Recommended Posts

Ovidiu,as dori sa stiu si eu de ce mi s-au inchis 2 topicuri?Ce motiv?Un argument adevarat.Pretul este cu mult mai mic decat la noi.1.la noi nu gasesti produsul in magazin, 2.in america este un dolar dar asa cum am mai zis nu trimite nimeni PT CA SUNTEM ROMANI si dee... ne facem rau unul altuia, si chiar daca ai trimit trebuie sa platesti vama 19% din valoare si ma rog nu are rost sa dau aici toate detaliile.Astept un MOTIV clar pt care mi-ai inchis topicurile.IN REGULAMENT nu zice nicaieri ce am voie sa vand si ce nu.scrie doar sa nu depasesc pretul oficial.eu nu lam depasit cu nici macar 0.(0)1 ron.Inca astept un PM de la Ovidiu.S-au vandut aproape toate bratarile intr-o seara.hai sa incheiem cearta asta,nu caut motiv sa ma cert cu lumea dar nu suport sa fiu luat la "misto"

Am specificat si pe topicul care a fost inchis(si sters de un moderator din greseala).

Scopul acelor bratari este unul nobil, adunarea de fonduri pentru cei bolnavi de cancer.

In consecinta:

1. Comercializarea lor la suprapret este nu numai de prost gust dar din punctul meu este imorala.

2. Calculele facute de tine nu ma impresioneaza si nici nu justifica pretul aproape triplu

3. Cei care cumpara sunt la fel de vinovati ca cel care vinde. Nu este nici o diferenta intre aia care se calca in picioare la biserica ca sa cumpere apa sfintita si voi (stiu ca o sa mi se urce in cap toti cei care au cumparat deja bratarile dar asta este parerea mea). Se pare ca natia asta nu a inteles ca un simbol nu se poate cumpara si nu poate fi purtat cu mandrie decat atunci cand este obtinut pe cai corecte.

Cu asta am inchis subiectul!

Exista asa ceva in regulament?Ca nu iti place tie ceva si trebuie sa inchizi?NU CRED.Nu comercializez la suprapret.NU SE GASESC LA NOI.Si daca tot le cumpar nu inseamna ca deja s-a dat un dolar la fundatie pe bratara?tipul care le-a luat nu a facut asa?S-a dus le-a luat si normal ca banii s-au dus la fundatie.este obtinut pe cai corecte.nu m-am dus sa dau in cap pt ele.deci,ma lasi sa vand bratarile in continoare sau nu?

sarsa, daca nu ma insel, Ovidiu a reactionat la faptul ca tu vinzi cuiva bratara respectiva pentru 7.5 RON iar pentru restul de persoane, 10 RON. De ce?

P.S. Scrie mai ingrijit, te rog :).

pt ca respectivul a cumparat 10.cumparati si voi 10 si cu atat vi le dau.sau veniti la mine acasa si vi le dau tot cu 7.5 ron.

Tot nu mi-ai raspuns concret la intrebare :). Mica reducere > iz de mica afacere. Asa pare la prima vedere.

Am spus ca subiectul este incheiat. Nu intelegi sau te faci ca nu intelegi?

1 Dolar = 3,18 RON

Orice suma adaugata la 3,18 face ca acea bratara sa devina un produs care este comercializat la suprapret.

Adaosul comercial sau costurile de transport pot fi adaugate de un COMERCIANT care se ocupa cu COMERCIALIZAREA de bratari livestrong. Nu exista asa ceva in consecinta ce faci tu se numeste bisnita

Cel caruia i-am dat bratara cu 7.5 ron este BASSO, care inainte sa fac comanda pe net, s-a oferit sa imi plateasca in avans dar nu am mai avut cum sa ne int.El a cumparat 10 bratari.7.5 ron este pretul cu care le-am luat.Se poate verifica acest lucru.V-am spus daca veniti sa le ridicati de la mine de acasa vi le dau tot cu atat (7.5 RON),dar cum cineva vrea sa ma int in carangasi apoi sa ma duc la liberty center sa fim seriosi.imi place sa merg pe bicicleta dar uneori am si altceva de facut.

P.S. Eu inca astept un raspuns de le Ovidiu concret prin care sa imi spuna ce am incalcat din regulament.

4. In cadrul sectiunii COMERT produsele scoase la vanzare NU se vand in sistem de licitatie! In acest sens fiecare produs scos la vanzare va avea OBLIGATORIU un pret. Nu se admite scoaterea unui produs la vanzare ce are drept pret "nu stiu cat ar face" sau "astept oferta voastra"! Dupa caz se precizeaza daca suma ceruta e negociabila sau nu! ATENTIE - pretul estimativ nu trebuie sa depaseasca pretul oficial!

Sa folosesc caractere mai mari sau sa iti trimit o pereche de ochelari?

sarsa, nu observi ca te contrazici putin? "nu se gasesc la noi", cine ia mai multe are "discount" 25%. eu zic ca deja ai facut mare valva si nu o sa ramai cu bratari nevandute, cred ca insisti prea mult ca esti victima.

Dragul meu, bratarile alea sunt facute cu un scop: de a ajuta niste oameni nevoiasi. Faptul ca tu ceri 2.5 RON in plus pentru faptul ca te plimbi pe bicicleta timp de 30 de minute (atata faci intre cele doua puncte) ca sa dai respectivele bratari nu este corect. E ca si cum ai spune ca Lance Armstrong isi trage 25% din pretul bratarii pentru ca viziteaza site-ul din doua in doua saptamani pentru a vedea cate bratari s-au vandut. Si totusi, cea mai simpla varianta este sa stabilesti un punct comun de intalnire si ai terminat balciul. Nu mai trebuie sa ceri 2.5 RONi si alte alea.

Si da, multi oameni de pe forumul asta cred in gesturi caritabile.

Ovidiu nu te-am jignit te rog frumos sa ai acelasi respect.Zimi pretul oficial din romania.Ok, inchei acum subiectul.nu mai vreau certuri si oameni care nu sunt corecti.Exista la sectiunea cumparari un thread "cumpar bratari livestrong" in care lumea se plangea ca nu are de unde sa ia si acum cand cineva a luat initiativa si a adus nu sunt lasat sa le vand pt ca vezi domne nu sunt la pretul care il vrea Ovidiu.Sa iti spun ceva NICIODATA nu o sa iei nimic nou la acelasi pret ca in state.Intervin o gramada de factori care daca nu ai avut deaface cu ei nu ai de unde sa stii. INCHEI SUBIECTUL.o sa mai pun un SINGUR anunt in sectiunea vanzari at cand imi vor veni daca mi se va inchide si acela, voi intelege clar corectitudinea.multumesc frumos tuturor, si Ovidiu, iarta-ma ca ti-am ocupat timpul si ti-am facut ceva nervi.o zi buna si spor la pedalat

Pune tu anuntul si o sa intelegi de ce ma urasc anumite persoane:D

Pretul in Romania, acum 4 ani cand am cumparat bratara mea de la magazinul NIKE din Mall-ul vechi(Bucuresti) era, surpriza, 1 DOLAR(la cursul zilei de atunci).

Ovidiu,am si spus nu mai vreau sa ma mai cert.Ca ai gasit bratara in mall foarte bine,spunene si nou unde ca sa mergem sa luam.Salut.

La un concurs de fond in Italia era o reprezentanta de la Live Strong care se ocupa de donatii pt fundatie.

Pretul unei bratari era de 1 Euro.

Am luat 20 pt a face cadou o parte si a le vinde cu 5 RON bucata pe celelalte doritorilor.

Pretul facut de mine ar fi fost ceva rotund stiind de cursul la vreo 4.3 RON/Euro si negandindu-ma o clipa ca as incalca vreun sens moral vanzandu-le cu 0.7 RON in plus. Auzind ca se gasesc la Nike in Buc. nu le-am mai adus.

Prima mea bratara am luat-o de pe Ebay.it si am dat 5 euro in total si cu asta am fost f. multumit pt ca am reusit sa mi-o procur.

Mi se pare aberant sa carotezi un om care le vinde cu 2.5 RON mai mult !

Pana la urma se gasesc sau nu la magazinul NIKE din Bucuresti ?!?

Nu cred ca se mai gasesc. Eu am cumparat acum 4 ani.

Faptul ca tu ai cumparat pe ebay o bratara cu 5 euro nu inseamna ca eu trebuie sa permit cuiva sa faca acelasi lucru pe ciclism.ro

Ebay a avut conflicte cu fundatia LA pentru ca permiteau comercializarea bratarilor la suprapret. Ele sunt comercializate si acum pentru ca EBAY este un site de licitatie online care cu asta se ocupa. Acolo nu e vorba de principii este vorba de comert.

ca sa nu o mai lungim mult. Sunt un sustinator al luptei impotriva cancerului. Am avut pe cineva in familie care a murit de cancer si cred ca toti cunoastem sau am cunoscut oameni care au aceasta boala.

Imi este egal faptul ca nu intelegeti, sau nu vreti sa intelegeti, logica care sta la baza deciziei de a interzice pe acest site comercializarea acestor bratari la mai mult de 1 dolar. Am precizat ca decizia este conform regulamentului si nu cred ca mai trebuie sa precizam ca sunt proprietarul acestui forum si eu fac regulile.

Florine, tu parca te ocupai cu ciclismul, nu cu off topicul, Sa inteleg ca intri in tabara celor care apreciaza faptul ca

discutiile gen OTV au mare audienta si asta conteaza

Ovidiu daca tie nu ti pare normal ce face Sarsa, adu tu cu 1 dolar si da-le tot cu 1 dolar.. sa vedem iti convine

P.S. nu cred ca e o tragedie asa mare sa dai 7,5 ron pe o bratara..

va rog frumos sa incheiem subicetul si gata.Ovidiu are intotdeauna dreptate si gata.multumesc tuturor celor care sunt de acord cu mine.spor la pedalat si hai sa nu ne mai certam...macar intre noi biciclistii

Eu cred ca cine vrea sa doneze bani pentru un scop nobil poate sa o faca punand banii intr-un cont , si nu sa cumpere o bratara prin care nu face altceva decat sa arate ca a donat niste bani si e cool , si poate nici nu crede in acea cauza dar are bratara.Adevaratii donatori nu-dau numele si nici nu poarta insemne.Parerea mea.

hai ca numai astfel de etichete mai lipseau pe aici sa fie puse. Poate ca mai sunt si unii care cumpara astfel de suveniruri si pentru colectie nu sa se faleasca cu ele.

Ovidiu, din moment ce aceste bratari nu se gasesc la vanzare in Romania este absolut normal ca ele sa coste mai mult (cu doar 2,5 RON :eek:) dintr-un motiv pur logistic.

Sa spunem ca aceste bratari se gasesc doar in Bucuresti la 1 dolar, eu care sunt din Iasi cum le pot avea EXACT la acelasi pret ?

Daca ar fi costat 3,4,5 euro atunci intr-adevar ar fi fost bisnita.

Nu vad cu ce sunt off-topic in aceasta discutie :confused:

Dragi tovarasi si prieteni.

Pe acest forum bratarile cu pricina se pot vinde la pretul de un dolar la curs BNR. Punct.

Daca pretul de vanzare depaseste un dolar atunci nu se pot vinde prin acest forum. Iar punct!

Exista alte siteuri de comert online unde se pot posta anunturile de vanzare. Din nou punct.

Se inchide discutia despre bratari. Iarasi punct. Se mai deschide doar daca se vand la cel mult cursul de casa schimb / dolar. PUNCT

eu zic s-o terminati odata cu bratarile astea.punct.

ce naiba, ar trebuii sa fim uniti nu sa sarim unu in cap la celalalt pentru niste bratari amarate.iarasi punct.

apropo mbz, n-ai haz deloc cu acele puncte.

Mda,va multumesc pt suspendarea contului.La cat mai multe Ovidiu daca asta te face sa te simti mai bine.Sa ai parte numai de bucurii in viata.Este ultimul mesaj pe care ti-l transmit.

Daca toata lumea ar fi asa sincer,nu am ajunge nicaieri.Daca noi,biciclistii,nu suntem uniti,ne certam si aratam ca unii din noi sunt mai "destepti" decat altii,mai bine ne lasam toti de sportul si de pasiunea asta si gata.Sincer,de cand sunt biciclist m-am schimbat total si dau si fac tot ce pot ca sa promovez bicicleta.Plimbari,marsuri tot ce poate acolo sunt.Sunt foarte dezamagit de atitudinea voastra.Ma asteptam sa gasesc un grup unit un grup care sa sara in ajutor pt un coleg dar m-am inselat.Intr-adevar sunt unii poate care au aceste calitati si cu care am schimbat 2,3 fraze cum este domnul Trevizes,de la care am luat o casca si pe care il respect foarte mult pt tot ce face.Va salut pe toti,ma inchin in fata dumneavoastra,aveti tot respectul meu.Spor la pedalat

Nu vreau sa par administratorul rau, dar stiai ca nu ai voie cu clone pe forum? :D Vrei sa vorbesti cu Ovidiu, exista un mail, un formular de contact, se poate utiliza.

In al doilea rand, nu ai cum sa faci fericita toata lumea. Si asta este valabil oriunde in lume. Daca 90% sunt multumiti, 10% nu vor fi pentru ca supa e putin mai rece si tot asa. Pana la urma suntem o mana de oameni care avem grija de site+forum si nu putem sa fim pe placul tuturor.

Daca toata lumea ar fi asa sincer,nu am ajunge nicaieri.Daca noi,biciclistii,nu suntem uniti,ne certam si aratam ca unii din noi sunt mai "destepti" decat altii,mai bine ne lasam toti de sportul si de pasiunea asta si gata.

Nu vreau sa te dezamagesc, dar asta este pur utopie. Nicio societate din lumea asta (nici macar maimutele sau furnicile) nu este perfecta, toate au parte de certuri, discutii etc. De fapt, asta este una din caile progresului.

Nu e nevoie sa te inchini, o strangere de mana este suficienta. Si tu sa ai parte de bucurii in viata.

Guest
This topic is now closed to further replies.