singura explicatie ca asa ceva este posibil numai pe considerente de motivatii financiare sau amicitie, dar nu suntem obligati sa ne si insusim etichetarile puse de tine in mod repetitiv, ca toleram jignirea unei comunitati de dragul afacerilor si relatiilor.

Aici e și problema, unii confundă „moderatorii n-au acționat” cu „moderatorii n-au acționat DUPĂ CUM VREAU EU”.

Acum ce mai ramne, sa va laudati intre voi pt. treaba buna pe care ati facut-o?

Lasati-o balta. Ati fost pasivi.

• Upvote 9

Aici e și problema, unii confundă „moderatorii n-au acționat” cu „moderatorii n-au acționat DUPĂ CUM VREAU EU”.

Strict referitor la cele zise mai sus si tinand cont de context (4 dintre moderatori au observat ce se intampla), autosesizarea nu e o "razgaiala" a unui membru ci tine de "legiuitori" . In trecut, cand pe topicurile initiate de Claudiu Moga apareau mai mereu atacuri, moderatorii se autosesizau.

Era clar ca daca vine unul si incepe sa arunce cu tot felul de "complimente" la adresa unei comunitati, vor aparea conflicte si daca masurile luate constau intr-un warn tinand cont de limbajul utilizat, nu e de mirare ca au aparut aceste discutii. Alti membrii au luat ban pt lucruri mai minore de atat.

On topic: in cadrul rubricii Cicloturism, e posibila eliminarea limitarii numarului de plusuri ce pot fi acordate?

• Upvote 5

Guest
This topic is now closed to further replies.