Recommended Posts

Am apasat, si poza se mareste pana la dimensiunile unui pachet de tigari.

Sa fie din cauza monitorului sau a rezolutiei?

Nu da click pe poza, da click pe textul "supersize"

Verificati si optiunea din dreapta "product options".

Acolo puteti sa utilizati butonul "SOLD" in momentul in care produsul a fost vandut.

salutare,

cred ca la "planificator ture pt bucuresteni" se deviaza intr-o discutie de cafenea cu mersul pe bicicleta noaptea etc.

poate un moderator arunca o privire sa vada daca totul este ok.

p.s. felicitari pt noul format - "bazar"

Joe, cei care nu isi completeaza locatia nu au dreptul nici de a posta.

Eu unul am vazut cu zecile cazurile in care pot posta userii care nu au completata locatia:

Doar un ex.(sunt sigur ca mai exista multe altele): http://www.ciclism.ro/forums/f30/vand-bike-chopper-unicat-romania-5091/ - user anonim

Altul: http://www.ciclism.ro/forums/f30/vand-doua-citybike-4953/ user: Precob Cosmin

Sau ca locatie(user Le_Cube): "In saua bicicletei"( http://www.ciclism.ro/forums/f30/vand-mountainbike-facut-pentru-downhill-pe-bucati-de-catre-mine-5288/ )

Legat de partea cu:

Anunturile fara poza sau fara pret vor fi sterse instant.

asta presupune ca ar trebui citite absolut toate anunturile din Bazar, pe cand ar fi fost mai simplu ca poza+pret sa fie in 2 campuri obligatorii, fara de care sa nu se poata posta anuntul.

Le-am scos la toti 3 locatia si vor fi obligati sa o introduca la urmatoarea vizita.

Da, pretul este acum un camp obligatoriu.

Pozele nu, deoarece ar cere asaceva si la anunturile de tip "Cumpar".

Dar ne vom stradui sa citim cat mai multe anunturi si sa le stergem pe cele incomplete.

Am completat locatia, desi nu e fixa, in fine am vazut ca exista un user foarte deranjat de asta. Nu reusesc sa-mi amintesc ce am vrut sa vand astfel incat sa fiu de negasit si sa induc lumea in eroare sau nelamuriri. "Is" este un oras sau initialele auto pentru un judet intreg? Oricum, "in saua bicicletei" este un loc foarte exact, cu o precizie la centimetru, nu e nici pe ghidon, nici pe portbagaj si nici pe langa.

Sectiunea de comert (bazar pentru puristi) era bine asa cum era; i-a lipsit mai degraba moderarea decat bunul simt al postatorilor chiar daca sunt vreo 15-20 abonati doar la "comert".

Pe bisnitari e simplu sa-i sufli afara: 20% la comert doar daca au 80% pe alte arii ale forumului. 1 la 5.

1-Sa zicem ca sunt nou si spun doar tampenii ca sa imi fac numarul de posturi. Deja nu mai e grija moderatorilor fiindca ma iau la masaj pasionatii; moderatorul intervine cand si daca am pielea prea groasa si atunci imi da pauza (aici ar fi fain sa nu aplice bife pe grila amici-nesuferiti dar asta e alta poveste).

Cu ocazia asta (1 la 5 posturi) dispar toate anunturile cu "vand avione harrier, 1 leu bucata". Cineva suficient de rabdator sa citeasca/raspunde intr-un thread specializat poate fi/deveni un vanzator avizat.

2-Sa zicem ca sunt vechi si n-am nevoie de posturi anterioare, am "vorbit" destul pe forum, lumea ma cunoste. Am in debara si ma incurca un capacel de ventil. L-as da pe gratis dar e criza, eu ma supun ei asa ca-l vand. Cum fac?

3-Sa zicem ca m-a lasat bunicul cu o bicicleta in pivnita si eu vreau sa pun butoiul de varza in locul ei. vand bicicleta pe orice.ro, citesc pe ciclism.ro si intru iar in povestea asta cu vandutul.

4-Sa zicem ca cel mai bine e sa nu vindem si sa nu cumparam nimic de aici. Doar asa as putea sa nu mai imi termin cursiera.

Popezule...tu vorbesti ca sa te afli in treaba?

Cu ce te deranjeaza noua sectiune pentru comert? Este un modul special gandit pentru asa ceva, permite postarea clara a anuntului, este separata de forum.

Tu ai bagat o insiruire de povesti fara noima. Studiaza problema si pe urma discutam.

Pupazule, esti un fenomen, ramii un fenomen :))

Cu toata sansa de a fi vazut un om rau, rau, rau de tot. Cine vrea forum cu sectiuni de vanzari/cumparari unde cand da New Posts, 90% din linii reprezinta vand/cumpar sa isi cumpere. Domeniul si hostingul costa vreo 250 RON iar ca forum se poate utiliza phpBB.

Exemplu (ce inteleg prin acei 90% si ceea ce a fost pe ciclism.ro pana acum)

Vand bicicleta 1

Vand bicicleta 2

Vand bicicleta 3

Vand bicicleta 4

Cumpar roti

Vand bicicleta 5

Vand bicicleta 6

Turul Frantei 2009

Vand bicicleta 7

Vand bicicleta 8

Vand bicicleta 9

2. E forum de ciclism, nu bazar.

Si popez, nu am nimic cu tine :-S.

Un purist.

Popezule ,duminica sa te recunosc dupa halba plina si brumata ....

Popezule...

Tu ai bagat o insiruire de povesti fara noima. Studiaza problema si pe urma discutam.

Am gresit; cand am accesat prima data bazarul nu am vazut sectiuni separate pentru biciclete, componente etc si m-am gandit ca ati revenit la forma de demult unde erau toate amestecate. De aici post-ul meu prea grabit la "nemultumiri".

Sunt de acord cu mutarea comertului la bazar, e o treaba buna. Pe mine ma mai ia gura pe dinainte dar asa sunt eu, vitezist. Cand o iau la vale nu ma mai prind.:">

Asa l-am impacat si pe creizi :)

Popezule ,duminica sa te recunosc dupa halba plina si brumata ....

Dupa cum se arata vremea tre sa avem grija doar sa fie pline cu coniac :-S, bruma vom avea.

Unde le golim?:)/

Per Page: 24

Daca ar fi 100, s-ar incarca pagina mai greu?

Evident. In loc de a trage din baza de date cele 24 de anunturi, ar trage de 4 ori mai multe.

Poza de prezentare/anunt este in format mic: 100px × 75px = 2.61Kb

Textul de descriere/anunt = 0.25Kb

24 de anunturi/pagina = 24*(2.61+0.25)Kb = 68.64Kb(asa cum setat maximul acum);

96 de anunturi/pagina = 68.64Kb * 4 = 274.56Kb > asta-i valoarea APROXIMATIVA, pe care fiecare user(care a setat 96 anunturi/pagina), ar extrage-o din baza de date!

Ti se pare mai logic sa dai scroll pe o pagina cu 96 de anunturi decat sa dai next si sa vezi o alta pagina cu 24 de anunturi? Mie nu!

Mie de exemplu da. Am rotita de scroll la mouse si mi-e mult mai lejer decat sa click click. Probabil procesez si textul rapid, sau nu stiu, dar pe ebay, okazii, etc. aleg optiunea cu cele mai multe anunturi pe pagina.

Si eu sunt fericitul posesor al unui mouse cu scroll, deci deja suntem doi care avem asa ceva!

Cand dai Ctrl+F pe o pagina cu 100 de anunturi, mai usor gasesti de ex. cuvantul "cursiera", decat pe o pagina cu doar 24 de anunturi.

Mai exact 90, pt. ca dupa ce selectezi 100 anunturi/pagina, automat indicatorul de duce la 90! :P

E un mic glitch... mai selecteaza o data si ramane acolo.

Nu stiu de ce face asta... pentru ca in mod normal, ar trebui sa fie imposibil :-

Guest
This topic is now closed to further replies.