Recommended Posts

Acum chiar sunt nemultumit.

Am primit warn.

Motivul:

"Nu provocaţi moderatorii sau administratorii în mod deliberat. Mesajele care au ca scop crearea de conflicte între utilizatori şi moderatori vor fi şterse, iar autorii vor fi sancţionaţi.

Nu răspundeţi la provocări. Rraspunsurile agresive la mesajele jignitoare sunt sancţionabile!"

Drysna, uita-te si tu la punctele de reputatie care s-au dat userilor care au sustinut ca am fost jigniti si ca voi moderatorii n-ati luat deciziile cele mai bune. Compara-le cu cele care s-au dat moderatorilor si o sa-ti dai seama ca sunt mult mai multi cei care impartasim aceeasi parere, si dupa aia ia decizii. Nu cred ca meritam warnul. dar asta este. Esti si tu moderator...

Ai puterea si nu stii ce sa faci cu ea.

• Upvote 9

Acum chiar sunt nemultumit.

Am primit warn.

Motivul:

"Nu provocaţi moderatorii sau administratorii în mod deliberat. Mesajele care au ca scop crearea de conflicte între utilizatori şi moderatori vor fi şterse, iar autorii vor fi sancţionaţi.

Nu răspundeţi la provocări. Rraspunsurile agresive la mesajele jignitoare sunt sancţionabile!"

Până aici te încadrezi în topic, dar...

Drysna, uita-te si tu la punctele de reputatie care s-au dat userilor care au sustinut ca am fost jigniti si ca voi moderatorii n-ati luat deciziile cele mai bune. Compara-le cu cele care s-au dat moderatorilor si o sa-ti dai seama ca sunt mult mai multi cei care impartasim aceeasi parere, si dupa aia ia decizii. Nu cred ca meritam warnul. dar asta este. Esti si tu moderator...

Ai puterea si nu stii ce sa faci cu ea.

...partea asta trebuia să-i trimiţi pe privat. Topicul acesta îi locul unde îţi exprimi nemulţumirile legate moderare, administrare... nu pentru a se lua la trânte unul cu altul.

Cu alte cuvinte, după prima parte mai trebuia să scrii ceva de genul:

"Vă rog să verificaţi acţiunile moderatorului Drysna deoarece eu le consider..."

nu să-i ceri lui socoteală.

Sper că acuma s-a înţeles, iar dacă mai există ceva neclarităţi în această privinţă, ziceţi şi încercăm să le lămurim.

• Upvote 1

Ce va mai place sa tulburati apa... Sa facut atat gargara de la un simplu post ca mi-a luat 10 minute sa-mi dau seama unde a inceput si cum sa /sau nu sa sfarsit.

Nemultumirea mea este ca, ori ma uit pe forum, ori ma uit la TV, vad cam acelasi lucru: scandal.

Daca si intr-o comunitate relativ mica e asa o atmosfera, ce pretentii sa mai avem la o scara mai mare?

• Upvote 5

Păi e o țară și o societate eminamente bolnavă. De ce n-ar fi - la o scară mai mică - și-un biet forum?

Vezi, e cestie de perspectivă: tu ai pus întrebarea dintr-un sens (mic spre mare).

Eeee, ahaaa, io zic ceva invers (ca să-l citez pe inegalabilul Toma Caragiu - în sceneta cu icoane pe sticlă).

De la mare la mic.

maximcatalin, din păcate nu corul de aplaudaci decide dacă ai sau nu nevoie de o pauză. Vrei să-i ții locul lui thor, mi se pare cinstit să primești aceeași penalizare.

Mai dorește cineva să continue flame-ul/trolling-ul? Ziceți repede, că nu-mi place să caut prin meniuri opțiunea de suspendare o dată la câteva ore, mai grupați-vă și voi un pic. Haideți, știți care sunteți ăștia de v-ați găsit vocea și curajul când a fost vorba de scandal în haită...

Heinz, nu știu să fie vreo limitare posibilă la nivel de secțiune/subsecțiune a forumului, ci parcă doar la câte plusuri poate da un user pe zi. Reputația nu se bazează pe un sistem foarte complicat, și nici nu trebuie luată prea mult în serios. Da' mă uit.

Multumesc pentru raspuns @Puterfixer. Am intrebat caci sunt unele ture foarte interesante la rubrica respectiva si nu mereu prefer sa comentez ci apreciez acordand acele plusuri.

Păi e o țară și o societate eminamente bolnavă. De ce n-ar fi - la o scară mai mică - și-un biet forum?`

[-X :) ai grija cu generalizarea asta ca acus se sesizeaza vreun sensibil care se simte jignit ca l-ai facut bolnav cand el e sanatos tun 8-) si o luam de la capat.

• Upvote 4

Pii de ce să am grijă? Nu s-a dovedit deja în această instanță cam ce fel de uom sunt? :)

Conștiința mea civică și morală e neîmpăcată...

• Upvote 1

Noi cu picioarele stam bine ...Cu capul,... mai avem de antrenat.

• Upvote 3

Pentru cei care au impresia ca forumul e democratie si ca sistemul opresiv le ingradeste libertatile:

• Upvote 1

maximcatalin, din păcate nu corul de aplaudaci decide dacă ai sau nu nevoie de o pauză. Vrei să-i ții locul lui thor, mi se pare cinstit să primești aceeași penalizare.

Mai dorește cineva să continue flame-ul/trolling-ul? Ziceți repede, că nu-mi place să caut prin meniuri opțiunea de suspendare o dată la câteva ore, mai grupați-vă și voi un pic. Haideți, știți care sunteți ăștia de v-ați găsit vocea și curajul când a fost vorba de scandal în haită...

As dori sa raportez acest post, si totodata ii solicit lui Ovidiu sa ridice sanctiunile userilor Thor si maximcatalin, nefiind decat niste reactii de exces de zel ale lui puterfixer!

Acest mesaj al lui puterfixer este unul provocator, sfidator si deranjant pentru comunitatea forumului!

Ori nu poti sa ai asemenea exprimari, cand tu, puterfixer, il sanctionezi pe maximcatalin pentru un lucru pe care-l faci tu insuti, ca admin!

Daca tu crezi ca ai drepturi absolute pe acest forum, afla ca te inseli, forumul asta nu e al tau, este al userilor (dupa cum spunea chiar Ovidiu)!

Asa ca nu poti cere userilor sa respecte un regulament, daca tu ca admin il incalci!

Maximcatalin si-a exprimat nemultumirea, nu a provocat...cel mult putea fi doar atentionat!

Cat priveste userul Thor...acesta in momentul cand a fost sanctionat, se afla intr-un dialog lamuritor cu Mac, la un moment dat chiar cu Ovidiu si cu MBZ...

Daca s-a acceptat dialogul, nu poti proceda asa cum a facut-o puterfixer, adica sa dialoghezi cu userul, apoi, cand nu-ti mai convine sau vezi ca te pune in incurcatura, sa-i dai ban, fiindca indrazneste sa nu-ti dea tie dreptate...

Puterfixer, la modul cum ai procedat tu, se poate spune ca i-ai intins o capcana, ai acceptat dialogul ca sa ai mai tarziu motive sa-l sanctionezi...cu toate ca asa zisele motive invocate de tine, n-au niciun suport!

Dupa parerea mea, este o manevra dezgustatoare, care te descalifica in ochii forumistilor!

Sper ca Ovidiu sa dea dovada de obiectivism, sa ridice aceste sanctiuni injuste si sa termine odata tot balciul!

• Upvote 5

Sorine, de-abia s-a stins focul, hai sa nu-l mai aprindem din nou!

• Upvote 1

Sorine, de-abia s-a stins focul, hai sa nu-l mai aprindem din nou!

Razvane, nu vreau sa reaprind nimic, vreau sa fie reparate nedreptatile...sa fie ridicate sanctiunile alea gratuite!

Si sper ca Viorel, in ceasul al doisprezecelea sa aibe taria de caracter sa-si ceara scuze public pe forum fata de toti bucurestenii pe care i-a jignit...

• Upvote 5

irriducibil e doar al treilea din grupul coordonat de atac al moderatorilor de pe topicul celălalt, și al treilea dintre acei „aplaudaci” care își dau reciproc reputație ca să se laude cu ea. Și care, în ciuda solicitării explicite de a opri complet acest scandal, continuă să provoace moderatorii sau adminii. Măcar apreciez faptul că are curaj până la capăt și nu se ascunde, așa cum fac ceilalți câțiva. Dar asta nu-l absolvă de consecințele contestării acțiunilor moderatorilor și adminilor.

Repet cererea directă de a înceta continuarea atacurilor la adresa moderatorilor, și voi penaliza în mod egal pe oricine continuă să încalce această cerință.

• Upvote 1

Eu cred ca daca marea masa a nemultumitilor si-ar fi vazut de viata lor nu trebuia sa o faci pe avocatul lor acum.

Insa daca apesi prea tare pe acceleratie mi-e teama si ptr tine...

Ma rog eu stiu bancul altfel si mai frumos dar asa l-am gasit si copiat de pe net:

,,Un individ beat mort se urcă în autobuz şi când văzu că toate locurile sunt ocupate, începu să răcnească:

- Toţi ăia din partea dreaptă sunteţi nişte curvari, iar cei de pe partea stângă sunteţi nişte impotenţi!

- Domnule, se indignă un călător care stătea pe un scaun din partea dreaptă a autobuzului, eu nu mi-am înşelat niciodată soţia... cu îţi permiţi...

- Atunci... treci repede... la cei din partea stângă!''

Si sper ca Viorel, in ceasul al doisprezecelea sa aibe taria de caracter sa-si ceara scuze public pe forum fata de toti bucurestenii pe care i-a jignit...

Pe mine nu m-a jignit.

Cat de des auziti : romanii sunt prosti, romanii sunt naspa, n-avem nicio sansa, pacat de tara asta ca-i locuita, etc... ?

Cei mai multi dintre cei care spun asta nu se identifica in acele cuvinte. Nici eu nu m-am identificat in ce a spus Viorel. De aceea cred ca e ceva disproportionat in ceea ce se intampla.

Si mai amuzant este ca cei mai multi va cunoasteti intre voi si inca mai discutati acest subiect.

• Upvote 1

Logica zice ca ombun are dreptate ,doar ca logica nu se aplica cand oamenii se plictisesc.

• Upvote 1

Nici lui Viorel nu i-o fi moale, da' asta va fi problema lui :D Subiectul marșului a fost doar ocazia bună de a se clarifica niște polițe mai vechi ale unora cu alții, de a mai face un pic de scandal, etc. Fiecare forum își are trollii lui, nimic nou sau spectaculos până aici. Doar că pe-ai noștri încă nu i-am banat definitiv fiindcă sunt și ei bicicliști ca noi ;)

Poate ca postarile acelor nemultumiti cu nemultumirile lor ar fi trebuit directionate pe "Topicul frustratilor/Loc de dat cu capul", pentru scopul in care a fost creat de ovidiu:

"La sugestia colegilor de forum si in urma analizei situatiei de pe mai multe topicuri am hotarat sa creez acest coltisor in care cei care au pitici pe creier pot face schimb de idei.

Pe acest topic pot fi purtate discutii intre doi membri care dupa o injectie cu testosteron nu mai gasesc butonul de PM si simt nevoia sa isi verse naduful ca sa vada lumea cat de inteligenti sunt ei.

Tot aici vor fi mutate posturile idioate de pe alte topicuri(ca sa nu para anumite persoane mai inteligente decat sunt dupa ce fac eu curatenie prin marlaniile aruncate de ele prin diferite locuri).

Posturile nu vor contine jigniri. In caz contrar ma apuca tremuriciul(si cand ma apuca pe mine tremuriciul nu e bine sa fi in jur)."

Si acolo ar fi putut continua discutia intre partile implicate in conflictul respectiv, si poate ca astfel s-ar fi evitat (sau nu) warnurile/banurile acordate.

Zic si io...

Alti membrii au luat ban pt lucruri mai minore de atat.

In aceeasi nota insa se poate spune si ca in alte situatii unii care au spus lucruri cam la fel de scandaloase au fost iertati, tocmai ca sa nu infierbantam climatul.

Cred ca azi e totusi joi si discutam inca niste replici de duminica de parca ar fi niste adevaruri cu caracter stiintific si merita analizate pe text in continuare. O fi Viorel un mare lider de opinie si odata ce spune ceva nimic nu mai poate fi adaugat, daca nu e ingropat virtual, viitorul oamenilor e compromis.

In aceeasi nota insa se poate spune si ca in alte situatii unii care au spus lucruri cam la fel de scandaloase au fost iertati, tocmai ca sa nu infierbantam climatul.

In opinia mea, e jalnic faptul ca au fost pusi pe tusha niste oameni doar pentru ca au adus niste argumente pertinente, pe care le-au sustinut pana la capat ( intr-o maniera decenta), iar cel care a "borat" anumite cuvinte, a primit doar un warn. In cel mai drastic caz, le dadeati ban la toti.

Ma limitez aici cu aceasta discutie, insa nu e in regula felul in care s-au solutionat lucrurile.

• Upvote 7

Cred ca e o situatie din care si echipa de moderare va avea de invatat. Probabil ne-am bazat prea mult pe faptul ca oamenii o sa inteleaga "de vorba buna", ceea ce n-a prea fost cazul. Moderarea e un arbitraj.

Citez aici un mare arbitru de fotbal, Lo Bello, care a afirmat : "Arbitrajul are un singur mare secret: decizia fulgerătoare! Nesiguranţa e mai păgubitoare decât o decizie greşit dictată în mod ferm. Chiar dacă ai greşit, nu mai ai voie să o întorci. Cum ai şovăit, jucătorii încep să mârâie, spectatorii incitaţi, le ţin isonul şi, gata, meciul s-a dat peste cap!"

Cred ca am vazut acelasi film cu totii si ne-a ajuns.

Se pare ca explicatiile filozofice uneori sunt o abordare gresita. Pe viitor, posturile care contin atitudini provocatoare vor fi sterse in secunda 2, iar autorul atentionat (sau cu dreptul de postare suspendat pe perioada limitata).

• Upvote 4

Momentan, asa cum spune baza de date a forumului, care nu minte, nu e prietena cu Viorel sau face parte din vreo gasca, nu are dusmanii sau orgolii personale, nici un user nu a primit BAN, adica sa fie transferat in grupul utiliziatorilor cu IDX .

Toti cei avertizati primesc un numar de puncte de avertisment (Puncte de amenda hahahaha ca Ariel 6 in PV emis de agentul Ivanciof Nicusor), iar daca aceste puncte sunt in numar de 10(asimilate unui comportament abuziv) acest nivel de avertizare suspenda automat dreptul de postare pe 7 zile.

Sper ca lumea este lamurita si incetati cu derapajele.

Sunt aplicate EXCLUSIV avertismente in acest moment.

Imi cer scuze ! Trebuie sa recunosc, o saptamana de stat pe afara, mi-a deschis ochii. Imi pare rau ca prin actiunile mele, am generat actiunea moderatorilor impotriva lui Viorel. Abia acum pot sa imi dau seama ce a fost in sufletul bietului om, acum dupa ce si eu am fost admonestat. E drept ca eu am luat ban 7 zile( in fond ii merit din moment ce sunt un ratat de bucurestean), dar si warn-ul trebuie sa insemne ceva.

...grupul coordonat de atac al moderatorilor de pe topicul celălalt, și al treilea dintre acei „aplaudaci” care își dau reciproc reputație ca să se laude cu ea. Și care, în ciuda solicitării explicite de a opri complet acest scandal, continuă să provoace moderatorii sau adminii.

Trebuie sa recunosc ca ai fler de detectiv, stimabile Puterfixer. Ai reusit tu sa descoperi sa sa demasti acest grup subversiv, care actioneaza in scopul obtinerii de puncte de reputatie. Acum sa stii ca, daca nu ar fi de plans, treaba asta ar fi hilara rau. In orice caz, ti-ai ratat cariera, detectiv trebuia sa te faci.

Ah... am spus "ratat"... dar nu-i nimic, pentru jigniri e doar de warn. Ban este pentru nemultumiti.

• Upvote 4

Guest
This topic is now closed to further replies.